'S GRAVENHAGE27. Dec. De Heer Thorbecke bevindt zich iets beterdoch is bij voortduring ongesteld en houdt zijne kamer. Het heeft Z. M. den Koning behaagd tot Generaal der Infanterie te benoemen den Luitenant-Generaal Hertog Bernhard van Saksen-WeimarKominandant van het leger in Oost-Iodic. De Minister van Financiën heeft herinnerd dat vreemde koperen munten hier te lande geen wettigen koers hebben noch gangbaar zijn. Het heeft den Koning dezer dagen behaagd het aangeboden Beschermheerschap aan tp nemen over het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde te Utrecht. Het Dagblad de Nederlander berigttc dezer dagen, dat de Koningin-Weduwe het lustslot Soestdijk gekocht hee/l. Dit berigt mag voor het minst voorbarig genoemd worden want uit den aard der omstandigheden kan zij immers geen bijzonder gedeelte van den boedel van wijlen haren Gemaal uit de hand koopen. Dat zij plan heeft het te doen is mogelijk en zelfs volgens sommigen waarschijnlijk maar dat zij het gedaan heeftom bovengenoemde redenenniet denkelijk. 2. Jan. Men vermoedt sinds eenigen tijddat eene dieven bende stelselmatig diverse plaatsenhier te lande bezoekt en exploreert door insluiping, door te letten op welke tijden, soms (vooral gedurende kerkgangen) woningen zonder toezigt van binnen worden gelaten, door braak en valsche sleutels, enz. Soms melden zich onbekende kooplieden aan de huizen aan, b. v. met schrijfbehoeftenenkel om van de plaatselijke aange legenhedenbij name van de huisdeur-sluitingen, kondschap te verkrijgen en te trachten, zich in het bezit van dc te menig- werf nabij hangende huissleutels te stellen of een afdruk in was daarvan te nemen, terwijl de opendoende bediende zich ter aanmelding naar binnen begeeft. ROTTERDAM 28. Dec. Twee derden der Stad stond ten vier ure door den hoogen vloed onder water; waar niet geruimd was of gecne voorzorg genomen is de schade aan goederen en huisraad belangrijk. Daar nu met opkomende getijen dit zeilde bet geval zal zijn doet zich bij dergelijke gelegenheid de be hoefte aan indijking van zoo eene belangrijke Stad levendig gevoelen. Met leedwezen en verontwaardiging verneemt men dat bier ter Stede reeds valsche nieuwe 25centstukken in omloop zijn gehragt, uit eene soort van compositie vervaardigd, en die zich van de echte voornamelijk door de meer dolle en blaauwe kleur en door minder zuivere bewerking van den rand onder scheiden. Even als de Dagbladen der Hoofdstad, waar het bestaan van zoodanige valsche stukken insgelijks is gebleken, maken wij iedereen op dit bedrog opmerkzaam met bijvoeging van den wcnsch dat de valsche munters spoedig ontdekt en naar alle gestrengheid der wetten gestraft zullen worden. (Ook Ie Amsterdam zijn dergelijke valsche 25centstukkcn in omloop). De vraag zich voorgedaan hebbende, hoedanig te handelen bij de beoordeling der al of niet toelating van vreemdelingen die niet met middelen van bestaan voorzienhet verlangen te kennen geven, om voor de militaire dienst in 'sRijks Overzce- sche Bezittingen zich te doen aannemenzijn dc Hoofden van Policie aangeschreven Provinciaal Blad N°. 118), om in zoo danig geval den vreemdeling te vergunnen zich naar de naast- bijgelegen garnizoensplaats te begeven terwijl het Hoofd van Poücie in die plaatsen met de zorg blijft belast voor de verwij dering van den vreemdelingindien deze voor de dienst niet mogt worden aangenomen. Er is alzoo gecne opzending noodig naar Harderwijk, of naar zoodanige andere plaats, als de vreem deling die in het bedoelde geval verkeertals plaats zijner bestemming mogt opgeven, maar men zal zich zorgvuldig hebben te houden aan de voorschreven vergunning, die in geen geval verder strekken mag dan om naar de naastbijgclegen garnizoens plaats te reizen. AMSTERDAM. Blijkens een' algemcencn staat, uitgegeven door de llccrcn van Meurs en Comp. alhier, bestaat de Nedcr- landsche zeemagt tegenwoordig uit 2 schepen van 81 stukken 5 van 74 stukken, waarvan drie in aanbouw; 2 van 60 stukken 1 van 54 stukken, 11 van 44 stukken; 2 van 38 stukken, waarvan één in aanbouw; 7 van 28 stukken; 7 van 26 stuk ken, waarvan twee in aanbouw; 3 van 22 stukken; 1 van 20 stukken; 10 van 18 stukken; 4 van 14 stukken; 7 van 12 stukken, waarvan 4 in aanbouw; 3 van 14 stukken; 1 van 8 stukken 5 van 6 stukken 5 van 5 stukken4 van 4 stukken 3 van 3 stukken; 11 stoomschepen, waarvan 1 van 8 en 10 van 7 stukken, waarvan 2 in aanbouw; 4 ijzeren sloombootcn, en 3 transportschepen. KOEVORDEN, 26. Dec, Verleden Woensdag heeft te Ane een allerdroevigst ongeluk plaats gegrepenwaarvan al weder het ijs de oorzaak was. Twee jongensvan om de twaalf jaren werden door hunne oudersaan het boveneind der Dedemsvaart woonachtiguitgezonden om van het Mannoversche dorp Laar zout te gaan halen. Bij de rivier de Vecht gekomen die zij moesten passeren begeeft zich een der jongens op den stroom en schiet er door de anderehet gevaar waarin zijn broeder verkeert ziendeaarzelt geen oogenblikom hem ter hulpc te snellen en gaat er bij in, maar, helaas! met het ongelukkig gevolgdat beide spoorloos in de diepte verdwijnen en ver drinken. Men zegtdat een daar digt bij wonende veerman bet ongeval gezien doch niet de minste moeite aangewend heeft tot reddingwaartoe wel eenige kans moet geweest zijn. AVEENEN 28. Dcc. Men meldt uit Pesth dat den 26. aldaar in de groote zaal van het Raadhuis de openlijke en plegtige afkondiging van de Constitutie voor geheel het Ooslen- rijksche Keizerrijk heeft plaats gehad. Bij ontstentenis van den Opperbewindsman van het distriktheeft de Keizerlijke Raad en Burgemeester Roller eene redevoering gehoudenin welke hij dit geschenk des Keizers aan zijne Volken naar waarde heeft gehuldigd en zijn vertrouwen heeft betuigd dat het strekken zoude, om het heil der in eendragtf!) te zamen verhonden, den Oostenrijksclien Staat uitmakende Volken allezins te bevor deren. Daarop is geheel de Grondwet eerst in de Ilongaarsche en daarna in de Duitsche taal voorgelezen. Men heeft ook een begin gemaakt met de voorlezing in de Slavische taal doch isop het algemeen geroep dat dit geheel overbodig konde gerekend worden daarmede niet voortgegaan. Op algemeen verlangen is eene Commissie benoemd om de dankbaarheid der Burgerij van Pesth aan den Keizer en Koning te gaan betuigen en wel aan den persoon van den Generaal Hagnauals Z. M. Vertegenwoordiger. De plrgtigheid is met eene Godsdienst oefening in de Hoofdkerk besloten, en verder heeft de genoemdo Bevelhebber een groot gastmaal gegeven. FRANKFORT, 28. Dec. llet manifest, dat de Aartshertog voornemens was voor zijn vertrek tot het Duitsche Vclk te rigten zal niet verschijnen. In een vcrtrouwelijken brief, dezer dagen door Z. K. II. aan Dr. Ennemoser te Munchen gerigtvindt men de gronden uiteengezet, die den Aartshertog bewogen, dat voornemen op te geven. Bij de hartstoglclijkc stemming der gemoederen die thans nog in Duitschland hcerschtscheen het hem niet raadzaamzijne gevoelens beoordeelingen en overtuiging over tie plaats gehad hebbende gebeurtenissen te uilen verkiezende zulks liever in anderemeer kalme tijden te doen. Bij dc beoordeelingen die over hem geveld zijn ge worden, lag in dit zwijgen voor hem een groot ofler, maar dit wilde hij gaarne voor de rust en den vrede des Vaderlands brengen. Met een weemoedig gevoel verliet hij Frankfortbij de overwegingwat had kunnen gedaan worden wat gedaan isen aan wien de schuld daarvan moet geweten worden. Bij al de smartelijke ervaringen die hij daar gemaakt, de mocijelijk- heden waarmede hij te worstelen gehad heeften de teleur stellingen hem ten deel gevallen strekt het hem nog tot eenigen troostdat hij de grondslagen tot eene Duitsche marine gelegd en die voor Duitschland gered heeft. Hij is thans willens, zich op zijne kleine bezittingen in Tyrol te vestigen en zich onledig te houden met de regeling der geschiedkundige bouw stoffen die hij sedert 1800 bijeenverzameld alsmede met het dagboek dat hij sedert 1808 gehouden heeft. In dezen brief komen ook eenige toespelingen voor, waaruit men ontwaart, dat de Aartshertog reden heeft zich te beklagen over de behande ling die hij van dc zijde der tegenwoordige Oostenrijksche Regering ondervond. Dc gemoedelijkebcscheidcne en vader landslievende toon die in dezen brief hcerschtplaatst het karakter van den Aartshertog Johann in het sohoonste licht. -Treurig is het schouwspel dat Hongarije aanbiedt. De vrijheidszondie er een oogenblik heeft geschenenis opge volgd door een zwarten nacht! Nadat de Hongaren in den aanvang des jaars gevoelige verliezen hadden geleden keerde zich de krijgskans lot hun voordeel en zegevierend rukten zij voorwaarts. Op den 14. April verklaarde het Hongaarsche Par lement het Regerend Geslachtbet Huis van Babsburgten eeuwigen dage van den Troon vervallenen droeg voorloopig het Hoog Gezag aan Kossuth op, onder de benaming van Voor zitter. Deze hield den 5. Junij een zegepralenden inlogt in Pesth, welke Hoofdstad in Januarij door de Oostenrijkers ingenomen maar in Mei door de Hongaren heroverd was. De vereenigde magt van Oostenrijk en Rusland kon echter niet door de Hon garen wederstaan worden die niettegenstaande de sympathie welke bijna overal voor hen gekoesterd werd aan zich zclven bleven overgelaten. Alle hunne krachten werden ingespannen,

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 2