NIEUWST IJ DIN GEN. De ïïr. Kien stelt voor dit artikel als onbeduidend te laten vervallen, waartegen de Hr. Menso zich verzet, als zijnde al. 2 een waarborg ter wering van mogelijke kwade praktijken van het hureau van stemopneming. Bij stemming wordt het voorstel verworpen. Art. 41. De voorzitter van de hoofd- of onder-afdeeling heeft het beleid der vergadering. Niet dan op de vordering van den voorzitter mag eenige gewapende magt in de vergaderzaal of in de toegangen tot dezelve worden geplaatst. De burgerlijke en militaire autoriteiten zijn gehouden aan zijne vorderingen te voldoen. Art. 42. De vergaderingen, zoo in de hoofd-afdeeling als in de onder-afdeelingengeschieden op twee achter eenvolgende dagen. De eerste is besterad tot het ontvangen der stembriefjes. De tweede tot het opnemen van dezelve. Art. 43. De stembussen, waarin de stembriefjes wor den gestoken, moeten zijn digt gemaakt met twee ver schillend werkende sloten. De sleutel van hel eene dier sloten berust onder den voorzitter, en van het andere onder den oudsten stern- opnemer. Die bussen wordennadat al de stembriefjes in dezelve zijn gestoken inet de particuliere cachetten der stemop- nemersen zoo mogelijk ook met het cachet van het plaatselijk bestuur, zoodanig vergezeld, dat daarin geene nieuwe stembiljetten kunnen worden ingebragt. De Hr. Menso wenscht eene verduidelijking van het geen verstaan wurdt onder den oudsten stemopnemer: t. w. of het is de oudste in jaren, dan wel in rang; als mede dat zulks in laatst gemelden zin zal worden uitgelegd. Algemeen aangenomen zonder stemming. De Hr. Verloren ziet er bezwaar indat de wet niet bepaald waar, en door wie, de verzegelde bussen in middels zullen bewaard worden, en ter wiens verant woording zij zijn. De Hr. Menso daarentegen meent, dat dergelijke zaken moeten worden overgelaten aan het bureau van stem opneming, en de Hr. Kien, dat zulks niet in de wet, maar in eene instructie te huis behoort, waarop de spreker zijn voorstel intrekt. AMERSFOORT. Als voorbeeld van bijzondere vruchtbaarheid dient vermeld te wordendat op het landgoedgenaamd Birkenhofbij het rooijen der aardappelenaan eenen struik gevonden zijn 69 gezonde en volwassene aardappelen. In de rigting van de Gemeente Stoutenburg of Hamersveldt, heeft men 1.1. Zondag avond aan den roodgekleurdcn gezitgteinder een felle brand bespeurd bijzonderheden zijn nog niet bekend. Vooral aan den kant van den Eemdijk moet de ziekte onder de varkens in eenen vrij sterken graad hccrschende zijn. Choleraberigt van den 18. Augustus te dezer Slede. Op den 8. Augustus in behandeling1 Bijgekomen tot den 17. Augustus23 24 Overleden14 Hersteld3 17 In behandeling gebleven7 UTRECHT. Den 12. Aug. zijn in behandeling gebleven 246 Choleralijders. Van den 13. tot den 19. bijgekomen 323, te zamen 569. Van den 13. tot 19. Aug. hersteld 120. Van den 13. tot den 19. Aug. overleden 201te zamen 321. Blijven in behandeling 218. NIJKERK17. Aug. Men schijnt elders veel meer over de Cbolera te roepen die hier heerscht als dat wij daarover denken of spreken. In het geheel zijn er 13 sterfgevallen ge weest die men de eene meer de andere minder voor de Cholera houdt. Een man en vrouw uit een huis. Een man en twee kin deren uit een huis. Vervolgens enkele individuenzwakke per sonen en verwaarloosde ligchamen. Ook is de ziekteik weet niet of ik het nu wel Cholera mag noemen niet van hevigen aard 2 a 3 dagen duren krampen maar daarop volgt koorts en die eigenlijk sleept hen grafwaartsduren de krampen langer en volgt dan eerst koortsdan is er hoop op herstel galkoortsen doen zich even als voorleden jaar ook voor, jammer maardat nu alles Cholera heet. AMSTERDAM13. Aug. Men verneemtdat Z. M. de Koning dezer dagen bepaald heeft, dat de betrekking van Kan selier der beide Ncdcrlandsche Ridder-Ordenopengevallen door liet reeds vermelde eervol ontslag van den Heer W. A. Baron Schimmelpenninclc van der Oi/evoortaan zal zijn een cerepost, waaraan geene bezoldiging zal zijn verbonden. Ook moet dezer dagen de betrekking van Wapen-Heraut zijn afgeschaft. De Heer DedelSecretaris der kanselarij van de beide Ridder-Orden is door Z. M. eervol uit die betrekking ontslagenmet behoud van zijne aanspraak op pensioen. De Minister van Koloniën heeft ter kennisse van de be langhebbenden gebragtdat de voor parlikuliere rekening te Batavia, Samarang, Soerabaija en Tjilatjap aangebragt wordende Hollandsche metselstecnen mits van goede hoedanigheiddoor het Indisch Bestuur zullen worden overgenomen, de 1000 Waalsche klinkers tegen 11 en de 1000 Waalsche moppen tegen f9. Z. Exc. de Minister van Justitie, de Heer Wicliers, heeft, uithooofde van den staat zijner gezondheid, reeds eenige dagen geleden zijn ontslag uit die betrekking aan den Koning verzocht en treedt stellig als zoodanig af, zoodra het den Koning behaagd zal hebben eenen opvolger te benoemen. (Amst. Cour.) In de Zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van den 8. Aug. waren aan de orde gesteld de beraadslagingen over het Wets-Ontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot. Deze wet is eenstemmig door de 33 aanwezige Leden aangenomen. In de Zitting van den 9. Aug. heeft de Commissie van rapporteurs verslag uitgebragt omtrent het Wets-Ontwerp tot heffing der vuur-ton- en bakengelden. Vervolgens hebben de beraadslagingen plaats gehad over het Wets-ontwcrp tot helling van Provinciale opcenten in Noord-Braband en dat tot invoering der PharmacopoeaNederlandsche Apotheek. Het eerste is met 31 tegen ééne stem, zijnde die van den Heer van Mierloen het laatste met algemeenc (32) stemmen aangenomen. In de Zitting van den 11. Aug. is verworpen met 31 stemmen tegen ééne, die van den Heer van Nispen van Pan- nerdenhet Wets-Ontwerphoudende voorziening omtrent de Kroondomeinennadat daarover langdurig was beraadslaagd en Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken een gcruimen tijd het woord had gevoerd ter bestrijding van de voordragt, zoo als zij, ten gevolge der in de Tweede Kamer aangenomen amendementen, was gewijzigd, alsmede ter beantwoording van eenige puntenin den loop dezer discussiën ter sprake gebragt. De Vergadering is vervolgens voor onbepaalden tijd gescheiden. In de Zitting van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 11. Aug, is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een Wets-Ontwerp strekkende tot vereffening van de betaling van pensioenen aan eenige ondergeschikte Ambte naren op 's Rijks werven. Drukken en ronddeelen en verzending aan de afdeelingen. Is ontvangen eene missive van den Minister van Finantien, houdende, dat Z. Exc., na 'kennis genomen te hebben van het algemeen verslag over het Ontwerp wegens de Belasting-Wet, geineend heeft 's Konings magtiging te moeten verzoeken, om dat ouderwerp voorloopig in te trekken, onder voorbehoud om later, wanneer de redenen zullen zijn weggeruimd, die de Kamer hebben doen oordeelen, dat de voordragt ontijdig was, op dit onderwerp terug te komen. De Koning heeft die magtiging ver strekt, zoodat het ontwerp voor de tegenwoordige Zitting wordt ingetrokken. Deze missive wordt voor kennisgeving aangenomen en ten gevolge daarvan zullen de beraadslagingendie op aan staanden Maandag bepaald warenvervallen. - Z. M. heeft goedgevonden te bepalendat de gewone bijeenkomst der verlofgangers der Nat. Militie in de maand September, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend, in dit jaar niet zal plaats hebben. Van de Poolsche grenzen wordt geschreven dat de Keizer van Rusland door de herhaalde ongunstige beriglen uit Hongarije in eene hoogst onaangename gemoedsstemming is gebrant. Men verhaalde dienaangaande zeer zonderlinge zaken en scheen groote bezorgdheid voor de gezondheid des Keizers te koesteren. Lieden, die nog aan het oude bijgeloof hingenmeenden daarin de vervulling te zien van de oude overlevering, dat geen Czaar langer dan vijf en twintig jaren mogt regeren zoodat het Bestuur des tegenwoordigen dus met 1850 een einde zou moeten nemen. Verder zegt het berigt, dat de Czaar twee gezanten naar Hon garije heeft gezonden, met stellige bevelen, om de Hongaren ten spoedigste ten onder te brengen. Vermoedelijk zal Keizer Nicolaas er aan denken, dat naarmate het meer naar den herfst gaat de oorlog in Hongarije met eiken dag moeitcvoller en ge vaarlijker wordt. In Iiannover heerscht weder veel beweging, door de op handen zijnde verkiezingen van Leden voor de Kamers der Stonden. De Regering laat niets onbeproefdom die verkiezingen ten haren gunste te doen uitvallenwat echter haar bezwaarlijk zal gelukken. In Einden zal de syndicus Bueren gekozen worden het berigt, als had zich in laatstgenoemde stad de Cholera geopenbaardwordt thans van daar weder tegengesproken. Over het geheel zijn de berigten over Hongarije ongunstig voor de Hongaren. De Theis-linie is voor hen verloren want Puskewilscli stond den 4. dezer in Debreczin I/aijuau in Sze- gedinNugent in Fünfkirchenzoodat den Hungaren slechts de keus bleef tusschen een vérnieuwd voortdringen over de Theiss of zich te concentreren in Zevenbergen. Wat na den 4. op het tooneel des oorlogs is voorgevallen, is nog onzeker. Doch zelfs wanneer de Keizerlijken zich in bovengenoemde position staande houden, of ook verder mogten zijn voortgerukt, dan nog is de toestand der Hongaren altoos ver van wanhopig. Daar zij tot in den laatsten tijd nergens belangrijke verliezen leden is hunne magt weinig verminderd cn slechts meer verdeeld naar het middelpuntschuwende stelseldoor hen in dezen krijg in praktijk gebragt, en waardoor zij den Russen en Oostenrijkers handen vol werk geven. Deze laatsten toch staan midden in Hongarijerondom hen de Hongaren. Görgeij in het noorden tusschen Erlau en Miskolcz Dembimsky] iets zuidelijker tegen over Debreczin; Bern in Zevenbergen, waar hij beurtelings front maakt naar alle zijden Perczel en Messaros aan de Beneden- Donau, waar de Hongaren nog gewigtige punten bezet houden; Aulicli moet nog altijd ergens in de omstreken van de Plattensee zich schuil houden: terwijl eindelijk eene belangrijke magt onder.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3