lie Limburgsche Boer en de Beambte der Belastingen. Voor hem, die met de dictionnaire van de adminis tratie der belastingen niet genoegzaam bekend is, zij gezegd dat het onvrij territoirzich van de grenzen binnenwaarts, twee uren uitstrekt, alwaar men aan een legio lastige formaliteiten onderworpen iszoo mag men op dat territoir, geene waren vervoeren, welke aan den accijns of inkomende regten onderhevig zijn zonder zich van een geleibiljet te voorzien. Ons Lim burg nu is geheel onvrij territoir dit ter opheldering van hel volgende. Op een zeer warmen zomermorgensjouwde een boer van Maastricht, in de rigting van het grensdorp Eijsdeii, twee uren van daarmet een zwaar pak op zijn rug en maakte al gaande weg. zijne berekening van in- en verkoop, toen plotseling een commies van achter ecne heg sprong en niet eene bnrsohe stem den zwoegenden boer afvroeg, wat zijn pak inhield. Jae hiér! caffé soeker eu zoe al get;» Zeg vruudsjap, hebt sle een geleibiljet? was de opvolgende vraag. Onze boer be tuigde dit scrieves (schrift) niet te kennen waarvip de commies hem met een streng amhts-gezigt verklaarde, dat wanneer een zoodanig document niet in zijn bezit was, zijne geheel» winkel om visie verbeurd was ver klaard, en bij hem ter opmaking van liet proces verbaal naar het grens-kantoor had te volgen. De noodlottige verbeurd verklaring bragt den betrapten zondaar tegen de wet op de in- en uitgaande regie»uit zijne Jjo- daarde stemming; toornig wierp hij het pak met stol. en al op den grond, de commies li.eiluwciu.le, «nou Miesieras ik men zaken kwiet beudraogt ze dan zeivers.» Nu nam do commies, geholpen door zijne rot ting, het geduchte pak op zijn ïug, den boer in het oog houdende, die echter zeer gelaten, en zonder cenige poging om te ontsnappennaast zijnen onverwachter, reisgenoot voortwandclde. Dan dc last viel den commies al zwaarder en zwaarderdaarbij scheen de hilte toe te nemen, na een half uur 1c hebben gctorschtbegon nen zijne krachten te bezwijken, hel zweet liep hem straalsgewijze langs de wangen af, en meer dan eens hield hij stil om adem Ie scheppen. Dij iedere rust, nam de boer, met ecu loerend oog, en met een gek Ml. dat innige zelfvoldoening verried, den afgetobden tollenaar op, lieni juist niet uit medelijden telkens herinnerde, dat liet van daag al heel warm en het p.ik verduveld zwaar was. Eindelijk zag dc commies zijn kantoor op korlen afstand voor ziehals wanneer de delinquent eensklaps lust kreeg, om den (Iraad van hun gesprek, hij zijne aanhouding afgebroken wede- aan te l.noopen. Maar zeg ens hiérwie (hoe) ziet er z' oen scrieves oeten boer is maor enne domme nieiischwir kennen eus labeur, maor anders neks; ik heb by in men tes, zoe zet panipicrenmissjiens zou het or by kunnen zien.Na deze toespraak haalde de boer een handvol paperassen voor den dag, meest allen vervromraeld en smerigdoch waaronder de" commies al dadelijk het vereischte document in behoorlijken vorm herkende. Nu was het zijne beurt, 0111 het noodlottige pak al vloekend van zich te werpenuitbarstendemaar lomperd waarom hebt ge mij dit papier niet eerder laten zien. «Dat zal ik uch zeggen, ik ben hy (hier) vlak an men hoes, en nou was het mich te warm en het pak is waarachtig zwaor.Thans gingen den betrokken com mies de oogen opente laat bemerkendedat de ge slepen boer hem een uur langtot muilezel had ge bruikt. (Zond. Bind). Finlandsche Spreekwoorden. De oostewind houdt niet op te blazen voor dat het regentde vrouw houdt niet op te kijvenvoor dat zij schreit. Lieve meisjes, aardige dochters; waar komen dan toch de booze vrouwen wel van daan? Weg met het veegsel uit de kamerweg met de meisjes uit het huis.' Prijs het weêr met den avond de bruid in het andere jaar den schoonzoon thuis in het derde. Ligt zijn de schoenen van de weduw waarin zij den tweeden man te gemoet gaat. Men verheugt zich over de getrouwden men be weent de overledenen beide een jaar lang. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 29. April tot en met 5. Mei, zijn GEBOREN6 Kinderen van liet Mannelijke en 6 van het Vrouwelijke Geslacht. Te zamen 12. OVERLEDEN: 2. Mei. Jacobus van llamersveld 47 j.gehuwd met Evertje Voskuilen. 3. Mei. Hendrika van Ruled 2 j. 4. Mei. Jannetje Geelkerken, B5 j., Wed. van Gijsbertus Snij ders. Te zamen 3. ONDERTROUWD Willem Fröger met Alberta Ravenhorst. GEHUWD: Joannes Watervoort met Hendrica van Fulpen. Wilhelmus Brizee met Clasina van Irsel. Gijsbertus Johannes Lambregts inet Gerarda van Hennes. Jan van Ouwerkcrk met Antonia de Vos. Baltus Burgman met Annetje van der Horst. Cornelius Bertholoiiieus Geesing met Dilia Burgwal. Jacob Heijligers met Hcudrika Hazeleger. Arie Mol inet Maria Mol. Pieter Becker met Geertje Groenestein. Gcrrit van Engelen met Hendrica Mulder. RLRGERLIJKE STAND VAN RHENEN. Van 21. lot en met 27. April zijn GEBOREN: 1 Kind van bel Mannelijke en 1 van het Vrouwe lijke Geslacht. Tc zamen 2. OVERLEDENJoost Stramm 45 j. in leven echtgenoot van Theodora Cornelia van Doorn. Gerdina Hendrika van Spanje 7 w. Maria Helena van den Berg 59 j. Weduwe van Jacob van Leijcn. Te zaïnen 3. ONDERTROUWD Jacob van Laar met Jannioje Hoolsen. GEHUWD: Geene. Marktberigt van Amersfoort, 3. Mei. Rogge 4.50. Boekweit 4.20. Aardappelen van /"0.80 tot f 1.20 hel mud. Kaas van 11.00 tot 13.00 de 100 pond. Boter van 1 0.50 tot J 0.60 liet Nederl. pond. Eijcren 0.50 Cents de 30 stuks. Rundvl. 45 et. Kalfsvl. 60 et. Varkensvl. 55 et. liet N. pond. Marktberigt tan Rbenen, 2. April. Tarwe 6,00 lot j 7,50. Bogge ƒ4,00 lot 4,15. Boekweit van f 4,25 toL J 4,50. Duivenboonen 4,60 tol f 5,00. Haver 9«/j Ned. pond J 2,60. Marktberigt tan Utrecht 4. Mei. Tarwe van 6.75 tol 7.40. Bogge van f 4.30 lot f 4.90. (rrtrsl van ?3.00 tot /"3.60. Boekweit van 4.50 tot ƒ500. Haver van ƒ2.50 lot 3.00tl'itle Bonnen van j 0.00 lot 0.00. Groene Erwten van 5.00 lot f 7.00. Gramiwe Erwten en Ca/me. van 0.00 tot 0.00. lioler van f 0.50 tot t 0.70 bel pond. Kaas van ƒ32.00 lot f 40.00 de 1Ó0 ponden. Aard appelen van ƒ1.20 tot 2.00 de mudde. SCHIEDAM, 30. April, Moutwijn ƒ10,50. V Zonder fust Genever 14,00. of Amst. proef15,25. J belasting. BELRSPRÏJZEN DER EFFECTEN. Maandag, 6. Mei, 1350. Nederland 2'/i pCl. 55'/16.3 pCl. 653/i«- 4 pCt. 063/.0. Spanje, Ardoin a 510 p. St. 13'/i«. Binnen). 3 pCt. 295/w. Rusland 5 pCt. 103'/,. Oostenr. Metall. 5 pCt. .75'/». '&'U pCl. 40'/s. VERTREK DER BEURTSCHEPEN, Z O M E It D 1 E N S T. van Amersfoort van Amsterdam 's Morgens ten 6 ure. Jlet het openen van den boom. Woensdag, 8. Mei. S. J. Ilonlsaager. J. Bos. Zondag12. J. Bos. C. de Wcerd. correspondentie. H. vraagt waarom niet primo Mei de Bniten-Societeit, volgens accoordopen was voor de Leden ja wat meer zegt op Zon- dag (wanneer men nog eerder eens uitloopt) den 5. was dezelve nog gesloten. Wordt bij de nieuwe oprigting dadelijk zoo slecht woord gehouden Te Amersfoort, bij W. J. VAN BOMMEL VAN VLOTEN.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 4