nalatenschap van Z. Maj. Willem II iets verschuldigd zjjn of van IID. iets te vorderen hebben, om daarvan aan hem betaling of opgave te doen vóór den 15. Junij e. k. Z. M. heeft Baron van Heeckeren Kapitein bij het Regement Rijdende-Artillerie alhier in garnizoen benoemd tot Kamerheer in buitengewone dienst. Amsterdam, 2. Mei. Op Vrijdag 11. en Zaturdag 12. Mei. e. lc. zal er alhier geene Beurs en op eerst- gemelden dag ook geene Koopmans Beurs worden ge houden. In een partikulieren brief uit Amsterdam roemt men zeer de juiste gepaste, eenvoudige en tevens veel- beteekenende krachtige antwoordenwelke de Koning op zijne audientiën, zoo aldaar, als te 'sHage, weet te geven aan verschillende commissiën en personen, die Z. Maj. bezoeken, terwijl men ook aldaar met genoegen, 's Konings ongekunstelde vriendelijkheiddie de duide- delijke blijken draagt van welgemeend te zijn, heeft opgemerkt. Men schrijft uit Rotterdam, dat er tegenwoordig eene voorbeeldelooze schaarschte in het bekomen van matrozen ter bemanning der uit te rusten schepen heerscht. Bij de laatste monstering was voor drie O. I. schepen slechts 1 matroos te bekomen, en er wordt 20 premie betaald voor elk man op schepen via Amerika. Voor ongeveer drie weken ging een huisgezin van de Smilde naar Noord-Amerika. Een lid daarvan was dienstpligtig, en mogt dus niet meer buitenlands. Ge lukkig herinnerde zich een der huisgenooten de ont- vlugting van Hugo de Groot, en men pakte den zoon in eene kist. Tot Rotterdam ging alles goed, maar daar vond men contrabande in de kist, en onze Drentsche Hugo werd frisch en gezond, doch een weinig confuus, voor den dag gehaald. De Burgemeester van Smilde heeft dezer dagen op eene officiële wijze hiervan kennis ge geven. Handelsbl Te Dordrecht zijn in den laatsten tijd op nieuw eenige gevallen der cholera-ziekte voorgekomen. In het cholera-ziekenhuis zijn 5 lijders opgenomen2 bezweken. Groningen, den 29. April. Laatsleden Donderdag namiddag viel teFoxhol, Gemeente Huogezand, een vree- sehjk ongeluk voor, dat, tevens een ernstig waarschu wend voorbeeld mag heeten. Een 8jarig knaapje, Nico- laas Bakker genaamd, werd door zijne huisgenooten uitgezonden, om zekeren Nanco Miedendorp, knecht op de schuit van Miedendorpte Foxholdie bezig was met eenigen veldarbeid te verrigtente gaan roepenom te komen eten. Inmiddels vindt de knaap bij eene sloot eenige wortels, en, in de meenig, dat het kalmuswortel is, eet hij er van, en daar hij het zoet en smakelijk vindt, geeft hij er vervolgens ook vanaan Nanco Mieden dorp die er insgelijks van eet. Het overige stak hij in zijn zak, om er later zijne makkers op te onthalen, wat echter gelukkig genoeg niet is gebeurd. Na den eten klaagde het jongske over pijn inde ingewanden en ging naar achterenwaarop de knecht vertelde, dat zij kal muswortel hadden gegeten, er bijvoegende, dat bedoelde wortel gezond was. Maar spoedig begint hij ook te kla gen, en de kleine, die inmiddels is teruggekeerd, sterk te braken; op staanden voet wordt er nu om den Doc tor gezonden, doch te laat; eer de Doctor kwam, waren beide reeds overleden. De droefheid der ouders is niet uit te drukken. Bij onderzoek is geblekendat de wortels waren van eene vergiftige plant, bierbekend onder den naam van pompwortel, die sneller dood dan rattekruid. (De Redactie heeft bij een deskundige onderzoek ge daan naar de plant, die hier onderden naam vax\pomp wortel kan bedoeld zijn, en heeft tot antwoord bekomen dat deze naam zoude doen denken aan de bekende gele of witte pompebladen of plompen 'Nymphea lutea en N. albawelke in onze binnenwateren zoo algemeen zijn; maar dat van de wortels van deze planten zoo gevaarlijke eigenschappen onbekend zijn, ja, dat die wortels wel eensin tijd van noodtot menschenvoedsel gebruikt zijn; weshalve het waarschijnlijk is, dat hier gebruikt werd de wortel van de vergiftige waterscheerling {Ci~ cuta virosadie vooral in het voorjaar in den wortel zeer gevaarlijk is, daar deze eenigzins zoetachtig, als sellerij, smaakt en bepaaldelijk meermalen voor kalmus of voor witte wortelen aangezien en gebruikt is met een spoedig doodelijk gevolg. Deze plant komt niet zelden voor in de moerassige veenachtige omstreken van Fox- hol. Is zij daar welligt onder den naam van pomp- toortel bekend? Het zal der Redactie aangenaam zijn, als men haar iets van de plant, die te Foxhol gebruikt is, kan toe zenden wanneer zij gaarne een nader berigt hieromtrent in dit Blad zal plaatsen). {Pr. Gr. Ct.). Reeds zijn berigten ingekomen te dien opzigte, doch daar de Bode op gewone tijd moet verschijnenom aan merkingen {gegrond of ongegrond) te vermijden, kunnen deze niet dan in een volgend Nomnier geplaatst worden. De Duitsch-Deensche berigten luiden weer bloedig en gewagen van moordbrand en verwoesting. Nadat «le Sleeswijk-Holsteirische troepen den 20. April, na een hardnekkig gevecht Kolding hadden vermeesterd en tot zeven uren voorbij die stad waren voortgerukt, bleven zij daar stand houden, terwijl de Deenen terugtrokken naar Fredericia. In den vroegen morgen van de 23. rukten de Denen met 18 bataillons infanterie, 3 rege- menten kavallerie en met geschut uit laatstgenoemde stad weder voorwaarts, wierpen, na een kort gevecht, de vijandelijke voorposten terug, en tastten, ondersteund door eene korvet en twee kanonneerbootenin de baai van Kolding gestationeerd, den Overste von Zastrow in diens positie voor en in Kolding aan. Al spoedig zond de Generaal Bonin dezen bevelom Kolding te verlaten dat onmiddellijk door de Denen werd bezet, maar ver volgens door de Sleeswijkers op nieuw werd bestormd en genomen. Thans ontstond een moorddadig gevecht in de straten, dat meer dan twee uren bleef aanhouden. Enkele inwoners van Kolding schoten uit de vensterg met hagel, of wierpen op de Sleeswijkers straatsteenen en kokend water. Zij hebben er vreeselijk voor geboet; want als, na zes uren worstelens, en nadat de stad nogmaals door de Sleeswijkers was ontruimd en genomen een eskadron blaauwe Deensche huzaren bijna geheel door kartetsen vernield, de Denen eindelijk op alle punten werden teruggeslagen, liet de Overste von Zas trow geschut aanrukken, de gewonden uit Kolding ver voeren en, nadat zijne troepen haar hadden verlaten, de ongelukkige, weerlooze stad, met eene barbaarsch- heid, eenen Attila waardig, derwijze beschieten, dat zij bijna geheel in een puinhoop verkeerde, en slechts weinige, en dan nog beschadigde huizen zich verheffen boven een tooneel van verwoesting en ellende, en neer zien op rookende ruïnen, op met tallooze lijken bezaaide straten. Het officieel legerberigt van den Generaal Bonin schat het gezamelijk verlies op niet minder dan 1000 man aan dooden en gewonden. Volgens tijdingen uit Berlijn van den 28. April heeft de maatregel der ontbinding van de Tweede Kamer aldaar rustverstoring ten gevolge gehad. Reeds gedurende de beide voorafgaande dagen, bij de beraadslagingen over het voorstel van den Heer von Unruh tot opheffing van den staat van beleg, had zich onder een deel dei- bevolking van de hoofdstad gisting geopenbaard, en hadden zich zamenscholingen gevormd, tnsschen welke onderling en de Kamer door boden gemeenschap onder houden werd, zoodat men aan eene verstandhouding van eenige Leden der Kamer met de rustverstoorders niet kon twijfelen. Zoodra het den 27. bekend werd, dat de Kamer ontbonden was, en dat de Leden der linker zijde zióh naar hunne gewone vergaderplaats, de Conversations halle, begeven hadden, stroomde eene menigte volks derwaarts, die allengs eene dreigende

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3