Bevorderd bij den Gcneralcn Staf te Bataviatot Kapitein- Adjudant ff. Broekhuis, met bepaling dat hij d la suite vau het wapen der Infanterie zal gevoerd worden. Opgedragen aan den Kapitein der ArtillerieJhr. T. van CapellcnAdjudant bij den Minister van Staat, de waarneming der betrekking van Adsislent-Rcsidcnt van Banjoewrangic en bet militair gezag te Banjoewrangie met bepaling dat hij als zoo danig ondergeschikt zal zijn aan den Kommandant der troepen in de 3de groole militaire afdeelingalsmede de behandeling van 's Gouverncmcnts belangen, ten aanzien der aangelegenheden van Bali en Lombok tot nadere voorziening. De andere benoemingen zijn weggelaten om dat er plaats te kort schiet. Deze meenen wij niet achterwege te moeten laten, zijn de bovengen. Heeren alhier goed bekend. Red. Wij vernemen uit Madriddat het Gouvernement ernstig denkt aan de regeling der schuld zelfs zegt men dat de voornaamste grondslagenwaarop dit plan zal rustenop dit oogenblik bij den Ministerraad wordt behandeld. Uit Konstanlinopel wordt geschrevendat de Sultan een iirman uitgevaardigd heeftdie ook aan de Christenen vergunt de hooge waardigheid van Pacha of Vizier te bekleeden. Het bekend worden van dezen lirman heeft veel gemor onder de Moslemin verwekt. Verdere berigten nopens het nieuwe Goudland (Cal ifo rnië). De goudmijnen in Californiê trekken in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika steeds aller aandacht. Vol gens nieuw ontvangene berigten verzekert mendat op verscheidene andere plaatsen, ja bijna overal overvloe dig goud gevonden is. Het berigt van den Heer Mason, eenige dagen geleden ontvangen heeft niets overdrevens; het was toen ellende, bij nu te vergelijken. Het goud is thans overalwij beginnen te vreezenzegt de Ca lif ornian (een dagblad, dat slechts tusschenbeide ver schijnt, om dat zijne redacteurs het met de inzameling van het goud te druk hebben), dat men eene mijn in onze straten en een' put op onze markt zal graven." Het strekt velen tot ongeluk zulk een' overvloed van goud te hebben. Het meeldat onlangs 36 dollars (190 fr. 80 c.) de 60® kostte, is gestegen tot 80 dollers (424 fr.). Men kan, tegen welken prijs ook, geene bediening meer krijgen, en de arme Gouverneur, de Heer .dfaso»moet zijn eigen kok zijn. Men zal zich dus niet over de emigratie-koorts ver wonderen, die iedereen bezielt voor Californiê, het is als het ware eene epidemische ziekte. Op den 20,tcn Dec. vertrokken van New-York 31 schepen naar het goudland; 17 van Philidclphia; 9 van Boston, 2 van Portland; 7 van Baltimore; 2 van Charlestown; 11 van Nieuw-Orleans, enz. enz. Verder zouden er reeds tien duizend emigranten zich over land naar Californiê be geven hebben, en wachten 2,000 reizigers te Panama de stoombooten om hen naar het land van belofte te bren gen. De bedenkingen omtrent de wezenlijkheid der ont dekte schatten zijn ook weggenomen door de proefnemin gen van de bondgenootschappelijke munt te Philadelphia. Volgens berigten uit Valparaiso, van den 30sle" Oct. had de tijding van het ontdekken van goud in Californiê ook daar veel beweging veroorzaakt; reeds had men stofgoud ter waarde van 100,000 dollars ontvangen en werd nog evenveel verwacht; te Valparaiso werd het goud voor 18 doll, de once verkocht. De Amerikaansche Gouverneur van Californiê had onlangs het gouddistrikt bezocht, en aan zijne Regering gemeld, dat bij de te genwoordige onvolmaakte wijze van bewerking reeds voor eene waarde van 2,200,000 dollars 's maands aan goudstof wordt verkregen. Uit New-York verneemt men nog, dat de brik Saltillo, het eerste schip der naar Californiê bestemde vloot, uit genoemde haven naar San Francisco was gezeild met eene lading bijlen, ijzeren geldkisten, kaarsen, zeep, tabak, laarzen en schoenen, droogevruchtenschoppen, spaden, messenwerk, meel en eene menigte vaten jene ver, wijn en andere dranken. Onder de dezer dagen uit Noord-Amerika ontvangene berigten betreffende Californiê, behooren ook brieven van kapitein Folsom, kapitein-kwartiermeester te San- Francisco, aan den Kwartiermeester-Generaal te Was hington, Generaal Jesup, gerigt. Deze brieven, door een' ooggetuige geschreven, bevestigen lietgene reeds uit andere officiële en bijzondere berigten is medege deeld omtrent de overgroote hoeveelheid goud, die in het zand aan de oevers van de Sacramento en van an dere daarin uitstroomende rivieren, en in 't algemeen in die landstreek gevonden wordt. In dezelve wordt de rijkdom aan goud als onuitputtelijk voorgedragen, en de hoeveelheid, welke in Julij, Augustus en Sep tember j.l. reeds uit die landstreek verzonden is, op eene waarde van 500,000 dollars (1-J- mill, guldens) geschat, liet once berekend tegen 16 doll. Als het tijd stip, waarop men ontdekt heeft, dat het land zoo veel van dat metaal bevat, wordt opgegeven het laatst van Februarij j.l.men heeft het toen toevallig ontdekt bij het maken van dammenter gelegenheid van het ver vaardigen van een' houtzaagmolen, die door den stroom van het water zou bewogen worden. Ook zilver en pla tina wordt er in groote hoeveelheid gevonden. De ge noemde briefschrijver hangt echter tevens een zeer on gunstig tafereel op van den toestand der gouddelvers. Onder hen heerschcn vele ziekten en de onveiligheid is groot; reeds zijn vele moorden onder hen gepleegd. De Schrijver verklaart, dat indien niet'spoedig op de krachtigste wijze, door een sterk gouvernement en eene aanzienlijke gewapende magtdaarin voorzien wordt het land weldra aan de vreeseljksle regeringloosheid zal zijn prijs gegeven. Het zenden van levensbehoeften en koop waren derwaarts stelt hij voor als eene onderneming, die veel voordeel kan opleveren. Met betrekking tot Californiê, waarop de aandacht nog altijd gevestigd blijft, vindt men in den Times van den lldcn de volgende, onder dagteekening van den Jlden Nov. 1.1. uit Lima ontvangen brief: Den 9dcn dezer maand kwam de Peruaansche schooner Lambayecana te Pay la ten anker, na eene reis van 40 dagen van Californiê. Hij deed deze ha ven aanten einde een' officier van het Amerikaansche leger aan wal te zetten, die met de eerst vertrekkende mail naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, over brenger van eenige pakjes goudstof voor zijn Gouverne ment en van het berigt der meest buitengewone ont dekking in de tegenwoordige eeuw, zijnde, volgens de uitdrukking van dien officier en zijne medereizigers, een geheel land vol goud ontdekt. Ook heeft deze offi cier nog de volgende mededeelingen gedaan «Ongeveer 40 mijlen van Monterey, aan de eene zijde van de rivier Sacramento, die in de baai van San-Fran- cisco uitloopt, is eene streek lands, ongeveer 100 mijl. lang en even zoo veel breed, ontdekt, hetwelk met stukjes gedegen goud, van een grein tot een pond we gende, als bezaaid is. Of deze goudstreek zich nog ver der uitbreidt is nog niet bekend. Vaartuigen70 tonnen en stoombooten, 200 tonnen metende, kunnen de rivier opvaren tot aan den aanvang van dit Eldorado. De Lam- byecana had, te Payta komende, ter naauwernood twee bevaren zeelieden aan boorddie daarenboven nog D. 80 in de maand ontvingen. De kapitein van dit vaartuig bekwam alleen voor het overbrengen van den Ameri- kaanschen officier D. 900, daarna zette hj met zjn vaartuig de reis naar Valparaiso voort. «Elf schepen, die te Monterey lagen, waren door hunne bemanning verlaten; van sommigen waren de kapiteins insgelijks vveggeloopenten einde goud te zoeken. Verschillende oorlogschepen waren genoodzaakt naar zee te stevenen, ten einde voor te komen, dat de geheele bemanning wegliep. Van de compagnie, waar over de te Payta gelandde Amerikaansche officier het bevel gevoerd haden welke uit 200 man had bestaan waren alle manschappen weggeloopen, om goud te zoe ken. Kleederenproviciën en arbeiders waren te Californiê

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3