N I E U W S T IJ D IN G E N. door den Gemeenteraad gesloten en op nieuw ter alge- meene kennisneming gelegd, hetgeen onverwijld aan de ingezetenen wordt bekend gemaakt. Van die lijst kunnen de ingezetenen ter secretarie van de gemeente inzage nemen. Art. 32. In de volgende jaren herzien de gemeente besturen de lijst der kiezers hunner gemeente, in de eerste helft der maand Maait. Op die lijst zijn de bepa lingen van art. 12. tot 30. dezer wet van toepassing. Wanneer zij, ten gevolge dier herziening eeuige per sonen van de lijst schrappen, geven zij daarvan aan die personen kennis, binnen tweemaal vier en twintig uren na de afkondiging der herziene lijst, volgens art. 12. te bewerkstelligen. Ge Hr. Menso zegt: er staat, dat art. 12. tot 30. dezer wet op de herziening der lijsten toepasselijk zijn, doch art. 31. had mede op de herziene lijst van toepassing te zijn gemaakt. De Hll. Beelcierts v. Oosterwijk, Scheltus en Kien bestrijden zulks; laalstgemelde op grond, dat art. 31. reeds van zelf toepasselijk is, omdat de lijst voortdurend en ten allen tijde voor een ieder ter visie moet liggen, hetzij, dat er jaarlijks eene nieuwe gemaakt wordt, hetzij dat de oude blijft bestaan en daarin alleen de uitgevallen kiezers worden doorgeschrapt en de nieuwe er bijgevoegd. Bij stemming wordt het voorstel verworpen met 17 tegen 11 stemmen. De Hr. Slorij stelt voor, dat de herziening der lijsten eerst zal geschieden, nadat de kohieren der ontvangers zijn opgemaakt en alzoo om art. 11. tevens toepasselijk te verklaren bij dit artikel. Eenige leden meenendat dit reeds van zelf spreekt. Wordt verworpen met 18 tegen 10 stemmen. In de notulen der vergadering van 10. Julij, afgedrukt in eene bijlage tot de Utrechlsche Courantstaat omtrent deze be wering van den Ilr. Menso: «welk gevoelen door de vergadering wordt gedeeld. In hoeverre hier aan eene drukfout te denken is, als moetende zijn: wordt niet gedeeldwillen wij niet heslis sen, doch meenen te kunnen volhouden, dat het voorslei is verworpen, cn wel met eene meerderheid van G stemmen. AMERSFOORT, 7. Aug. Z. M. heeft benoemd tot Bewaar der van de Hypotheken en van het Kadaster te dezer stede, den Heer J. J. M. Gordon. Door het Edel Achlb. Bestuur dezer Stad is op 13. dezer benoemd lot Conrector in plaats van wijlen den IVelEd. Gel. Heer Leinweberde WelEd. Gel. Heer Helmeijcr. Hoewel niet in ernstigen graailbegint de Cholera Aziatica alhier zich ook te ontwikkelen. In de laalstc dagen hebben er enkele sterfgevallen plaats gehad. Wij hopen spoedig de geheele verdwijning derzelve te kunnen mededcelen. UTRECHT, 7. Aug. Door de groole uitbreiding, die de Cholera hij ons vooral onder de lagere volksklasse heeft gekre gen, zijn hier 1.1. Zondag eenige Zusters van Liefde uit Tilburg aangekomen, ten einde hare Medezusters, die te Utrecht ge vestigd zijnin het verplegen van Cholerazieken te ondersteunen. Die Zusters hebben hier onschatbare diensten bewezen aan de arme Choleralijdersen zij gaan daarin voort met onverrnoeiden nimmer verflaauwenden ijver. Sinds November 1843, wanneer zich de ziekte hier openbaarde, tot op den huid gen dag hebben de Zusters van Liefde zich met de grootste zclfopoIFering gewijd aan de verzorging- der ongelukkige Choleralijders in het hospitaal. Dankbaar wordt dan ook door allen erkend en geroemd het onuitputtelijk geduld, en de nooit volprezen liefde, waarmede zij de lijders dag en nacht bijstaan. Uit Utrecht wordt geschrevenMen bespeurt hier cn daar in deze provincie eene ziekte, althans eene sterfte, onder het tamme gevogelte, kippen, ganzen en eenden, waarin sommige gelijkheid met de Cholera is aan te treffen. Het ware wel ligt van eenig belang, dat daaromtrent bepaalde herigten werden ingewonnen en nasporingen gedaan. In de wekelijksche Vergadering van Geneeskundigen te Utrecht, gehouden 3. Aug. j.l.in overweging genomen zijnde, dat de ontwikkeling der Cholera, vooral in huizenwaarin lijders aan die ziekte zijn overleden, zeer schijnt bevorderd te worden door het gemis aan doorstrooming van versche lucht eu het ontbreken van licht, inzonderheid, wanneer die woningen niet zeer ruim zijn, is men overeengekomen de ingezetenen daartegen te waar schuwen. De Geneeslicercn achten het doelmatig, dat de vensters ook, wanneer er lijken in huis zijn, niet worden geslotenmaar daarentegen geopend, om de lucht vrijen toegang te verleenen, gelijk zulks reeds hier cn daar op hunnen raad met pocd p-evohr heeft plaats gehad. Verder is liet gebleken, dat de bijeenkomsten van familie cn vrienden, die na de begrafenissen plaats hebben, zeer ongunstig op de nog gezonden hebben gewerkt, en deze tot liet 'krijgen der ziekte voorbeschikt, weshalve de Geneeskundigen zich ver- pligt rekenen, oin ten ernstigste aan te raden" dat hij de begrafenissen, die zamenkomstcn geheel worden nagelaten, en deze treurige pligt met de meeste stilte en welvoegelijkheid verrigt worde. AMSTERDAM, 7. Augustus. Men verneemt dat Z, M. den Generaal Majoor C. Nepveuchef van den Generalen Staf van het Leger, in den Adelstand verheven heeft, met den titel van Baron. 's GRAVENHAGE den 31. Julij. Z. M. Jiceft den 21. dezer het volgend besluit genomen Op de voordragt van onzen Minister van Financiën, van den 17. Julij 1849, N°. 45/523 personeel; Gelet op het Koninklijk besluit van den 9. Januarij 1845 N°. 92, Hebben goedgevonden en verstaan 1°. de schaal van percentsgewijze belooning, vastgesteld hij voormeld besluit, hij deze te wijzigen cn lager te stellen invocge als volgt van de eerste f 3,000 5 pCt. volgende 7,000 4 10,000 3 10,000 2 30,000 l*/u 40,000 l°/io 100,000 1 X) 100,000 'li hoven de 300,000 'U 2". de belooning voor de ontvangst van den Accijns op das bimtenlundschen Turf wordt behouden zoo als die afzonderlijk is geregeld bij de Koninklijke besluiten van den 5. Februarij en van den 3. September 1837, N°. 45 en 95 3°. de belooning van de Ontvangers der Directe Belastingen, In- en Uitgaande Regten en Accijnsen volgens de bovenge melde schaal en met inbegrip van die voor den Accijns op den Turf, zal niet kunnen te hoven gaan eene som van vier duizend vijf honderd gulden (4,500) als maximum; 4°. de vorenstaande bepalingen zullen van toepassing zijn op ■de Ontvangers der Directe Belastingen In- en Uitgaande Regtcu cn Accijnsen, die na de dagtcekening van ons tegenwoordig besluit zullen worden benoemd of bevorderd. En is onze Minister voornoemd belast met de uitvoering dezes waarvan een afschrift zal worden gezonden aan de Alge- meene Rekenkamer tot informatie. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 1. Aug. is ingekomen eene Koninklijke boodschap ten geleide van een Ontwerp van Provinciale Wetalsmede eene dergelijke boodschap ten geleide van een Wcts-Ontwerp tot verhooging der uitgaven voor het Departement van Binnenland- Zaken en de Algemeene Landsdrukkerij ter zake van liet meer volledig en spoediger openhaar maken van het verhandelde in de Zittingen der Staten-Generaal, met daarbij behoorende me- moricn van toelichting. Als niet zoo alledaags voorkomende, meldt men, dat op den 3. Aug. te Schiedam het huwelijk is voltrokken van een jeugdig paar, dat te zamen niet minder dan 150 jaren telt. De bruidegom 8G jaren bereikt hebbendegist men gemakkelijk den leeftijd der jeugdige bruid. jMen leest in de Zwolschc Courant van den 7. Augustus, het. volgendeniet onbelangrijke middel tot herstel der Cholera-lijders: Onmiddellijk na den aanval der ziekte dient men den lijder met gelijke tusschenpoozingen van 8 of 10 minuten, drie malen een kopje zuivere olijf olie (sla-olie) toe. Een kwartier uurs na het derde kopje (of eerder indien de braking reeds begonnen is) doet men hem telkens tot dat hij braakt, water drinken, hetwelk meer dan laauw moet zijn. Tevcr.s kan men de braking bevorderen cn gemakkelijker maken door met een pennevcerin de olie gedooptbinnen in de keel te kittelen. Na eenige oogenblikken van rustdiene men op nieuw laauw water toe en indien de braking den lijder al te zeer afmateen glas koud water. Men heeft opgemerkt dat vele lijders reeds van het gebruik van het eerste kopje begonnen te braken, doch dit moet men voorkomen, door huil een weinig koud water te doen drinken want voor het welgelukken der kuur is het noodzakelijk dat men de drie kopjes gebruikt. «In allen gevalle kan de olie niet schaden; integendeel werkt zij dadelijk in de maag den giftigen invloed der Cholera tegen. Den volgenden morgen als de tong van den lijder er nog beslagen uitzietkan men hem op nieuw een kopje sla olie toedienen met een weinig koud watercn vervolgens dn noodige hoeveelheid warm water. Voor opvolgenden leefregel wordt voorgeschreven: runder-houillon cn een glas goeden wijn, immer gevolgd van een ferm glas koud water. Men meldt uit Twcnthe van 6. Augustus: De onophoude lijke regenvlagen van 20. Julij tot 2. Augustus maakten hier menigen landman bekommerd over den roggenoogst, maar die vrees is gewekenin de laatste vier dagen zijn duizendc scho ven in de schuren gebragt. Maar nu vertoont zich de aard appelziekte weder! Verbazend snel nam zij toe. In de vroege aardappelen ziet inen verscheiden zwarte plekkenen geen enkel hlaadje blijft er aan den stengel. Aan het Journal du Limbourg wordt dd. 2. Augustus uit Parijs geschreven, dat er een geheim- of en defensief traktaat zou bestaan tusschen Nederland en Belgie. Het plan der Belgische regering in geval van een gewapenden inval der Franselicn zou zijn Brussel tc verlaten, zich naar Antwerpen te begeven, en voor die stad een gerelrancheerd legerkamp te formerenwaar de Vereenigde Nedcrlandschc en Belgische legers onwinbaar zouden zijn. Het denkbeeld van dit plan wordt toegeschreven aan den Kolonel Eenens. BRUSSEL. Een treurig voorval had dezer dagen plaats in de Gemeente Schaffen, niet verre van Diest. Eene vrouw liet op het veld eene koe grazen, die zij met een touw om de hand geslingerd vasthield. Eensklaps wordt het dier verschrikt op het

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3