Maastricht, 25. Mei. Heden is eene compagnie van het hier nog achtergebleven bat. van het 2de reg. Infant., onder kom- mando van den Kapit. Voogdper stoomboot naar Venlo ver trokken ten einde aldaar het garnizoen te versterken. Men verzekert, dat zulks is geschied, ten gevolge van het verzoek van den Heer Baron Scherpenzeel ffeuschdie uit vrees van bemoeijclijking bij het Provinciaal Bestuur de hulp der militaire magt, in geval van bedreigde aanranding zijner eigendommen, moet hebben ingeroepen. [Dit stemt gebcel overeen met een bcrigt uit Venlo, volgens hetwelk de vroegere aanhangers van den Heer van Scherpenzeel Heusch zich thans niet ontzien de grofste bedreigingen tegen hem te uiten]. Nederlands eerbiedwekkende bouding te midden van 't beroerd Europa, niet alléén aan ons meer bezadigd karakter en zucht voor orde en wet toeschrijvendemaar vooral aan 't naauwkcurig toezigt op buitenlandersdie als 't heilloos werktuig van listige volksleiders oreral omzwerven om misnoegen en ver deeldheid te verwekken en twistvuur aan te blazenheeft de Officier van Justitie te Assenop uitdrukkelijken last van hooger autoriteit, bij circulaire van heden de Plaatselijke Besturen in Drenthe uitgenoodigd1°. om hem den 1 en 15 van elke maand in te zenden eene naauwkeurige opgave van alle vreemdelingen die zich in hunne Gemeenten ophouden of opgehouden hebben met bijvoeging der plaats werwaarts zij zich begeven2°. om hen onverwijld berigt te gevenwanneer zich de vreemdelingen in hunne Gemeenten vertoonen waartegen gegronde vermoedens van slechte bedoelingen bestaan3°. om scherp toe te zien op landloopers die zonder bestaanmiddel geen aannemelijke reden van hun verblijf of doortogt kunnen geven 4°. om zich tot bevordering van 't doel dezer aanschrijving in verband te stellen met hunne ambtgenooten in naburige Gemeenten. Den 25. Maart zijn van Sourabaya de troepen tot de expeditie naar Balie vertrokken, zij bestaat uit 5000 man geregelde troepen, 2 a 5000 koelies, 12 stukken geschut, 18 oorlogs schepen en 21 transportschepen. De Generaal Michiels is vol moed en waarlijk onder dusdanigen Bevelhebber moet de uitslag gunstig zijn. Berlijn 19. Mei. De Duitsche Constitutie zal eerlang worden uitgevaardigd. De Rijksraad wordt er in hersteld. Het Centrale Bestuur zalonder den titel van Rijksbestuurderopgedragen worden aan Pruisen. In een woord, het is de Duitsche Constitutie, gewijzigd volgens de veranderingendie de Regeringen daarin bij de tweede lezing verlangd hadden. Hanover en Saksen zijn toegetreden. Omtrent de voornemens van Beijcren heerscht nog altijd onzekerheid. Indien Z. M. de Frankfortsche Constitutie erkende zou dit op nieuw groote bezwaren opleveren. Men bad gedachtdat de Frankforter Rijksvergadering ontbonden zou worden dit is echter tot hiertoe niet geschied maar zij leeft thans in openbare vijandschap met den Aartshertog- Rijksbestuurder sedert deze een nieuw Rijksministerie benoemd heeft, dat in een zeer conservatieven geest is zamengcsteld. De Grdvcll is President-MinisterBuitenlandsche Zaken en Marine zijn den Generaal Jochmusde portefeuille van Justitie is den Advokaat Detmolddie van Financiën den Heer Ernst Merk toevertrouwdde Minister van Oorlog is nog niet bekend. Reeds bij zijne eerste verschijning in de Vergadering is de Heer Gravell, in weerwil zijner hoog gevorderde jaren met hoon en schimp overladen en den volgenden dag werd op voordragt van Welckertot de verklaring beslotendat de Nationale Vergadering zijn vertrouwen niet aan dit Ministerie schenken kan. Tevens werden verscheidene zeer hevige voorstellen gedaanonder anderenom het gehccle Duitsche Volk tot invoering der Rijks- constitutie te wapen te roepen. In de Zitting van den 19. dezer heeft de Rijksvergadering eindelijk de hier volgeude besluiten genomen De Duitsche Nationale Vergadering kiest onmiddellijk zoo mogelijk uit de rij der regerende Vorsten een Rijks- Stedehouder die tot het bij het besluit van Hen 4. Mei voorziene tijdstip de regten en pligten van het Rijks-Opperhoofd ai dee ling III. uitoefentmet 126 tegen 116, dus met eene meerderheid van tien stemmen. De Hceren BussWuttkeWeckberger en Bruerdienden protest in tegen deze ajzclling van den Aartshertog-Rijksbestuurder. Nog werd aangenomen het voorstel van Uhland: a Mogt de Rijksbestuurder naar de bedreiging van het Minis terie zijne magt in andere handen dan in die der Nationale Vergadering overgevendan verklaart die Nationale Vergadering zulk eene overdragt voor nietig onwettig en niet verbindend. De Pauls-kerk was bij deze Zitting zeer ledig en niet een der Ministers aanwezig; maar de onrust was groot en de Leden wandelden onder levendige gesprekken heen en weder. De Eölnischc Zeitung van 1.1. Donderdag deelt onderschei dene] berigten mede, uit welke blijkt, dat de revolutie-koorts in Baden de ééne stad na de andere heeft aangetasten toch was de Badensche Regering in doorzigt en welwillendheid eene der beste van geheel Duitschland. Te Offcnburg heeft den 13. Mei voor het Raadhuis eene Volksvergadering van 10 a 12,000 personen plaats gehaden deze heeft eene hevige proclamatie of manifest tegen de weerspannige Duitsche Vorsten uitgevaardigd en besloten, de volksbewegingen in de Paltz met alle middelen te ondersteunen, de Rijksconstitutie zonder opperhoofd aangeno men eene constituerende Vergadering voor Badenalgemeene volkswapening, ontslag van alle staatkundige gevangenen, enz. bepaald. Eene soort van provisionele regering werd gekozen. Den volgenden dag nam eene volksvergadering te Mannheim deze Offenburgcr besluiten aan. De Groothertog van Baden heeft zich van Karlsruhe naar Gcrmershcim begeven. Den 14. waren de muiters van den vorigen dag deels naar Rastadt, deels naar hunne woonplaatsen getrokken. De artillerie was grootendecls, de kavalleric bijna geheel getrouw gebleven en hield met de burgerwacht Karlsruhe bezet. Het tuighuis was een oogenblik in de inagt der oproerigen maar werd met de bajonet genomen. De Ministers waren er nog. Te Rastadt is eene regering van de uiterste linkerzijde. Struve en Blind, te Bruchsal door hunne aanhangers uit de gevangenis verlost, hebben daar met Brentano en Ficklcr het bestuur in handen. Alle avonturiers uit den Elsas en Zwitserland, ook Tolen verzamelen er zich. Met het oog op deze gewigtigc gebeurtenissen schrijft men van den 15. uil Frankfort: «het zaad is opgegaan, dat men van de eene en van de andere zijde sedert maanden gezaaid heeft. In het zuidwesten van Duitschland zal het binnen kort beslist zijn, niet enkel tus- schcn republiek en constitutionele monarchie, maar tusschcn anarchie en wettelijke vrijheid, lusschen verwijdering en dispo- tismus der massa's, en orde en beschaving. De gebeurtenissen te Offcnburg laten zich overziende mogelijke en onmiddelijke gevolgen nog niet. De Rijksconstitutie! Kinderen en dwazen mogen geloovendat het deze lieden om de Rijksconstitutie te doen is. Deze Constitutie b in Baden als wet verkondigd; de beweging is in weerwil van de Piijksconstitutie tegen haar losgebarsten. Waarlijk wanneer in dit ernstige oogenblik niet alle goede elementen zich innig aan elkander sluiten en alle ondergeschikte belangen, die hen scheiden kunnen, ter zijde stellen, wanneer regeringen en volk elkander niet opregt de hand bie'den, om gemeenschap den gemeenen vijand te onder werpen, dan zijn vrijheid en orde, dan is mogelijk de maat schappij verloren.» De geheele Paltz is in opstand de soldaten hebben zich bij de ontevredenen aangesloten, of beloofd niet op hen te zul len schieten. De Keizer van Oostenrijk heeft eene proclamatie aan de Hongaren uitgevaardigd. Hij maakt hun bekenddat hij het voornemen heeftden opstand eener verraderlijke partij met alle kracht te dempen en tevens, dat de Keizer van Rusland, zijn doorluchtige Bond genoot besloten heeftmet hem den opstand van die partij te bestrijden. Daartoe zegt de Keizer verschijnen de Russische legers in Hongarije; ontvangt ze niet als vijanden uws Vaderlands het zijn de vrienden uws Koningsdie hem ondersteunen in zijn doelHongarije te bevrijden van het knellende juk van binnen- en buitenlandsche booswichten. De berigten uit Hongarije zijn als naar gewoonte zeer onbepaaldwaartoe wel mag medewerken de omstandigheid dat aan de Weener dagbladen is verboden tijdingen uit Hon garije op te nemenzoolang deze niet officieel zijn medege deeld. Volgens een particulier berigt uit Presberg van den 17., zou Ofen zich op genade aan de Hongaren hebben over gegeven. De Hongaren vonden in Ofen de krijgskas der Keizer lijken, 20.000 geweren, 10 batterijen en eene groote hoeveelheid ammunitieen maakten 3000 gevangenendie naar Komoru werden gebragt. Raub zou door de Hongaren aanmerkelijk zijn versterkten dus niet in handen der Oostenrijkers zijn. - Uit Agram wordt bcrigt, dat de Magyaren den 14. in het bezit waren van Pancsowa. De Banus bevond zich te SemlinTemeswar was door de Keizerlijken nog niet ontruimd. Luidens hetzelfde berigt had Bern op nieuw de Russen aan den Rothenthurm-pas eene belangrijke nederlaag tocgebragt. Overigens blijkt het dat de Russen in het Noorden steeds in aanzienlijken getale op Hongarije aanrukken, doch wordt van hun voorkomen, en vooral van hunne artillerie weinig loffelijks gemeld. In Hanover heerscht voortdurend de volmaaktste rust en werd er niet nog onophoudelijk gepetitioneerdmen zou bc-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3