ontaarde moeder, 1lergery genaamd, heeft haar kind vermoord; de Justitie van deze misdaad onderrigtbegaf zich voort naar het huis der vrouw, nam haar gevan gen en vond haar kindruim 20 maanden oudin een sloot nevens haar woonhuis. Volgens door haar af gelegde verklaring had zij vitriool gekocht, onder voor geven, wratten te doen verdrijven, en dit uit een fleschje tot den laatsten druppel haar kind ingegeven. PARIJS5 Jan. De redevoering van den heer Thiers uitgesproken maakt veel indruk. «Het doet mij leed,» zeide hij, «in oposi tie te komen tegen het ministerie (dat tegen eene expeditie is); het kost mij zelfs veelmaar er is een gevoeldat men voor niemand ten beste geeft. Men vreestdat de ex peditie tot eene Europesche verwikkeling aanleiding zal gevengeen verstandig staatsman echter zal gelooven, dat wij met Engeland of Amerika daarover in ernstigen twist kunnen geraken. «Voorzag ik een Europeschen oorlog uit de la Plata- questie dan zou ik de eerste zijn die bleef staan want ik heb den vrede lief, en geloof, dat hij thans de beste staatkunde is voor Frankrijk. Ileeft de expeditie tegen Marocco niet zoo wettig als die tegen Rosas eene Europesche verwikkeling veroorzaakt «Ik herhaal het, Frankrijk heeft regt, om 7f osas den oorlog aan te doen. Om hem te overwinnen is geene groote magt noodig4000 Engelschen stelden immers China de wet. Hoe weinig magts was er noodigom St. Jean d'UlloaMogador enz. onze regten te doen eerbiedigen. Wat doet Frankrijk met eene marine-budget van 120 millioenen francs? Strekt het niet tot zijne grootheid en magtsvertoon verscheur het dan. «Altijd,» zoo eindigde de redenaar, «was ik eender ijverigste verdedigers van Frankrijken voorzeker zal ik mijn pligt niet verzaken, als het zijne eer geldt!» Die oorlogskreet verwekte bij velenook bij de berg- partij levendige toejuiching. Op den oudejaarsavond werd hier een zeer zon derling feest gehouden. De 12 brigades gotenruimers dezer hoofdstad vereenigden zich namelijk te Bercy aan een grooten maaltijdom de luisterrijke overwin ning te vieren door hen op de grijze en zwarte ratten bevochtendie de onderaardsche gangen ondermijnden en wier aantal tot zesmaal honderdduizend is gestegen. De Heer John Warton uit Londen, die, gelijk reeds gemeld isal de vellen dier dieren heelt gekocht vervrolijkte den maaltijd door eene gift van vijf en twintig flesschen Champagneterwijl de twee eerzame handschoenmakers van Grenoble het verbreken van hun contract poogden goed te maken door het zenden van een vijftigtal flesschen Maeouwijn. De banketbakker wien de zorg voor het nageregt was toevertrouwdhad op de kolossale taarten het beeld van een gotenruimer doen prijken met het doorboren van eene rat bezig. Deze vrije navolging der voorstelling van Sint Joris en den Draak verhoogde de tafelvreugdedie nog vermeerderd werd door de voorlezing van een gedichtdoor Victor Ja ma the, gotenruimer-poëetvervaardigd. Alles liep in de beste orde af. De Heer Warton heeft zestig duizend francs voor de zesmaal honderdduizend rattenvellen betaald welke som onder de honderd vier en veertig overwin naars verdeeld istot wier eer hier moet worden bij gevoegd dat zij die jjgelden terstond in de spaarbank belegt hebben. De vischvrouwcn hebben hedenbij gelegenheid van het nieuwejaar den President der Republiek een zoo grooten ruiker aangeboden, dat die op een wage naar het Elysée zal moeten vervoerd worden. De Italiaanshe berigten melden nog niets naders nopens den terugkeer van Paus naar Rome. Uit Rome wordt niets naders gemeld. De Fransche berigtgevers hangen een treurig tafereel op van de 6temming der gemoederen in Italië. De Keizer van Oostenrijk verleend thans geregeld drie malen in de week partikuliere audiëntie doorgaans doet zich alsdan een honderdtal personen opmet elk van welke de Keizer zich afzonderlijk in zijn kabinet onderhoudt. Bovendien verleent de Vorst nog eenmaal elke week openbare audiëntiewaar ieder zijner onder danen zonder onderscheidt toegang heeftterwijl de Mo narch aldaar op eenen dag niet zelden meer dan 300 verzoekschriften ontvangt. Iets over het braken van haken en oogen. Het geval met hel braakstertje van Ulrum maakt zeer veel gerucht. Dat men aan beloovering gelooft is na tuurlijk, dewijl het kind, hetwelk aanvankelijk slechts haken spoog, nu reeds oogen, bedvederen enz. begint te spuwen. Ieder toch die een liefhebber van tooveren is, weet, dat koperen ringen of oogen, maar vooral bedveren, geliefde voorwerpen bij de toovenaars zijn. Bovendien is in het jaar 1689 volmaakt hetzelfde ge beurd in Engeland, en wel te Bekkington in het Graaf- schaj) Sominerset. Twee jongens aldaar braakten onop houdelijk eene massa spelden en spijkers; en hier viel aan de betoovering niet te twijfelen, want eene oude vrouw als de betoovenaarster door de jongens aange wezen zijndewerd drie onderscheidene malen in een diep water geworpendoch bleef telkens bovendrijven door beëedigde vrouwen zijnde onderzocht, werden de gewone Stigmata dinboli op haar ligchaam gevonden. Wat in 1689 te Bekkington is geschied, kan zeer goed in 1649 te Ulrum plaats hebben. In het wijd befaamde Kampen was ook een spelden- bi-akertje, doch dit knaapje werd gelukkig onttooverd, en dit op eene even eenvoudige, hoewel eenigzins meer cathegorische wijze als hetzelve betooverd was geworden Op het laatst van de maand December 1685, en dus nu omtrent 164 jaren geleden, begon het genoemde mannelcop, toen 13 jaren oud een zoon van zekeren leidekker te Kampen in de Sint Jacobs Steeg, niet alleen spelden, naalden en paknaalden, maar zelfs spijkers te wateren. Dadelijk dacht men aan betoovering en de jongen wees dan ook de tooveres aan, die hem betoo verd haddoor hem een gelen wortel te laten eten. Te vermelden hoe die arme sloof niet alleen, maar zelfs hare familie werd mishandeld en hoe te Kampen geen enkel Advokaat werd gevonden, die moed had haar te zeggen, dat de stad in rep en roer werd ge steld, en dat niet alleen de magistraat, maar ook levens de Staten der provincie met de zaak werden gemoeid. De predikanten hielden bedestonden voor de verlossing van den jongen, en die slechts den moed had aan de betoovering te twijfelen, werd voor een atheist en too- venaar gehouden. Het ging evenwel van kwaad tot erger: even als het Ulruinmermeisje eenvoudig weg is begonnen met haken en nu reeds tot oogen en beddepluimen is gevorderd, ging het Kamperjongetje van wateren tot spuwen over. iNu besloot de magistraat den knaap op het raadhuis op te sluiten en naauwkeurig te doen bewaken. Satan evenwel triumpheerde meer en meer! Want op het laatst van Januarij 1686 waterde de jongen spelden spoog hij spijkers en loosde op eene derde manier pol- scherven hairvlasenz. Naar gelang men meerder maatregelen nam, ging de kwaal verder, ja zoo ver dat de jongen eene latijnsche thema van een zijner kame raadjes uitbraakte. Dit uitbraken eener thema zette wel het zegel op het miraculeuse van de historie en gaf aanleidingdat een der Burgemeesteren van Kampen op het denkbeeld kwam om den boozen geest, die in den jongen was gevaren, door een heroïek middel te bestrijden. More majorum werd de knaap fiks afgeranseld en nu bekende de jon gen dat alles bedrog wasmaar dat hij het gedaan had omdat hij zag dat men medelijden met hem had, dat hij veel kreeg en van werken was ontslagen. De vader en moeder van het kind werden nu met hunnen zoon voor het geregt gebragt, doch deze lieden, die, zoo als de Schrijver van het verhaal zegt, voor zeer fijne en godvreezende lieden werden gehouden, bleven bij het voorwenden van betoovering volharden. Bewijs van bedrogwaardoor policiekerk en de gansche gemeente bespot is geworden was tegen de ouders niet voorhandenmen heeft haar dus laten «gaan en den jongen om zijne^jc>flge jaren mede vrij «gelaten, nadat hij op ordep van den'Magistraat van a zijnen vader dapper gegeejétd waSïh S? «Sedert dien tijd heeft men niets van den,'jongen' «vernomen, dan dat hij zich wel gedraagt.Ws eindigt het verhaal, hetwelk de Schrijver besluit,flfet den.wensch:;; N

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 3