BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. BURGERLIJKE STAND VAN RllENEN. BEURSPRIJZEN DER EFFECTEN. ADVERTENTIE N. C. A. STOOYÉ, Tc Amersfoort bij W. J. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. maar de magtdie zijne onderhoorige dienstknechten over hem uitoefenen is te sterk en de manwiens wensch het geluk zijnes Yolks is geweest, komt door lien ten val. Het zoo magtige rijk dat eens zijn vaandel plantte van daar de Zon opgaat tot daar zij ondergaatzal door inwendige stormen zich zelve verteren en eene prooi worden van andere Mogend heden wier wijze wetten het wederom verheffen zullen. Een gelijk lot verbeidt het üsmannische Rijk welks Opperhoofd door den haat van eenen Pacha het leven verliezen zal. In 1850 zal hij sterven door vergif. In zegepraal zullen de verlossers in de Turkschc Hoofdstad binnen trekkende halve Maan van de Moskeeën afrukken en het kruis daarvoor in de plaats stellen. De Turken zullen naar Azië teruggedrongen wordenmaar velen zullen het Christendom aannemen en duizenden zullen verhuizen naar dat schoone Land, waar voortaan vrede zal heerschen. Spanje zal door tusschenkomst eener vreemde Mo gendheid eindelijk tot rust geraken. In Frankrijk zal de dood van een' hoog geplaatst man groote droefheid verwekken en de lang bewaarde vrede door de intrigues eener voorheen zeer magtige partij ernstig gestoord worden. Nogtans zal de rust spoedig weder hersteld worden. Rusland zoo groot en magtig zal door een dapper Yolk in het Oosten afbreuk lijden, terwijl ook in het Westen een* opstand uil harsten en zelfs in de hoofdstad des Rijks een on rustige geest zich vertoonen zal. Engeland zal belangrijke overwinningen op China behalen, en van den Keizer vergunningen verkrijgen die voor geheel Europa van het grootste gewigt zullen zijn. Yele rei zigers zullen dat Land gaan bezoeken en de kennis van deszelfs bewoners rnededeelen. Ook zal daar het Christendom vasteren voet krijgen, en vele Europeanen zullen er een nieuw Vaderland vinden. Een Ko ningrijk van het Noorden verliest onderscheidene zijner buitenlandsche bezittingen, die voor hetzelve van groot aanbelang waren en zal afdalen tot de rij der kleinere Staten. Üuitschland echterinwendig zoowel als naar buiten sterk en magtig zal door wijze Inrigtingcn bestuurd steeds meer naderen tot zijn grootste en schoonste doel, dat der hoogste zedelijke en staat kundige volkomenheid. Yorst en Volk zullen elkander de hand reiken en gemeenschappelijk voor elkanders welzijn werken en streven. Landverhuizingen zullen in dit jaar, nog meer dan ooit vroeger, plaats hebben, vooral uit Silezië en Thuringen, en een Duitscb Vorst zal ditmaal aan bet hoofd dier verhuizingen staan. Deze zal een' nieuwen Staat in het Oosten stichten en zijne onderneming zal heil en zegen aanbrengen aan hendie hem volgen. a Dreigend zal de Aziatische Cholera de Duitsche grenzen naderen maar ze niet overschrijden. Andere ziekten daarentegen zullen verwoestingen aanrigten voornamelijk onder hen die zich aan dronkenschap overgavendaarom weost matig en nuchteren. Er zullen nog groote uitvindingen gedaan worden, waaraan voor heen geen mensch gedacht hadmaar ook voor de arbeidende klasse zal eene nieuwe bron van bestaan geopend worden. Voor de landlieden zal insgelijks het jaar 1850 een eeuwig gedenkwaardig jaar worden. Nadat de ziekte onder de aardappelen in de jaren 1847 tot 1849 langzamerhand is begonnen al te nemen zoodat zij slechts nog in eenige streken voorkwam, zal zij in het voormelde jaar geheel en al verdwijnen, cn zullen zich de oudste lieden zulk een' milden rijken en schoonen oogst niet kunnen herinneren. Inzonderheid de granen zullen wel gelukken en de schuren zullen des Hoeren zegeningen niet kunnen bergen. Ook de peulvruchtenerwten en boonen zullen in grooten overvloed wassen. Nadat in het voor jaar en in den zomer droogte en nattigheid afwis selden maar het toch meestal warm weder geweest is, zal de herfst bijzonder schoon zijn, zoodat de wijn dien van het jaar 1811 verre overtreffen zal. «Nog veel ziet mijn helderziend oog maar mijn zandlooper loopt ten einde de Engel des doods ge naakt mij met vriendelijkcn blik; ik kom.» Van 3., tot en met 9. Deo., zijn: GEBOREN8 Kinderen van het Mannelijk en 4 van het Vrouwelijk Geslacht. Te zamen 12. OVERLEDEN: 2. Dec. Hermanns Kraaijcnest, 62 j., Gehuwd met Antonia de Wit. 3. Dec. Hendrika van den Bos, circa 70 j., Wed. van Jan Buisman, 4. Dec. Gerrit Kraaijkump, 51 j., Geh. met Petronella van AVageningen. 5. Dec. Dirkje van Leuven, 17 j. 7. Dec. Cecilia Hendrika Siddré6 w. Hendrik Gijsbert Schluiter, 75 j. Weduwen, van Johanna Josina Pauw. Rijk Cruijll', 75 j. Gehuwd met Dirkje Maria Slot. Mina de Bruijn 3 m. 8. Dec. Johanna Maria Snijders74 j.AVeduwe van Peter Burgman. Aalbert van Dijkhuizen circa 6 j. 9. Dec. Geertruij Ridders 67 j.W ed. van Josephus Gerards. Johannes Everardus Fabricius Hamelberg, 16 in. Te zamen 12. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van het Vrouwelijk Geslacht van Hillegonda de Vries. ONDERTROUWD: Basliaan Meeuwis met AVillempjc Vasten- Burg. Hermanus Konijn met Marie Jeanne Josephine Kartner. GEHUWD: Hendrik AVilhelnius Stol met Autonia Moesman. Van 25. Nov. tot en met 1. Dec.zijn GEBOREN2 Kinderen van het Mannelijk Geslacht. OVERLEDEN: Geene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Robbarlus van Remmerden met Gijsberlje van Hecms- bergen. Marktberigt vak Amersfoort 7. Dcc. cn Utrecht 8. Dec. De Cursief gedrukte artikelen, als Tarwe, enz., zijn volgens de Utrcclitsche Markt genoteerd; van de overige, met gewone Romcinschc letter, als Boekweit enz., is de Amersfoortsche prijs gegeven). Tarwe van f 6,80 tot/7,50. Rogge 4,15 tot 4,40. Garst van 3,50 tot 3,90. Boekweit van 4,40 tot J 4.80. Haver van 2,50 tot 3,00. Hitte Boonen van f 7,00 tot 8,50. Groene Erwten van 6,00 tot j 7,50. Graauwe Erwten en Ca/iuc. van f 6,00 tot ƒ8,00. Aardappelen van ƒ1,00 tot 1,10 het mud. Boter van ƒ0,50 tot 0,55 het Nederl. pond. Kaas van ƒ10,50 tot 12,50 de 100 pond. Eijeren 0,50 Cents de 20 stuks. RundvJ. 45 ct. Kalfsvl. 55 ct. Varkensvl. 60 ct. het N. pond. Marktberigt van Rheken, 6. Dcc., 1849. Tarwe f 7,00 tot ƒ8,00. Rogge ƒ4,00 tot 4,25. Boekweit van 4,55 tot ƒ4,75. Kroon Erwten 7,00 tot 8,00. Graauwe Erwten 5,00 lot 6,50. Brombekken van 8,00 tot 8,50. SCHIEDAM. Jenever. 100°/, Amsterd. proef ƒ143/, a 15'/. per vatzonder fust en zonder belasting. Zaturdag8. Dec. Nederland 2'/i pCt. 54'/». 3 pCt. 64. 4 pCt. 84. SpanjeArdoin a 510 p. St. 13'/». Binnenl. 3 pCt. 29'/,. Rusland 5 pCt. 105'/,. Oostcnr. Metall. 5 pCt. 82',8. 2'/, pCt. 43. (176) De Ondergeteekende vernomen hebbende dat sommige zijner mede-Inwoners in het denkbeeld verkeeren dat door langdurige ziekte mijne Werkplaats gesloten zoude zijn, geeft bij deze kennis dat zulks het geval niet is, en dat hij met behulp van eenen Des kundigen en Vertrouwden Persoon voortgaat zijn bedrijf uit te oefenen. Dij recommandeert zich lot alles zijn vak betreffende. Amersfoort, Mr. GOUD- en ZILA'ERSMID, 10. December, 1849. en 11AARWERKERop de Langestraathoek der V al kenstraat. correspondentie. Bij de ter sprake zijnde reorganisatie der brie/posterijen vindt X. het pliglmatig op alle bestaande misbruikende Regering attent te makciK Zoo bevinden zich op de dorpen Amerongen en Veencndaal distributiekantoren, alwaar door eene geplaatste bus belanghebbenden in de gelegenheid om kosteloos hunne brieven te verzendeD. Rbenendaarentegen, dat onder de Steden geteld wordt; geniet die inrigting niet, men is aldaar genoodzaaktom twee en een huiven cent voor elke te verzenden brief bij te passen, anders wordt dezelve niet ter verzending aangenomen. Nu vraagt X. aarorden die 2'./, Cts. per brief wettiglijk gevorderd, of geschiedt dit willekeurig? In het eerste geval noemt hij dit onbillijkterwijl hij vertrouw t dat aan de laatste handelwijze paal en perk zal worden gesteld.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 4