3dinnim{<mb£rft£ Bcrigtctn geven. Berigten uit Thuringen meldendat men zich daar algemeen op een rcpubliekeinschen opstand voorbereidt. Uit Kopenhagen schrijft men d.d. 10. Febr.Eergisteren was de Koning op cene wandeling getuige, dat een knaap op eene der stads grachten door het ijs viel. Op zijn bevel begaf zich de Kamerheer, Graaf Blucherop de broze opper vlakte om hem te helpendoch toen deze mede door het ijs zakte, schoot de Koning zelf toe, en het gelukte hem met behulp van een paar voorbijgangers den Kamerheer te redden die het bewustzijn reeds verloren had. Frankrijk. De raddraaijers van het socialism us en demagogie hebben eene nieuwe taktiek aangenomen, die wel in het licht dient gesteld te worden. Tot hiertoe hadden zij slechts de werklieden en bazen tegen elkander opgezet, of de armen tegen de rijken, nu echter trachten zij kwaad zaad te strooijen door de burgerij in hooge cn lagere burgerij te onderscheiden en aldus de natio nale gardedie meestendeels uit winkeliers (lage burgerij) en kapitalisten (hooge burgerij) bestaat, te demoraliseren. Volgens een Italiaansch dagblad bestaat ereven als in ile middeleeuwen, ecu veemgerigthetwelk vonnissen uitspreekt, die door de leden moeten voltrokken worden. Deze zweren on bepaalde gehoorzaamheid aan hunnen last, ook ten koste van hun leven. Het is op de Staatslieden gemunt, die het doel van bet genootschap in den weg staan. De moordaan 'sPausen Minister Rossi gepleegd wordt o. a. aan dit genootschap toegeschreven. De groote Raad te Bern heeft de congregatie der zusters van de H. Ursula te Pruntrut opgeheven cn binnen zes weken tot de opheffing der zusters van Liefde en binnen een half jaar tot die der zusters der Voorzienigheid, besloten. De Groothertog van Toscane is uit Florence gevlugtten gevolge van een oproer, zoo schrijft men aan den Nationaal. II. was tot de vlugt naar Sicnne genoodzaakt, toen men onder de ramen van het paleis Pilti allerlei bedreigingen en moordkreten aanhief. De Nationaal hecht nog al eenig geloof aan deze tijding, uit aanmerking van den opgewonden toestand, waarin de bevolking van Florence reeds sedert eenigen tijd verkeerde. Kngeland. Het traktaat van handel en vriendschap tusschen Engeland en Borneo, den 27. Mei 1847 tusschen H. M. de Koningin van Engeland en den Sultan van Borneo geslotencn in de Engelsche en Maleysche talen geteekend, is thans aan het Parlement overgelegd. Het bestaat uit twaalf artikelen, waarvan het eerste inhoudt, dat voor altijd vrede, vriendschap en goede verstandhouding tusschen de twee Mogendheden van Brittanje cn Borneo zal bestaan. De volgende bepalen, dat de Britsche onderdanen alle soort van eigendom in de Staten des Sultans mogen erlangen; dat de handel tusschen beide landen geheel vrij zal zijn; dat geen regt boven één dollar per ton op Britsche schepen zal mogen geheven wordendie de havens van Borneo binnen komendat de Britsche handel van alle regten van binncnlaudsch verkeer zal ontheven zijn dat gecne nitvoerregten op cenig artikel van productie door den Sultan mogen geheven wordendat de oorlogsschepen van Engeland en de O. I. Compagnie in de havens, rivieren en kreeken van zijne Staten zullen mogen binnen komen en zich van het noo- dige voorzien, enz. Art. 10 bevestigt den afstand van het eiland l.aboean, en eilandjes als onderhoorigheden. Het traktaat zou vóór den 27. Mei 1848 bekrachtigd worden. Dit is geschied en het traktaat geteekend eenerzijds door James Brooke, anderzijds bevestigd door het groot zegel van den Sultan van Borneo. Spanje. Men schrijft uit Madrid d.d. 7. Febr.: De beruchte Caberilla bijgenaamd El Etudianto (de Student) is thans een der beruchtste partijgangers. Hij overviel dezer dagen op de volgende wijze de Fransche post volgens ooggetuige van den Franschen reiziger Nutna Simon. De voor Frankrijk bestemde post, die in den avond van 1. Febr. van Madrid vertrokken was, viel den volgenden morgen ten half 7 uur in de handen van den Student. Drie uren voorhij Burgos en een klein.eind wegs alvorens men het dorp Quinta N'apaüawerd de postkar door 14 of 15 welgewapende lieden te paard omringd, vermits de paarden der kar niet zoo spoedig ingehouden konden worden, meenden de partijgangers dat men hen wilde ontsnappen, waarop zij de beide postillons met sabelhouwen wonden tocbragtcn. De kar met de depêches werd verbrand. De genoemde Fransche reiziger was op het punt gefusilleerd te wordendoch vernemende dat hij een Franschman was, lieten zij hem vertrekken. Ouder het verbranden der kar ontstal een der bende den lieer Simon zijn horologie, doch de Student dit bemerkende trok zijn degen en zou den dief op staande voet doorstoken hebben, zoo de Heer Simon door kracht van heden gcene lijfsgenade voor den Carlist verkregen had. Italië. Op den 8. Febr. is de Republiek geproclameerd en de Paus vervallen verklaard van den troon. De Groothertog van Toskane is naar Elba gevlugt. De Paus heeft alle Kardinalen bijeengeroepen. Amersfoort 12. Febr. Heden morgen werd de door Z. M. tot Wethouder dezer Stad benoemden Edel. Achtbare Heer II. G. van den Bergh, als zoodanig plegtig in zijne functie ge ïnstalleerd, en zijn Edel Achtbare des avonds eene luisterrijke Serenade met fakkellicht gebragtdoor Heercn Leden der Amers- foortsche Liedertafel. Ten bewijze hoe onvoorzigtig het is, iederen rondzwerven- den Virtuoos en Dilettant, door op zijnen lijst in te teekenen, in de gelegenheid te stellen, een Concert te geven, strekke het geval in de vorige week met zekeren K. plaats gegrepen Of sommige der hier bij geadsisteerd hebbende Muziekanten hoewel benadeeld, wel op zulk eene ruwe wijze, hunne eigene regters mogen zijnis eene zaak die wij aan des bevoegden ter beslissing overlaten. Soortgelijke en ergerlijke tooneelen zouden het gebouw Amicitiadat alleen aan Harmonie gewijd is, ontsie ren en zouden de woorden van den Oud-Hollandschen Dichter op het gebouw kunnen toepasselijk maken, die zegt: Indien decz Zale klappen kon Wat meldde 't al kijvaadje; Kijdvaadje? Neen! kijvaadje? ja, Kijvaadje zonder wederga Ja overal kijvaadje. Op den 2. Dec. j.l.hadden de Visschers Willem Jansen Karei en Johannes Kobus Buijterhet ongeluk in het gat van Ens hij de buurtschap Zuiderhuurt van Schokland, met hun klein vischschuitje door eene praam overzeild te worden, met dat ongelukkig gevolg, dat het vaartuigje geheel aan stukken sloeg en aan de golven ter prooi was overgelaten. Zeker zou den zij den dood in de golven hebben gevondenindien niet schipper Tecke Meijns de Groot en zijn knecht Rilsche Jetses de Grootwonende te Groningen de stoutmoedigheid hadden gehadmet een klein roeibootje in zee te stekenmet dat geluk, dat zij het zinkend vaartuigje bereikte en W. J. Karei het leven te redden. Zijn makker Buijter, was echter reeds een prooi der golven geworden, waardoor eene Weduwe met kinderen van Man en Vader beroofd werden. Z. M. heeft beide moedige redders den zilveren medaille ter belooning van menschlievcnde daden geschonken. Gisteren avond tusschen 7 en 8 uur heeft te Zwol (13. Febr.), een soort van oploop plaats gehad, veroorzaakt door de armoedige klasse der bevolking dezer Staddie zaer verbitterd was, op de alhier in garnizoen liggende marechaussé'sdie vijf bedelaars hadden opgebragt, wegens bedelarij op het platte land. De brigadier der marechaussé's werd door honderde be delaars op straat vervolgd en zoude, zonder de waakzaamheid der politie, er waarschijnlijk niet goed afgekomen zijn. Een persoon werd gewond en gearresteerd. De Heer Baron van Scherpenzeel Ileusch is van Brussel terug gekomen, na aldaar vcrgeefsche pogingen te hebben gedaan om eene verandering te erlangen in de destijds door hem ten ge volge der Belgische wet van 27. Sept. 1835, gedane verklaring- om als Belgisch onderdaan te worden beschouwd, en waardoor hij het indiginaat van Nederlander heeft verloren. Men zegt dat hij dien ten gevolge voornemens isook voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken. De eene depót-kompagnie die ten gevolge van Z. M. Be sluit, bij elk regement behouden blijft, zal zijn zamengesteld uit: 2 Kapiteins, 2 eerste en 2 tweede Luitenants, 1 Sergeant- majoor6 Sergeanten, 1 Fourier, 12 Korporaals, 4 Tamboers, 68 Soldaten vrijwilligers, 123 die drie maanden, cn 123 die eene maand onder de wapenen komen246 met verlof cn eene reserve van 699 manvoor 1 regementskindte zamen 6 Officieren, 1283 Onderofficieren cn verdere manschappen en 1 regementskind. Heden 13. Febr. hebben de Leden der Nieuwe Kamers, hunnen eed afgelegd in handen des Konings. Ten gevolge van den jeneverdrank, hebben er onderschei dene kloppartijen en twisten plaats gevonden in kroegenzoo als te Groningentusschen soldaten van het derde Regement en 7 a 8 Dragonders: Zaturdag avond te Middelburg, tusschen zeelieden, waarvan een door eenen Italiaan een messteek in den buik ontving, en Zondag avond te Velp, alwaar 5 beschonken personen den kastelein cene snede over de pols cn een ander cene snede in den hals en door eene der handen hebben gegeven.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2