NIEUWSTIJDINGEN. Amersfoortden 2. April. Gepasseerde Donderdag den 29. Maart, heeft alhier de plegtige vernieuwde Eedsaflegging van getrouwheid aan den Koning en de gehoorzaamheid aan de wetten door de Dienstdoende Schutterij dezer Stad plaats gehad. Des middags ter. 1 ure, bevond zich het korps op het Kalfs- veld onder de wapenenen na het maken van cenige manoeuvres en handgrepen, legden de Heeren Officieren den Eed in handen van den Majoor Kommandant den AVel F.d. Gestr. Heer Maas Geesteranus ten overstaan van den Burgemeester af. Z. M. heeft aan G. 11. Willemszop zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de Dienstdoende Schutterij alhier, en als zoodanig benoemd de Heer Mr. F. G. K. tl. van Lilaar. Nijkerk op de Veluwe. Tot Burgemeester alhier is bij Besluit van 25. Maart benoemd A. Marcus, en is aan S. Frezie, Secre taris der Slad Nijkerkde tijdelijke waarneming van Commissaris van Politie aldaar opgedragen. Te Delft zijn de meeste kamers reeds bij voorraad ver huurd aan aanzienlijke vreemdelingen om de begrafenis plegtig- heid van Z. M. Willem II. bij te wonen. Joannes Melordbarbier van Lekkerkerk, een zoogenaamde p kijker of wonderdoder is, wegens het voorgeven de Cholera Morlus te kunnen genezen door de regtbank veroordeeld tot vijf en twintig gulden boete. Te Amsterdam zal op den dag van 's Konings begrafenis geen beurs worden gehouden. De geëmployeerden aan den spoor weg zullen den rouw aannemen. Naar men ons verzekert zal de inhuldiging des nieuwen Konings binnen de hoofdstad nog voor het einde der maand April plaats hebben. Men wil thans stellig wetendat de begrafenis van Koning Willem II. bepaald is op Woensdag den 4. April e. k., des morgens te half elf uur. Men verneemt dat het lijk van wijlen den Koning naar de laatste rustplaats zal worden gedragen door officieren die zich daartoe zouden hebben aangeboden. Men betwijfelt dat er een testament van den overledenen Koning bij den Notaris Schiefhaan gedeponeerd is, men zegt dat er geen testament bestaat. Venlo, 24. Maart. Terwijl men gisteren te Venray bezig was met bet luiden der klokken ter gelegenheid van het overlijden van Z. M. Willem II., viel eensklaps de klepel uit een der- zelve en trof dermate een der zich daaronder bevindende per sonen met name Jan Schrevendat hij oogenblikkelijk den geest gaf. Als eene bijzonderheid merkt men aandat kort geleden deze zelfde persoonvoor de Arrondissemenls-Rcgtbank te Roermond, ter zake van smaadwoorden jegens Z. M. den Koning en de Hooge Begering, te regt had gestaan. Hoogeveen, 23. Maart. Nadat ecriige meisjes gisterenavond ten huize van den Hervormden Predikant Jonquière alhier, in bijzijn van Ouderlingen, bewijzen hadden gegeven van geschikt heid om als leden der Gemeente aangenomen te wordenhad een dier meisjes, bij het verlaten dier woning, het ongeluk, van door de duisternis in het water te geraken en zou welligt, bij de diepte van het water aldaar, het leven verloren hebben, zoo niet Ds. Jonquière, op haar hulpgeschrei dadelijk toesnel lende zich in het water begeven en met hulp der Ouderlingen haar gered had. Den 20. Maart heeft te Koningsbergen een voorval plaats gehad, waarvan, zoover wij weten, gelukkig geen voorbeeld is. Twee knapen, de een van 13, de ander van ll1/» jaar, hebben met pistolen geduelleerd. Twee hunner kameraden waren ge tuigen hunne wapenen waren met jagthagel geladende jongste knaap is aan den regter schouder zwaar gewond. De oorzaak van het duël was eene onder bet spelen tusschen hen gerezen twist. Op het landgoed Rijk in Gaasterland is een hunnebed ontdekt. Goes23. Maart. In de afgeloopen week zijn op een naburig dorpKapcllcop een stuk bouwlandwaar vroeger eene R.-K. kerk stond elf goudstukken onder het puin gevonden uit de 14de en 15de eeuw afkomstig, eene waarde uitmakende van ƒ65.03. Tilburg. Sommige dagbladen hebben gemeld dat een der Rus sische Grootvorsten herwaarts zal komen. Hier echter liep reeds sedert eenige dagen het gerucht, en, hoe onwaarschijnlijk het velen moge voorkomen, dat gerucht blijft stand houden, dat niet een Grootvorst, maar Z. M. de Keizer van Rusland zelf, hier verwacht wordt. Berlijn, 26. Maart. De wapenstilstand met Denemarken is tot 15. April verlengd. Frankfort, 27. Maart. De erfelijkheid der Keizerlijke waar digheid wordt met meerderheid van stemmen aan den Koning van Pruisen opgedragen. De Duitsche post brengt ons eenige tijdingen die niet minder belangrijk zijn, als die, welke de Fransche post ons deed geworden. In hare 196' opentlijke zitting, Woensdag 28. Maart 1849, des namiddags drie en een half uur, heeft namelijk de Duitsche Rijksvergadering te Frankfort, in gevolge de door haar aange nomen grondwet, de Keizerlijke waardigheid opgedragen aan Frederik Wilhelm IV.Koning van Pruissen. 290 Stemmen vereenigden zich op den Pruissischen Vorst terwijl 248 leden zich buiten stemming hielden. Fizza, 27. Maart. De Consul van Frankrijk aan den Minister van Buitenl. Zaken. Karei Albertna ten voordcele des Hertogs van Savoijc de kroon te hebben afgestaan, is den 25. ten 11 ure 's morgens Nizza doorgeredenzich naar Frankrijk begevende. Het Piemontecsche leger is te Novara geslagenmaar het heeft zijne eer behouden.» De mededceling dezer dépêches heeil in de nationale] verga dering te Parijs niet die opschudding verwekt als men wel ver wacht had. De Minister Odilon Barrot zeide, nadat hij de ge noemde stukken had afgelezen, 't volgende. a Mijne Heeren. Boe spoedig deze beslissing zijze was niet onvoorzienen hoewel de Piemontesche Begering bij deze gele genheid de raadgevingen van Frankrijk heeft miskend, hebben wij evenwel vast beslotenPicmonts onschendbaarheid te hand haven, zoo als de belangen en de waardigheid van Frankrijk het vereischen. Nog eene telcgraphische dépêche van Toulon, gedagteekend 28. Maart, 's morgens 6 uur, bcrigt, dat in het gevecht twee Pimontesche Generaals zijn gesneuveld. Het schijnt trouwens, naar luid van alle berigten, dat de Italianen dapper, maar ongelukkig gestreden hebben. Terwijl alle Italiaanschc bladen mededeelden dat Radetzkg zijn leger aan de Adda bijeentrok, verzamelde de grijze maar schalk zijn korps te Paviaaan de Adda plaatste hij zijne reserve, welke Khij te zamen trok uit de garnizoenen der grootc steden. Hij beriglte vooruitdat hij den oorlog in Sardinië ging- brengenom den vijand te Turin de wetten voor te schrijven. Door deze waarheid opentlijk te zeggen, heeft hij zijne vijanden juist bedrogen. Toen dus den 20. het Sardinicsch leger de Tecino overtrok op den weg naar Milaan, passeerde de Maarschalk dezelfde rivier in de rigting van Mortaratusschen Vigevano en Pavia. Hier schijnt eene zware beschuldiging te rusten op Generaal Ramorino Opperbevelhebber der Lombardiesche divisiedie belast was den overtogt der rivier aldaar te dekken. Na een bataillon, zonder eenige hulp te verlecncn, in de pan te hebben laten hakkenheeft hij den vijand gerust dcszelfs plan laten vol voeren. Het Oostcnrijksche leger was dus zonder moeite in het hart van Piemont gekomen. De divisiën van het Sardinische leger rukten toen in allerijl naar de bedreigde punten. Die van den Hertog van Genua kwam van Magenta in Lombardijedie van den Generaal Durando van Valcnza, terwijl de reserve divisie, onder den Hertog van Savoye van Casalla moest oprukken. De divisie Bèsdie bij Mortara stond had dus alleen den aanval te verduren van cencn vijand die veel slcrker in getal was. De genoemde divisiën kwamen wel ter hulpe maar de eene na de andere, vermoeid door den afgelegden togt en zonder een gemeenschappelijk plan van aanval te kunnen volgen. Het Oostcnrijksche legercorps zalnaar men berekend 30,000 man sterk geweest zijn, als men in aanmerking neemt, dat de vier genoemde divisiën der Piemontezen een bijna gelijk getal bedragenen de Italianen met een roemenswaardigen inocd hebben gestreden. De nederlaag moet men dus slechts daaraan toeschrijven, dat de Sardinicrs door den stand van zaken alle eenheid, en dus alle kracht misten, terwijl de vijand het groote voordeel bezatdat zijne geheele magt op een goed gekozen punt was vcrecnigd. De overwinning van Radetzkg zal voor de rust van Europa naar alle waarschijnlijkheid gecne nadeelige gevolgen hebben althans men mag hopen, dat de zegepralende Veldheer voor de verecnigde vriendschappelijke tusschenkomst van Engeland en Frankrijk zal wijken, en Oostenrijk geene aanspraak op Sardinië zal maken. Evenwel kan men thans yooru;t z;cn <jen aanstaanden vaf

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3