N I E U W S T IJ D IN G E N. AMERSFOORT, 14. Dec. Nadat de Tentoonstelling der voorwerpen van kunst en smaak, vervaardigd voor de Loterij der Armen, nog meer dan vroeger goedkeuring en bewondering had opgewekt, had lieden de Perlooting plaats. Dank zij dus op nieuw de Schoone en Edele Directrices, die zoo belangeloos tijd en zorgen opofferen oin het lot der behoefligen te verbeteren, dank ook bare K. H. Prinses Frederikdie het hare heeft bijge dragen, om eene Loleiij te ondersteunen, welke de aan zienlijke som van duizend guldens heeft opgebragt. UTRECHT, 11. Dec. Voor eenigen tijd hebben wij melding gemaakt van den aanslag op den Heer P. W. van de Weiierdoor zijn' bediende J. J. Molas. Heden heeft het Prov. Geregtshof alhier in die zaak uitspraak gedaan, genoemden Molas schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagenstooten en kwetsuren, waaruit eene ziekte en beletsel van te werken is ont staan van meer dan twintig dagen, en hein diensvolgens eerloos verklaard en veroordeeld tot een confinement in een rasp-, tucht- of werkhuis voor den tijd van vijf achtereenvolgende jarenen in de kosten. R11ENEN, 14. Dec. Ook hier ter stede oefent het bijgeloof der middeleeuwen deszelfs invloed uit. Sedert eenigen lijd werpt zich te Druten (een dorp in de Provincie Gelderland), eenen zoogenaamden Wonder doctor op, ter genezing van allerlei gebreken en ziekten ten gevolge den roep van dien persoon uitgaande, zijn niet alleen sommige onzer min verlichte inwoners, ter verbetering hunner krankheden, daarheen' gesneld, ook uit de beschaafde klasse trekt den een' tot hetzelfde doelden anderen uit winstbejag derwaarts. Het is waar, den drenkeling grijpt naar den stroohalm; doch vragen wijzal dienzelfden drenkeling een' drijvenden stam ziende, dien niet trachten te bereiken, zoo zijn verstand nog niet beneveld is. Mogen wij eene ver gelijking maken, zoo is den stroohalm de Kwakzalver, en den stam de Geneeskunst, verpersoonlijkt door hare bevoegd erkende uiloefenaars. Dat zich onze inede- lnwoners aan de laatsten houden is onze wenseh; want «•vragen wip» hoe is het mogelijk dat iemand, die nimmer de minste Geneeskundige opleiding genoot, niet den inwendigen toestand eens inenschenlijken ligchaams bekend kan zijnen gebreken kan genezen van een voorwerp, waarvan hein de Constructie ten eenemale onbekend is. Belooningen neemt den man voor zijne gesprekken met belanghebbenden niet, en wij zouden hem als een philantroop beschouwen, bijaldien hij de verteringen, die zijne bezoekers ten zijncut maken, mede voor zijne rekening nam. ARNHEM, 8. Dec. Men verneemt, dat eenigen tijd geleden in het dorpje Duiven een droevig en tevens zonderling voorval heeft plaats gehad. Een metselaar, bezig zijnde met werken aan het dak der woning van den Burgemeester aldaar, gleed met de in de goot ge plaatste ladder uit, stortte naar beneden en verloor door den val het leven, Zijne 25jarige dochter leed gedurende vier jaren aan een ziekte, die haar belette, oin een enkel oogenbük het bed te verlaten, en gedurende welken tijd zij bijna geene spijze gebruikte. Op het hoo- ren der tijding van den dood haars vaders staat zij eensklaps op, loopt de deur uit en ijlt naar de plaats van het ongeluk. Sedert dien tijd neemt zij dagelijks in beterschap toe en zal weldra hersteld wezen; zoodat men hier met regt kan zeggen, dat de dood des vaders de dochter het leven heeft gered. Door den Minister van Riuuenlaudsche Zaken is tot Conrector bij hel Gymnasium Ie Harderwijk benoemd de Hr. J. II. Schüurtnans SlokhovenDoctor in de Letteren. WEENEN3u Dec. In bet korps van Görgey diende een meisje, Caroline genoemd, die het tot den rang van Luitenant gebragt heeft. Zij was een van de heldinnen der barricaden, vluglte na de October-gebeurtenissen van 1848 naar Hongarije en trad te Presburg in een bataljon scherpschutters, onder den naam van Jager Karei. Den 26. Nov. stak zij de Neudorfer brug bij Presburg in den brand, terwijl zij met levensgevaar eene Oostenrijksche schildwacht voorbj sloop. Ouder Görgey stond zij dapper bij Wurtsebach in Februarij en werd tot Opperjager bevorderd. Bij Kapolna liep zij gevaar van door drie Oostenrijksche kurassiers nedergehouwen te worden, maar zij doodde twee van hen en werd door een voorbij ijlenden Hongaar gered. Hare dapperheid verwierf haar den rang van Luitenant. Sedert dien tijd bleef zij bij het korps van Görgey tot op het einde van den oorlog, in innige betrekking met een' Ritmeester. Wat er nu van baar geworden is, is onbekend. Men zegt dat de Oostenrijksche Regering per tele graaf bevel naar Praag gezonden heeftdat de troepen de Saksische grenzen zoo veel mogelijk moeten naderen. De oorzaken van dat bevel worden verschillend opge geven. Sommigen zeggen, dat de bijeenroeping van den Rijksdag te Erfurt zoo groote spanning heeft te weeg gebragtdat de Saksische Regering buiten staat isde daardoor ontstane gisting uit hare eigene middelen te dempen; volgens anderen dreigt de democratische partij met vernieuwde uitbarsting van onlusten. Men leest in het officiële Dasblad van Rome het O volgende betrekkelijk een' aanslag, die aldaar op het leven der Kardinalen uitmakende de Regeringscommissie, zou gepleegd zijn: «De Kardinalen, tot regel hebbende elk toe te laten die hen verlangt te spreken, ontvingen heden een' zekeren Ceccarelliex-Adjudant van het 3de bat. der ontbonden burgerwacht. Hij reikte een verzoek schrift over, waarin hij, op gebiedenden en wanhopigen toon een ambt vroeg en onmiddellijk eene gift van 100 kroonenen zonder antwoord te wachten, kwam hij nader, trok een nies en dreigde hen te dooden, zoo zij hem die som niet gaven. De Kardinalen zochten hem te bedaren en riepen tevens hulp; toen stiet Ceccarelli zich het mes in de borst; hij is aan de Justitie over geleverd. i) In de Public Ledgereen Blad van Philadelphia, vindt men de volgende bijzonderheden over het springen eener stoomboot te New-Orleans. Een der schrikkelijkste stoomboot ongel ukkendie immer in deze haven zijn voorgevallen, heeft hier in den namiddag van den 15. Nov., omstreeks 5 uur, plaats gehad. De trotsche stoomboot van den eersten rang Louisiana maakte zich gereed naar St. Louis af te varen, juist op hetzelfde oogenblik dat de booten Storm en Boston van daar aankwamen. De booten lagen naast elkander en op alle drie was het dek vol met passagiers, toen er aan boord van de Louisiana eene vervaarlijke ontploffing plaats greep; de beide stoomketels waren gesprongen en de boot spatte letterlijk tot splinters, waarbij de andere booten hevig geschokt, en meer dan 200 menschen op het onverwachtst gedood werden. Duizenden van menschen stroomden in een oogwenk naar het tooneel des ongeluks en er werd niets ver zuimd oin aan de ongelukkige lijders hulp toe te bren gen.' De Louisiana is weinige oogenblikken na het ongeluk gezonken. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Men gelooft dat de machinisten en stokers er bij zijn omge komen, daar zij na het ongeval niet meer gezien zijn. De Kapitein van de s'oouiboot LouisianaKennotij is gearresteerd en heeft eenen borgtogt van 8000 dollars moeten stellen. Daar de ontplulling aan zorgeloosheid wordt toegeschreven, zal er een geregtelijk onderzoek worden ingesteld. Er zijn nog vele zwaar gekwetsten. Al de ter recde liggende schepen hebben wegens dit ijzingwekkend voorval hunne vlaggen halfstok gehescnen. Den 16. November is ook de stoomboot la Belle, lus- schen Nieuw Orleans en Mobile, gesprongen. De machinist en eenige werklieden zijn er bij omgekomen en Yele anderen zijn gekwetst. Keizer FAUSTIXUS I, de NAPOLEON der Nieuwe Wereld. Er zijn reeds eenige malen berigten medegedeeld nopens den nieuwen zwarten Keizer van Haïti. Het Bel gisch dagblad de Broedermin laat zich over dien nieuwen Keizer op de volgende wijze uil: Welligt, lieve lezer, hebt gy reeds dikwyls gelezen of hooren vertellen van den Zwarten Koning van het Oosten. Ja Koningen zyn er van veel kleuren geweest, witte, bruine, koperkleurige en Keizers ook! Zelfs vindt men tegen woordig nog roode Keizers en Koningen die hunne wel beminde onderdanen doen gceselendoodschieten, aen de galg hangen en dan hunne goederen verbeurd ver klaren en hunne arme vrouw en kinderen over de gren zen jagen. Dit alles zagen en zien wy, God betert 't! nog in onze XlXe eeuw Ook kent gy de kleurige Koningin Pomarèop het eiland Haïti, die barvoets gaetgansch haer ligchaeni met figuren bespikkeld heeft en klaren genever drinkt! net gelyk een Engefsche matroosMaar zwarte Keizers! van zulke dingen hebt ge nooit hooren spreken en ik verzeker u ik ook niet. Voor de eerste mael lezen wy nu van zulk natuerlyk verschynseldat nog poetsiger en drolliger is dan al de Duitsche winlerkoningskens Kom aen om uwe nieuwsgierigheid niet langer op de proef te stellenzal ik van daag de nog versche historie van den zwarten Keizer gaen vertellen.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3