Advertentiën. Candhouwzout Aanbesteding. GELD. Wijnen en gedistilleerd. JCuis- Jtijtuig- en decoratieschilder. J. W.d a tl 1.30 per 50 kilo. J. van Vollenhoven De Architect W. VAN 3CHAIK aanbesteden Alg. Woning en Assurantie Bureau, Gebr. Pijpers Co. J. A. Schoterman J. A. van der VET JEBBINK. Brandstoffen, Concurreerende prijzen. De Ondergeteekende bericht aan het geachte Publiek, dat hij zich alhier heeft gevestigd als: Kampstraat 56, „De „kleine luyden" hebben dan ook niet det,overwinning behaald bij de ver kiezingen, want dan zou Kuvper niet al zijn vroegere beginselen zoo maar overboord kunnen hebben gooien. De „kleine luyden" hebben wel alles ge daan om de overwinning te bevechten voor het kabinet dat nu aan 't roer is, maai- zij hebben slechts hand- en span diensten mogen bewijzen. Toen Dr. Kuyper dan ook met een glas cham pagne in de hand na de herstemmingen sprak, dat Gods woord overwonnen had, zal hij later over deze leugen nog wel gelachen hebben, daarbij veel beter wist. De overwinning der clericalen is te danken aan de in 1901 al reeds meer en meer opkomende reactie. Dat be wezen de stukken in de groote bladen na de verkiezingen. Men was bevreesd geworden dat het beetje sociale hervor mingen van het ministerie Borgesius nog meer geld zou gaan kosten en men begreep dat Dr. Kuyper een goedkoo- per minister zou zijn ten opzichte van sociale hervormingen, dat had hij als kamerlid meermalen doen blijken. Wordt vervolgd.) Vcrgnd. Handel en Nijverheid. De Yereeniging „Handel en Nijver heid,' hield gisteren avond hare gew one maandelijksche vergadering. Deze was buitengewoon goed bezocht, 25 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer S. J. van Dui nen, opende de vergadering en wenschte vóór hij den secretaris gelegenheid zou geven de notulen te lezen, enkele woor den te zeggen. Hij begon met de aanwezigeu het welkom toe te roepen en hun veel ge luk toe te wenschen in 1904 voor hen en hun gezin. Hij hoopt, dat het nieuw aangevangen jaar in 't algemeen beter mag zijn dan zijn voorgangerwant die, zoo zegt, de voorzitter „heeft het er slecht bij laten liggen." Het vooruitzicht is echter niet gunstig de zieke toestand van 1903 zal nog wel invloed blijven uitoefenen, doch „laten wij niet bij de pakken neerzitten", laten wij goeden moed, dó noodzakelijke voorwaarde nu geen slagen, houden. De voorzitter wees vervolgens op twee schokkende gebeurtenissen, die in 1903 hebben plaats gehad en wel op de spoorwegstaking en op de financiëele crisis, welke laatste naar men zegt, tus- scheu de twee en drie tonnen gouds, aan ons nationaal vermogen onttrokken heeft. Bij de gevolgen van beide wenschte de voorzitter even stil te staan. Hierop ontwikkelt hij een vergelijking tusschen den handel en de exploitatie van een ijsbaan' in dien zin, dat „mooi weer" b.v. voor beide noodig is, om goede resultaten te hebben. Spr. wees er verder op, dat de beide genoemde feiten nog zeer verstrekkende gevolgen zullen hebben, nog dagelijki bijna gaan er groote „huizen" fout. Toch, meent hij, kan uit dezen slech ten toestand iets goeds geboren worden want wij kunnen daardoor krijgen o.a. verbetering van de wet op de naam- looze vennootschappen, beter toezicht op curatoren in faillissementen enz. De handelsvercenigingen moeten maar steeds door blijven aandringen op verbetering van genoemde zaken en dan zal ten slotte „de klinkende hamer wel door klinken tot het Binnenhof." Spreker ein digt met de leden te verzoeken, hun beste krachten aan te wenden, om den bloei van „Handel en Nijverheid" te bevorderen. Nog zoovelen in onze stad zijn nog geen lid en moeten het toch zijn. Hy hoopt, dat ook ten slotte op onze vereeniging de woorden van toepassing zijn van den heer Fiedeldy Dop, ge sproken op het congres van den Han- deldrijvenden Middenstand, zoodat men ook van Amersfoort mag zeggen „Niet alleen de Amersfoortsche Mid denstand is ontwaakt, maar hij is wak ker." Alleen een goede organisatie van onze vereeniging kan ons brengen tot het doel, dat wij ons voorstellen. (Deze rede werd luide toegejuicht). De notulen der vorige vergadering werden hierop door den secretaris ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Tot leden der vereeniging werden aangenomen de hecrcn Mr. A. van Traa en J. Endendijk. Hierop komt in behandeling het volgende voorstel: „Bespreking of de afschaffing vau de kermis uit een zuiver financieel oog punt voordcclig of nadeelig is voor de neringdoenden in onze stad." De voorzitter zegt, dat het tot dus verre steeds de gewoonte is geweest, dat een voorstel door een lid der ver eeniging ingediend, in de eerstvolgende bestuursvergadering wordt behandeld eu dan door het Bestuur wordt over genomen, of het wordt niet verder in behandeling genomen. Om verschillende redenen zal voor liet (vervolg een andere regel worden gevolgd. Het lid, dat een voorstel indient, moet dit zelf inleiden. En zoo kwam het dan, dat het lid van der Meer een inleidende bespreking moest houden over bovengenoemd onderwerp. Hij begon met te zeggen, dat hij niet wist, of hij het Bestuur dankbaar of niet dankbaar moest zijn voor deze nieuwe regeling betreffende de behan deling van voorstellen en bracht verder een woord van hulde aan den secretaris, den lieer Oosterveen, die in zfin notulen liet bedoelde oorstel juister had ge formuleerd, dan het op de agenda ver meld stond. „Ik heb, zoo zei liet lid van der Meer, alleen gevraagd, of het mogelijk was in deze vergadering te bespreken of de afschaffing van de kermis roor- of na deelig voor de gemeente is." Hij vervolgde, dat men van hem geen cijfers moest verwachten, om aan te toonen, of afschaffing voordeelig, dan wel nadeelig wasdie cijfers kunnen alleen gegeven worden door de winke liers, d. i. door de betrokkenen zelf en deze zullen straks wel gehooid worden. De heer van der Meer zeide ten slotte „"Wij zijn zoo gelukkig liier in ons midden te hebben een der voorstellers van het bekende adres aan den ltaad, waarin met absolute zekerheid op den voorgrond wordt gesteld, dat afschaf fing van de kermis in het financieel voordeel van de gemeente is", en ik geioof", zoo vervolgde hij, niet onbe scheiden te zijn, indien ik, namens de vergaderiug, den heer Oosterveen uit- noodig, zijne cijfers tot staving van zijne bewering in het adres te geven." De heer Oosterveen antwoordde, dat het hem even onmogelijk was als de vorige spreker, om cijfers te geven, maar dat zijn totaalindruk was, dat de afschaffing in het voordeel van de gemeente was. .11 ij n persoonlijk inzicht is, zoo vervolgde hij, dat de kermis nadeelig is voor de gemeente Amersfoort en ik heb bij het uitspreken van deze bewering niet alleen den handel op het oog, maar ook de mensehen, die gedurende de kermisdagen veel meer geld uitgeven dau hun past en die na dien tijd daar van de noodzakelijke, en slechte ge volgen ondervinden. De voorzitter is van oordeel, dat wij de bespreking van deze kwestie niet te ver moeten uitstrekken. Hij meent, dat wij over deze questie nooit tot een zuiver oordeel zullen komen, want daar voor zou een uitgebreide enquête noo dig zijn en bedoelde enquête zou, om verschillende redenen, die hij uietwenscht te noemen, weinig waarde hebben. De voorzitter constateerde ten slotte dat bij een dergelijke zaak argumenten moeten worden gebezigd en men niet moet spreken van „ik geloof" en „ik meen". Verscheidene leden voeren nog het woord over "deze zaak en schijnen allen het „voordeel" in bet bekende adres in twijfel te trekken. De heer van der Meiden wenseht, dat de vereeniging een enquête zal houden en maakt daarvan een voorstel. De heer Klasser e. a. ontraden ten sterkste de aanneming van het voorstel v. d. Meiden, omdat deze enquête voor hen geen waarde bezit, De heer van der Meer constateert ten slotte, dat het in het adres genoemde argument van 't finaucieele belang a leen berust op persoonlijk inzicht en op geen enkel gegeven. „Toen ik, zoo vervolgde hij, bovengenoemd voorstel deed, wist ik heel goed dat het moeielijk, zoo niet onmogelijk, zou zijn, om deze zaak met cijfers uit te maken. Br heb echter mijn doel bereiktwant uit de behandeling van de zaak alhier is gebleken, dat geen argumenten be staan voor de bewering in liet advies „de afschaffing is in het financieel voor dcel van de gemeente, enz. en dat was hetgeen ik wenschte." Na nog eenige discussie wordt het voorstel van der Meiden met 16 tegen 10 stemmen aangcnome-i. Ingekomen varen drie maandlijsten van onwillige betalers en wel van de vereenigingen te Haarlem, Delft en de Zaanstreek. De voorzitter deelt nog mede, dat aan het adres in zake de eenheid van tijd nog steeds veel adhaesie wordt be tuigd o.a. nu nog door de Kaniers van Koophandel te Leeuwarden en Gronin gen, door den Bond van Hotelhouders, dien van Handelsreizigers enz. en ver der dat als rechtsgeleerd adviseur van de vereeniging te Delft is benoemd Mi-. H. W. v. d. Mey in de plaats van Mr. van Mimnekerede. Bovendien werd nog door hem gezegd, dat in dit jaar gelegenheid zal bestaan voor hen, die dat weuscben, 0111 kiezer voor leden van de Kamer van Koophandel te wor den. De heer Luycx bracht namens de vergadering ten slotte een woord van dank aan den voorzitter voor zijne schoone rede en verzocht, dat deze zou worden gedrukt en aan de leden toegezonden. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Hierop werd de vergadering gesloten. UIT DE PERS. Uit liet aiitijtevolutioiiaire Kamp. De „Cltffi feit DeinocraaÜf'onder re dactie vanVjdr.: T. de Yjlcs en A. P. Staalman is cop'anti-i^rrdutionnair or gaan, dat eé 1 Z(|fsfaiidigc positie inneemt tegenover li- t tegenwoordig coalitie-ka binet, eiV. Itf. Kpijper, meer dan ccnig ander orgaan ji\ menig „raak" artikel met diens „y.tule plunje" vervolgt. Het blad - spaart tegenover den tegen woordig™ Premier (met een groote P,) dan ook de roede der critiek niet. Zoo schrijft het blad in zijn jongste nummer over Landbouwraden het volgende: „Zooals men zich herinnert hebben wij nooit veel verwachting gekoesterd van 't Wetsontwerp Landbouwraden. Aangekondigd door meer dan een blad van Christelijke richting met over dreven lof, maakten wij daarvan ter uauwernood eenige melding. Dit werd ons nogal kwalijk genomen en de heer de Wilde verweet ons te dier zake zelfs gebrek aan waardeering en wist daaruit een wapen te smeden 0111 ons zoo mogelijk te treffen. Van zulk een echt Democratisch wets ontwerp, zoo vertelde hij zijn hoorders, blijkens een verslag in „De Standaard", had „De Christen-Democraat" geen enkel woord van waardeering. Hoe was het toch mogelijk 1 Wondere weldaden, en zegeningen voor den kwijnenden Landbouw lagen er in verscholen en van Noord tot Zuid zou straks door de plattelanders den lof gezongen worden van Minister Oyens eu lofzang zou dan zijn tegen „De zijn verdoolde elkej noot van dien weer een aanklacht Christen-Democraat" en redacteuren. Nu, wij hebben ons niet laten ver schalken. Het sectie-onderzoek der Tweede Ka mer stolde ons volkomen in het gelijk en wij veroorloofden ons daarom, dit wetsontwerp in verband gebracht met den feitelijken toestand van het Land bouwbedrijf, kort en goed als „Broddel werk" aan te duiden. Nieuwe vcrontw aardigiug bij de door- dik-en-diui-verdedigers van dit Ministerie Broddelwerk mochten we een zoo echt demokratische wet niet noemen. En nu Maanden en nog eens maanden ligt daar het Voorloopig Verslag der Ka mer, wachtend op 's Ministers Antwoord Maar Zijne Excellentie antwoordt niet. Zijn werk, z'n „mooie domokratische wet", is als afgekeurd ter zijde gelegd. Het is broddelwerk dat moet worden uitgehaald en overgemaakt. Eindelijk is die bekentenis den Mi nister afgedw-ongen. Arerlcden Donder dag naar den stand der zaken geinfor meerd, verklaarde hij zelf dat zijn wets ontwerp door de Kamer was afgescheurd omdat het tweeslachtig was, eu dat was het ook, zoo verzekerde de Minis ter. En de heer de Wilde, die daarvan nu in „De Standaard" melding maakt, voegt er aan toe„dat is een beken tenis die den Minister eert. 't Kan zijn, maar het is ook een be kentenis, waardoor de lieer de Vilde, die het wetsontwerp demokratisch noemde en liet als zoodanig en als een kranig stuk werk prees, een ietwat heel dwaas figuur slaat. Er zal nu wel eens een ander wets ontwerp komen, maar wanneer dat zal zijn, de minister was wol zoo ver standig het er niet bij te zeggen. Nu, wij durven de voorspelling wel voor onze rekening te nemen, dat van de Landbouwraden in deze vier jaren niets hoegenaamd terechtkomt En toch hoeveel nationalen tijd is ook daaraan niet verbeuzeld. Hoeveel verwachtingen zijn niet op gewekt en hoeveel lofredenen zijn er niet over afgestoken 1 De heer de Vilde althans heeft er de Christelijke kleine luiden wonderen van verteld en het is daarom zeer be grijpelijk dat hij in zijn Kamerverslag in „de Standaard" van Dinsdag de ver zuchting slaakt„In ieder geval is te hopen, dat onze indruk de juiste is en dat het gewijzigd ontwerp spoedig zal verschijnen." Zóó is liet. Vooral voor den lieer de Wilde is dat te hopen, die in zijn wprkelijk be lachelijke en dwaze vercering en ver goding, de domste domheden van dit Ministerie als extract van wijsheid aan den man poogde te brongcu en ons, die niet anders dan de waarheid aan het licht wilden brengen, deswege dag aan dag beleedigdc. Hij zal nog wel meer bakzeil moeten halen. De periode is nog niet ten einde, en eerst dan zal blijken hoe betreu renswaardig onverstandig dit Ministerie deed, door zich niet bepalen tot do hoofdzuktm der programs van de geco- aliseerde partijendie zijn Onderwijs Pensioen en Invoerrechten. Maar niet alleen het Kabinet droa de schuld. Zijn dweepende lofzingers staan mee verantwoordelijk, wanneer dp verwachting in teleurstelling en het ver trouwen in verontwaardiging zal ver anderen. Dat bejammeren wij en vandaar reeds zoo tijdig onze waarschuwing." 1) Over deze laatste hoofdzaak der pro grams van de gecoaliseerde partijen hebben w(j ook nog het een en ander op hot hart. De lezer zal reeds in dit nummer het begii: onzer beschouwingen over dat punt opge nomen vinden. Red. „Eemln-nder" 1574e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 4 eu 5 Jan. 1004. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C lx. O. Leinweber te Amersfoort (Bree destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 2344 2369 2822 2837 6975 6980 68S6 11767 11870 11872 13569 13598 14141 14164 14184 18929 en 20103. Te zamen 17 prijzen. Trekking van 6 en 7 Jan. 1904. (600 loten.) Prijs van f400 op No. 6971. Prijzen van f65. 1054 1713 7983 11755 11873 1187 14156 14174 18906 18907 en 18926 Je zamen 12 prijzen De vijfde klasse, xvelkc trekt van 18—21, 26—29 Jan., 1—4 en 8—12 Febr. 1904, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzenl van flOOOOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3740 van f70. Loten zijn ten voormelden Kantore (Breedestraat, 22), nog verkrijgbaar a f 3.50 per 1|20. MAUKTI5KRIC1IT. Amersfoort, 8 Januari. Zandaardappelen per H.L. f 2.50 A 3. Appelen Peren Hoendereieren per 100 stuks Boter per K.G. Kippen Kuikens Piepkuikens Eenden Hazen Wilde konijnen Tamme konijnen per stuk Duiven Magere varkens Zeugen Biggen Aangevoerd waren H.L. Peren. Appelen. 20 H.L. Zandaardappelen, f o.— a o.— f 0.— A 0.— 1" 4.50 A 5.50 f 1.30 A 1.45. f 0.90 a 1.20 f a 1.30. f o.— a o. f 0.90 a 1.20. f o.— a o. f o.— a o. f 0.90 a 1. 50 f 0.60 a 0.80. f o.— a o. f a f 5.— 4 8.- - H.L. 20000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1400 kilo Boter. stuks Vee. Magere Varkens 90 Biggen en Zeugen. AMERSFOORT. zal oji Woensdag 27 Januari v.iu. 11 uur, in liet hötol „Schwcm- mcr" voor rekening van de firma II. GERRITSEN lief bouwen van een IIIIEI.PAHIIÜIS en annexe op een terrein aan Re Bees tenmarkt te Amersfoort. Bestek en tcckening zijn A II l.OO verkrijgbaar bij voornoemden Architect, die tevens Inlichtingen geeft. Aanwijzing in loco op Houderdag 21 Januari des voorm. 11 uur. Een gehuwd ONDERWIJZER niet polis levensverzekering vraagt ten spoedigste van een particulier il 50 of 11 ÏOO. Terug 12 X fl 5 of 12 X H10. Brieven franco onder letter A. Tian het bureau van „DE EEMLANDER" Bee- kcsteinsche laan 32 Amersfoort. voor ZEIST, DRIEBERGEN, DOORN cn Omstreken, /.EIST, Huurt, Verhuurt huizen, koopt, verkoopt onroerende goederen, sluit assuranties op ieder gebiod. Geeft Hypotheek op solied onderpand. Gratis toezending van het Woningblad. „VRAAG EN AANBOD." UTRECHTSCHESTRAAT 34, AMERSFOORT. HANDEL IN Oroot- cn Kleinhandel in 1 Selicrbierstraat Magazijnen j ^volkerstraat Restclkanl nor Utrcchtsche weg 56 1szt«-s «ass^-ia Onder minzame aanbeveling,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3