ling Inkomen ran den Prins van Oranjea ruimschoots ge vonden zullen worden. Onder de ontwerpen van wetwaarover de Kamer spoedi moet beraadslagen noemt men 1) bet ontwerp tot invoering van de Pharmucopoea Neerlandica (Nederlandsche apotheek; omtrent welk ontwerp het verslag der Kamer eerstdaags wordt te gemoct gezien 2) dat lot regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen weswege een gewijzigd wetsontwerp aan de Kamer zal worden aangeboden; 3) dat tot regeling van het inkomen der kroon; 4) dat tot voorziening omtrent de kroon domeinen 5) dat tot heffing van provinciale opcenten in N.-Braband enz. Men meent, dat thans bij het Ministerie van Binnenland- «che Zaken in bewerking is een ontwerp van wetten aanzien der inkwartieringen waardoor zal worden voldaan aan eene sedert lang bestaande behoefte. Ook ten aanzien der grootc flnantiële aangelegenheden des Rijks ziet men eerlang een nader voorstel te gemoet. De Arnhemsche Courant van den 3. Julij geeft hare ver wondering te kennen, dat de Nieuwe Rott. Courant nu eerst in zekeren zinhare gevoelens begint te deelen omtrent de onbe kwaamheid der tegenwoordige Ministers in het ontwerpen van vrijzinnige Wets-voordragten, en hunne traagheid in het daar- ttellen van lang gewenschte en dringende verbeteringen. Wij, van onze zijde, moeten volmondig betuigen, dat wij in de mannen, van wie men dacht, dat zij de Grondwet in milden geest, en geheel, en spoedig, zouden ten uitvoer leggen, tot dus verre bedrogen zijn. Er bestaat meer dan schijndat die mannen met de be- houdsgezinden van vroegere dagen, ongelukkiger gedachtenis, wonder wel sympatiseren. Ziet op de nieuwe Grondweten wat hebben wij meer dan belofte en lettersEn echter, op genot en zaken hebben wij REGT. Ziet op enkele aangeboden Wets-ontwerpenwat ademen zij anders dan een conservatieven geesteen streven naar bemoei- jelijking en onthouding, eene ouopregtheid, die zich sprekend karakteriseert van den vroegeren schijn van vrijzinnigheid en de valsche vertooning van liberaliteit, welke men voor goede munt aannamen waardoor men bij de meerderheid der bevolking ondersteuning verwierf? Hoe weinig, hoe bitter weinig is men sedert 15. Maart 1848 vooruit gekomen! En hoeveel zullen wij onder het tegenwoordige Ministerie nog niet verder achteruit gaanWij wagen het zelfs niet er naar te gissen. Doch moed gehouden. Nimmer hebben wij aan de zegeviering der vrijzinnige beginselen en het ongekrenkte genot onzer regten en vrijhedenwaarmede men zoo maar niet naar welgevallen kan omspringen, getwijfeld. Reeds zijn 15 maanden van ver wachting voor ons vcrloopenmaar God dank! nog niets van onze aanspraken. Wij hebben dien tijd slechts beschouwd als een proeftijd om te onderzoeken, of het ook mogelijk ware den ouden sleur te blijven volgen en de zaken te houden zoo als zij bestonden. Wij hebben dit steeds onmogelijk genoemden blijven bij dat oordeel. Onze verouderde instellingen zijn te slecht, en daarvan is de meerderheid der Natie zoo overtuigd, dat zij eenparig op verandering aandringt. Wel staan haar eenige conservatieven in den weg, maar deze vergissen zich deerlijk, wanneer zij zich onverwinbaar achten. En wissele al te ceniger tijd het tegenwoordige personeel onzer bewindslieden voor een ander, door de publieke opinie als reactionnair gebrandmerkt, die verwisseling moge cenigen welgevallig zijn, zij zal evenwel er nimmer toe kunnen leiden om de Natie datgene te onthouden wat haar toekomt, en waarmede zij nu en dan is gepaaid geworden. Wij hebben het volste regt oin op de gcheele en milde uit voering der Grondwet aan te dringen. Wat men belooftmoet men nakomen. Eene schending van beloften staat in het staat kundige gelijk met eene openlijke verbreking van het staats- verbond. Het Nederlandsche volk is bij onderscheidene gelegen heden de milde uilvoering en algehecle werking der Grondwet beloofddaarop zwoer dat volk zelfsdoor den mond zijner vertegenwoordigers, gehechtheid en trouw. Het kan niet helpen dat er Ministers zijn die de uitvoering en werking der Grond wet zoo veel mogelijk uitstellen en vertragen maar dit neemt niet wegdat gedane beloften behooren nagekomen te worden. Koningen en Ministers zijn geene kinderen, die beloven en niet doen. En eene verstandige Natie is ook te wijs om niet te weten dat dit geene manier van handelen is. Waarlijk men moge God danken dat die natie tevens geduld genoeg bezit om het genot barer dierbaarste vrijheden en regten nog langer af te wachten welke haar, ondanks allen tegenstand en alle intrigues, zoo wij vertrouwen, toch eenmaal zullen geworden. (7'. N.) AVEENEN. Van het groote Russische legerkorps, dat van 't Noorden Hongarije binnengerukt was, had men tot dusver geene berigten. Onverwachts ontvangt men nu het herigt van een' grooten slag tusschen Eperies en Kaschau. De Hongaren onder Dembinsky zijn geslagen. Den 22. Junij viel de ontmoe ting voor tusschen de Russen onder Drzedojof en het 35000 man sterke korps van Dembinsky} er volgde een moorddadig gevecht; den 23. Junij werden de Hongaren op de vlugt gejaagd met verlies van 35 kanonnen, en, zegt men, 6000 man, ter wijl het verlies aaq de zijde der Russen 3000 man zou bedra gen. Den 25. was het hoofdkwartier van Paskewitsch in Kaschau hij wil, zegt men, den 3. Julij voor Pesth staan. (Elke met Russische hulp behaalde overwinning strekt om Oostenrijk naauwer aan Ruslands inzigten en bedoelingen te verbinden. Als de laatste Hongaar overwonnen is, zal Kletter- ttich weer te AVcenen, en de oude Bondsdag te Frankfort zit ten zoo zucht een liberaal Duitsch blad). ITALIË. De bestorming welko in den nacht van den 30. unij heeft plaats gehad, heeft de daarvan verwachte uitkomsten gehad. Sedert den avond van den 1. Julij werden openingen tot onderwerping gedaan door den Romcinschen Gemeenteraad. De Fransche troepen bezcttcden het bastion N°. 9. Dat bastion de poorten San Paolo, Portcse en San Pancras werden den 2. Julij, 'savonds voor hen geopend. Alle maatregelen werden genomen, omdat de bezitneming van Rome in de meeste orde zou plaats hebben. De krijgstucht der soldaten evenaarde hunne dapperheid. Den 7. Julij ochtends heeft de Fransche regering eene nieuwe depêche ontvangen van den Generaal Oudinotmeldende, a dat de bezetting van Rome, algeheelzonder eenigen tegenstand en in de grootste orde is volt/ragt.Een Adjudant des Generaals is te Marseille aan land gekomen, overbrengende rapporten van den Generaal over de bestorming van den 30. Junij en de ca pitulatie van Rome. De regering hoopte den ,8. Julij deze docu menten te zullen ontvangen. Cholera-berigten DORDRECHT, den 9. Julij. A'an den 6. dezer tot heden ochtend 9 uur zijn in het Cholera-ziekenhuis geene lijders opge nomen geene overleden en drie hersteld vertrokken. Totaal der opgenomeucn 167, overledenen 98 en hersteld vertrokken 51, blijvende er alzoo in behandeling 18 die allen als hersteld kunnen beschouwd worden. Indien er geene lijders meer in het ziekenhuis komenzoo is dit de laatste opgave. In de vorige week zijn te 's Hage slechts 2 a 3 Cholera- lijders dagelijks overleden. Uit Delft meldt inen dat de Cholera aldaar gedurende de laatste dagen zoodanig is afgenomen dat men haar genoeg zaam kan beschouwen als van die stad te zijn geweken. Te Lcijden zijn op den 3. en den 4. Julij bijgekomen 37 Cholera-lijdcrs overleden 23 totaal 388overleden 201 her steld 30, in behandeling 157. Van den 29. Junij tot en met den 5. Julij zijn te Haarlem 18 personen door de Cholera aangetast, overleden 14. In het geheel van den 31. Mei tot den 5. Julij aangetast 62 waarvan overleden 38, hersteld 6; bleven in behandeling 18. Uit eene officiële opgave van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt te Amsterdam blijkt dat aldaar van den 5. Junij tot en met den 9. Julij als Cholera-lijders aangegeven zijn 992 personen waarvan 639 overleden zijn. Van den 7. tot en met den 9. Julij waren 103 zieken aangegeven. LEEUAVARDEN den 10. Julij. Volgens officiële mededec- ling bedroeg het aantal Cholcra-zieken tot en met den 8. Julij 57, waarvan zijn overleden 30, hersteld 11, blijvende 16 nog in behandeling. Men schrijft ons uit Vriesland dat de Cholera te Paescns (grietenij AVcstdongeradeel) is uitgebroken. Twee vrouwen en een man waren er zeer schielijk onder bezwekenop dit oogenblik waren echter geene onder geneeskundige behandeling. De over ledenen waren hier te Groningen geweest in een huiswaar de Cholera heersebte. Te Zwolle zijn van den 25. Junij tot den 9. Julij 10 ge vallen van Cholera voorgekomen. GRONINGENden 12. Julij. Van den 9. dezer tot heden zijn alhier door de Cholera aangetast 69 personen her steld 5 overleden 23 in behandeling gebleven 64. Sedert het wederom uitbreken der Cholera alhier, dus sedert den 25. Junij 1.1. zijn alhier door de ziekte aangetast 129 personen waarvan 57 overleden zijn. Te Ondcrdendam beeft zich den 8. dezer een Cholera-gcval vertoond. Onder de ingezonden stukken in de Amsterdamsche Courant treft men een brief aan uit Parijs door een Geneesheer geschre ven, gedagteekend van den 1. dezer, waarin het volgende voorkomt: «Ik reken het ecnen pligt mijnen broeders in het vak te ver wittigen dat ik bij eene menigte lijders aan de Cholera in het laatst hunner ziekte, wanneer polsslag en hartcklop wegbleven, de werking van beide weder aan den gang heb gebragten alzoo hen opgehaald van het reeds ingetreden bluauwe tijdperk. Hiertoe nam ik telkens met een half uur tusschenpoozing, het aftreksel van lindcnbloescm, kruizemunt of kamille te baat, warm en zoet gemaakt; in ieder kopje deed ik 4 druppel vlug loog-zout sal volatile), zoodat in de twee uren 16 druppels aan den kranke werden ingegeven. «De terugwerking, was bijkans oogcnhlikkelijk immers de pols herstelde zich terstond en sloeg, eerst wel ongeregeld, maar naderhand met zijne gewone kracht allengs verminderden ook de hevigste henaauwdhedenterwijl de ledematen zich met ecu warm en overvloedig zweet bedekten waardoor binnen weinige uren tijds de lijders geheel buiten gevaar waren, Mogt soms de terugwerking al te sterk zijn, iets dat meermalen plaats voud dan bestreed ik haar met eene aderlating.» BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 9. tot en met 15. Julij zijn GEBOREN: 1 Kind van het Mannelijk en 3 van het A'rou- wclijk Geslacht. Te zamen 4. OVEr»LEDEN: 9. Julij. Gcrrit Stikvoort55 j.. Gehuwd met Jannetje Ramsclaar. 12. Julij. Pctronella van Kilsdonk, 3 w. - 15. Julij. llanna van AVamel. Gerritje de AVit, 70 j., AVe- duwe van Gijsbertus AVitsenraad. Ida Cornelia Lambrcchts, 24. j., ongehuwd. ONDERTROUWD: Gerardus Schipper met Johanna Srninken Jan van Maanen met Maria van Ouwerkerk. GEIIUAVD: Jan Heetkamp met Johanna Burgman. Albcrtiis Voortman met Lena van Maren. Theodorus Kool met Ro salia Johanna Elisabeth Barbara Nienhaus.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3