ontslagen, nog te laten fungeren, totdat zijn opvolger is in dienst gelreden. Verworpen met 29 tegen ééne stem. De Hr. Kien oppert het bezwaar, dat de wet zegt, dat de leden van den gemeenteraad slechts 8 jaar zit ting hebben, doch wanneer zij nu nog zitting blijven houden totdat hunne opvolgers (die b. v. niet geadmit teerd worden) in dienst treden, zoo blijven zij langer dan 8 jaar zitting houden. De llr. Menso beantwoord zulks met de opmerking, dat dezelfde wet die Sjarige zitting geeft, ook zulks voor bijzondere gevallen kan verlengen j waarop de spre ker zijn voorstel intrekt. Art. 72. Wanneer eene raadsplaats tusschenlijds open valt, wordt in de vervulling in de eerstvolgende gewone bijeenkomst der kiezers voorzien, ten ware Gedeputeerde Staten eene vroegere vervulling noodig achten. Art. 73. De Burgemeester, Wethouder of het raadslid benoemd ter vervulling eener tusschenlijds opengevallen plaats, treedt af op het tijdstip, waarop hij, in wiens plaats hij opgetreden iszou hebben moeten aftreden. afdeelipig IV. Van de vergaderingen en de beraadslagingen, der gemeenteraden. Art. 74. De raadsleden, benoemd ter vervanging van aftredende leden en legen welker benoeming géene be zwaren zijn ingebragt, of welker benoeming bestreden zijnde, is goedgekeurd, aanvaarden hunne betrekking den 2. Januarij daaraanvolgende. Zij, die in eene buitengewone bijeenkomst der kiezers zijn benoemden in gelijk geval verkeereunemen dadelijk zitting. Art. 75. Bij het aanvaarden hunner betrekking leggen de raadsleden en wethouders in eene raadsvergadering en in handen van den Burgemeester, ieder op de wijze van hunne godsdienstige gezindheid, den volgenden eed of belofte af: Ik zweer (beloof) trouw aan de grondwet en aan de wetten des rijks. «Zoo waarlijk helpe mij God almagtig (dat beloof ik).» Zj' worden tot dezen eed (belofte) toegelaten na al vorens te hebben afgelegd eenen eed (verklaring en belofte) van zuiveringovereenkomstig het voorschrift in Art. 83 der Grondwet. het aanvaarden zijner betrekking legt de Burge meester die zelfde eeden af, in handen van Onzen Com missaris in de Provinciein eene vergadering der Ge deputeerde Staten. De llr. Menso stelt voor, om de leden tevens te doen zweren, even als thans, dat zij de belangen en de wel vaart der gemeente door alle middelen zullen voorslaan en bevorderen. Aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. De Voorzitter acht het noodig, ter voorkoming van gerezen kwestien op dit punt, den wenseh te uiten, dat voor beide deze formulieren slechts één eed zal behoe ven te worden gedaan, zijnde zulks ook meer overeen komstig met de waarde van den eed. Zonder stem ming aangenomen. Art. 76. De ranglijst der leden van den raad wordt geregeld naar het tijdstip hunner in dienst treding als raadsleden ten gevolge dezer wet, en voor zooveel be treft raadsledendie te gelijker lijd in dienst zijn ge treden naar gelang van het getal stemmen waarmede zij verkozen zijn. Indien zij bij een gelijk getal stemmen zijn verkozen, wordt door het lot de rang beslist waarin zij op de lijst moeten worden gebragt. De Hr. v. Marienhoff wenscht bij dit artikel tevens te bepalen, dat de Wethouders den rang zullen hebben voor de raadsleden. Aangenomen zonder stemming. Art. 77. Door den raad wordt onder goedkeuring van Gcdeputeeide Staten, een reglement van orde vastgesteld waarin,' onder anderen, de noodige voorschriften omtrent het bijeenroepen der raadsvergaderingen worden gegeven. De Hr. Kien acht het van belang alhier eenige hoofd bepalingen voor dit Reglement van orde bij de wet te maken. De Ur. Menso echter acht dit minder verkieselijk. Bij stemming aangenomen met 24 tegen 6 stemmen. Art. 78. Geene raadsvergadering mag worden gehouden ten ware de grootste helft der in bediening zijnde raads leden tegenwoordig zij. Zoo, na twee achtereenvolgende oproepingen geen genoegzaam getal leden van den raad is opgekomen wordt, na eene derde oproeping, door de tegenwoordig zijnde raadsleden, welk hun getal ook zij, beraadslaagd en besloten. In^ioodanig geval moeten echterbij de tweede en derde oproeping de onderwerpen worden opgegeven waarover zal worden beraadslaagddc bepalingen van dit artikel worden herinnerden tusschen iedere op roeping en den tijd daarbij voor de vergadering bepaald moeten telkens ten minste vier en twintig uren verinopen. De Ur. Kcheltus stelt voor, om bij de oproepings brie- ven tevens de onderwerpen te vermelden, daar anders de raadsleden in vele gevallen, of moeten vragen het uitstellen der deliberatien tot eene volgendeof genood zaakt zijn hunne stem uit te brengen zonder de zaak genoegzaam te kennen en te hebben overdagt. De HH. de Louter en Menso achten dit, zoo niet on doenlijk, dan ten minste zeer lastig. De Hr. Beelaerts v. Oosterwijk wenscht het voorstel te beperken tot zoodanige onderwerpenwaarvan men vooraf reeds weet, dat zij behandeld zullen worden, en die met weinige woorden aan te geven zijn. Bij stemming wordt het voorstel verworpen met 22 tegen 8 stemmen. Art. 79. De Burgemeester zit in de vergadering voor, en heeft het beleid derzelve. Art. 80. Over alle zaken wordt mondeling en bij hoof delijke oproeping gestemd. Bij het doen van de keuzen of voordragten van per sonen wordt gestemd met gesloten en ongeteekende briefjes. De llr. Kien wil het woord gesloten (briefj-es) wegge laten hebben, als gevende aanleiding tot kwestien. Zonder stemming aangenomen. Art. 81. Alle besluiten worden door volstrekte meer derheid der stemmende leden opgemaakt. Bij het staken van stemmen in eene onvoltallige ver gadering wordt het nemen van het besluit tot eene volgende vergadering uitgesteld. In deze, en even-zoo in eene voltallige vergadering, wordt, bij het,staken der stemmen, het voorstel geacht niet te zijn aangenomen. Art. 82. De Burgemeester geen lid van den raad zijnde, heeft alleen eene raadgevende stern. [Wordt vervolgd). NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 10. September. Op 3. Sept. waren Cholera-lijders onder behandeling gebleven. 6 Van 4. lot 9. September bijgekomen40 46 Overleden 22 Hersteld7 29 t Zoodat op 9. September in behandeling bleven 17 UTRECHT Sommige bladen hebben gewag gemaakt van een denkbeeld, uitgegaan van onze Licdcrtafcl Auroraom hier ter Stede een Concert te geven in verceniging met andere zulke Zang-Gezelschappen. Mogt dit denkbeeld immer bij die Liedertalel opkomen, voor alsnog is daarvan echter niets bekend. Evenwel beeft bier gisteren, op aanzoek van onze Licdcrtafcl Aurora eene bijeenkomst plaats gehad van Gecommitteerden uil verschillende Liedertafels, en is daarop beslist, dat alle Ncderlandschc Liedcrlafels zullen worden uitgenoodigd zich te vereenigen op Zondag, 7. Oct. aanstaande in of in de nabijheid der Stad Arnhem ten einde feestelijk zaarn te zijn nu ver schillende omstandigheden er loc geleid hebben dat zamenzijn dit jaar te Kleef te verhinderen. Wij juichen deze poging zeer toe, omdat zij den band van verbroedering tusschen de Kederlamlsc he Liederlajels al naauwer en naauwer zal locbalen. 's GRAYENHAGE, 6. September. Heden ochtend heeft er op het Alexanders veld eene groote wapenschouwing over de troepen der Residentie, benevens het eerste battailIon grenadiers, in garnizoen te Delftplaats gehadter eere van Z. K. H. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen. 1111. KK. 11H. de Kroon prins en Prins Frederik der Nederlanden woonden deze revue bij, vergezeld van hunne staven. De troepen hebben, met de meeste naauwkeurigbeidverscheidene groote manoeuvres uitge voerd. De Kroonprins heeft bij herhaling zijne bijzondere tevre denheid te kennen gegeven. De Generaal Spenyler voerde bet commando. Van eene doorgaans wel onderrigte zijde zegt de Toe komst vernemen wij dat H. M. dc Koningin zich in gezegen- den staat bevind. De Vergadering van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal van den 3. Sept. heeft geen plaats kunnen hebbendaar het vercischte getal Leden niet tegenwoordig was. Na de voorlezing van dc namen der afwezige Leden, heeft dc Voorzitter onder anderen kennis gegevendat bij de Kamer zijn ingekomen vier Koninklijke boodschappen, respectively!; ten geleide1». van een Wets-Outwerp tot helling eener Provinciale belasting in Overijs sel; 2°. van een Wcls-Öntwerphoudende nadere bepalingen omtrent het opgeheven fonds voor proces-kosten; 3°. van een Wets Ontwerp tot regeling van het Lager Onderwijscn 4°. van Ontwerp van Gemeente-Wet. Dezer dagen werd de Heer K.ambtenaar te 'sHage, in eene der voornaamste buurten dier Stad plotseling door dc Cho-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2