en instellingen van weldadigheidvoor zooverre die be noeming niet aan kerkelijke aulhorieiten of collegienof volgens de fundatie-brieven statuten of het kennelijk doel der oprigters aan anderen toekomt. De benoeming geschiedt uit eene voordragt van een dubbeltal personendoor de besturen dezer gestichten of instellingen, op te maken, waarbij burgemeesters en Wethouders een gelijk getal kunnen voegen. De llaad benoemd insgelijks de genees-, heel- en verlos kundigen en daar, waar geene afzonderlijke apotheken ten dienste der armen bestaanalmede de apothekers voor de gemeentelijke en voor de verdere, uit de mid delen der gemeente, gesubsidieerde armbesturen en gods huizen, op voordragt van drie kandidaten, voor iedere te vervullen plaats, door het armbestuur of het bestuur der godshuizen te doen, voor zooverre die benoemingen niet aan anderen toekomen. Voor zoo veel betreft gemeenten welker bevolking niet meer dan vijf duizend zielen bedraagt, geschiedt de benoeming zonder goedkeuring der Gedeputeerde Staten. Indien een geneeskundige voor meer dan ééne ge meente moet benoemd worden, geschiedt die benoeming door Gedeputeerde Staten, uit eene lijst van kandidaten, waarvoor elk der betrokken gemeente besturen er éénen opgeeft. Insgelijks doet de llaad de benoeming tot de gemeen telijke ambten en bedieningen op de bij deze wet ge voegde lijst vermeldvoor zooverre de zoodanige in de gemeente worden gevonden. Voor de gemeentelijke ambten en bedieningenniet op de lijst vermeld geschiedt de benoeming door den Burgemeester en Wethouders, indien niet door deze, of eenige andere wetde benoeming op eenigerlei an dere wijze is of mogt worden bepaald. LIJST van gemeentelijke ambtenaren en bedienden behoorendc bij arf. 100 van deze wet. Directeuren, inspecteuren en hoofd-commiesenvoor de gemeentelijke belastingen. Ontvangers en collecteurs van belastingen en andere inkomsten der gemeente. Gemeentelijke rentmeesters. Hoofd directeurs en hoofd opzigters van gemeentelijke werken en gebouwen. Gemeentelijke bouwmeesters. Gemeentelijke archivislen en bibliothecarissen. Agenten of hoofd inspecteurs van inkwartiering en kazernering. Voorzittersleden en secretarissen van collegien of commission van administratie of toezigtover gemeen telijke kabinetten van kunst of zeldzaamheden en kruid tuinen alsmede hoofd directeurenhooid-opziglers en bewaarders over of van dezelve. Voorzitters,-leden en secretarissen van gemeentelijke school commissien en van commissien van gemeentelijk geneeskundig toevoorzigt. Curatoren en onderwijzers van gemeentelijke athenea latijnsche en andere gemeentelijke scholen. Gemeentelijke lectoren en andere onderwijzers in wis-, bouw-, ontleed- en vroedkunde, en andere vakken van kunst of onderwijs. Gemeentelijke doctoren, chirurgijns en vroedmeeslers. Gemeentelijke vee-artsen. Gemeentelijke kostschoolhouders en kostschoolhoude ressen. Directeuren en verdere beambten der lakenhallen en van andere inrigtingen in het belang van handel en fabrieken. al. 1. De Hr. Verloren wenscht bij het woord aanwezige godshuizen gevoegd te hebben: of die er later worden opgerigt. De Hr. Schellus meent dat dit van zelf spreekt. Verworpen met 18 tegen 10 stemmen. al. 2. De lfr. Schellus wenscht aan het slot dezer alinea insgelijks gelezen hebbentenzij de brieven of contracten dit laatste in den iceg staan. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De llr. Both Hcndriksen steltvoor, de woorden kunnen in moeten te veranderen, in het slot gezegde alinea. erworpen met 19 tegen 9 stemmen. De Hr. Ram stelt voorhet onderscheid tussehen de greotere en kleinere gemeenten, bij de benoeming van geneeskundigen, te laten wegvallen. Verworpen met 17 tegen 11 stemmen. De Hr. r. Bccck Calkocn wenscht aan de Regering het verlangen te uiten, dat er bepalingen gemaakt worden, over de wijze waarop zal gestemd worden over dergelijke benoemingen, en tevens, dat zulks geschiede in den zin zoo als thans bepaald is bij het Reglement voor de Prov. Staten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 101. De Raad schorst, ontslaat en ontzet de ge meentelijke ambtenaren en bedienden die hij bevoegd is aan te stellen. De llr. Kien wildat hier tevens de magt gegeven worde hun pensioen te verleenen. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Art. 102. Wij houden Ons voorde verordeningen door den Raad ten aanzien der regeling en het bestunr van de huishouding der gemeenten genomen die met de wetten of het algemeen belang strijdig zijnte schorsen of te vernietigen. Wanneer zoodanige verordening vernietigd wordt, geschiedt dat hij een Besluit, met vermelding der gronden. Ingeval het de invoering van wettenreglementen of bevelen door Ons of van Onzentwege gegeven betreft en dat noodig wordt geoordeeld, houdt het Besluit der vernietiging, den last op den gemeenteraad in, om, binnen eenen bepaalden termijnin den zin door het Besluit aangegeven nader te beschikken. Wanneer daaraan binnen den bepaalden tijd niet is voldaanverrigten Gedeputeerde Statenhetgeen de gemeenteraad had belmoren te doen. De Hr. v. Becck Calkocn wil de beide laatste alinea's van dit artikel laten wegvallen als slaande op hoogst zeldzame gevallen waarin de wet niet behoeft te voorzien. B'j stemming wordt zulks verworpen 22 tegen 6 stemmen. Vóór de IIH. Calkoen, Kien, de Louter, Beeld snijder Laan en Verloren. De Hr. Kien stelt voor, om dan ten minste inlichtingen te vragen hoe de Gedeputeerden zullen kunnen handelen voor den Gemeenteraad. Aangenomen zonder stemming. Art. 103. Na twee achtereenvolgende gedane waarschu wingen van Onzen Commissaris in de Provincie of van Gedeputeerde Staten, waarvan uit de gehouden brief wisseling moet blijken, kan Onze Cmmissaris, of kun nen Gedeputeerde Staten eenen of meer commissarissen ter plaatse zenden ter persoonlijke kosten van het in- gebreke gebleven lid ol leden van het gemeente-bestuur, ten einde aldaar de inlichtingendoor onzen Commissaris of door Gedeputeerde Staten gevraagdin te winnen of de door diezelfde autoriteiten bevolen maatregelen ten uitvoer te leggen. De inning dezer kosten wordtop gelijke wijze als 'sRijks directe belastingen, door den Rijks ontvanger op het dwangschrift, afgegeven en executoir verklaard door Gedeputeerde Stalen of door Onzen commissaris in de Provincie, bewerkstelligd, solidair, ten laste der nalatige of weigerachtige leden van het gemeente-bestuur De belanghebbende kan zijne bezwaren daartegen bij Ons doen gelden. Dit artikel is door onderscheidene leden uit verschil lende oogpunten bestreden. De Hr. Vorlorcn vindt het ongepast, dat tegen leden van den Gemeenteraad bij dwangbevel wordt geageerd. Hij wenscht bepaald te zien, dat dit artikel alleen zal slaan op het geval bij art. 102 voorzien en niet in het algemeen. Bij art. 103 is de uitvoering der wetten en besluiten aan Burgemeester en Wethouders opgedragen; hoe kunnen dus als deze zulks verzuimende, leden.van den Raad aansprakelijk zijn? Daarenboven de strafwet voorziet reeds in het geval dat ambtenaren weigeren uitvoering te geven aan verrigtingen enz.bij eene wet bevolendit artikel is dus overbodig. De Hr. Schellus meent, dat alhier onder gemeente bestuur dc leden van den Raad niet mede bedoeld zijn dan alleen voor zoo ver aan sommige hunner eene be paalde last of commissie is opgedragen. De Hr. v. Beech Calkoen meentdat de Regering ge noeg heeft aan de magt om den Burgemeester en Wet houders te schorsen of te ontslaan. De Voorzitter zegt, dat deze bepaling noodzakelijk is en daarom juist algemeen behoort te wezen. Al waakt ook de strafwet tegen de weigering, dit is niet genoeg- er moet niet slechts gestraftmaar ook gehandeld kun nen wordendaarom is het ontslag ook niet voldoende De Hr. Kien vraagt, wie de personen zijn, die de kosten van die commissarissen enz. moeten dragen Naar zijn inzien alle de leden van het Cullegie; dit is zeer hard, b. v. als de Burgemeester, die gevolg heeft willen geven aan het bevel, is overstemd geworden door zijne Wethouders, en daardoor aan hetzelve geen gevolg is gegeven. Desniettemin zal hij mede aanspra kelijk zijn voor die kosten. De Voorzitter beantwoord zulks, en zegt, alleen het collegie is aansprakelijk niet de individuen. De Hr. Kien zegt: er staat, dat de weigerachtige leden solidair aansprakelijk zijn ik stel alzoo voor dit geheele artikel te laten wegvallen. B.j stemming wordt zulks verworpen met 21 tegen 7

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2