grenzen. Ook gelieven wij ons geenszins aan eenen allerhoogsten leugen schuldig te maken, doch meenen dat gij uwe pligtschuldige toestemming zult geven bij gebreke van welke wij u met allergenadigste ge strengheid zouden teregt wijzenwanneer wij beweren, dat zulks een gedijen en bloeijen des lands, grootendeels aan de genadige gestrengheid te danken is, waarmede wij ons verwaardigen onzen allerhoogsten scepter te voeren. Op ons bevel, handhaaft onze politie tucht en ordezonder spitsboeven en vage bonden te veel op de handen te zien of hen te streng te houden. Ook is er voor gezorgd, dat regt en orde volgens do behoorlijke graden en trappen verdeeld worden; hoogescholen en scholen zijn in den besten toestand den onderwijzers is tot groote aanmoediging allergrootmoedigst het uitzigt op eene jaarlijksche toe lage verzekerd geworden en zal hen nog lang verze kerd blijven; de schoone kunsten, namelijk van de beenslingeraars (dansers) en de vingervirtuosen (muzij- kanten) hebben zich onder onze bescherming tot het hoogste toppunt van klassieke zuiverheid verheven loutere voorregten en verdienstenom welker rede wij onzen hoogstverdienstelijken Minister van Eerdienst de orde van den Rooden Kreeft geschonken hebben. Nog nooit was de -godsdienstige zin en de kerkelijk heid levendiger dan thans, waarom wij ons ook genoodzaakt zienin onze hoofdkerken het getal der kerkstoelen voor een of twee inslapers belangrijk te vermeerderen. Verdraagzaamheid wordt met vuisten gepredikt en naar de verordening sub dato 1°. Janu- arij anno passatomag ieder r.aar believen Vader onzer!» of «onze Vader!» bidden. Het onmetelijk aantal onzer Ambtenaren, een bewijs opleverende van de verhevene spaarzaamheid en van het voordeel der administratie, oefent jegens burgerij en boeren vol- komene vrijheid der drukpers. Ten opzigle der uit wendige belangen hebben wij slechts weinig op te merken. Ook kondigen wij u nog aan, dat wij U meer wetten, die wij voor noodzakelijk geacht heb ben ter overweging denken voor te leggen. Vooreerst zullen wij bij gelegenheid der voorstellen voor eene Staatsbegrootingde bewilliging eener nieuwe belas ting, ten behoeve der bruidschat onzer jongste doch ter, de Prinses modegekken van Ulieden vorderen en verlangenalsdan hebben wij besloten om het luije leven en de slaperigheid onzer troepen te verhoogen en te beloonenhen nog met meer kwasten aan de knieën en met klinkers aan de slobkousen op te schikken. Eindelijk zal bij dezen duren tijd het hoofd artikel van onzen handel, de jenever, door eenen behoorlijken tol van uitgaande regten met opcenten bezwaard worden. Zoo gij aan gezegd voorstel uwe spoedige en allerbereidwilligste toestemming zult geven moogt gij U voor een allergenadigst afscheid verzekerd houden. Wij zijn en blijven U in genade toegenegen SCHLENDRIAAN. Geheugen bij vogels. Dat ook vogelen geheugen en dankbaarheid hezit- iendaarvan kan het volgende ten bewijze strekken J. S. Kramerbakker op de Scheid te Smildekreeg in het voorjaar van 1848 een jongezoo uit het nest gehaalde kraai in beziten voedde die opde kraai gewendde zich aan hein werd tam en bleef steeds in pf bij huis. Maar toen de lente in 1849 veld en bosch met beval lig groen tooideen mensch en dier lust en zucht tot genot instorttegevoeldenaar het seheenonze ver- huiselijkte woudbewoner zich eenzaam onder de menschen en verlangde naar het gezelschap van zjne zwart ge- kleede broeders en zusters, en zekerlijk het meest naar de teedere toegenegenheid dezer laatsten. Hij vloog heen. Onlangs echter, toen reeds het groen van veld en bosch door rijm en ijzel vervangen waskwam hij bij de hoeve van Kramer terugvergezeld van haardie hij tot zijne .wederhelft had uitgekozen, en begroette de eenzame woning met vrolijk gekrasals wilde hij zijne vreugde te kennen geven dat hij het verblijf weder zag waar hij zijn eerste levensjaar onder genot van ruim voedsel had doorgebragt. En toen Kramer hein bij zijn ouden naam van Ka riepvloog hij onverwijld naar dezen toepikte met vorige vrijmoedigheid de kruimels brood uit zijne hand en ging met hem in huis. Dit ziende hief de bezorgde gade op eenigen afstand ineen boom zittende en schuw voor den mensch die zelf de vrolijke zangers van het bosch wreedaardiglijk vermoede, een luid gekras aan, waarin men meendedat liefde en toornvrees en waarschuwing duidelijk en voor eene kraai verstaanbaar werden uitgedrukt. Onze kraai echter door de blijdschap des wederziens vervoerdgaf geen gehoor aan de stem zijner gade; hij bleef eenige oogenblikken in Kramers huis, betoonde aan allen zijne oude vertrouwelijk, en keerde toen terug naar haar, die nog altijd op den boom zat te wachten en hem liefkozend ontving. Dikwijls komt hij nu in den winter weeromeet met de hoenders of uit de hand van den voeder zijner jeugd, en begeeft zich dan weer naar het bosch waar hij thans met gade en kroost, een gansch gezin, schijnt te wonen. Drcnlsche Courant BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 31 Dec., tot en met 6. Jan., zijn GEBOREN2 Kinderen van het Mannelijk en 5 van het Vrouwelijk Geslacht. Te zomen 7. OVERLEDEN: 31. Dec. 1840. Hermanus Ilubers7 j. Heudrika Burgman, 22 j. 1. Jan. 1850, Gerardus Jacobus van de Pavert5. m. Christina Hoefsloot, 69. j. 5. Jan. Jan van den Berg, 51 j., Gehuwd met Catrina van Berne. Te zamen 5. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van het Mannelijk Geslacht van El s van Vinke. ONDERTROUWD Frans Walct en Hendrina Smink. GEHUW 0 Johannes Woudenberg met Johanna Gijsberta van Donkclaar. Gerardus Machiel Scheukhcrgen met Gerrilje de Neeling. Albertus de Vrij met Anna Boshuizen. BURGERLIJKE STAND VAN RIIENEN. Van 23. tot en met 29. Dcc.zijn GEBOREN 1 Kind van het Mannelijk geslacht en 2 van het Vrouwelijk Geslacht. Te zamen 3. OVERLEDEN: Gecne: ONDERTROUWD: Gcene. GEHUWD: Geene. Marrtberigt van Amersfoort 4. Jan. en Utrecht 5. Jan. De Cursief gedrukte artikelen, als Tarwe, enz., zijn volgens de Utrcchtsche Markt genoteerd; van de overige, met gewone Romcinschc letter, als Boekweit enz., is de Ainersfoortsche prijs gegeven). Tara e van ƒ6,25 tot 7,00. Rogge 4,00 tot 4,30. Garst van f 3.50 let 3.9(1. Boekweit van 4,20 tot 4,60. Hat er van ƒ2,50 tot 3,00. H itie Bootten van j 7.00 tot 8,00. Groene Erwten van G.00 tot ƒ7,00. Gramme Erwten en Ca/me. van 6,00 tot ƒ7,50. Aardappelen van 0,75 lot 1,00 het mud. Boter ƒ0.50 tot j 0,55 het Ncdcrl'. pond. Kaas van ƒ10,50 tot ƒ12.50 de 100 pond. Eijeren 0,50 Cents de 20 stuks. Kundvl. 45 et. Kaifsvl. 55 ct. Varkensvl. 60 ct. het N. pond. Marktberict van Rheken, 3. Jan. Tarwe 6,00 lot 7.00. Rogge 4,00 tot 4,10. Boekweit van ƒ4,40 tut 4,45. Kroon Erwten 1 6,00 tot 6,50. Graauwe Erwten j 5,00 tot 6,50. Krombekken van 7,00 lot 8,00. Tabak Bestgoedƒ12.00, met uitschot door elkander. SCHIEDAM. Jenever. 100°/o Ainslerd. proef ƒ131/» a 131/, per vat, zonder fust en zonder belasting. REURSI'RIJZEN DER EFFECTEN. Zaturdag, 5. Jan. 1850. Nederland 2'/, pC't. 55'/,. 3 pCt. 64s/8. 4 pCt. 84Spanje, Ardoin a 510 p. St. 13. Binnen). 3 pCt. 293/i6. Rusland 5 pCt. 106. Ooslenr. Metall. 5 pCt. 813/». 2'/, pCt. 43'/a. Te Amersfoort bij W. J. YAN BOMMEL YAN VLOTEN.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 4