NIEUWST IJ DIN GEN. afgelegd. Bij overtreding van hunne instruction of ingeval van andere onachtzaamheid of wangedrag, kun nen zij in hunne bediening worden geschorst, of ook van -dezelve worden ontzet. Volgens art. 4 van gemeld Reglement moeten zij den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt om als Deurwaarder te kunnen worden benoemden worden zij bij voorkeur gekozen uit personen die een geruimen tijd onafgebroken gewerkt hebben op hel kantoor van een' praktizijn of Notaris bij een Deurwaarder of aan een Bureau van registratie van geregtelijke aktenof op de Griffie van een reg- terkolligie binnen dit Rijk. Zij zijn bij de teregt-zittingen in bet zwart gekleed en dragen bij dezelve alsmede bij de uitoefening hunner andere ambts-verrigtingen om den hals een zilveren penning met 's Rijks wapen aan eene oranje lint. Hoewel onder niet ééne wetgeving van eene be paalde kennis voor de dienst van het Deurwaarders ambt gehandeld wordt, en evenmin gezegd of veron dersteld wordt, dat zij geroepen zijn om de belangen van de partijenin zaken van geschil te overwegen of uitspraak te doen over derzelver regten of geschillen en ook steller dezes niet van oordcel is dat een Deurwaarder een regtsgelecrde behoort te zijnhoudt hij het er evenwel voor dat bel vooral wenschelijk is voor het welzijn der regtsbediening dat hij juiste zuivere en voldoende kundigheden hebbeom waar zijne dienst het vordert, de akten wel te onder scheiden welke hij te verrigten heeft in de omstan digheden aan hem voorgedragen en die overeenkomstig het exploit uit te voeren't geen ook de wetgever zeer zeker op het oog heeft gehaddoor den stand aan te wijzenwaaruit bij voorkeur de Deurwaarders zullen gekozen worden daar men juist in personen uit dien stand en uit die betrekkingen eene meerdere geschiktheid niet alleen kan veronderstellen doch ook een onbesproken gedrag verwachten. Wanneer men nu al eens dien stand voorbij ziet uit den welken zich trouwens bij vacatures voor den post van Deurwaarder altijd genoegzame sollicitanten voordoenen benoemingen doet van mannen buiten en beneden dien standof wier gedrag niet in alles zoo te prijzen valt, dan kan en moet men aan de geschiktheid van zulk een persoon twijfelen. En zal de maatschappij zich zoodanige benoemingen als eene wel daad toerekenen en als ook zoodoende het Deurwaarders-ambtdat toch door alle tijden heen en ook vooral thans in de manier van regtsvordering, van geene geringe aangelegenheid kan genoemd worden niet weldra de achting verliezen die men voor het zelve steeds heeft gedragen en nog draagt, of niet die achting dan toch zeker zeer in haar waarde dalen? H. Overgenomen uit de Prov. Gron. Cour.) AMERSFOORT, 2. April. De Palni-paardenmarkt den 25. Maart., aan de Bilt nabij Utrecht was drukbezocht, doch meer voorzien van paaiden dan van koopers. Er waren aangebragt 1130 paarden van verschillende hoe danigheid. Ofschoon vele Fransche kooplieden tegenwoor dig waren was de aftrek niet zoo groot als in andere jaren. De fraaiste paarden werden tusschen de 3 a J 400 verkocht. Maandelijksche Vergadering van B.\ V.*. M.\ in het Logement de Zwaan, bij den Heer B. van den Broek op Woensdag, 3. April, 1850, ten 7 ure des avonds. Voor B.\ Bezten |8 ure. Naar wij vernemen heeft het dorp Lunteren, eene vreesselijke ramp getroffen. Op Paaschmaandag zijn al daar, door vreugdebedrijven of andersints 't regie is nog niet kenbaar 21, zoo anderen zeggen, 23 huizen afgebrand. Een dorp zoo algelegenvoorzien van bluschwerktuigendoch waar het water zoo verre te zoeken is, had gewis in de asch kunnen zijn gelegd. Nadere en uitvoeriger mededeeling, op waarheid gegrond, hoopen wij nader kenbaar te maken. Uit het algemeen overzigt van den loop der cholera ziekte in Nederland over de jaren 1848 en 1849 (door •de Staats-Courant medegedeeld) nemen wij nog het vol gende over: Het getal der overledenen is geweest: in N.Braband 807, Gelderland 1050, Z.-Holland 9989, N.-Holland 4288, Zeeland 164, Utrecht 2917, Vriesland i 921, Overijssel 1069, Groningen 1203, Drenthe 468, Limburg 382. De verhouding der aangetasten lot de burgerlijke be volking is geweest gemiddeld als 1 tot 69. In Noord- .Brabant! was die verhouding als 1 lot 259, Gelderland 174, Zuid-Holland 29, Noord-Holland 64. Zeeland 601, Utrecht 29, Vriesland 149, Overijssel 101, Groningen 81, Drenthe 88, Limburg 213. De verhouding der overledenen lot de burgerlijke be volking is geweest gemiddeld als 1 tot 130. In Noord- Braband was die verhouding als 1 tot 496, Gelderland 353, Z.Holland 56, N.-Holland 10S, Zeeland 952, Utrecht 52, Vriesland 266, Overijssel 199, Groningen 156, Drenthe 178, Limburg 522. GRONINGENden 28. Maart. Ten blijke van groote vruchtbaarheid diene het volgende De landbouwer Aeilke Bur erna, te Loppersumhad in 1S49 eene zeug (mot), die 21 jongen wierp. Eene dezer jongen (biggen) werd door hem aangehouden tot eene aardmot, en deze bragt iu dit jaar 20 jongen ter wereld, van welke 2 stierven, terwijl de overige 18 goed gedijen en reeds den ouder dom van 4 weken bereikt hebben. Dezer dagen waande zich te Spijk de vrouw van P. beheksten werdna men zegteen aldaar wonende W. N. verdacht gehouden van haar belooverd te hebben. De vrouw verbeelde zich, bestendig van graauwe katten omgeven te zijn die gedurig tegen haar wilden opklauteren. Een landlouper, die juist te Spijk kwam, beweerde, de hekserij te kunnen bezwoeren en de vrouw te genezen. Hij haalde sierlijke kransen uit de beddekussens der betooverdezij moesten met doodsbeenderen en v-ersclie aarde in een pot over het vuur gehangen worden alsdan zou de behekscr de be hekste bezoeken en men kon zich van hem meester maken. De raad van den heksenmeester werd ojigevolgd, en de tooveraar kwam, naar het zeggen van den duivels- banner, de jiatiëut met een bezoek vereeren doch ontvluglte door den schoorsteen in het belendende huis. Om hem magtig te worden, zou dat huis worden om vergehaald wat echter door gepaste voorzorgen van het plaatselijk Bestuur van Bieruin belet werd. Dat men te Spijk in vroegeren tijd den Booze in een kommetje op het kabinet had gevangen was ons wel eens ver haald doch geenszins vermoedden wij, dat het volk er thans nog zoo bijgeloovig was. DU1TSCHLAND. Vrees, haat, afval noch bedreiging heeft Pruisen opgehouden in zijn loop. Na zelf consti tutioneel te zijn geworden, zoekt het thans ook Duitsch- land te constitueren; de Rijksdag te Erfurt is geopend; half Duischland wordt daar vertegenwoordigd ruiin 40 milioenen zielen. En waartoe zal hij leidendie Rijksdag? Nogmaals tot teleurstelling, lot niets? Sommigen beweren het; anderen hopen! en onder dezen ook de Kölnische Zei tang waaruit wij dienaan gaande nog het volgende hier bij voegen: «Wij schatten de moeijelijkheden die Pruisen nog in den weg staan niet gering doch men neemt ook vele goede teekenen waar, en het Pruisische Ministerie, dit moet men aannemenhoudt vast aan zijne Duitsche politiek. Toont de Koning niet altoos den onbuigzamen wil van den grooten Frederih, wij kunnen ons bij dat wijlëleu niet bloot bij eene persoonlijkheid bepalen. Maar is het Pruisische Volk vast in de Duitsche zaak? De groote masa is vermoeid; de Kiezers de grondeigenaren, de ambtenarende gegoede burgers hebben voor een goed deel voor de Duitsche eenheid slechts een half, of wel in 't geheel geen hart. Komen de golven van eene andere zijde, het vaartuig slingert en weifelt in zijn koers. Moge Erfurt er toe bijdragenoin aan den volksgeest eene vaste rigting te geven! De opening van den Klein-Duitschen Rijksdag vangt in zooverre onder goede voorteekenen aan als even te voren de Groot-Duitsche plannen eene bejinalde gedaante hebben aangenomen. Nu kan het Duitsche Volk kiezen tusschen twee Driekoningen-verbondeneene keuze als tusschen brood en steen. Het Munchener ontwerp laat zelfs de meest bescheiden wenschen onbevredigd wijl het niets bevat, dan eene volkomene verloochening van den Bondsstaaten slechts tot de ondermijning van de constitutiën der afzonderlijke Staten kan leiden. Het kan dus den Vorsten nog minder behagen dan het Volk; immers Baden wordt er door vernietigdde kleine Vorsten worden er door ter zijde geschoven. Doch het is tevens een doodgeboren ontwerpwant Oostenrijk kan dat nimmer beamen. Wel heeft men aan Oostenrijk zeer veel toegegevenhet Volkshuis hem opgeofferden hem vrij gelaten om met al zijne landen in den Buitschen bond te treden maar dat is niet mogelijk of zou men dan niet het: Das ganze Deutschland soil es sein!

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 3