DE PIRAMIDE BIJ ZEIST- met eone slede en netwerk uitbegaan om visch te vangen. Des Zondags bemerkten zij, dat het ijs begon te werken, waarop zij hunne zware klompen dien ganschen dag liepen naar Mar ken, doch het water belette hen aldaar aan te komen.'s Maan dags gingen zij weer terug naar 't Gooi bij Muidenbergalwaar zij het eerst gcvischt en 50 eibotten gevangen hadden. Dings- dag begaven zij zich naar de Eem hoven Amersfoort, maar ook daar was te veel water; nu nog eens naar Bunschoten, doch thans werd hun alle hoop benomenhet ijswaarop hun schat, de visch en het tuig, zich bevond, scheurde vaneenen dreef naar Enkhuizen, op welks toren zij de wijzers konden ontdekken; zij zagen mcnschen, doch werden niet opgemerkt, en zijn misschien voor een visschersschuit aangezienterwijl verder de mist in zee hun grootste hinderpaal was. Van toen af dreven zij op Gods-genade de Zuiderzee in en kwamen eerst na 14 dagen met N. W. wind onder Vollenhovens zeekusten. De vader is 45 jaren en genaamd Klaas Bort: zijne twee zonen zijn 15 en 17 jaren oud. Alle 3 zijn van ondereu verkluimd, aan de beenen geheel gevoelloos, en er bestaat weinig hoop, dat de beenen zullen kunnen behouden worden. In acht dagen kunnen zij nog niet vervoerd worden. ProvGr. C.) Te Amerongen verdronk den 3. Febr. een kind van circa 8 jaren, dat bezig was met het zoeken van hout aan den waterkant huiten het dorp. Weder een bewijs, van onvoorzig- tigheid der ouders en tevens eene les voor hendie hunne kinderen dikwijls aan hun lot overlaten. Men ziet eerlang eene verbetering in het bricvcn-vervoer te gemoet, doordien de Nederlandsehe Regering er ernstig op bedacht is, eene vermindering van briefporto^in te voeren. Volgens eene opgaaf in het dezer dagen uitgegevene Jaar boe/je heeft het getal der gevangenen, die gedurende het jaar 1847 hij afwisseling in de gevangenissen binnen dit Rijk aan wezig waren bedragen 38.330 dat is 51G6 meer dan in het jaar 1846, en heeft de gemiddelde bevolking van die gestichten 6324 beloopcn dat is 478 meer dan in 1846. De Provinciale hegrooting van ontvangsten en uitgaven der Provincie Utrecht voor het jaar 1849 wordt door de Utrechlsche Courant medegedeeld. Zoowel de inkomsten als uitgaven zijn gesteld ƒ103,042.37'/,. Tegen het einde van 1849 wacht men den terugkeer van twee kometen de eerste is die welke in de maand Augustus 1844 te Home is gezien door wijlen Professor de Vico en wier omlooptijd 5 jaren en eenige maanden isde andere is de groote komeet van 1264 en 1556 die een omloopstijd van 291 '/10 jaren heeft. Op 8. Maart zal eene gedeeltelijke maaneclips in Engeland, Nederland en Belgie zigtbaar zijn. De Boekdrukker en Boekhandelaar P. J. van Dijkte Schiedam het nut en de volstrekte noodzakelijkheid der open haarheid in staatszaken begrijpende en in die algemeen erkende behoefte weuscbcnde te voorzien is voornemens een Werk uit te geven, onder den titel: Handelingen der Staten-Generaal in octavo formaatcompresdoch helder gedrukt voor een' zeer matigen prijs en in afleveringen die elkander met den .grootst mogelijken spoed zullen opvolgen; in welk AVerk achter eenvolgende al het merkwaardige zal worden opgenomen dat hij de StatcnsGeneraal voorvalt. Bovengenoemde is echter ten volle overtuigd dat de mede werking Van alle Leden der Staten-Generaal alleen in staat is hem iu zijn voornemen naar wensch te doen slagen. Ilij heeft zich dus bij circulaire aan allen gewendmet verzoekhem die medewerking niet te willen ontzeggen van sommige zijden heeft hij bereids toezegging ontvangen. De jongste zware winden hebben te Sleydingenin Vlaan dereneen zeer bcklageüjk ongeluk te weeg gebragt. Een 16 jarig meisje was naar een' naburigen molen gegaan, om er meel te halen. Een plotselijke rukwind wierp haar neder tussehcn de snel rondgaande wieken van den molen. Door een der roeden opgenomen, werd zij 130 schreden ver over eene rij hoornen in het veld geworpenwaar haar val een diepe groef te weeg bragt. Menschen, die op korten afstand werkten, schoten toe en kwamen nog in tijdsniet om hare laatste woordenmaar om haren laatsten zucht te vernemen. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERING AAS EET KAMP VAX UTRECHT IN 1804. [Vervolg op N°. 15). Geen bekoorlijk verschiet opende zich voor den sol daat in het vooruitziet van, waarschijnlijk geruimen tijd in dit kamp te moeten doorbrengen. Hem toch, die ja ren lang gewend was aan de bedrijvigheid en de schier dagelijks afwisselende tooneelen, welke de militaire loop baan, in die dagen van staatkundige woeling, opleverde; hem moest de eentoonige leefwijze en eenzelvige dienst weldra vervelen ja zelfs tot last worden, terwijl de officier daarenboven ongaarne voor zoo langen tijd het genot der aangename uitspanningen zoude missenwelke het verblijf in de garnizoensplaatsen hem zoo ruim schoots aanbood. Dan aangenaam werden zij in hunne verwachtingen dienaangaande te leur gesteld. Want naauwelijks waren, na het opslaan en betrekken der tentende noodige voorzorgen genomen tegen de ver nielingen, welke water en wind zouden kunnen aan- rigten, of de soldaat was er op bedacht om zijne tijde lijke verblijfplaatszoo veel de gelegenheid en omstan digheden toelieten, te verfraaijen en bevallig in te rig- ten. Het sein hiertoe werd door de divisie Grouchy gegeven. Van deze hadden, op zekeren morgen met het aanbreken van den dag, sterke detachementen zich naar het nabij gelegene bosch begeven en sleepten van daar groote boomendie zij geveld haddennaar hunne leger plaats. Deze werden opgerigt, en reeds 's avonds zag men in dat gedeelte van het kamp eene rij schoone meiboomen, met vlaggen en testoenen versierd, vóór de tenten der officieren en het front der kompagnien prijken. Dit voorbeeld vond algemeene navolging; het bosch viel onder de verdubbelde slagen der soldaten, en na verloop van acht dagen geleek het gansche kamp naar eenenvolgens een groot bestek aangelegden tuin. Want de soldaat, eenmaal hiermede begonnen, rustte niet voor en aleer hij geheel zijn scheppend genie uitgeput had in het uitdenken en daarstellen van al datgene, hetwelkin de gegevene omstandigheden, tot verfraaijing zijner tegenwoordige woonplaats konde 6trekken. De heide werd van haar mos en hare fraaiste bloemen beroofd; van deze werden alom kleine perken aangelegd, en, hetgeen inderdaad verwonderingswaardig was, door zekere stilzwijgende overeenstemming heerschte in al deze af zonderlijke tuintjes zóó veel symmetrie, dat zij geza menlijk een regelmatig geheel daarstelden. Er werden lanen opgerigt, welke naar de hoofdkwartieren der verschillende divisien geleidden. Op de linie der batail- lons puttenvervaardigden de kompagnien banken van zoden, welke door digt bewassen boomen overschaduwd werden, en op het vrolijke middaguur verzamelde zich, langs deze uitgestrekte laanhet gansche kamp rondom de dampende schotels. Op de linie der gewone kook- gaten zag men vrij regelmatige keukens verrijzenwaar van de eene nog vindingrijker was ingerigt dan de andere. Door al deze deels tot verfraaijing en genoegen deels tot nut en gemak daargestelde inrigtingen had het kamp een verrassend voorkomen verkregen en het geheel tenten, wapenen, uniformen, ondermengd met het groen der boomen en tuinenleverde een bont geschakeerd tafereel op, waarop het oog met welgevallen rustte. Slechts zelden mag het den sterveling hier op aarde gebeuren onafgebroken een onvervalscht genot te smaken. De waarheid hiervan ondervond ook de soldaat in het kamp van Utrecht, toen hij verheugd over zijne verrigle werkzaamheden, en met zekere zelfvoldoening de ge wrochten daarvan beschouwende, de vruchten van zij nen arbeid begon te plukken. In de maand Augustus namelijk vertoonde zich een vijand, tegen welken geene kracht van wapenen iels vermogt, doch welke slechts door beleid en werkzaamheid kon overwonnenal thans onschadelijk gemaakt worden. Deze vijand was een aanhoudende regen. Behalve de last en de onaange naamheden voor de manschappen zelve hieruit voort- vloeijende, deed zich weldra de behoefte gevoelen aan plaatsen, die behoorlijk tegen het doordringende water beveiligd waren, en alwaar ten minste de wapenen voor den alles vernielenden roest konden gevrijwaard worden. Spoedig sloegen allen de handen aan 't werk

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3