NIE U W S T IJ D IN G E N. openbaarmaking, de aanmerkingen te maken en de -wenken te gevenwaartoe bunne eigene beschouwin gen hen inogten leiden. «Dat zoodanige inlichtingen door ben, die er in staat toe zijnmet bescheidenheid worden medege deeldis naar mijn inzien, betamelijk en pligtmatig; zulks te ontkennen zou inderdaad niets anders zijn, dan te bewerendat de Ingezetenenonder instel lingen die medebrengen dat zij hunne gemeenschap pelijke buishouding kennen en de wijze van haar Bestuur beoordeelen mogenvoor de nadeelen van gebrekkige kennis, onjuiste opvatting en verkeerde oordeelvelling niet mogen worden behoed. De Ondergctcekcndcn kunnen geenszins nalaten de Ingeze tenen dezer Stad en Omstreken kennis te geven dat zij zich ingevolge de uilnoodiging daartoe door de Iloofd-Commissie tot het oprigten van een Standbeeld van AVijlcn Zijne Majesteit Koning Willem II te 'sGravenhagc gedaan, tot cene Sub-Com- jnissic gevormd hebben, ten einde zich aan gezegde Hoofd-Com- missic aan te sluitenom door onderlinge overeenstemming en zamenwerking tot het gewenschle doel te geraken. Onze Sub-Commissie heeft vermeend zich met genoemde Hoofd commissie te 's Hage in betrekking te moeten stellen daar de Stad, waar de geliefde Vorst zijn gewoon verblijf had, waar ook Zijne Majesteit en de Leden van het Koninklijk Huis hunne Residentie gevestigd hebben, waar de Hooge Staals-Collegien bij eenkomen en onze Volksvertegenwoordigers zich vcrecnigen, waar eindelijk de Buitcniandsche Mogendheden door hunne Gezanten vertegenwoordigd worden naar hun oordeel de best gekozene plaats is, om dit Nationaal Gcdenkleekcn op te rigten. Het zal overbodig zijn de ondersteuning en medewerking der Ingezetenen van deze plaats en omstreken die zich steeds door blijken van gehechtheid en trouw aan Koning en Vaderland onderscheiden hebben in te roepen vooral daar het oprigten van dit Standbeeld strekken moet om de nagedachtenis te ver eeuwigen van den beminden Vorstdie met regt de Vader des Vaderlands kan genoemd worden wiens lust het was niet alléén als Koning maar ook als mensch wel te doendie voor de Ker van Nederland op het Oorlogsveld zijn bloeden tot de bewaring van de onschatbare weldaden van rust en orde in <!c Raadsvergaderingen zelfs zijne bijzondere mcening ten offer bragtten einde dus een ieder in de gelegenheid te stellen om van zijne belangstelling te doen blijken zullen alle giften in dank worden aangenomen terwijl de wijzeop welke de inzameling der gelden zal plaats hebbennader zal worden bekend gemaakt. Amersfoort, den 14. April, 1340. J. vam DAM van ISSELT, I'resitlent. SCHELTUS van LEUSDEN. H. G. van den BERG11. II. G. SCHLUITER. IV. P. J. MAAS GEESTERANUS, Secretaris en Thesaurier. Den 8. Mei zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de plegtigc iuhuldiging van Z. M. Koning Willem IH. plaats hebben en dat de Kerk geheel ingcrigt zal zijn zoo als in 1840, bij gelegenheid van de Inhuldiging van den thans overleden Vorst. De Heer ToonBouwmeester der Koninklijke paleizen is met het toezigt belast, terwijl de uitvoering aan den Heer lUolfe, Architect en Makelaar alhier ter Stede is opgedragende Be hanger Spijker zal de drapcringen in orde brengen. Aan den Heer van WesternIntendant van 'sKonings paleis alhier, zijn de belangrijke vcrriglingen buiten de Kerk dien dag opgedragen. De landbouwer D. Goeijenbierte Wateringen heeft den 10. dezer twee mandjes nieuwe aardappelen aan Z. Maj. den Koning en aan II. Maj. de Koningin ten geschenke aangeboden. Zwolle, den 8. ApriL Heden middag heeft zich de Barbier II'. door ophanging van het leven beroofd. De man was lusschen de 20 en 30 jaren oud, had cene vrouw en 3 zeer jonge kin deren bad volop werk in huis en zag zijnen ijver zoo ruim beloonddat hij zich een nieuw huis heeft laten bouwen, dat hij met Mei aanstaande betrekken zou. -- Te Zwolle is overleden een ongehuwde rijke pnrtikulicr de Heer Qiiescn, oud-President van de Reglb. te Almelo. Hij is de vierde oude Vrijer aldaar, die dezen winter overleed. Het Registratie-kantoor heeft hierdoor aan collateraal-reglenin korten tijd aanzienlijke inkomsten gehad. De zuster van den overledene is erfgename van zijn vermogen. Hij heeft aan twee neven een legaat van ruim ƒ100,000 gemaakt, aan de armen slechts ƒ300. De overgebleven jongste zoon van den Durgerdammer- visscheris met zijne moeder en zuster voor eenige dagen van Vollenhovc vertrokken met den Zwartsluizer beurtman. Roerend was voor hem het afscheid van Vollenhovc waar hij en zijn overleden vader en broeder zoo vele blijken van ware menschen- licfdc ondervonden. Een ontzettend voorval heeft te Vlissingen plaats gehad. L. A. Boersvan Rotterdam, ligt matroos op Z. M. kanonneer boot N". 10, beducht voor zware straf, die hem bij zijne terug komst aan boord wegens herhaling eener misdaad te wachten stond, had zich op 's Rijks werf aldaar onder een hoop planken gedurende 10 dagen en nachten schuil gehouden en de boot laten vertrekkennaar men verneemt met het doel om zich te laten doodhongeren. Een paar malen is hij echter des nachts uit zijne schuilplaats gekomen, om te drinken. Eindelijk aldaar ontdektis hij in 's Rijks hospitaal gebragt en verpleegd. Daar de ongelukkige, door de vochtige plaats, waarop hij alzoo 240 uren had doorgebragtbederf in zijne beenen heeft gekregen (waarin verscheiden gaten zijn gekomen) zijn hem, na eene be handeling van 23 dagen, beide beenen, ter hoogte van 1 Ned. palm onder de knie afgezet. De beklagenswaardige jongeling die slechts 21 jaren telt, is thans redelijk wel en, voor zoo verre men zulks zijn kan nog al wel te moede. Tc GorredijkProv. Vriesland viel den 8. dezer bij een onverwachts opgekomen onweder, een zoo zware slag, dat twee jonge dochters door den bliksem werden getroffen. Bij de eene is bet gouden slot dat zij om den hals droeg ten deele gc- smobeii en zijn hals ea boezem deerlijk geschroeid zoodat men bezorgd is voor haar leven maar de andere is minder erg ge troffen en heeft weinig letsel bekomen. Helder, 12. April. Heden heelt aan deze kust een droevig ongeluk plaats gehadzes personen uit deze Gemeente met cene Groenlandsche sloep naar zee om aan binnenkomende schepen assistentie te verleencn. Een dwarlwind overviel de sloep die dezelve op zijde sloeg en drie personen van de bemanning, met name: II. Boules, IJ. Lentingen T. J. Kenninghun graf in de golven deed vinden. De overige drie zijnde C. Prins, en de roeijers II. C. Schuszler en J. de Jongbleven drijven toen zij door eene Iluisduiner sloep gered en opgenomen werden, de Schipper C. Prins, gaf echter kort daarna den geest, doch de beide andere werden behouden aan wal gebragt. Van de veron gelukten was C. Prins gehuwd, en laat cene Vrouw met drie kinderen na. In de Gemeente Sint. Laurent zijn Zalurdag7. April, door werklieden ongeregeldheid gepleegd van dien aarddat een veldwachter die eenen werkman in hechtenis nam werd mishandeld zoodat de marechaussec's die hem ontzetten van hunne wapenen moesten gebruik maken zoodat er een doode en twee gekwetsten gevallen zijn. De Procureur des Konings is met den Rcgter van Instructie naar St. Laurens vertrokken om het gebeurde te onderzoeken. De Duilsche Dagbladen bevatten eene menigte bijzonder heden over het gevecht in de baai bij Eckernförde. Het smaldeel dat zich in den morgen van den 5. dezer voor Eckernförde vertoondeen den stelligen last had het tot eiken prijs te bemagtigen en daarna Kiel te vermeesteren, stond onder de bevelen van den Koinmandeur Gardedie zich op een der stoomschepen bevond, dat echter reeds door de eerste schoten der batterijen onbruikbaar gemaakt en tot wijken weid gebragt. Het linieschip Christiaan VIII werd gevoerd door den kapitein kommandeur Paludandie gevangen genomen is. Het moet een roerend gezigt zijn geweesttoen deze grijsaard aan den arm van zijnen eersten Luitenantlangzaam toetrad op den Hertog rail Saksen-Koburg-GothaChef van de aldaar staande divisie der Duilsche troepen, en dezen zijnen degen overhandigde. Een prachtige verrekijker was alles, wat hij in der haast had kun nen redden; en nog eer zijn scheepsvolk het schip had kunnen verlaten waarop hij jaren lang het kommando had gevoerd zag hij het met 200 zijner dappere Denen in de lucht vliegen. Onder dezen bevonden zich vele adelborsten. De Adjudant van den Kommandeur bleef wonderlijk behouden. Reeds aan land zijndemoet hij naar het vaartuig terugkeeren en juist als hij het betreden heeft vliegt het op. Natuurlijk wordt hij met de overigen hoog in de lucht geworpen, valt vervolgens in zee en zinkt tol diep onder water. Het koude bad geeft hem echter liet bewustzijn weder, en daar hij, onbegrijpelijk genoeg, geenerlei letsel beeft bekomen gelukte het hem al zwemmende

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2