Indië, naar Java gezonden, om de nieuwe Indische Wetgeving in werking te brengen. Hij is bekend als een groot Reglsgcleerde en rcglschapen menschdoch zijne politieke gevoelens zijn niet algemeen bekendzijne vroegere betrekking van Staatsraad en zijne uitlandigheid gaven bem ook geene gelegenheid om omtrent de politieke vragen van den dag openlijk partij te kiezen. Onder Leüsbrock in de nabijheid dezer Stad heeft een vreesclijke brand gewoed waarbij een jongen van 14 jaar en een varken in de vlammen zijn omgekomen. UTRECHT, 9. Junij. Gisteren is bier de nieuwe Israëlietische Kerk plegtig ingewijd. De W. Ewf Heer L. B. Schaapopper- Rabbijn van het Synagogaal Ressort hield de Inwijdingsrede, naar aanleiding van Num. IX. 7, 8. Hij bragt hulde toe aan Z. M. den Koning en H. D. Gemalin, aan 't Provinciaal- en Stadsbestuur, aan de Kerkvoogden der Hervormde Gemeente aan den Architect van bet gebouw, aan de Zangers en Lief hebbers voor het Orchest, die door hunne talenten de plegtig- heid verhoogden, en aan allen die toonden belang te stellen in de feestviering. De plegtigheid liep zeer ordelijk af, dank hebbe daarvoor de zorg der Hceren Ceremoniemeesters. Men verneemt dat de Vergaderingen der Provinciale Staten van Utrecht, in dc volgende inaand te houden, publiek zullen zijntot welk einde reeds toebereidselen gemaakt worden in de groote zaal van het gebouw op de Marie-Plaats, welke van tribunes voor de toehoorders wordt voorzien. 1. Junij. Dc Provinciale Predikanten-Vcreenigingalhier in April gehouden, heeft besloten: een Adres aan te bieden aan Zijne Majesteit den Koning tegen het Staats-examenzoo als het thans is ingerigt, alsmede een Adres aan de Synode der Hervormde Kerk, tot wijziging van de Wet op het Staats-exa men ten behoeve der Kweekelingen voor de II. Dienst dier Kerk. De nieuwe Rotterdamsclie Courant behelst onder hare Corres pondentie de volgende regelen nopens het ontvangen van goud geld: Een ieder wordt gewaarschuwd wel toe te zien bij het ont vangen van gouden vijf-gulden-stukken, die, hoewel de volle wigt hebbende, toch derzelvpr innerlijke waarde missenals zijnde inwendig met eene andere specie gevuld. Men kan ze kennen aan den klank, en, bij naauwkcurige beschouwing, op den geribden rand eene snede bemerkenlangs welke zij door midden gesneden zijn, en alzoo van binnen van het echte allooi beroofd. Woensdag, 6. Junij, is bij de Tweede Kamer der Statcn- Gencraal van Regeringswege ingekomen een Ontwerp van Wet, waarbij, ter voldoening aan Art. 27 van de Grondwetbij hetwelk wordt voorgeschrevendat bij elke nieuwe troonsbeklimming het inkomen van de kroon zal worden geregeldwordt voorgesteld om dit inkomen als nu te bepalen op 600,000 jaarlijks; be halve het inkomen uit de domeinen, bij de Wet van Augustus 1822 afgestaan en in 1848 door Koning Willem I[, als kroon domeinen aan den Staat teruggegeven. Volgens cvengemeld Ontwerp, zoude het inkomen der Kroon dus met vier honderd duizend gulden worden verminderd. C hole va-herig ten. AMERSFOORT, 11. Junij. Ook alhier heeft zich een geval van Cholera voorgedaau 't welk spoedig en doodelijk is afge- loopcn. Tot heden heeft gelukkig geen nieuw geval plaats gegrepen. Uit Delft schrijft men ons van den 7. Junijdat die stad een somber aanzien oplevert. Geheel den dag ziet men cholera- lijkcn naar de begraafplaatsen brengen. In eene kleine straat waren ongeveer tien mcnschen in den tijd van tien uren gestorven. Dagelijks worden er tusschen dc twee en twintig en acht en twintig lijken ter aarde besteld. Geheel de stad is doodstil en als in rouw gedompeld. De onlangs aldaar bevestigde Predikant Ilaverkorn ruil Rijsewijk is dezen nacht plotseling ongesteld geworden men hoopt van harte dat bij spoedig in beterschap moge toenemen. Van den 1. tot den 4. Jnnij, 's morgens negen uur zijn te Dordrecht in het Cholera-ziekcnhuis opgenomen 19 lijders, 10 overleden en 4 hersteld vertrokken. Totaal der ingekomenen 87, der overledenen 44, der herstelden 13, blijvende alzoo onder behandeling 30 lijdefs. Men verneemt dat eenige haringschepen, welke uit Vlaar- dingen naar zee waren vertrokken, hebben moeten terugkeeren, uit hoofde van het uitbreken der Cholera aan boord. Uit Berlijn wordt van den G. dezer gemeld, dat de Cho lera ook aldaar op nieuw is verschenen, maar tot dusver geen kwaadaardig karakter beeft aangenomen. Daarentegen woedt die ziekte te Presburg op eene ontzettende wijze. Uit menig huis worden daar in 24 uren tijds, 8 a 10 personen uit hel leven weggerukt. De sterftedoor de Cholera te weeg gehragt begint te Parijs weder zeer toe te nemen. Den 5. zijn er niet minder dan 221 Cholera-lijkcn op het kerkhof van Père Lacbaise begraven. Dit getal nadert zeer het cijfer van 1832, toen het in de ergste dagen der ziekte aldaar nimmer 270 te boven gegaan is. Eenig voorbeeld van vruchtbaarheid eencr hoog adelijke Vrouw'. Bij Halma, Toneel der Vereenigde Nederlanden, 2e Deel, p. 57, vindt men op het woord Loosduinen het volgende beschreven «Dit dorp is zeer berucht geweest, wegens de drie hondert vyf en zeslig kindertjens, welke Vrouwe Machteld of MargaretaGemnlinne van den Grave van Hennenbergdochter van Grave Floris den IV., t' «eener tydt gebaart en levendig ter wereldt zou gehragt hebbenop den wensch of vloek van eene arme en u van haar heleedigde vrouwe; alle t' zameti zouden zy «levendig door de Wy-Bisschop van Utrecht, in twee «bekkens gedoopt zyn; de knechljens Jan de dochtertjes a Elisabeth genaamd zyn geweest: doch ook alle op eenen dag gestorven zyn, namelyk op Goede Vrydag, «des jaars 1270, en te Loosduinen begraven. Veele oude Kronyken bevestigen het; en, tot op de beeldestormery in de Nederlandenheeft 'er het verhaal van gehan- «gen, op een tafereel in de Kerke van Loosduinen; dat «daarin ook weder, met de twee groote Kopere Bek- «kens, waarschynlyk ten baate van den Armen, ver- nieuwt is.» Jan Veldenaer zegt, op bladz. 89, bij de vermelding der namen van de 2 zonen en 2 dochteren, van Grave Floris den IV. daaromtrent het volgende, in verouderde taal «Die eene dochter hiet Adelheyten was Gravinne «van Henegouwe. Ende die andere dochter hiet Machte1! ende was Gravinne van llennenberch. Dese Machteld, Gravinne van llennenberchdie had bi der gracien Gods vierdehalf hondert kinder ende xiiii. tot eenre «dracht. Ende Bischop Otte van Utrecht haer Oem die deedse alle Kerstenen. Ende dese Kinderkyns worden alle gedoept in beckenen. Ende also vroeg als si ge- korslent waren so slorven si alle gader. Ende dese «Kinderkyns had si om dat si sach een arm wyfken, die 2 Kinderkyns had tot eenre dracht. Doe seyde die «Vrouwe dattet uyt wesen en mocht dat een wyflf bi eenen man tot eenre dracht ij Kinder soude ter werell brengen daar dit arm wvfke seer droevich om was. Ende si bat God oft mogelick mocht wesen dat Hy der Gravinne wilde verlenen also veel Kinder als daghe «in 't Jaer comen. Ende dat geschiede.» Nog een zonderling adres. Voor eenige jaren hing aan het Postkantoor te Utrecht, onder de brieven, welke niet aan het adres konden be zorgd worden, onder anderen ook eene voor de ramen, waarvan het adres aldus luidde: Kobesom bring em asziblief bij ons en tves gegroed mit je vrou van ons alle. (d. i. Oom van Kobus breng den brief hij ons aan huis en wees, enz.) BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 4. tot en met 10 Junij, zijn GEBOREN4 Kinderen van het Mannelijk en 1 van het Vrouwelijk Geslacht, te zamen 5. OVERLEDEN: 5. Junij, Antonia van Vinkc, ruim 6 j. 6. Junij, Jan Kraan, 8 w.Gijsje Johanna Vennis, 63 j., gehuwd met Jacobus de Bruin;7. Junij, Wilsje van de Kerk ruim 33 j., gehuwd met Mees Middelaar; 8. Junij, Dirkje Mulder, ruim 61 j., gehuwd met Petrus v.vn Binnendijk: 9 Junij, Jacoba Malestein, 5 j.; Hermanus van Haseicn, ruim 55 j., gehuwd met Wiilemijntje van Sandhrink AVillcnipjc van den Brink, 4 j.10. Junij, Jan Bernardus Stol, 3 j. ONDERTROUWDJacobus van der Geld, metGeertruida de Wit. GEHUWD: Dirk van de Woord, met Gcrarda van Ling.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3