om slechts van eene, cn wel de eerste seort dier Deurwaarders te spreken deze was een hoog be jaard ambtenaar en voerde de titel van Meester, de waardigheid van schildknaap en ecnen adel die op den eersten graad verstierf. Bij de vergaderingen der kamers, bij plegtigheden en groote regtszittingen droeg hij een rooden tabbaard en eene goudlakensche muls met eenv hermelijnen rand en eene roos van paarlen, zijne plaats binnen de balie was ter zijde van den eersten Griffiergedurende de zitting was hij gedekt, en bleef alzoo zelfs bij bet aflezen der rolle, maar in het hof komendeof den Voor zitter aansprekende moest bij zich ontblootcn. Hij zelf las al de rollen af Wanneer een Pair van bet Kijk den eed in de groote kamer aflegdenam hem de eerste Deurwaarder den degen af, en gaf hem dien na bet afleggen van den eed weder terug. De geestelijken van St. Martin des Champs moesten hem eiken nieuw jaarsdag een inktkoker en een paar handschoenen geven. Hij opende ook jaarlijks de kermis van Lundijte Denys, op den 11. Junijbij genoot aide regten van het Hof, inzonderheid die der Pauselijke vergun ning; even als al de andere gewone Deurwaarders kon hij exploiterenmaar maakte van die vrijheid nimmer gebruik tenzij daartoe gelast door het Hof, dit had alleen in de belangrijkste aangelegenbeden plaats. Alzoo gelaste het Parlement den eersten Deurwaarder, het besluit te beteekenen hetwelk bet Parlement tegen den kanselier Poyet genomen hadzoo ook werd hij gelast, om keizer Karei V. als graaf van Vlaanderente dagvaarden voor het Hof der Pairs cn beteekende met de daad aan dien Vorstte Gent zijnde, deze dagvaarding, nog werd hij, bij be sluit van den 14. Maart 1529, gelast, in den raad van Maliues de stukken te brengen van het regtsge- ding, tusschcn dcnzelfden Keizer aan de eene en de erfgenamen van Jan van Bourgogne, graaf van Nevers, aan de andere zijdeen werden hem daarvoor drie gouden kroonen als daggeld toegelegd. De andere Deurwaarders bij het Parlement waren uitsluitend be last met de beteekeningen der vonnissen en het daarvan berigt geven aan den Raadsheer van het Hof. De Deurwaarders van 's Konings raad waren 4. in getal, hunne dienst was van verschillende aard. Bij alle plegtigheden welke de Kanselier van Frankrijk bijwoonde, werd hij door twee Deurwaarders van den Staatsraad en twee van de groote kanselarij voorge gaan dragende de beide laatsten een staf. De kleeding voor de Deurwaarders van den raad en de groote kanselarij was de zwarte satijnen tabbaard de geplooide befde fluweelen muts met gouden koord de bandschoenen met gouden franje en de gouden balsketendie van den raad hadden onder aan deze keten een gouden penningwelk sieraad hun den naam gaf van Deurwaarders van de keten zij hadden allen de vrije tafel aan 's Konings huis en werden door den Kanselier van Frankrijk benoemd, aan wien zij een zeker regt van overleveringgelijk bet genoemd werd betaalden. De Deurwaarders van 's Konings kamer mogten niet exploiteren en deze waren uitsluitend voor de dienst des Konings bestemd. Zij sliepen in de portalen des Koningsmoesten bij 's Konings ontwaken aan wezig zijn, droegen zorg, dat niemand den Koning naderdedan die toegang bad 't zij van regtsweee door zijn ambtof door 's Konings vergunning ook kondigden zij den Ministers den Raadsvergaderingen aan, die door den Koning in zijn vertrek gehouden werdenen hielden de deuren gesloten. Bij jaar- lijksche feesten, troonzittingen en alle plegtigheden van de orde van den H. Geestgingen twee hunner elk met een staf in de hand voor Zijne Majesteit uit, bij de kroning gingen zij naast den Con- stahel in wit satijn enz. zij pasten ook de kinders van Frankrijk op van den wieg afen waren verant woordelijk bij derzelver Gouvernantevoor al de personen die zij aankondigden en toe lietenop wandelingen of in de buitenvertrekken gaven zijals schildknapen de hand aan de Prinsen tot derzelver 7de jaaren aan de Prinsessen van Frankrijk tot aan derzelver 12de jaar. In den tusschcn staat onder de revolutionaire wet ten vervielen al deze en andere bedieningen. Bij de onder cheidene vierscharen door haar opgerigt werden wel Deurwaarders aangesteld maar deze waren slechts kamerbewaarders. Elk vredegeregt had er eeu aan wien bij uitsluiting het regt werd toegekend om beleekening te doen der dagvaardingen voor de kamer van bevredigingalsmede voor bet vredegeregt en der eerste vonnissen die door hetzelfde werden ge wezen. De Deurwaardersdie hunne aanstelling voor de staatsomwenteling hadden verkregen bleven onder zeker stilzwijgend verlof exploiteren tot aan de wet van 1791toen zij weder de uitdrukkelijke vrij heid bekwamenom hunne exploiten te doen uit kracht hunner oude aanstelling tevens met intrekking der lasten en ko ten, die daaraan te voren verbonden waren Een besluit van den 26. november 1792, legde den Deurwaarders van de lijfstraffelijke regt- banken 600 livres jaarlijks toe aan traclement en de betaling bovendien der acten van hunne bediening, even als de Deurwaarders bij de Burgerlijke regtbanken genoten. Evenwel hadden zij vele van de vroeger hun opgelegde pligten niet meer te vervullen moesten zij vroeger onder anderen in hunne exploiten den eed door hen afgelegd vermeldenna de vernietiging van al de regtbanken namen de Deur waarders deze en andere formaliteiten minder in acht. Het was dan ook dat hun staat tot aan de weder- inrigting der Geregtshoven niet beslissend werd geregeld en provisioneel bleef. Onder het nieuw Fransch regt werd het Deurwaar dersambt meer geregeld en vastgestelden zoo werd bij de wet van 27. Yentose van het Jaar 8 art. 96, betreffende de nieuwe inrigling der regtbanken bepaald,, dat bij elk hof van beroep (appel) bij elke Regtbank van eersten aanleg, en bij elke vierschaar van lijf straffen een vast getal Deurwaarders zou zijn, door het Gouvernement bepaald op voordragt van het ge- regt, waarbij zij moesten dienen, en door den eersten Consul te verkiezen uit eene benoeming, door die zelfde vierschaarzij wierden aangesteld onder Borgtogten mógten niet werken voordat zij den eed hadden gedaan voor de Regtbankwaarhij zij waren aangesteld lot welken eed zij niet konden worden toegelaten dan onder overlegging der quitantie wegens hunnen horgtogt. Zij werden uitsluitend belast 1°. met de persoonlijke dienst bij hunne regtban ken; 2°. met de beteekeningen van practizijn tot practizijn bij hunne regtbanken; 5°. eindelijk met het gezamenlijk verrigten van alle exploiten, doch alleen in het ressort der regtbank van eersten aanleg. Al de Deurwaarders van de nieuwe aanstelling waren dus krachtens zoowel als regtens hunne aanstelling, Kamer- Deurwaarders van de regtbank waarbij zij geplaatst waren evenwel verkoos de Regtbank een zeker aantal die bijzonder ter hare rol|e dienden en waaraan men deze qualiteit bij uitsluiting gaf. Yoor het overige had bet wetboek van civiele regtsvordering hun ambt en pligt op een vasten voet geregeld en was hun salaris later bij een daartoe ontworpen tarief bepaald en ook stelde gemeld wetboek hen verantwoordelijk voor de nulliteit hunner exploiten. Volgens onze thans bestaande wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie is de dienst der Deurwaarders bij Reglement van den 14. September 1838 vastgestelden worden zij onderscheiden in eerste en gewone Deurwaarders, en aangesteld of door den Koning op voordragt van den Hoogen Raadof door het Provinciaal Geregtshof op voordragt der Regtbank of wel door de Regtbank op voordragt van den Kantonreg- ter. Zij zijn allen gelijkelijk bevoegd en gehouden, ieder in zijn ressort, tot bet doen van alle geregtelijke aanzeg gingen, bekendmakingen, protesten en verdere exploiten, betzij die met een werkelijk aanhangig regtsgeding al of niet in verband staan tot het doen van alle dagvaardingen insinuatiën en beteekeningentot regts- ingang of de instructie van Burgerlijke gedingen of strafzaken behoorende en tot het doen van alle exploiten tot de uitvoering van alle geregtelijke bevelen vonnissen en arresten, hetzij in het Burgerlijke of in strafzaken behoorende of daartoe vereisebt wordende, zulks na alvorens den eed in eene openbare teregtzitting te hebben

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 2