Let strand te bereiken. Op de Gefiondie reeds hersteld en bemand is door de Duitsclierskommandeerde de Kapitein Meijer. Over de hevigheid van het vuren kan men zich eenigermate een denkbeeld vormenwanneer men weetdat het linieschip 48 volle lagen loste uit 42 kanonnen. De kustbatterijdie hoofdzakelijk het gevecht heeft gevoerdbestond uit slechts vier achttienponders waarvan een al spoedig onbruikbaar werd eene tweede batterij, uit twee 84 en twee 18 ponders bestaande, heeft, om de ligging der schepen, weinig kunnen uitvoeren. De eerste werd gekommandeerd door een onder-officier, die tot belooning reeds de epauletten heeft ontvangen. De vreugde over de op de Denen behaalde zegepraal in de haven van Eckernfördc gaat, zoo in 't binnenland, als langs de kusten alle denkbeeld te boven. Het nadeel't welk de Deen- sche geldmiddelen daardoor lijden en dat op 3 millioenen mark banco wordt begroot, is zeker aanzienlijk; doch de zeemagt van Denemarken is door dat verlies nog geenszins zoo verzwakt dat zij den strijd zoude moeten opgeven. De zedelijke invloed echter, welken die gebeurtenis op de Duilschers en inzonderheid op de kustbewoners uitoefent, is allerbelangrijkst, en in geene verhouding tot de den vijand toegebragte schade. Na het springen van het linieschipleverde de haven van Eckernförde een vreeselijk sehouwspel op zoo door de allerwe gen verspreide rookende stukken houtals door de hier en daar zigtbare verminkte lijken. Indien de beide Scheepsbevelheb bers naar Denemarken terugkeerenzullen zij zich denkelijk voor een Zeckrijgsraad te verantwoorden hebben wegens hun bedrijf. De Berlingsche Zeitang meldt uit Koppenhage met weinige woorden het in de lucht vliegen van het linieschip Christiaau VIII en het verliezen van het fregat Gefionzonder in cenige bijzonderheden daaromtrent te treden. Zij deelt overigens mede, dat de noodige bevelen gegeven zijn, om eene nieuwe rekrute ring van matrozen uit te schrijven en nieuwe schepen uit te rusten. De Minister van Marine zou reeds de uitrusting van een ander linieschip en een fregat bevolen hebben. Lindens be- rigten uit Cuxhaven van den 9. kruisten toen aldaar 4 Deensche fregattendie den vorigen dag jagt op een schooner hadden gemaakt. Voor de Elbe hadden zij op de aankomende Engelsche stoomboot Camilla geschotennadat deze echter hare vlag had geheschen lieten zij haar verder ongehinderd de reis vervolgen en hielden op andere in de nabijheid zijnde schepen aan. Tot den 5. waren te Koppenhage opgebragt 10 Rostocker schepen. EENE BESCHOUWING OVER DE ES Pl liiPiiign, VOOR IIEEREN EN DANES. (IJlt het Magazijn van Frater'). Vervolg op N°. 22). Sedert de begeerte naar de verboden vrucht, den dood, de kennis en het ongeluk in de wereld bragt, heelt de mensch niets ijvcrigers trachten te doorgronden, dan de toekomst, en hoe dikwijls geloofde men den onbedrie- gelijken talisman, het, Sesam, open U!n gevonden te hebben! Dan eens waren het de sterren, dan weder de ingewanden der offerdieren, dan weder de vraatzucht der vogels en eindelijk ook de voorens of plooijen der hand, die den ingewijden toekomstige gebeurtenissen voorspelden. Cardon» zegt Sir Thomas Browne, een onnatuurlijk naamgenoot van den ongeloovigen Thomas, eenen brief aan ecnen Vriend bezit een bijzonder en gemakkelijk middel, door het onderzoek van de hand oens mensclien te radenof deze in den nacht ol over dag geboren is; en ik moet bekennen «dat zijn gezegde aan mij bevestigd werd,» Gewoonlijk en hoofdzakelijk echter was het de taak der Chiromantie (voorzegging uit de handen) de toekomst te voorspellen, en er be stond eene kaart van de oppervlakte der band, «van hare zeven heuvelen en dalen, die beide rijk zijn aan mijnen der wetenschap.De vervaardiger der algemeene Chiromantie» noemt de bekwaamheid uit de lijnen der hand te voorzeggen, de schoonste der wetenschappen der natuur. Men vindt in zijn Werk lange en naauw- keurige verklaringen aller teekenen, welke de hand aanbiedt, met meer dan twaalfhonderd afbeeldingen. «De punten» zegt b. v. de Schrijver «die zich op de nagels bevinden, beteekenen iets zeer gelukkigs, al naardat de natuur van den planeet is, die den bedoelden vinger beheerscht. Vertoonen zij zich op den wijsvinger, zoo beteekenen zij eer en eerambtenaan den wortel des nagels beteekenen zij toekomstige, in het midden, tegenwoordige dingen. De menschelijke hand heeft nog tot andere bijgeloovige meeningen gelegenheid gegeven. Zoo geloofde mendoor het aanraken der hand van eenen doode, wratten en zeker uitslag te kunnen gene zen, men behoefde slechts met deze hand het aange stoken deel te slaan. Men deelt mede, dat bij het ter dood brengen van Doctor Dodd in het jaar 1777, eene fatsoenlijk gekleede jonge vrouw, zich een' weg naar de galg baande, zoodra de gehangene het leven had uitgeblazenen zich door den beul meermalen met de hand van het lijk op een gezwel liet slaan, dat haar gelaat ontsierde. De dieven voerden bij hunne nach telijke strooptogten gewoonlijk eene doode hand met zich, welke zij de hand des roems noemden, in het vaste geloof, dat ieder, wien zij dezelve vertoonden, weldra bewegingloos zoude blijven staangelijk op het aanschouwen van het hoofd van Medusa. In de ver borgenheden van den kleinen AlbertLyon 1751, vindt men het uitvoerige voorschrift voor dezen Talisman. De hand moet van eenen gehangene afgesneden, in linnen gewikkeld, in een aarden pot gelegd en daarin met verschillende zouten bestrooid, veertien dagen blijven liggen. Dan zet men haar in de middagzon tot dat zij volkomen gedroogd is. Tevens wordt nog uit het vet van den gehangene en uit maagdenwas een licht ver vaardigd, dat aangeboden in de hand des roems gelegd wordt. Zou men wel geloovendat er in het jaar 1831, nog zulke domme dieven werden gevonden, die zich van dit behoedmiddel bedienden en in allen ernst geloofden, dat een licht gelijk het beschrevene, door eene doode hand gehouden, hen voor ontdekking zou de beveiligen.» Eene van de belangrijkste krachten was diegene, om 'kropgezwellen door aanraking te ge nezen, hetwelk den Koningen van Frankrijk werd toe geschreven ook de Engelsche Koningen maakten op deze gave aanspraak, doch slechts oogenschijnlijk, dewijl zij zich eenen tijd lang insgelijks Koningen van Frankrijk noemden. De reliquie, in welke de Ridders van Sint Jan de grootste waarde stelden, was eene hand, die Sultan Bajazet den Grootmeester d'Abusson als de regterhand van Johannes den Dooper had gegeven. De overlevering verhaalt, dal in Antiochie een draak, wien men een met deze hand aangeraakt stuk vleesch had voorgewor pen, weldra na het gebruik van hetzelve opgezwollen en gebarsten was. Men droeg dezelve bij pleglige optog- ten vooruit: opende zij dan de vingers zoo was dit ecu teeken, dat het een goed jaar zoude zijn, bleef zij echter gesloten, zoo beschouwde men dit voor eene bedreiging, van slechte tijden. Toen de gezant van Peter den Grootc in het jaar 1698 Malta bezocht, schonk de Grootmeester hem een kruis, dat met de hand van den heilige was aangeraakt geworden en honderd jaren la Ier verzocht het Opperhoofd der Orde bij zijne verdrijving op het eiland het verlof, ten minste de vereerde reliquie mede te mogen nemen. De ongeloovige Franschen stonden hem deze bede gaarne toe, te meer daar de hand niet van goud was. In de barbaarsche tijden van Europa, hieuw men do misdadigers dikwijls tot straf eene hand af. Dc beroemde Scipio Cipricanusdie op de bewoners van Lutea ge beten was, omdat zij den Numantiërs hulptroepen toe zonden, overviel die stad, liet zich vierhonderd burgers uitleveren en zond die met afgehouwen handen weder terug. Caesar verminkte eenmaal op dezelfde wijze in zijnen oorlog legen de Galliërs alle gevangenen, om schrik onder de vijanden te verspreiden, Fernand Cortes

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3