op nieuw de pijn voelde terug komenuit het bed sprongals wel omdat hij, held als hij geweest was, niet gaarne op het dons den dood afwachtte, dien hij zoo dikwijls op het slagveld gebraveerd bad. Een mijner vrienden te Tilburg schreef mij gisteren, dat daar nog alles even treurig uitziet. Van alle buizen blijven deuren en vensters gesloten. Verbannen is de vrolijkheid waar vroeger leven en bedrijvigheid was, hecrscht thans de stilte des dooden- akkers. Tilburg stierf met Willem II. Slechts het getrappel der paarden en de zweepslag der postiljons, de cene of andere personaadje brengende of afhalende, maakt eenige schakering in de droevige eentoonigheiddie Tilburg overtogen heeft. Zoo alsonder anderenhet Handelsblad reeds gemeld heeftzullen er Verscheidene treurmuzijkstukkendaartoe bijzonder vervaar digd, bij gelegenheid van 't vervoeren van 's Konings lijk, •worden gezongen. Een dier stukken, door een bekwaam com ponist voor vierstemmig mannengezang ingcrigt, tevens begeleid - van muzijk van blaasinstrumenten, heb ik in mijn bezit. Zie hier de woorden TILBURG'S LIJK ZANG voon Z. M. WïLXEM II. Treur, Neerland, treur, Hij zinkt in 't graf, De braafste Vorst, dien God ons gaf, En bij zijn dierbaar Volk mag Hij niet meer vertoeven. Treur, Neêrland, treur, trek rouwfloers aan, Helaas! Hij is van ons gegaan, Niets dan zijn vroege dood kon ons zoo diep bedroeven. TreurNeerlandtreur. Treur, Neêrland, treur, Hij is niet meer, Die steeds Uw vriend was, nooit Uw Heer, En die tot doelwit koos het heil van Neêrfands zonen. Treur, Neerland, treur, 't strekt u lot eer, Want zeker ziet Gij nimmermeer Een beter Vorst dan Hij in Uw landouwen wonen. Treur, Neêrlandtreur. Treur, Tilburg, treur, treur Gij vooral, O Stad, die nooit vergeten zal Wat schat van menschcnlicfde Uw Willem droeg in 't bartel Treur, Tilburg treur, uw eerste traan Is reeds van wang tot wang gegaan Deel ook in ruime maat deez' dag in Neêrlands smarte. TreurTilburgtreur. Treur, Tilburg, treur, hij gaat van bier, Die U zoo lief was en zoo dier, Hij gaatniet als Hij kwammaar zielloos neêrgelegen. Treur, Tilburg, treur, 't is de eeuwigheid Die U van Uwen Koning scheidt, Voor d'allerlaatste maal gaat Hij langs Uwe wegen. TreurTilburg, treur. Treur, Tilburg, treur; treur Neêrland, treur, Dat ieders borst van weedom scheur' Dat d'overstelpte smart elks boezem boog doe golven; Treur, Neêrland, treur; treur Tilburg, treur, Van 't graf ontsluit zich dra de deur, Waarin Uws Konings asch voor altijd blijft bedolven. ...Treur, treur, treur, treur.... Naar men verneemt, is, den 19. Maart, in de Raadsver gadering te Gouda ingekomen een Koninklijk schrijvenwaarbij onder andereaan de meerderheid der Leden moet zijn kennis gegeven, dat Z. M.naar aanleiding van hun rekest, geene reden heeft gevonden in een nader onderzoek te treden opzigtens het geschil tusschen hen en bet hoofd des Bestuurs, sedert eenigen tijd bestaande. En wordt dus aan die Leden vrijgelaten indien zij zich niet met de regeringsmaatregelen des Burge meesters kunnen vereenigen, hunne betrekking neder te leggen, liever dan in het Stedelijk Bestuur eenen toestand te doen voortdurendie niet dan ten nadeele der burgerij kan ver strekken. De jongeling, die, ruim 14 dagen geleden te Zwolle, in het Zwarte Water, op de hoogte der Rijsebosch, bij deze Stad is verdronken en wiens lijk men alstoen niet beeft kunnen vinden, is gisteren nacht bijna op dezelfde plaats, waar hij over boord is geraakt, door den visscher Dirk Waijerink opgehaald en naar de Stad gebragt. Doch boe zonderling, dezelfde visscher is gisteren middag, met zijn schuitje op het Zwarte Water zeilende omgeslagenen op dezelfde plaats vond men de schuit van Waijerink omgeslagen drijven, en zijn lijk door den harden wind naar den wal gedreven waar zoo kort geleden de andere jonge ling den dood vond. Beide lijken kunnen dus gelijktijdig ter aarde besteld worden. Den 3. Maart heeftbij het vallen van den avond op den Beltmolenbuiten de Diezerpoort te Zwolle een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De jongste knecht, een knaap van ruim 15 jaren oud, alleen op den molen zijnde wilde bij zeer flaauwe koelte de as smeren zonder den molen stil te zetten. Hij schijnt echter aan de as of het kamrad vast en daar tusschen door geraakt te zijn want eenige oogenhlikken later heeft men hem dood, en deerlijk misvormd, op den bovensten zolder van den molen gevonden. De Noord-Brabander meldt uit Ossdat Mejufvrouw J. K. geb. van R.51 jaren oud van het zeven en twintigste kind uit hetzelfde huwelijk is bevallen haar moeder had negentien kinderen. Nog maar een paar dagen geleden beschouwde men de Italiaansche kwestie door de abdikatie van Karei Albert en door de nederlaag der Piëmonlezcn als afgedaan. Men hoopte datten gevolge van den wapenstilstand de Gouvernementen van Engeland en Frankrijk redelijke voorwaarden zouden ver kregen hebben voor den nieuwen Koning Victor Emanuel. Men bevestigde, dat de formcele verzekeringen, door het Wcener- kabinct aan Radetzky gegevenalle interventie van Frankrijk in Italië zouden overbodig maken. Er schijnt intusschen thans vrees te bestaandat Frankrijk spoedig gedwongen zal wordenom troepen in Savoye te laten inrukken. Men heeft reeds gezien dat de Kamer der Gedeputeerden in Turin geweigerd heeft den wapenstilstand te erkennen die evenwel door den nieuwen Koning zelvcn geteekend is. Volgens de laatste berigten die echter nader bevestigd die nen te wordenzouden de Piëmontesche revolutionairen er luide van sprekenom Koning Victor Emanuel af te zetten en de Republiek uit te roepen. De Koning zou zich naar het leger begeven en eene oproeping aan het volk gedaan hebbenna de tegenwoordige Kamer te hebben ontbonden. Indien nu deze geruchten zich bevestigen dan zullen zij de Oostenrijkers dwingen dieper in Piëmont te dringenen in dat geval zou het Alpenleger gedwongen zijn om te interveniëren. Men verzekert dan ook reeds te Parijs dat de troepen order bekomen hebben zich naar dc uiterste grenzen te begeven. Den 28. Maart, des avonds te 8 uur, heeft te Freiburg (Baden) de veroordeeling van de Republikeinen Gustaaf Slruve en Karl Blind plaats gehad. Op alle vragen, betrekkelijk dc gebeurtenis in Aprilverklaarden de gezworenen G. Slruve voor niet- schuldig,r> dewijl de zaak «ingevolge de Revolutie a geschied is. De vragen nopens de September-gebeurtenis werden ge deeltelijk met schuldig beantwoord doch met bijvoeging met verzachtende omstandigheden.Slruve cn Blind werden daarop veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf en in de kosten. [Daar in Baden de doodstraf afgeschaft iszoo was levenslange tuchthuisstraf het meest, wat de Regter kon uitspreken. De eisch tegen Struve en Blind was acht jaren straf, en deze is ook uitgesproken. Daar thans in Baden het cellulaire stelsel inge voerd is cn 2 jaren cellulaire opsluiting met 3 jaren tuchthuisstraf zijn gelijk gesteldzoo zal de straf van Struve cn Blind slechts 5 jaren en 4 maanden duren.] Volgens geloofwaardige berigten van reizigers in Spanje, moet er op de gebergten van Guipuscoa eene vrcesselijke ziekte zijn uitgebroken, die zeer veel overeenkomst schijnt te hebben met de epidemie, die men in Polen heeft waargenomenen daar bestempeld werd met den naam van zwarte pest. Deze ziekte die nog weinig bekend is, en, door haar uiterst aanstekend ver mogen, de Cholera, gele koorts, ja zelfs de pest dreigt te zullen overtreffen, wordt aldaar Clignolte genaamd, omdat de lijder als in een oogenblik clin d' osil) bezweken is. De ziekte begint met het uitbreken van een ontzettend groot aantal groenachtig gele puisten aan de knie, den voorarm en den nek. Binnen weinige uren is elk van deze gczwelletjes in eene uitgebreide, als met stof bedekte zweer veranderd, waaruit onder het ver spreiden van eene rotachtige lucht, cene ontelbare menigte uiterst kleine levende diertjes te voorschijn komen, die zich als eene glocijcnde lavastroom over het gansche ligchaam verspreiden om zich onder de epidermis, die zij opheffen, te huisvesten. Na een allcrvreesselijkst lijden van drie uren, (deze diertjes toch veroorzaken eene bijtende scherpte als van een gloeijende kool) vertoont het ligchaam van den lijder, geheel en al opgezwollen, het aanzien van eene zeer groote, met vocht gevulde blaas, eri sterft de lijder, onder het bijkomen van koorts, zeer spoedig. Twee uren later verkeert het lijk reeds in eenen toestand van volkomene rotting, en men haast zich om het zoo spoedig mo gelijk te begraven: indien men dit laatste toch verzuimde, dan zou de massa diertjes, waarmede het lijk letterlijk is bedekt, het spoedig verslinden, In twee Dorpen, die ieder 4 a 500

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3