NIEUWSTIJDINGEN. Amersfoort den 26. dezer, voormiddags ten één uur, had •lbier in ecne plegtige teregtzitting der Arrondissements Regt- bank de afkondiging plaats der publicatie, waarbij Z. M. AVIL- LEM III. de regering aanvaart. De Heer Officier van Justitie deed bij die gelegenheid hulde aan de nagedachtenis van WILLEM II., met aansporing om zich aan den nieuwen Vorst aan te sluiten met die liefde en trouw, welke de natie aan zijne door luchtige voorvaders betoond had. Vervolgens rcquireerde Z. E. A. de voorlezing der publicatie. Nadat zulks door den Heer Griffier gedaan was, vatte de Voorzitter het woord op, en sprak in ge lijken zin, eindigende met den wensch, dat de regering van WILLEM III. der natie tot heil en geluk mogt strekken. den 25. Maart 1849. Heden heeft de Wel Eerwaarde Heer Opperrabiju van het Synagogaal Ressort van Amersfoort door het houden cener lijkdienst het treurig sterfgeval van onzen beminden en geëcrbicdigden Koning, Willem. II. binnen de Synagoge alhier plcgtig he dacht, waarbij door Z. Eerw. cene op alle aanwezigen indrukwekkende treurrede in het Nederduitscb werd uitgesproken, naar aanleiding van Psalm ClII. 15, 16 en 17en hetwelk met een gebed voor het behoud van Z. M. Willem III. en liet gansche Koninklijke Huis is besloten. Wij verheugen ons te kunnen melden dat onze waardige adjunct Prediker H. iV. C. ran Amerom de officieele beroepings- brief heeft ontvangen naar Herwijncn. Wij verheugen ons om zijnentwil hoewel wij voor ons hem liever in ons midden hadden behouden. Ook vernemen wij dat Z. Ew. de beroeping bereids beeft aangenomen. In zijne nieuwe standplaats alwaar hij thans als Herder en Leeraar in ruimer kring kan werkzaam zijn, ont- vange hij zoo veel liefde en vriendschapals waarop hij van hier vertrekkende mag hogen. Onze beste wenschen zullen hem steedsook in zijne nieuwe standplaats achtervolgen. Dat de geruchten aangaande het buitengewoon aantal sterf gevallen te Rhcnen bij de aldaar heerschende typhus epidemie zeer overdreven zijn vooral wanneer men het aantal zieken in aanmerking neemt, bewijst de volgende opgave: Van 20. Febr. tot 13. Maart door typhus aangetast 86. x> hersteld 52. b overleden 8. in behandeling gebleven 26. Den 21. Maart is te 's Gravcnhage des avonds ten 103/» uur de volgende Proclamatie uitgevaardigd Geliefde landgenooten en onderdanen van alle rangen en standen! Door het afsterven van mijnen onvergetelijken Vader geroepen tot den troon der Nederlanden, gevoel ik diep het gewigt van de taak die op mij rust. Met het oog op God en vol vertrouwen op een volkdat zoo innig met mijn huis is verbonden, aanvaard ik de regering. Mijn eerste behoefte was hiervan uit mijne residentie openlijk bekendmaking te doen, ofschoon treurige en heilige pligtcn mij onverwijld elders roepen. Willem I. nam het souverein gezag op om het naar eene constitutie uit te oefenen. Willem II. wijzigde, in overleg met de Vertegenwoordiging, de Grondwet naar de behoefte des tijds. Mijne roeping zal het zijn op denzelfden voet aan die Grond wet volledige werking te geven. Ik reken bij de vervulling van die roeping op de getrouwe medewerking van alle grondwettige magten. Ik bevestig alle Ambtenaren, alle Officieren van het leger, van de vloot en van de schutterij, van welken rang zij ook mogen zijn in hunne betrekkingen. Nederlanders! blijft getrouw aan de spreuk uwer vaderen: Bendragt maakt magten zoekt met mij de ware vrijheid in onderwerping aan de wel. Gedaan te 's Gravenhagc op heden den 21 Maart 1849. WILLEM. Wel Ew. Heer J. BolteveelAartspriester van Schieland en R. K. Pastoor der St. Laurenskerk in den Oppert te Rotter dam overleden was in 1786 te 's Gravcnhage uit burgerlijke ouders geboren werd te Amersfoort in het It. K. Seminarium tot den geestelijken stand opgeleid alwaar hij eenigen tijd inet het geestelijk onderwijs der kweekelingen belast in 1809 tot Priester gewijd werdnegentien jaren als Pastoor te Aalsmeer stond, vervolgens President werd van genoemd Seminarium en van 1830 tot zijnen dood het herderlijk ambt in de Rotterdam- sche Gen e nte met den groolslen zegen waarnam. Nederig van zin, rondborstig en gulhartig van aard, stichtte hij door leer cn leven. Zijn aandenken zal dan ook steeds hij allen in zege ning blijven. Een buitengewoon geval dat in" de jaarboeken der con scriptie misschien nog niet is voorgekomen heeft dezer dagen bij de loting te Lézardrieuxin het Noorden van Fraakrijk plaats gehad. Eene vrouw uil de gemeente Pleudaniel beviel in het begin des jaars 1827 van tweelingzonen en den 15. De cember deszelfden jaars wederom van tweelingen mede van het mannelijk geslacht. Deze vier broeders staken achtervolgens de hand in de lotingsbus te Lézardrieux. [Alhierte Amersfoortmoet dit jaar nog zeldzamer getal hebben plaats gehadhebbende drielingbroeders bij de trek king voor de nationale Militie, hunne nommers gelijktijdig getrokken. Wij vernamen dat zij onder Sloutenburg icoon achtig zijn.] De expeditie naar Balie, die den 1. April op Beliling moet dcbarkcren is volgenderwijze zamengcsteld Infanterie: 120 Officieren, 3888 manschappen, als 1222 Europeanen, 536. Afrikanen 2130 inlanderszijnde de 3de, 5de, 7de cn 13de bataillons. Artillerie: 2 komp. Veld batterij met 4 stuks zesponders en 4 houwitsers; 3 komp. Bergbattcrij met 4 stuks drieponders cn 2 mortieren. Sappeurs 3de kompagnic. Kavallerie: 1 Officier en 30 manschappen. Zecmagt: 3 fregatten, 2 korvetten, 5 schoenerbrikken, 7 stoombootcn, 12 kruishooten, 18 transportschepen. Hulptroepen van Madura2000 koelies. Staf: Opperbevelhebber Michiels; Chef van den Staf de Braam Luit. Kolonel; Genie: Dibbits; Artillerie: MeesGeneeskundige Dienst: Wassing, Offic. van Gcz. 1ste kl.; Administratie: van Wedding, Adjunct Intendant. Op den 17. Jan. is ter recde van Batavia geankerd Z. M. fregatschip Prins van Oranjeaan boord hebbende 150 man vrijwilligers voor het Indische leger. Dit schip is den 12. Oct. uit het Nieuwe Diep gezeild, den 8. Dec. in de tafelbaai kaap Goede Hoop binnen geloopen van waar men den 16. Dec. is vertrokken hebbende dus de reis naar Javaongerekend het verblijf aan de kaapin 89 dagen volbragt. De Amslerdamsche Courant deelt lieden een brief mede van wijlen Baron van der Capetien, oud Gouverneur-Generaal van Oost-lndiëden 9. October 1847 geschreven aan den Heer Majoor de Startercn waaruit blijktdat de lieer van der Capellendie hoogst bevoegde heoordcelaar van onze Oost- Indische belangen, geenszins deelde in de denkbeelden, welke Baron Sloet dezer dagen in zijne bekende nota ontwikkeld heeft, ten opzigte van het landbezit op Java. Hij zegt o. a. in dien brief: a Eene der handelingen van mijn tienjarig bestuur, over welke ik mij nog heden het meest verheug, is het krachtig tegengaan van den afstand van landen op Java aan Europeanenvooral door toedoen van den Schrijver der Beschouwingen bewerkstel ligd en waarvan de gevolgenzonder dien krachtigen tcgengang allernoodlotligst zouden geworden zijn. De mecningdoor den Heer Muntinge in zijn rapport aan mij in 1822 ontwikkeld, was toen de mijne reeds, en mijn gevoelen daaromtrent is altijd hetzelfde gebleven. Over mijne publicatie van den 6. Mei 1823 heb ik nimmer berouw gehad hoezeer dat stuk door mijnen opvolger na inijn vertrek gegispt geworden is, toen men Euro- pesche kolonisatie als een heilzamen maatregel begon tc be schouwen. Men meldt uit Kampen: het schijnt, dat de smokkelaars onuitputtelijk zijn in hulpmiddelen om hunne waren tolvrij over de grenzen te brengen, onlangs had een tolbeambte zijn geweer op een vlugt duiven gelost. Een drietal, dat nederstorttc» had gouden kettingen van den nicuwstcn smaak om den hals gewonden, die zij over de grenzen moesten brengen. Op Amboina moeten ongeregeldheden cn botsingen tusschcn schutterij en garnizoen hebben plaats gehadzoodat de Generaal Clerens versterking van garnizoen van Java gevraagd heeft. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van den 19. tot en met den 25. Maart 1849, zijn GEBOREN: 1 Kind van het Mannelijke, en 4 van het Vrou welijke geslacht. Te zamen 5. OVERLEDEN: 19. Maart. Cornelia Catharina Leinweber, 44 j., gehuwd met Reijer Bouwman. 20. Maart. Saartje Mozes Schaap, 68 j., Wed. van Ruben Jacobs. Johannes Jacobns Pel, 10 m. Jacoba van der Velden, ruim 3 j. 21. Maart. Antje van der Geld, 32 j., gehuwd met Johannes van der Velden. 23. Maart. Catrina van Wilpcn, 60 j., gehuwd met Hendrik Koster. ONDERTROUWD: Gccne. GEHUWD: Gecne,

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3