NI E U W S T IJ D I N G E N. Zegveld, Benschop, Oude Rijn, 's Gravesloot, Jaarsveld, Noord-Polsbroek, Zuid-Polsbroek, Teckop). Jonkh. Mr. J. P. Strick van Linschoten van Flooswijk Kantonregter te Benschop. Mr. G. J. Verloren, plaatsvervangend Regter en Advokaat te Utrecht. 6' District. Hoofdplaats Baars. (Soest, Leusden, Maarn en Maarsbergen, Baarn, Eemnes, Duijts, Hoogland, Stoutenburg, deVuursche, Bunscho ten, Woudenberg, Renswoude). Mr. II. A. Laan, Lid der Gedeputeerde Staten te Eemnes. H. de Ruiter, Rentenier aan de Vuursche. AMERSFOORT 2. Julij. Al is het dan dat van Amersfoorts BoogschutterijSt. Joriszich slechts één lid en wel als Afgevaardigdebevond bij de wedstrijd op het Loo toch kan die Boogschutterij bogen op het Lid daar aanwezig. Wij komen op nadere bijzonderheden terug, en vermelden kortelijk dat de Heer D. Steinbuch (als ecnig aanwezende van deze stad) de derde prijs heeft hehaaldbestaande in 12 zware zilveren vergulde theelepelsterwijl hem levens het Honoraire Lidmaatschap der Boogschutterij Willem Tellvan De Leuris aangeboden. UTRECHT. In den nacht van 24. op 25. Junij, omstreeks 12 ure, brak le Vclthuizen nabij Harmelcneen hevige brand uit, op de hofstede, bewoond door de Weduwe Vellhuizenin een oogenbhk waren de hofstede, twee schuren en drie hooi bergen in den asch gelegd; alleen het pakhuis is onbeschadigd gebleven; ook zijn omgekomen een stier, een varken, drie kal veren en een hond, welke aan de ketting lag; de spuiten van de Mcern en Harmelcn; welke oogenblikkelijk waren aangebragt, kwamen te laat om de minste dienst te kunnen doen. Een vreemdeling, die zich ijverig weerde oift de brand te helpen blns- schenheeft zich verwijderd met een aantal gouden voorwerpen, die hij uit het brandende huis had gehaaldhij wordt vervolgd. 'sGRAVENIIAGE. Z.M. beeft goedgevonden 1) te bepalen, dat de tot hiertoe bij het Departement van Binncnlandsche Zaken be staande afzonderlijke afdceling Nationale Nijverheid wordt opgehe ven, en dat de werkzaamheden dezer afdeeling zullen behooren te worden vcreenigd met eene andere der bij dat Departement ingestelde afdeelingen2) als een gevolg dezer opheffing en vereeniging, met ingang van den 1. October aanstaande, onder dankbetuiging voor hunne bewezen diensten, tijdelijk uit hunne betrekkingen bij het Departement van Binnenlandsche Zaken eervol te ontslaan de Hecren: Mr. J. Bakker KorffReferendaris; J. P. Scholten ran Asschat, Commies; J. F. Schlosser en A. GoijaarsAdj. Commiezen, en T. PeereboomEerste Klerk, en zulks onder toekenning van wachtgeld. Wij vernemen, dat aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, dadelijk na haar tegenwoordig reces, zal worden aangeboden een ontwerp betreffende de door de Regering met de Nedcrl. Handelmaatschappij gesloten contracten. H. K. U. De Prinses Albert van Pruisen heeft de stoomboot Willem de Eerste afgehuurd voor de som van honderd duizend guldens. Buitendien wordt er voor ieder uur dat er gestoomd wordt vijf en twintig guldens betaald. Men is voornemens ver schillende havens aan te doen langs de kust van Frankrijk SpanjeSicilië en Maltha. liet personeel zal beslaan uit zestien personen. Ds. van Senden is op 30. Junij op Rusthof aangekomen. Dc Prinses moet ecne groote menigte brieven hebben ontvangen met uitnoodigingen om de reis mede te mogen doen. Zelfs van schilders uit Frankrijk en van aanzienlijke dames uit ons land, die op eigen kosten wilden mede reizen heeft II. D. uitvoerige missives ontvangen. Men schat de onkosten van deze reis op vijf honderd duizend gulden. Zij zal voor het einde van dit jaar volbragt zijn. Van den Leijdschendam schrijft men ons ter rcctiGcatic van 't geen aangaande het onderstaande geval is medegedeeld liet volgende berigtDe Cholera heeft bier ook eenige slagtoffcrs gemaakt. Heden stierf alhier een huisvader, van een armoedig gezinwaarop vrouw en kinderen het huis verlietenen zoo lang hij anderen intrek namen. De kist, waarin het ligchaam moest besloten wordenwerd spoedig gebragt door den tim merman die zich daarop spoedig verwijderde, 's Avonds kwamen dc dragers en bragten de kist naar Wilsveen de begraafplaats van de Gemeenteen men begroef die op de gewone wijzè. Toen men echter weder aan den Leijdschendam kwam vernam men dat het lijk niet was begravenmaar in huis was geble ven hetwelk door een der kinderentot groolen schrik der vrouwontdekt werd zoodat men nu de kist weder opgraven moest en andermaal de begrafenis kon doen hetwelk dan ook 's avonds ten half elf uur geschiedde. Dit geval bragt alhier eene algemeene beweging op het dorp te weeg. Een berigt van 30. Junij van den Leijdschendam ontvangen, meldt ons dat aldaar binnen den tijd van acht dagen 17 per sonen overleden zijn meerendeels aan de Cholera. Donderdag avond bezocht een persoon nog zeer laat eene naburige Gemeente en vrijdag morgen was hij reeds dood. ARNHEM, den 24. Junij. Een allertreurigst voorval heeft gisteren avond hier plaats gehad. De Heer Jaegereigenaar van het Hotel het Zwijnshoofdmet een zijner vrienden omstreeks 11 uur, in zijn eigen rijtuig van Rozcndaal huiswaarts kecrende wilde zijne paardendie in een voor hem al te snellen draf voortgingen, inhouden; ongelukkiglijk brak een der stangen, zoodat daardoor hel besturen onmogelijk werd en de dieren met het rijtuig voortholden. Uit vrees voor een noodlottig einde en niettegenstaande de waarschuwing van zijn vriend, sprong de Heer Jaeger eensklaps uit het rijtuig, en schijnt het onge luk te hebben gehad van met zijn hoofd op de stecnen neer te komen. De personen van een hen volgend rijtuig vonden hem zwaar bloedende geheel bewusteloos op den weg liggen allen, en inzonderheid de zich bij hen bevindende Geneeskun- digenbeijverden zich hulp aan te brengen. De lijder werd bij den Kastelein Florissen in huis gebragt (in welks nabijheid het ongeluk plaats had)waar spoedig nog meerdere hulp uit do stadook van zijn gewonen Geneesheeraankwam. Alle midde lenaldaar en later in zijne woning aangewend, bleven vruch teloos heden in den namiddag is de Heer Jaeger bezweken. Zijn vriend, die in het rijtuig was gebleven heeft geen letsel bekomen daar de paarden in de nabijheid der barrière zijn blijven staan. WAGENINGEN, 29. Junij. Laatstleden Donderdag had met het uitrijden uit de veerpont van een wagen met hooi geladen, het volgende ongeluk plaats: De wagen, die op eene zijde was geladen viel dadelijk, toen ze huiten de pont was, om; do daarbij zijnde eigenaar dit ziende, wilde met een gavel de wagen tegenhouden en viel dus onder het hooi, waar hij, zoo j spoedig mogelijk, bewusteloos en deerlijk bezeerd werd onder uit gehaaldzoodat men voor zijn leven vreest. HARDERWIJK, 24. Junij. Den 4. Julij zal van hier te water naar het Nieuwediep vertrekken, een detachement, sterk 140 Onder-Officieren en Manschappen, onder bevel van den Rit meester D. D. Lejollevergezeld van den le Luit. F. van der Ree beide van het O. I. leger, van verlof terugkeerendeen den Officier van Gezondheid 3e kl. F. W. Reifom den 6. daar aanvolgende aan boord van het schip Prins Maurits ingescheept en naar Java overgevoerd te worden. 23. Junij. Heden werd te Harderwijk op het raadhuis eene Vergadering gehouden van Aandeelhouders in de negotiatie van den straatweg langs de Zuiderzeevolgens gedane oproeping. Slechts 43 Aandeden werden vertegenwoordigd. Hel was dus onmogelijk om in ecnig punt een besluit te nemen. Onder dc voorstellen om de Gemeenten van de zware lasten te verligtenbehoor den het plan van ecne convertie, of om reeds nu den straat weg aan het land over te dragen zonder dat door dc Gemeenten restitutie zou gevorderd wordenvan betaalde gelden. Wij vernemen uit eene zekere bron dat het tractaat van handel en scheepvaart, in 1837 door ons met Pruissen gesloten, van wege de Regering van dat land officieel is opgezegd. Men weet, dat na 1841 dit tractaat, indien het niet zes maanden te voren werd opgezegd van jaar tot jaar bleef continueren. Wij vernemen tevensdat te Rotterdam een Consul-Generaal van Pruissen zal worden aangesteld. Den 18. Junij is te Rijsbergenbij Bredabij het afrijden der diligence van Geiul en Loos naar Belgiëiemand die een nabestaande door het portier de hand en een gevallen zakdoek overreikte, onder de wielen van het zwaargeladen rijtuig ge raakt; het hoofd werd gespleten en hij stierf dadelijk. De Globe doet eene mededeeling over de sterkte van het Ilongaarsche leger, volgens welke bet 6 Luitenant-Veldmaarschal ken telt (Kiss, Messaros, Vetter en Görgeg, allen Hongaren, Bern en DembinkskiPolen), 15 Generaals, (allen Hongaren met uitzondering van Generaal Guyondie een Engeischman van geboorte is), 23 Ilongaarsche en 6 Poolsche en Duitsche Kolo nels. Het leger, verdeeld in zes groote legerkorpsen, bestaat in 89 bataillons Ilongaarsche Honvcds, 17 bataillons oude Hongaar- sche troepen, 15 bataillons Ilongaarsche vrijwilligers, 8 bataillons Hongaarsche jagers, 3 bataillons Hongaarsche genie, 1 Duitsch en 1 Italiaansch bataillon, het Poolsch legioen (bestaande uit 3 batlaillons)17 regementen Hongaarsche huzaren en 3 cska-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2