Stalen Generaal aangenomen Wets Ontwerpen der Staats- begrooting voor liet dienstjaar 1850 hebben veler ver wachting te leur gesteldvan nieuwe bezuinigingen is geene sprake meeralleen de traktementen der afzonder lijke Ministers voor de twee Departementen van Eerdienst zijn nu voor Memorie uitgetrokken. De vroeger bij ons ontvangen berigten dat de trakte menten van de nieuwe Ministers voor 'l vervolg slechts zouden bepaald zijn op 8000blijken helaas! onjuist geweest te zijn ook schijnen de Ministers voor hun zeiven niet gaarne den titel van Excellentie te verliezen immers wij hebben dezen titel hun in de Kamer der Staten Generaal hooien geven en vermeld gezien in offi ciële stukken. Het onderzoek omtrent de zoo even vermelde wijzi- gingen wordt thans in de sectiën van de Tweede Kamer der Staten-Generaal behandeld. Er zijn ecnige servants d'artillerie (handlangers), die dal onderzoek omtrent het wezen der zaak zoeken af te leiden door theoriën in opzigt van vorm, van beheer en toezigt, en die er slechts op uit zijn 0111 naam te maken eene clientèle te ver krijgen en zoo doende zich zeiven voor het vervolg eene luisterrijke loopbaan te openen waartoe zij voors hands de omstandigheden niet geschikt achten. Het spelletje: üte toi de ld, afin que je m'y metten komt meer en meer in de modemaar welk voordeel zal voor het Vaderland daaruit geboren worden? Welligt ware het voor 's Lands fiiianliën beter dat men, zoo als in andere landen, van Gouveriiemcntswege speelbanken oprigttc, en die publiek verpachtte. De goochelaars i.: de Tweede Kamer beuogen niets dan hun eigen voordeel. Achmogt de Heer van Basse over eene financiële operatie eens rijpelijk kunnen nadenken, want al die bezuinigingen bij z.jn Departementwij zijn daarvan overtuigd zullen niets dan rampzalige verminderingen in de opbrengst der middelen te weeg brengen. AI we derom zeggen wijGud behoede het Vaderland en den Koning! Zondagsbl Wij hopen nu te gemoet te ïuugen ziendat de bezuinigingen en vereenvoudigingen door het Ministerie Thorbecke niet bij stukken en brokken worden voorge dragen, maar volgens een algemeen plan, hetwelk over «Ie verschillende plaatsen de besiioeijiugen en vertroos tingen billijk en gelijkmatig uitdeelt, en veeleer een stiefkind wat opbeurt, dan een troetelkind nog verder vertroetelt. Ook verwachten wij, dat de pensioenen voor misbare ambtenaren spoedig op een zeer matig peil kunnen ge- liragt worden, door de gelegenheid, hun in vrijheid van handel en nering te schenken om vergoeding te vinden in eigene vlijt of behulpzaamheid en aansluiting aan andermans vlijt. Gewezen commiezenbureaulisten en lioogere ambtenaren kunnen niet alle tot marechaussees worden omgeschapen. Maar met hoofd bceiieu of peu zijn velen der overigen toch zeker bruikbaar bij velerlei kantoren als er maar werk aan den winkel is. In eene gedrukte verklaring en protest van den lieer A. van Bevervoordeaan de Uedactiën der Dag bladen toegezonden, en gedagteekend 'sGravenhage den 17. November, verhaalt hij de volgende feiten zijner arrestatie: «Ik ben op Woensdag j.l. te Amsterdam, in «mijne woning, des ochtends zeer vroegtijdig, gearres- teerd door twee deurwaarders, en door hen, een agent van policie ons op eenigen afstand volgende, eerst naar «een Commissaris van policie, en van daar naar het ver- «eenigd huis van Arrest en Justitie te Amsterdam gebragt. «Aldaar is mij, na de gebruikelijke formaliteiten voor «de overlevering enz., van vvege den Heer Procureur- Generaal in Noord Hollandaan wien door zijn Ambt- genoot te 's Graveuhage de uilvoering van het Arrest «was opgedragen, bij herhaling en met aandrang ge- «vraagd, of ik inct een rijtuig, op mijne kosten, wilde «vervoerd worden naar het station van den Hoilaiidschen «spoorweg, om per trein naar de plaats mijner bestem- «ming, het huis van burgerlijke en militaire verzeke- «ring te 'sGravenhage, te worden getransporteerd. Die uitnoodiging is door mij van de had gewezen. Nielte- «inin stond kort daarop een rijtuig voor de deur, «waarin ik tusschen tweë geregtsdienaars moest plaats «nemen, na alvorens eerst, in naam des Koningsaan beide handen geketend te zijn geworden. «Aan het station gekomen, weid ik gcplaalst in een «van die wagens, waarvan het grootste gedeelte dient tot vervoer van goederen en houden. Te Haarlem werd «in dat kot nog gebragt een gevangene, veroordeeld wegens diefstal tot eene gevangenisstraf van achttien «maanden maar die niet was geketend of geboeid. «Te 'sGravenhage wilde ik te voet worden gebragt «naar het huis van arrest; maar ik gaf eindelijk loe «aan de dringende en gemoedelijke veiloogen van den «Heer stations-Chef Bossou, die, voor zijne rekening, «een rijtuig deed voorkomen, waarin ik met mijne ge- «leiders naar tie gevangenis werd gebragt.» Hel overige behelst een protest tegen deze hein aan gedane bej geuingen, in welke hij de geheele pers, in zijn persoon, met opzet gehoond acht. (Ofschoon geenszins ingenomen met de moeitedie de lieer van Bevervoorde zich geeft, om als martelaar voor de belangen des volks alom bekend te worden, verbaast ons toch zeer de gestrengheid, waarmede hij behandeld wordt, die zelfs zuo verre gegaan is, dat men hem geboeid, en dan nog wel naast een ongeboei- den dief, vervoerd heeft. Wij houden ons oveituigd, dat dit gedrag van subalterne ambtenaren van hooger- hand zal worden afgekeurd en, indien hel geval zich weikehjk zoodanig heeft toegedragen, als van Bever voorde zegt, die handelwijze door ons Ministerie ten hoogste zal worden gewraakt. Maar heeft de Heer van Bevervoorde bij zijne arrestatie ook aanleiding ge geven, door verzet of anderzins, tot zulk eene gestreng heid?'t Is wenschehjkdat deze zaak worde onder zocht en publiek gemaakt.) [Piov. Gron. Cour.) Men mompelt in den Haag, dat Zijne Majesteit de Keizer aller Russen den berooiden boedel van wijlen zijnen schoonbroeder met een beduidend geldelijk offer is ter huljie gesneld; er bestaat nu kans op eene eerlijke liquidatie. Is men al verder juist onderligt, dan zullen de kostbare schilderijen-verzameling en andere kostbaar heden van Koning Willem II, zaliger, glorieuser ge dachtenis, de eigendom des Keizers-worden; een en ander zou echter onaangeroerd te 's Hage blijven berustenzoo lang hare Majesteit de Koningin-Moeder in het land der levenden zal zijn. Met genoegen leest men in het Handelsblad de volgende aankondiging: «De undergeleekende, van eene buitenlandsche reis teruggekeerd zijnde, heeft met leed wezen vernomen, dat gedurende zijne afwezigheid een schandelijk misbruik is gemaakt geworden van zijne adreskaarten, door dezelve als bankbiljetten uit te geven, waaraxn anderen dupe geworden zijn. Daar hij deze adreskaarten met het eenige doel heeft doen vervaardigen, om aan zijne etablissementen zoowel hier als elders eene meeidere bekendheid te geven, en derhalve niet heeft kunnen voorzien, dat zulks lot op- ligting of bedriegelijke handelingen zoude kunnen leiden, acht hij zich verpligt, ter kennis van het publiek te brengen, dat deze adreskaarten niet meer zullen worden uitgegeven, ten einde alle nadeeiige verdere gevolgen te voorkomen. 20. Nov. 1849. A. Kaufhahn, Rotterdam, Amsterdam en 'sHage. De Gepensioneerde Generaal der Infanterie G. SI, Cort Heyligers, Koinniaiideur van de Militaire Willems- Orde en van den Nedeilandschen Leeuw, en Ridder van bet Legioen van Eer, is den 16. dezer overledenop den huize Brinkgreve bij Deventer. De Arnhemsche Courant -berigt, dat de Heer van Dam van Isselt thans gezind is, om weer als Volks vertegenwoordiger op te treden, en zich schaart onder de Kandidaten voor de verkiezing vau Arnhem van een Lid voor de Tweede Kamer. Ook wordt in de Arnhemmer Courant aangekon digd, dat Mr. J. II. G. BoissevainAdvokaat te Arnhem (bekend door het Proces van den Uitgever der Kamper Courant), zich aldaar als Kandidaat stelt voor de Tweede Kamer, en wordt hij als Voorstander van het Ministerie Thorbecke, aanbevolen aan de Kiezers. Op den 18. Nov. is op de reede van Texel gear riveerd Z. M. fregat Prins van Oranje, onder bevel van den Kapitein ter zee J. P. D. Bouriciuskomende van Batavia, hebbende 94 dagen reis. De Noord-Brabander verheugt zich over de toela ting van den Heer van Iloëvcll in de Tweede Kamer als waardoor van de zijde der Kamer en der Regering aangenomen is, dat de Grondwet alleen dienstdoende Geestelijken uit de Staten Generaal uitsluit. «Wanneer nuzegt dat Bladeen Priester zonder herderlijke «bediening of een afgetreden of gepensioneerd Katholiek «Geesteljke tot Lid der Tweede Kamer benoemd wordt, «zal men dus niet kunnen weren, wanneer dus een Leeraar aan een onzer Saminariën benoemd werdzal «men hein dan uitsluiten? Neenvoorzeker: want hij «bekleedt geene herderlijke bediening.» Bij Heusden heeft den 13. November het volgende betreurenswaardige ongeval plaats gehad. Een 2^jarig meisje, alleen met de moeder te huis zijnde, maakte gebruik van een oogenblik, dat de aandacht van laatst-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2