Uit de Omgeving- Maison W, de Kloet B. RUITENBERG Hz. Openbare Vergadering Extra aanbieding! Zoolang de voorraad strekt! G. W. Jacky Co. Stadsnieuws. Advertentiën. Pelsjassen, Bontmantels. S o c.-D em. Ar b.-Pa rt ij. in het Lokaal „De Toekomst," Havik20. Particulieren J. Endendijk, Lakens van prima Graslinnen Lakens van prima Linnen statu quo te blijven. Wijziging in de regeling van het leerplan der gymnasia zal aan de orde komen, als in verband met de uitkomsten van het onderzoek der commissie ad hoe tot ecne reorga nisatie ook van het gymnasiaal onder wijs zal worden overgegaan. Ten aanzien van de waarborgen voor toekenning van het diplomeeringsrecht en van subsidie aan bijzondere gymna sia, zegt de minister dat, eischt men voor de docenten aan de bijzondere gymnasia gelijke diploma's en getuig schriften als voor de openbare gymna sia, beider opleiding ook door eenzelfde stelsel en eenzelfde paedagogisch inzicht moet worden behecrscht. Onze correspondent uit Hilversum schrijft ons Dat wij, forensen, geen brave burgers zouden zijn, zal wel niemand willen beweren. Integendeel hooren we ons meermalen prijzen als menschen, die niets afkeurens waardiger vinden dan aanstoot geven. Geduldig en gewillig nemen wij alles, zooals hot ons aangeboden wordt. Is de openbare dienst niet zonder gebre ken, laat die soms zelfs veel te wen- schen over, wij nemen gaarne verzach tende omstandigheden in aanmerking wij leven immers niet in een groote stad Van de gemeentezaken trekken wij ons trouwens weinig aan. Wij hebben wel wat anders in ons hoofd. Ons eigen werk roept ons al vroeg naar kantoor of beurs, en komen wij in den namid dag terug, vermoeid van de zaken, dan heeft ook het gezin aanspraak op onze belangstelling, zoodat er geen tijd voor algcmcene belangen overblijft^ zoo die ons mochten interesseeren. Trouwens van onze gemeente kennen wij alleen den kortsten weg naar het station, maar dien dan ook tot op eene seconde nauwkeurig, en van onze plaats- genooten alleen de medereizigers en de zen nog slechts van aanzien. Wij betalen prompt en zonder morren onze belasting, laten ons door den krui denier, den groenteboer en den slagei met berusting bedotten en houden zelfs onze beurs niet gesloten, wanneer men ons voor 't een of ander liefdadig doel thuis weet te treffen. Als contribueerend lid steunen wij enkele vereenigingen en betrachten wij trouw onzen plichtmen verge echter niet van ons, dat wij ver gaderingen bijwonen. Van politieke partijen hebben wij wel eens gehoord, maar wij staan toch ge heel buiten den strijd. Voert onze weg ons langs het stembureau of vergunt ons de trein een kleinen omweg te maken, dan gaan wij ook zelfs onzen kiezer plicht wel eens vervullen't gebeurt evenwel ook, dat wij zooveel anders te beredderen hebben gehaddat wij 's avonds onze stemkaart nog ongebruikt in den zak vinden. Veel verdriet hebben wij daarvan echter niet, althans weinig zelfverwijt. Zooals gezegd is, veroorzaken wij weinig last aan hen, die zoo welwillend zijn het bestuur der gemeente op zich te nomen. In ons werkt nog niet de gist van den nieuweren tijd, die prik kelt tot critick en tot bemoeizucht. Wij hebben moeite genoeg om ons eigen pad te vegen en begrijpen zoo des te beter, hoe zwaar het anderen zal vallen him taak naar den eisch te vervullen. De heeren zullen wel weten, hoe het moet; gaarne prijzen wij hunne wijze beschikkingen. Nu moet ook erkend worden, dat hier met vaderlijke zorg over do openbare belangen gewaakt wordt. Voor een knaap, die als een pompoen omhoog- schiet is het niet doenlijk altijd passende kleeron in voorraad te hebbenmen moet hem laten loopen in een buisje. dat veel te klein is. Eveneens kan in eene plaats, die elke maand meteen straat, elk jaar met eene wijk vergroot wordt, wiens zielental op Amerikaansche wijze toeneemt voor alles in eens ge zorgd worden. De mouwen worden hier ook wel eens heel kort. Met wat toegevendheid en geduld wordt hier toch in allo behoeften voorzien. Een enkele maal is een kleine wenk vol doende, om de bestuurders actief te ma ken, of kan met een klein zetje of duwtje de machine aan het rollen gebracht worden. Wanneer derhalve van tijd tot tijd in dit blad een epistel uit Hilversum voor komt, zal men daarin weinig vernemen van politieke en economische strijdvragen van concentratie der partijen of van actie op pubhek terrein. Er is hier evenwel een neutrale zone, waarop wel het een en ander op te merken is, wat waard is vermeld te worden. Harderwijk. De heer Krieger van Amersfoort kan er gerust op rekenen dat zijn Concessie-aanvraag tot aanleg van een paardentram alhier kans beloopt, schipbreuk te lijden op de klippen van veler „gemoedsbezwaren". Enkele leden van den Raad hebben alreeds te ken nen gegeven, dat zij slechts dan hun stem tot aanleg zullen verleenen, indien de dienst op Zondag geheel stil staat. Uit goede bron vernemen wij thans, dat er onder de geestverwanten der volks vertegenwoordigers wordt beproefd, een adres aan den Raad te richten, waarin adhacsie wordt betuigd met het voorstel tot Zondagsrust. Onze commissaris van politie, de heer W. II. Koster Henke is bij Kon. Besluit als zoodanig benoemd te Amster dam. Veenendanl. Een vrij hevige brand vernielde alliier op Nieuwjaarsmorgen een tweetal woningen, gelegen aan de Kerkewijk. De brand, die ontstond in de herberg van den heer J. van Manen, deelde zich mede aan de aangrenzende perccelen, waarvan het eene spoedig niet te behouden bleek. Eerst in den mid dag was men het vuur meester. Assu rantie dekt de brandschade. Den 14 Januari hoopt de heer A. J. Wolsak, hoofd der o. 1. school te Geldersch. Veenendaal, den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking als zoodanig aanvaarde. Barneveld. Bij Kon. Besluit is N. Ardesch van Hamel, ontvanger der Di recte belastingen en accijnzen te Bcrli- cum, als zoodanig alhier benoemd. En toch is dit een feit thans, daarvoor zorgden de ondernemende heeren van 't Hof en Achterbergh. De tent aan hot eind van de baan munt uit door practische inrichting en eenvoud; wij kunnen ieder aanbevelen hier eens een kijkje te gaan nemen de toegang is vrij. De schaduwzijde van mooi weer heeft de „Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij" leeren kennen. Immers we ontvingen van haar de volgende cijfers: Dec. 1902 Dec. 1903 betalende passagiers f5767 f 5559 opbrengst passage f 467,25 f 448,826 totaal opbrengst f 501, f 471.26 opbr. per dagkilom. f 8,98 f 8,4-1;, weer mindergoed moi Dat werkelijk het weer en niets dan het weer de oorzaak is, dat Dec. 1903 achterstaat bij Dcc. 1902, blijkt, als we de cijfers oyfh- de geheelc jaren verge lijken. 1902 1903 vooruitg. betalende pas^ag. 69529 82956 13427 totaal-opbrengst f 6216, f 7079,93 f863,38 opbr. p. dagkm. f9,46 flO,77s f 1,31s De vooruitgang .Valt hier dus duide lijk tel const|teeroii. Als we zien, hoe onze tram pt op uit is, hot pubhek te gerieven, a-'door speciale wagens te laten rijden Voor hen, die in Utrecht of Amsterdam opera of tooneel hebben bezocht, dan behoeft ons deze vooruit gang niet te verwonderen. Bij Kon. Besluit is de majoor J. W. van Bissehck van het 5e Reg. Inf. al hier op non-activiteit gesteld. Bij de op Zaterdagavond 1.1. ten over staan van notaris Vos gehouden ver- kooping zijn toegewezen No. een huis en erf aan het Bloemendal no. 36, voor f 1100 2 id. no. 40. voor f 800 3e een huis en erf aan de St. Agathastraar no. 2 voor f3004e vier woningen onder cén dak met erf en tuin in en nabij de Bolderstraat f 3205e oen koffiehuis met erf aan de Beestenmarkt voor f1500. Tengevolge van de aanbieding ter verzending aan de Postadministratie van zoo talloozc kaartjes enz. bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag, hebben wc steeds een postbestelling in de stad en we schrijven al 5 Januari die nog zeer veel afwijkt van de gewone. Zou daaraan niets te doen zijn Deze vraag kwam meermalen bij ons op. En wij meenen van wel. B.v. door strenge afscheiding te maken tusschen de brieven en briefkaarten aan de eene zijde en de drukwerken aan de andere zijde en dan eenvoudig weg de eerste laten be stellen, alsof er niets anders te doen was. Met de laatste behoefte men o.i. niet zooveel haast te maken. Enfin, wij zijn zoo onbescheiden deze zaak eenB openlijk op het werkprogram te zetten van onze jeugdige, moedige vereeniging „Handel en Nijverheid," die reeds zoo dikwijls toonde krachtig initiatief te bezitten. Wanneer zij een goede en afdoende regeling kan vinden dan weten wij zeker, dat zij daarvoor den dank inoogst van handel en nijverheid. Wie Zondag 1.1. en vorige dagen achter Luiaard bij de nieuwe ijsbaan geweest is, zal toch moeten toegeven, dat onze stad werkelijk inj sommige opzichten de allures van een groote stad aanneemt. Wie zou het ooit heb ben durven denken, dat wij „Amers- foorter8" 's avonds bij kunstlicht en onder muziek zouden schaatsenrijden. Vergaderingen, enz. Mondei-dagavond S uur ITótel „De Vergulde Zwaan" aan de Utrecht- sche straat Handel en Nijverheid. TIavik Volkskoffiehuis. Spreker Loop- uit. ASRA Tooneelspcl in drie afdeelingen van FELIX PIHLIPPI Hnarlcmsch Tooneel Dir. LOUIS BOUWMEESTER. Hot was gisteren een mooie avond mooi in allerlei opzichtenwat wij zagen en hoorden was mooi, en de aanblik van de spelenden in 4o zaal zal ook wel mooi geweest zijn. Zelden zagen wij Amici- tia zoo goed bezet. Laten wij vAr het Bestuur hopen, dat Asra een goeilY.óor- beeld tor navolging voor „de Gamfijtihtr van Bommel" zij, dan heeft (het loon naar werken. t Nu, over het ptuk Asra Kin dq gropfe bladen zoo vèrl {geschreven'; dit wij er hier niet op helfbevcn -tanig te komen. Groote waardij' qls stuk gegrepen uit het menschelijk löveri heeft lief o. i. niet, des te rfreer eahter is hot stuk geschikt voor de planken. Over déuitvoering niets dan lof. Trouwens de namen der medewerkers deden'ons dat vermoeden. In de eerste plaats een clogeaanMe- vrduw Julia van LieiCuypers, die een zware taak had te vervullen en dit prach tig deed, niettegenstaande zij, wat goed merkbaar was, zeer verkouden was. Dit maakte in den aanvang op ons die het stuk niet kenden, den indruk of Ga- brielle Hartmann een „Dame aux Corne lias" type moest voorstellen, net be kende gebruik van het zakdoekje bracht ons in dien waan. Eere aan die actrice dat zij in dien toestand zijnde nog zoo veel werk van haar spel maakte al heb ben wij ook de volle overtuiging, dat zij, beter gedisponeerd nog meer kan geven. Het veel voorkomen van het werk woord „liefhebben" deed ons niet aan genaam aan, dat is geen woord, dat een Hollander in de spreektaal gebruikt. Haar sterven was subliemhet moet deze temperamentvolle actrice veel zelf- beheerseliing kosten dit zoo soba te doen. Als wij het woord sober gebruiken, dan denken wij dadelijk aan den grooten Louis Bouwmeester. Hij is toch onze acteur, hoor! om zoo uitsluitend met dictie en mimiek te werken is geen kleinigheid zijn type was prachtig. Van af het eerste oogenblik, dat hij op kwam gelooven wij niet, dat er iemand in de zaal was, die sympathie voor den persoon koesterde dien hij voor moest stellen. "Wij zagen geheel in hem het genre mensch zonder cenig begrip van moralieteit dat alleen kwaad doet, niet om zich zelf te verrijken of goed te doen, maar om anderen ongelukkig te maken. De wijze waarop Louis Bouwmeester de woorden sprak„Ik moet je en ik zal je terug hebben," gingen ons door merg en been. Hulde aan dit spel, dat allen pakt, ter wijl de acteur zelf, haast niet van plaats verandert -en geen hand of arm oplicht. "Waarom hij steeds bij het optreden zijn hoed ophield was ons niet duidelijk, al komt men als aanklager bij zijn eigen vrouw, dan zal toch dunkt ons ieder heer zijn hoed afnemen binnenskamers. Onze hulde aan den broeder begint met een woord van lof aan zijn grrime Flits Bouwmeester was zoo echt de man dien hij moest voorstellen, dat men al zijn gezegden en manieren als van zelf sprekend vond. Hij wa6 echt het type van den artist, geen begrip heb bend van geldswaarde, geen zorgen kennend zoolang hij nog maar zijn natje kan gebruiken en, om al te diep gaande gevoelens eenigszins lachend, wijs geworden door zijn levenservaring opgedaan in zijn afwisseling aanbiedende kunstenaarsloopbaan. Het effect bij het zien van de di amanten overhemdsknoopjes was echt. Mooi en nogmaals mooi was alles wat hij deed. De heer Erfmann had een moeiclijke en ondankbare rol. Misschien dat dit de oorzaak was, dat wij niet altijd met zijn spel konden meegaan, Zoo viel ons b. v. op dat bij de eerste ontmoeting van hem met Lcnz, de houding van Konrad bepaald overdreven onbeleefd was. Men kan uit de hoogte zijn, zon der onhoffelijk te worden. Ook was het o. i. natuurlijk er geweest in het 3e be drijf, toen Konrad zeide, dat het zoo warm was, terwijl hij optrad, dat hij zijn jas uitgetrokken had of dat hij er niet mee was opgekomen. In het 2e bedrijf vonden wij de wijze van spreken tegenover Gohielte, waar zij zich zoo geheel aan hem toevertrouwt te banaal. Maar nog eens de heer Erfmann had een ondankbare rol, en dit maakt de zaak niet gemakkelijker. De heer Louis de Vries trad als w ij ons niet vergissen voor het eerst Inci ter stede op. Deze acteur maakt een gunstigen indruk, hij had een moeiclij ke rol en speelde die zeer goed. In den aanvang kwam het ons voor, dat hij een weinig gemaakt sprak, later ging het beter. De rol van Lcnz was een dankbare, dat is zeker, maar daarom toch lang niet licht. Het verhaal in het 3e bedrijf van Juf frouw Werner, deed hij prachtig en zon der overdrijven. In het 2e bedrijf had de journalist Lenz een wol wat te lange gekleedc jas aanvoor een jaar of zeven was dat mode nu niet inccr, en journalisten wie op intiemen voet vcrkecren met thcatcr- menschen kleeden zich chic. Van de andere rollen kunnen wij ge rust zeggen, dat zij allen uitstekend worden vertolkt. Zeer zeker komt een eercpalm toe aan Mevrouw Carelsen, die ^de zeer moeiclijke rol van Antonia buitengewoon goed weergaf. Dat zijn Van die rollen, waarom het publiek dik wijls lacht, zonder te begrijpen hoe moeilijk het is, een dergelijk overdreven type voor te stellen. "Wij hopen Men-. Carels nog dikwijls te zien. Nogmaals aan alle spelers lof. jjjlTcn slotte een paar kleine opmerking en over de regie. Waarom dat lawaai achter de coulissen? Wellicht werd he- veroorzaakt, door personen geheel buit ten den troep, dat is ons niet bekend, maar behalve voor de mcdespelenden zelf is het voor het publiek liinderlijk als het eerst Mevr. van Lier en in het 3e bedrijf nog eens Frits Bouwmeester hoort verzoeken om stilte achter de scher men. Dan had men de moeite kunnen doen de gesloten kamer om te draaien tusschen het le en 2c bedrijf, want die 2 speelden niet in het zelfde interieur In het le bedrijf liet Wilhelm Hartman bij het weggaan de deur openstaan en kwam er een mand champagne binnen merk Ileidsick, waarna de flesschen zil veren capsules vertoonden, terwijl do Heidsick flesschen roode hebben. In het 2e bedrijf was de mise en scène niet altijd zoo, dat alle menscheu van uit het midden zichtbaar waren maar, dat is op ons klein tooneeltje moeilijk. Wij hoorden geruchten, er kans bestond het Bouwmeester ensemble nog ecus hier te zien. Wij gelooven zeker, dat de zaal dan niet minder bezet zul zijn, want men ziet werkelijk mooi geacheveerd 8pcl. (Dit stuk is niet gecorrigeerd.) Cuisinier-Patissier. AMERSFOORT ARNHEMSCIIE STRAAT 5. Dames- Heeren- en Militaire Kleedermaker. CTRECHTSCUESTRAAT 21. AMERSFOORT. AGlooiing AM ER8FOORT. op Donderdag 7 Januari a.s. des avonds 8 uur, SPREKER ,IOS. I.OOPt lT. van Amsterdam. ONDERWERP l>e Knypcriaansche Christelijke Politiek in óns land. Entree 5 Cent. Werkloozen vrij. Tot debat is uitgenoodigd Mr. G. J. SYBRANDI te Almelo. die hun geld soliedc en tegen goede rente willen beleggen als le of 2e hypotheek, worden verzocht daarvan opgave te doen aan den makelaar AMERSFOORT, Schimmclpenninokstraat 40. Steeds vele soliede aanvragen. 130 c.m. breed en 250 c.m. lang f 1.45 156 250 f 1.90 170 250 f2.10 200 250 f2.45 140 c.m. breed en 250 c.m. lang f2.30 160 250 f2.60 200 250 f3.50. Alles in de bekende soliditeit eu tegen uiterst lang genoteerde prijzen Zeer gunstige gelegenheid voor Hotels en andere groote inrichtingen Bij bestellingen boven f25 nog 5% korting. Broedergemeente Zeist.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3