derland afgevaardigd was. Over het geheel alzoo is de nieuwe Tweede Kamer uit twee en twintig voormalige Leden en uit zes eu veertig nieuwe Leden zamengesteld. Onder deze zes en veertig Leden behooren twee Ministers, als: Mr. J. A. Mutsacrs, Minister der Katholijke Ecredicnst, en Mr. D. Donker Curtius, Minister van Justitie, Wat betreft de zamenstelling van de Eerste Kamer deze is gekozen uit een getal van 13C Kandidaten en negen en dertig Leden sterk. Blijkens Koninklijk Besluit van den 11. Januarij zullen deze, aldus zamengeslclde nieuwe Kamers, op Dingsdag den 13. Fe- bruarij eerstk. te 's Gravcnhagc bijeenkomen. Mogen ze strekken tot heil van het lieve Vaderland f Op den 9. Februarij trof de Utrcchtsche Hoogeschool een gevoelige slag door het afsterven van een harer sieraden den bui tengewonen llooglceraar in de GeneeskundeE.J.lV.von Baum- hauer. Hij stierf als zijne beroemde voorgangersStierman en Mulderin den bloei des levens. Hij laat eene Weduwe na, die zich slechts weinige maanden in zijn bezit mogt verheugen en had zelfs het huis nog niet betrokkenhetwelk hij zich tot woning bestemd had. tjit 's Gravcnhagc meldt mennaar men verneemt heeft Z. M. dezer dagenin verband met de bezuinigingen welke bij het rapport der tijdelijke Ministers van den 13. Nov. 1.1. zijn voorgesteldeene reductie bij het wapen der infanterie bevolen ten gevolge waarvan bij het depótbataljon van ieder der acht regementen infanterie twee kompagniën worden opgeheven, behalve nog andere reductiën welke in het personeel van die regementen en van het regement granadiers en jagers gelijktijdig zijn voorgeschreven, door welke beschikkingen niet alleen nu al dadelijk eene belangrijke vermindering op de uitgaven maar ook nog verder in de gevolgen zal worden verkregen. Uit Breda wordt geschreven in de gemeente Uden Arron dissement 's Hertogenboschbevindt zich een jonge schaapher der, die met een eenvoudig hoeren-mes en priem de schoonste voorwerpen uit verschillende houtsoortcu weet te snijden. Wij hebben gezien een' Hollandschen rijksdaalder, door hem in hout afgesneden, en durven verklarendat men te vergeefs in dezen iets zoude zoeken, waarin dezelve met den echten stempel verschilt. Ook een gewoon kinderhoofd, gedekt met eene pet, heeft deze jeugdige kunstenaar allervcrwonderlijkst uit een blok gewoon hout vervaardigd. Een onzer vermaardste beeld houwers verklaarde dit alles ondoenlijk, waarop de jongeling aanbood, in tegenwoordigheid van dien beeldhouwer het een of ander uit te snijden. Deze jongeling heeft noch voor het eene noch voor het andere ccr.igc opleiding genotenja kan zelfs niet lezen of schrijven. Benige kunstliefhebbers hebben het hunne bijgedragen, en zullen hem in staat stellen, om te Leuven de beeldhouwkunde te gaan beoefenen. Xëhenen. Bij de vele proeven van Christelijke weldadigheid door H. M. onze geëerbiedigde Koningin elders betoond, is het ons aangenaam ook van hier te kunnen melden, dat de Dorcas- vereeniging door Hoogstdezelvc met de som vau 30 werd begiftigd. CALIFORNIE. Toen wij nog schoolgingen zongen wij uit de volle borst Van hier ging ik naar Mexico 't Is verder, ja, als Bremen, Ik dacht, daar ligt het goud als stroo, En wilde een zak vol nemen. Maar lieten er terstond op volgen «Dan, ach, o jammer, welk een land, Hoe vond ik mij bedrogen Ik zag er steenen, klei en zand, En ben weer heen getogen.» Dat is thans anders geworden; het goudland is thans werkelijk gevonden en wel tusschen den 23° en 42„ noorder breedte, 't Is een schoon landvol boomen bloemen en beerenen zoo opgepropt vol met fijn goud van 21 karaat, dat rnen al do grommende en brommende tweebeenige beeren er meê tot bedaren zou kunnen brengen. Geen wonder, dat zulk een land liefhebbers lokt! Wie zou niet gaarne rijk worden! Wat wonder, dat men dus gedurig naar den kort- sten weg hoort vragen, die naar het nieuwe El dorado leidt! Voor dezulken, dio werkelijk plan mog- ten hebben, om het land te ontvlieden, «waar alles belast is, behalve de lucht, die men inademt,» ja, «waar het zelfs niet geoorloofd is te sterven, zonder boete te betalen,» ten einde aan gindsche zijde des wijden oceaans goud goud te gaan delven diene dan het volgende. Men begeve zich van hier regelregt naar Engeland, natuurlijk met stoom. In Engeland schepe men zich in op een der Westindische brievenbooten die u,al weder met stoom, naar Chagres, op de landengte van Panama brengen. Vandaar sjokt ge over land naar Panamade stadwaar de Amerikanen sinds primo Januarij eene paketdienst geopend hebben, met behulp waarvan ge, na ongeveer nog 60 dagen zei lens, St. Francisco, dat is Californiö kunt bereiken. Maar ge kunt het ook van Panama te voet doen, of van Nieuw-Orleansbeurtelings op apostelpaarden en met stoom- en andere wagens, of over St. Louis, dwars door Mexico, (men merkt, dat wijlen vriend Jurriaan 't toch zoo ver niet mis had)en dan bebt ge zoo om en bij de vier maanden noodig. Vervolgens kunt ge nog van Louisiana door Texas, en zoo al weder over Mexico reizen, een weg, waar u bijna geen sterveling in den weg zal loopen behalve de viervoetige misschien, terwijl men ten slotte nog; om Kaap Horn kan varenwaartoe mengesteld men te New-York aan boord gaat, iets meer of minder dan vijf maanden zal besteden. De kortste weg is welligt per ballon, regtstreeks van hier naar de St. Martensberg, en zeker is deze de goedkoopste, want hoe men ook gelieve te reizen, te water of te land, men verzuime vooral niet zich behoorlijk van splint te voorzien, dewijl men, alvorens goud te kunnen, gravennog al vrij wat zal moeten uitgeven. Dat men in Californië overigens het edele slijk wer kelijk maar voor het oprapen heeft, blijkt reeds daaruit, dat men in Nieuw-York tegen Maart aanstaande drie millioenen dollars aan Californisch goud verwacht, cn dan zoo al verder maand aan maand een milüoen wat, als men bedenkt, dat een dollar nagenoeg fi, 50 is, nog al een aardig buitenkansje mag heeten. En wat nog wel het fraaiste is, men behoeft op Cali fornië niet, gelijk veelal elders, de schatten diep uit den grond te halen met gevaar van levend begraven te worden, integendeel, men beeft er het goud slechts te rooijenten naastenbij zoo als men bij ons met de aardappelen doet; ja, nog mooijer die te gemakkelijk is om de spade te hanteerengaat slechts aan de boorden van de rivier el Sacramento he oeverzand opscheppendroogt het in de zonblaast er eens op, naar de wijze der goochelaars, en ziet! het stof vervliegt en wat daar achter blijft is goud louter goud. Och, of wij daar eens eventjes onze arme schatkist konden vullen! want met onze goud mijnen gaat het van jaar tot jaar slechter. Dat komt van die drommelsche aardappels! Ook hebben onze scherpzinnige voorouders gewis de slang onder het groene bloeijende loof hooren schuifelen, want men weet, hoe zij aanvankelijk er maar volstrekt niet aan wilden. Vroeger at men hier volop groote boonen, en bij gevolg magt van haringen. gansche bergen rijst met suiker en boter, en daarbij bloeiden dan onze landbouw en onze koloniën. Maar kom nu eens; aardappels bier en aardappels daar, waarbij ons vroeger zoo krachtig volkje derwijze verslapt, dat men de loting van 18 op 20 jaar heeft moeten brengen. Dat hebt gij ons gebrouwen, gij, Francis Drake, die het eerst de westkust van Californië hebt bezocht en ons van daar, (of daaromtrent) in plaats van goud, de,

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3