IV IE U W S T IJ D IN G E N. In spoed vereischende gevallen is de volbragte toezen ding van het afschrift volduendeom, aan die veror dening, dadelijk gevolg te geven, onder verpligting echter voor den gemeenteraad, 0111 daarvan onmiddellijk kennis te geven aan Gedeputeerde Staten. De Hr. Kien verlangt inlichtingen, of onder deze ver ordeningen ook zijn begrepen politie-verordeningen De Hr. v. Beech Calkoen acht, dat art. 93 dit genoeg zaam bevestigt; waarop het voorstel wordt ingetrokken. Gemelde spreker zegt, dat bij hel stelsel in dit artikel aangenomen, om. de verordeningen eerst in weiking te doen treden nadat Gedeputeerden berigt van ontvangst van derzelver toezending hebben gezonden, er geene reden meer bestaat, om eenen bepaalden termijn voor die toezending voor te schrijven, zoodat het noodeloos is geworden 0111 ook in deze wet te gelasten oni binnen tweemaal 24 uren de verordeningen te moeten opzenden aan de Gedeputeerden. Tevens wil hij den termijn van 8 dagen, voor de Gedeputeerden bepaald tot het zenden van berigt, als zijnde in sommige gevallen te kort, weggenomen hebben. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Dezelfde spreker stelt ook nog voor, dat in spoed ver- eisschende gevallen de verordeningen ook zelfs zonder publicatie dadelijk in werking zullen kunnen gebragt worden. Met algem ene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd). AMERSFOORT, 17. September. Op 9. Sept. waren Cbolera-lijders onder behandeling gebleven. 17 Van 9. tot 16. September bijgekomen 35 52 Overleden24 Hersteld.....16 40 Zoodat op 16. September in behandeling bleven 12 's GRAVENtlAGE, 15. Sept. Heden zal de Minister van Marine, Rijk, de portefeuille nederleggenen door den Minister van Koloniën, ran den Bosch, worden vervangen. Door Z. M. is benoemd tot Voorzitter van de vergadering der beide Kamers van de Stalen Generaal tot opening der op handen zijnde zitting, de tleer L. G. A. Graaf van Limburg Stirum. Uithcfolde van de alom in ons Vaderland heerschcnde ziekte is door de Regering bepaald dat de inspectie der verlofgangers van de Nationale Militie, in plaats van in October, in Mei aan staande zal plaats hebben, na de sluiting van de zittingen der Militieraden. Tot dusverre zijn de Ordonnance-Officieren bij Z. M. den Koning gekozen uit bet wapen der Kavallericthans verneemt men dat tot die betrekking niet meer uitsluitend Officieren van dat wapen zullen geroepen worden maar dat daartoe ook in aanmerking zullen komen Officieren der InfanterieArtillerie en Marine welke die functie zullen waarnemen voor een on- bepaalden tijd, terwijl de voorgaanden slechts voor een jaar waren benoemd. De verwijdering tusschen den Hofmaarschalk Graaf van Bylandt en Z. M. den Koning geeft aanleiding tot velerlei ge sprekken maar ter voorkoming van verdere ongegronde inede- deelingen of oordeelvellingen berigten wij het volgende: De Graaf bezat den civielen rang van Hofmaarschalk, maar verzocht cn verkreeg daarbij van Z. M. den militairen rang van Groot- Officier van 'sKonmgs huis. lntusscben was de Graaf van Bylandt nog eerste Luitenant van de Lanciers en de Koning begeerde dat hij thans ontslag van die betrekking zou nemen maar de Graaf oordeelde dit noch voorzigtig noch noodzakelijk en bleef bij 't behouden van zijn rang van eerste Luitenant bij de Lanciers. Op zekeren schoonen dag echter kreeg bij zijn ontslag als zoodanig te huis maar terstond begaf bij zich daarmede naar den Koning en vroeg ophelderingen Z. M. begeerde die ophelderingen niet te geven maar vroeg den Hofmaarschalk of bij Groot-Officier van Zijn Huis of eerste Luitenant wilde blijven. De Graaf antwoordde hierop dat hij beide wilde blijven en hierop gaf de Koning hem voorloopig drie maanden ontslag zoowel uit zijne betrekking als Hofmaarschalk als uit die van Groot-Officier van Zijn Huis. AMSTERDAMden 8. Sept. De afloop der dezer dagen gehouden koffijvciling is zeer gunstig geweest. Als de 19,000 balen nog te Middelburg te veilen in de verhouding tot de besteede prijzen te Rotterdam en te Amsterdam werden verkocht, dan heeft de veiling, globaal berekend, 1'/» millioen meer opgebragtdan men eene maand te voren taxeerde ruim 3 millioen gulden meer, dan naar de taxatie van de voor jaarsveiling, cn ruim 4millioen gulden meer, dan naar die van September 1843. Bij hel onweder van Dingsdag avond 13. Sept. deed een geweldige donderslag, gevolgd kort op den bliksem, eenig on geluk vermoeden. Te Niekerk, provincie Groningen is de bliksem dien avond 7 ure ingeslagen in de bocrcnhuizing van J. J. Hoving, welke, met den ingezamelden oogst, benevens een stier, 4 var kens, enz., een prooi der vlammen is geworden. Op het glacis der vestingwerken van Antwerpenwerd Dingsdag j.I, door twee arbeiders eene vrouw gevonden, die uitgestrekt op den grond lag, en zoo het scheen hevige pijn leed. De werklieden vermoedende dat de arme de Cholera had, spoedden zich naar een dépot van draagbaren, om kennis van het geval te geven. Onmiddellijk begaven zich twee dragers naar de aangewezene plaats, maar hoe verwonderd keken zij! Zij vonden in plaats van eene Cholera -1 ijdereseene moeder met een kindje oud ongeécer 10 minuten. Op hetzelfde oogenblik kwam er een verschrikkelijk onweder op; de arbeiders plaatsen de draagbaar boven moeder cn kind; de één hield er vervolgens de wacht bij en de ander baalde een Geneesheer en Pastoor. Deze verschenen onmiddellijk; de Geneesheer verleende zijne hulp; de Pastoor doopte bet kind op de plaats waar het werd geboren, cn toen naar bet hospitaal Moeder en zuigeling zijn zeer welvarende. AmstCour.) PARIJS, 9. Sept. Gisteren namiddag, ten 4 ure, was het paleis van Justitie het tooneel van eenen ontzeltenden moord, die met de grootste koelbloedigheid ontworpen cn ten uitvoer gebragt is. Een ontslagen galeislaaf, Renaud genaamd, zat in de Con- ciergerie opgesloten, hij moest eerlang voor de assises te regt staan, onder beschuldiging van onderscheidene diefstallen. Hij schreef aan den Regter van Instructie, Page de Maisonfort 0111 hem een gehoor toe te slaan; hij wilde dezen belangrijke ontdekkingen mcdedeelcn. De Regter gaf zijne toestemming, waarop Renaud uit de gevangenis voor hem gebragt werd. De conciergerie beeft gemeenschap met dat gedeelte van het paleiswaar de Kamers der Reglers van Instructie zijndoor middel van onderaardsche gangenaan het einde waarvan een enge cn duistere trap isdie naar het portaal van kamer n°. 8 leidt. Naauwelijks bereikte de gendarme, die Renaud overbragt, de laatste trede, toen de gevangene op het oogenblik, waarin de gendarme hem een weinig voor was, dien een mes, dat hij iri de hand bad, tot op het heft in den rug stak. Door den geweldigen stoot ter aarde geveld, bleef nogtans den ongelukkigen gendarme noch kracht genoeg over, om den moordenaar vast te houden cn om hulp te roepen. Weldra snelden cenige personen toe, ontwapenden Renaud en hragten hem terstond voor den Regter van Instructie. Door dien Magistraat ondervraagd, antwoordde de moordenaar, dat alleen die wensch om te ontkomen, hem tot deze daad aan gezet en bij volstrekt geene mededeelingen te doen had. BIRMINGHAM8. Sept. Een man, met name Gothard, is in de vorige week te Walworth, nabij Cheltenham, overle den, waar hij, als koopman in groenten, een groot fortuin ver zameld bad. De overledene was buitengewoon gehecht aan een ezel, die hem, gedurende zes en twintig jaren, bij zijn beroep de beste diensten had bewezenbij noemde hem zijnen lieven Moak, en zoo vaak hij, gelijk ieder regtgeaard Engeischman het Kersfeest met eenen plegtigen maaltijd 'vierde, kreeg lang oor eene plaats aan tafel en ontving eene ruime portie plum pudding De oude trouwe dienaar is in het testament van Gothard niet vergeten gewordener is eene jaarlijksclie som vastgesteld, ten einde hem voor zijne overige levensdagen een genoegzaam onderhoud te verzekeren. Doch dit is nog niet alles; de testateur heeftonder verbeurte van onterving voor zijne erfgenamen en ontzetting van zijnen executeur verlangd, dat Monk bij de begrafenisplegtigheid hoofd rouwdrager zou zijngedost in een rouwmantel met pleureuses cn krip om de ooren. De parochie geestelijken zoowel als de overheden hebben in deze heiligschennis niet willen toestemmen; maar de crfie- namen en vooral de persoonaan wicn de verzorging van Moak was opgedragen, hebben stellig verklaard, dat zij zich de voor- deelen van liet testament niet wilde ontnemen en dat zij alleen door geweld zouden teruggehouden wordenom hetzelve ten uit voer te leggen. De lijkstoet begaf zich dus op het bepaalde uur naar de kerk, om vervolgens naar het kerkhof te gaan. Langoor wandelde niet alle deftigheid achter het lijk gevolgd door veertien aanverwanten ol erfgenamen, in eene hoogts ernstige stemming. Het laat zich deuken, dat de zonderlinge plegtigheid eene ontelbare volksmenigte bad geloktinert vreesde vooreen oproer, waarom eene gedugte policiemagt op de been was gebragt. Ein delijk om voor te komen, dat men met geweld in de kerk binnen drong was men op eenen schikking bedacht. Er werd besloten dat de ezel op het plein voor de kerk en voor het hek van het kerkhof zou blijven staan. De lijkdienst werd volgens den protestnntschen ritus gevierd en na de begrafenis is Moak met alle mogelijke statie naar den stal geleid waar hij in zoete rust het overschot van zijne dagen mocts slijten. C holer wberiy ten. UTRECHT. Op den 15. Sept. in behandeling gebleven 90 Choleralijderstot den 16., des middags 12 uur. bijgekomen 3 overleden 6, hersteld 11. Blijven in behandeling 76. MONTFOORT. Gepasseerde week zijn alhier lot Vrijdag 1.1. op eene bevolking van 1800 inwoners 42 aan de Cholera bezweken, ARNHEM. Van 10.13. Sept. aangegeven 17 Choleralijders, overleden 8, hersteld 11, in behandeling 26. HAARLEM. Van den 7.-13. Sept. door de Cholera aan getast 31 personen, Jn behandeling 60. GRONINGEN. Van den 10.13. Sept. aangetast 6 perso nen, overleden 5, hersteld 9. In behandeling 72. ROTTERDAM. Alhier is nog geene sterke vermindering te bespeuren. Van den 5.11. Sept. aangetast 83, overleden 38 hersteld 27. Te 's Gravcnhage, Zwolle en Tiel is dc ziekte sterk afne mende, 1

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3