Uit de Omgeving- Buitenland. Binnenland. Stadsnieuws. zij een strafwaardig beroep; zij 6tolt voor een vreedzaraen natuurlijken ban- del aan de grenzen een jacht op men- schen in de plaats. Is het wonder, dat daardoor de eerbied voor de wet ver mindert? Dat men zedelijke waarde moet ontzeggen aan dit stelsel? Mag de staat door invoering van protectie der gelijke immoreele toestanden bevor deren Wordt het ïiadecl verminderd door ook kier beschermende maatregelen te nemen? Dikwijls wordt door de protectionisten, de zoogenaamde fairtraders, deze „ver- dcdigiugspolitck" aanbevolen. De vraag is echter, of wij, door den invoer van waren uit andere landen te verhinderen of te bemoeilijken, er beter aan toe zouden worden. Daarop nu jpast een ontkennend antwoord. Integendeel zou, door het sluiten van onze grenzen, het buitenland er toe gebracht worden nog scherpere maatregelen tegen ons te nemen, 't Zou in nog verscherpter vorm een industrieële oorlog worden tusschen een kleine en grooten. En {het gevolg van den voor ons landje ongelijken tarieven-strijd zou zijn, dat de nadeelcn zich nog des te sterker deden gevoelen. "Wij zullen hier de beschouwingen voorloopig afbreken, om over een paar weken in een laatste artikel de plannen der regeering, de graanrechten en de bescherming van de nijverheid te be spreken. De veronderstelling, dat het protecti onisme een scheuring zou teweegbren gen in de Engclsrhe miioiiisti- ■clie partij, schijnt bewaarheid te worden. De leider dezer partij, de her tog van Devonshire, heeft een uitvoerige briefwisseling gehouden met Chamber lain en stelt nu ontbinding der partij voor, aangezien de kwestie, die ze nu verdeelt, van veel meer gewicht is dan de „home rule". Bovendien kan bij, als bestuurder der unionistische fondsen, zich er in geen enkel opzicht mee ver- eenigingen, dat deze fondsen gebruikt worden voor de protectionistische propo- ganda. De heer Chamberlain kan zich, begrij pelijker wijs, met dit standpunt niet homogeen verklaren, en hij ziet dan ook volstrekt niet de noodzakelijkheid van ontbinding in. Hij is evenwel van oor deel, dat de kwestie dient uitgemaakt te worden in een bijeenkomst van al de unionistische afgevaardigden des lands, die in het voorjaar te Londen gehou den kan worden. Krijgt Devonshire daar de meerder heid, dan zullen Chamberlain en de zij nen zich terugtrekken. Zoo niet, dan blijft Chamberlain en gaat de hertog Van beide kanten zijn er heel wat brieven geschreven, maar men is het niet eens kunnen worden. Dit staat vastde hertog van Devonshire acht de plannen van Chamberlain een ramp voor het land. De partij gesticht om het „home rule" beginsel te bestrijden, zou, door don weg van het vrijhandel- systeem te verlaten, de beginselen ver jongen, en mooi was hij dan ook waar lijk niet, tenminste hij gaf zich niet de minste moeite om er knap uit te zien. Hij liep met oen ronden rug, zeker omdat hij de gewoonte had het hoofd zoo diep mogelijk tusschen de schouders te buigen, telkens wanneer zijn moeder hem sloeg, schijnbaar zonder eenigen anderen grond dan om het haar gemak kelijk te maken. Het donkere haar hing hem sluik voor de oogen en verborg liet gehecle voorhoofd, en zijn gelaat was gewoonlijk bedekt met een laag van stof 011 vuil. Het mooiste aan hem was de frissche mond niet de witte tanden en de grootc, verwonderde bruine oogen. Hij zag er nog altijd uit alsof hij zelf niet wist wat hij eigenlijk in de wereld deed, en niet zonder grond, want de wereld had niet veel aan hem, en hij had niet veel aan de wereld. Geen der meisjes lachte den langen, onhebbelijken stumper ooit vriendelijk toe, en geen der jonge lieden van het dorp dacht er ooit aan hem mede te nemen naar danspartij of kermis, want in plaats van nu en dan in de herberg zaken van lien, die de unionistische partij hebben gegrondvest. Op grond daarvan stelt Devonshire thans ontbinding voor. De berichten uit Petersburg en Tokio zijn niet erg geschikt 0111 een juist beeld te geven van den toe stand in Oost-Azië. Allerhande berichten komen de wereld in, maar zo worden haast weer even spoedig tegengesproken. Dit schijnt althans zeker: Rusland wil den oorlog niet en Japanook niet. Voor een gewoon mensch zou daarmee de kwestie vrijwel opgelost zijn, in de hoogere politiek schijnt dit anders te gaan. Rusland uil volstrekt geen oorlog, alleen verlangt het enkele coiieessiën van Japan. Wil of kan Japan dié niet doen, wel dan zal Rusland met kracht van wapenen trachten te verkrijgen, wat liet nu van Japan eisclit, en het is duidelijk: liet land van den vredes apostel is tot den strijd gedwongen. De „Novoie Vremja" schrijft dan ook, dat een vreedzame oplossing zeer wel mo gelijk is, maar dan moet Japan goed hegrijpen, dat het niet aangaat van Rusland concession te verwachten, welke „geen enkele machtige staat, die zijn historische zending bewust is, ooit zou kunnen aanvaarden." „Van Japan hangt de wede af. Rus land ademt alles „pais en vree." Ondertusschcn komt liet wel zoo waarschijnlijk voor, wat de Londensche „Matin" correspondent bericht. Enge land en Frankrijk zouden een gemeen schappelijk schrijven hebben gezonden naar Petersburg en Tokio; niet om be middelend op te treden maar om in ieder geval te trachten een bloedige botsing te voorkomen. Aan een derge lijke vriendschappelijke Fransch-Engel- sche tusschenkomst wordt veel waarde gehecht. Als het nu maar waar blijkt te zijn. De Boerengeneraal ;J. A. van Zijl, met wien Minister Kuyper te Brussel een onderhoud had wordt lieden te Am sterdam verwacht. Hij zal zijn intrek nemen in Hötol de l'Europe, Doelen straat. Zijn secretarfs, dc heer J. Koot- hout komt met hein mee. Des avonds treedt do generaal als spreker op, bij de uitvoering van de zangvereniging „Animato" in Frascati. Te Borne schijnt de „Koningin der Aarde" niet heel hoog aangeschreven te staan. Dat zou men ten minste kun nen afleiden uit het verhandelde in de Gemeenteraadszitting. Aan de orde was het verzoek van den uitgever der „Bornsche Courant", om vergoeding voor het plaatsen van de bekendmakingen. De voorzitter en een lid wijzen op het belang dat de gemeente er bij heeft, dat de publica ties gelezen worden. De lieer Kamphuis Ja, zeg jij maar zooals je wil, ik zeg zooals ik 't wil. Ik vindt het heelemaal overbodig, ik wil er niets van hooren. De heer Scholten"Wel ja, 't heeft niets geen nut voor de gemeente. De heer Kamphuis Ja, al was het alleen maar om den krantendrukker te steunen, De pers is al eerder hier ter tafel geweest en ik heb er genoeg van. De krantenlezers tegenwoordig, biddelui (bedelaars) zijn hetik ken ze, die eerst 26 stuivers moeten leenen 0111 de krant te betalen "t is wat moois, De heer Sanders vraagt het woord. komen en kennis te maken, bleef hij thuis om zich door zijn moeder te laten slaan. Zijn eenige genoegen was des Zondags namiddags, nadat hij zich gewassclien had, in zijn hemdsmouwen onder het lommer der oude populieren over het kerkhofmuurtje te leunen, en uren lang naar de graven en de mooie bloemen te kijken. Een paar maal, wanneer hij des voor middags hoegenaamd niets te verzuimen had, was hij, na zijn klompen buiten de deur nedergezet te hebben, heel zoetjes op zijn sokken de kerk binnengegaan, om bij de deur staande den dominc te hooren spreken over de liefde, de schoon ste van alle gaven der Voorzienigheid, die in staat is zelfs den geringsten en meest verworpen sterveling te louteren en op te heffen. Dit begreep hij nu wel niet te best, maar hot is ook niet gemakkelijk voor een armen, eenvoudigen boer, 0111 alles te begrijpen wat zulk een geleerd man vertelt. {Wordt vervolgd). De heer KamphuisWel ja. zeg jij het maar, ik heb niet veel meer te zeg gen, ik ben maar alleen meer in Bor- nerbroek. De heer Sanders protesteert tegen het gesprokene van de heereu Kamp huis en Scholten, waarna onder gemom pel van de heeren K. en S. wordt be sloten, dat B. en W. in de volgende vergadering een voorstel zullen doen. Met den eersten trein van Alkmaar naar Hoorn is gisterenmorgen de 24- jarige handelsreiziger W. Dc Man over reden en gedood. Zijn lijk werd mede genomen naar Hoorn. De ongelukkige was te Uitgeest woonachtig. Pokken. Wederom heeft zich te Amsterdam een geval van Pokken voor gedaan ditmaal in perceel 81 van de Tollcnstraat bij een der kinderen van de bewoners van het bovenhuis. Het geheele gezin, bestaande uit zes personen, is ter observatie naar het Wilheluiina-Gasthuis overgebracht. Te Mechelen is aangehouden I. P. Good, kantoorklerk, laatst wonende te Middelburg, tegen wien rechtsingang met bevel tot gevangenliouden was ver leend door de Rechtbank aldaar wegens de bekende diefstallen op een der bookmakerskantoren te Middelburg in 1901 en 1902 gepleegd. Door de Ne- derlandsehe justitie zal aan de Belgische zijn uitlevering worden gevraagd. Op het congres voor Kinderbescher ming, dat van 510 April van dit jaar te 's-G ravenhage zal worden gehouden, zal de Maatschappij tot opvoeding, van Weezen in het Huisgezin worden ver tegenwoordigd door haren directeur- secretaris, den heer J. Woudstra en Kosokóinos door mejuffr. J. C. van Lan- schot Ilubrecht. Aan het verslag van de vereeniging Dorcas" over 1903 ontleenen wij, dat aan bijdragen onz. f607.63 werd ont vangen. Aan 196 huisgezinnen zijn gezamen lijk 339 hemden, 95 lakens, 48 dekens, 140 paren kousen en sokkeu en 44 andere kleedingstukken verstrekt, ter wijl aan 32 behoeftige] kraamvrouwen hulp werd verleend. „Fléhite" hield Maandagavond onder voorzitterschap van den heer Heldring hare jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1903 bedroegen fl. 1724.78 en de uitgaven fl. 1700.43, zoodat dc kas sluit met een batig saldo van 11. 24.35. De heer A. M. Tromp van Holst werd als bestuurslid herkozen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het aantal leden 128 is gebleven. I11 1903 werd het Museum bezocht door 1151 betalende personen d.i. door 195 meer dan in 1902, terwijl het Mu seum zich voortdurend in meer belang stelling, zelfs van uit het buitenland mag verheugen. Door schenking en in bruik leen geven werd het zeer uitgebreid; vooral is dat niet de verzameling „01- denbarneveld" liet geval. Dat in het verslag de opgraving en het verplaatsen van Meyster's kei niet vergeten werd, behoeft nauwelijks opge merkt te worden. Luitenant G. J. A. A. baron van Heemstra, alhier, is benoemd tot 2en secretaris van het Rencomifé van de Nederl. Harddraverij- en Renverecniging. De voetbalclub „Quick" zal niet, zoo als we in een plaatselijk blad lezen, ver moedelijk ophouden te bestaan, maar waar schijnlijk ophouden een eerste klasse club te zijn en wel op eigen verzoek. Ten Bmggecate over Browning- Hutslczing Maandag, 11 Jan'; Wij zouden den sprekeri'oiirechf 'doen, door een kort en dus onvolledig verslag van zijne schoone rode. We meenon die het best te kunnen kaïftkterisèë'fcn door te herhalen, wat -yfij im afloop naast ons hoorden zeggen r „'t Is een krachtig pleidooi vooreen idealistische levensopvatting, aan de hand van Browning. We voegen er bij, dat het vast geloof in een Goddelijk plan in heel de wereld en in ieder menschcnleven van dien schrijver, in w elsprekende woorden dooi den Rr. ten Br. werd vertolkt. Taal en stijl van den spr. waren bewonderings- waardig. Dankbaar zullen velen met 011s den spreker geweest zijn, dat hij zijne lezing niet doorspekt heeft met Engelsche cita ten, voor velen niet te volgen, maar dat hij zich de moeite getroost had, zijne aanhalingen uit den schrijver om te zetten in keurig Hollandsch. Den 12n Januari overleed plotseling dc Heer D. van der Werf, een zeer bekend en geacht ingezetene, die niette genstaande zijn lioogen leeftijd (74 jaar,) zich nog dagelijks, zouden we bijna zeggen, door de functies, die hij in tal van vercenigingen geheel belangeloos bekleedde, nuttig maakte voor dc publie ke zaak, zoodat hij noode gemist wordt. Mr. E. Chambly, bijgestaan door Mrs. Marguerite Chambly Kardec gaven gis teren avond voor een slecht bezette zaal een seauce in Amicitia. Beiden toonden veel behendigheid, en hadden meer belangstelling verdiend. Miss Aga verdiende 't succes, dat haar ten deel viel. Ook de vliegende tafel en het Tai- Za-Wonder waren mooi. Itraml Hotel Scweiniiicr." Zondagavond ongeveer half 6 brak brand uit op kamer no. 14 gelegen in 't midden gedeelte van 't hotel Schwem- mer. Kiettegcnstaande onmiddellijk door de huisgenooten pogingen werden aan gewend, om het vuur te blusschcn, mochten zij daarin niet slagen In zeer korten tijd breidde dc brand zich uit over 't middengedeelte, sloeg vandaar eerst over naar den linkervleugel, tastte ten slotte ook den rechtervleugel aan, zoodat om half 8 a 8 uur dc drie gedeelten, waaruit het hotel bestond, in lichte laaie stonden. De vlammen vonden overal volop voedsel, de gebouwen waren oud, kurk droog; in den linkervleugel zit nog een gevelsteen met het jaartal 1747. De brandweer was spoedig genoeg ter plaatse, maar kon helaas geen water geven, omdat de brandkranen niet los waren te krijgen. Wat daarvan de oor zaak was, kunnen wij niet mcdedeelen; geruchten gingen rond dat ze bevroren waren. Het duurde ongeveer drie kwartier, vóór de eerste waterstraal iu het alles vernielende vuur werd geworpen. Dc brandweer, zoowel de vrijwillige» de stedelijke als dc militaire, hield zich uitstekend en wist althans nog te voor komen, dat liet perceel van den heer de Gans aan de Utrechtsche straat de heer de Gans had inmiddels zijn zijn huis al leeg gedragen en de perceelen tegenover het hotel aan den Weversingel werden aangetast. Om half 10 was men den brand volkomen meesterom kwart na twaalf rukte de laatste spuit in. Het blusschingswerk geschiedde onder leiding van den opperbrandmeester, den heer G. Prins Sr. Den geheclen avond waren autori teiten aanwezig op het terrein. Een zeer grootc menschenmassa was op de been en dit was met den Zondag te begrijpenmooie momenten waren er bij den brand 0. a. wanneer op eens een gedeelte van het plafond of dak naar beneden in de vuurzee stortte en een voiikemnassa deed opstijgen, die zich over den gehcelen omtrek vorspreidde. De inboedel was verzekerd voor- f8000 bij do onderlinge Brandwaar- borgmaatschappij, de Jong Co. te Amsterdam, agent de heer Huberts en dc gebouwen voor f25000 bij de Tiel sche brandverzekeringmaatschappij. De heer de Gans en de heereu Kleber en van Walnelen, welke laatstcn met hun stallen aan de achterzijde aan het hotel grenzen, hebben beduidende water schade geleden. Paarden en rijtuigen konden bijtijds gered worden en wer den ondergebracht in „De Arend". Was de brand 's nachts uitgebroken, dan gelooven wij zeker, dat in de geschie denis van Amersfoort een groote ramp geboekt had moeten worden. Zooals het gewoonlijk gaat, zoo geeft ook deze brand ons misschien weerjeenig aanleiding tot het maken van een paar opmerkingen welke wij in ons volgend nummer hopen te plaatsen. Rarucveld. Door den brigadier iter Rijksvoldwacht alhier is de hand gelegd op G. S., verdacht van konijnen diefstal. Genoemde persoon stond met twee konijnen op de markt, welke hij van den onbekenden „Men" had ge kocht. Na verhoor bekende hij echter de beide dieren bij dc wed. v. B. gc- holcn te hebben. Hij is in voorloopige tecliteni8 gesteld. Harderwijk. De Rijksverzeke ringsbank verzond dezer dagen aan de visschers een waarschuwing tot onver wijlde inzending van loonstaat en be wijs van kwijting, eventueel door het postkantoor afgegeven aan hen, die den verschuldigdcn termijn der jaarlijksche premie ten behoeve der betrokken ver zekerden hadden voldaan. Wij vernemen, dat de visschers geen plan hebben, aan dat verzoek tot „onver wijlde" toezending te voldoen. Zij laten de zaak marcheeren, in afwachting, wat het Bestuur der Rijksverzekeringsbank in deze ten hunnen opzichte voorne mens is te doen. Baarn. Door de Commissie voor hot Huldeblijk aan H. M. de Koingin Moeder, waarvan de heeren F. F. baron d' Aulnis de Bourouill A. J. Krudop en L. W. Groeneveld respectievelijk voorziter, secretaris en penningmeester zijn, was besloten op 22 Januari a. s. een orgelconcert te laten geven in de Ncd. Herv. Kerk alhier, De heer J. Wagenaar, organist van de Domkerk te Utrecht, had zich bereid verklaart dit concert te geven. Ongetwijfeld zullen velen teleurgesteld zijn bij het vernemen, dat dit concert hoogstwaarschijnlijk niet doorgaat, omdat het orgel er niet ge schikt voor is. Met belangstelling wor den thans dc verdere plannen van de Commissie tegemoet gezien. Aan een brief van een abonné uit Teeuendaal, die ons in een P. S. verlof geeft van zijn schrijven üi ons blad gebruik te maken, ontleenen wij: Van harte hoop ik dat De Ecmlander er in komt; want 't blad Toorziet nu werkelijk in een bestaande behoefte. Zooals 't in Amersfoort gaat is 't ook hier; óf de bladen zijn neutraal, kleur loos nietszeggend, óf 't zijn Christelijke bladen, scheldend op al wat vrijzinnig is. Wil men zich verweren, de eerste genoemde bladen durven uw schrijven niet, opnemen bang als ze zijn een abonné te verliezen; de antirevolutionnairen willen het vaak niet, vooral als het goed is. Een liberaal blad was hard noodig; een eigen orgaan, dat is je ware. Daarom gelukgewenscht met de verschijning van „De Eemlander." Dat zij moge groeien en bloeien! Ik wil daartoe een steentje bijdragen door mij te abonnceren; waar ik kan zal ik ook anderen zien over te halen. Ik heb met verschillende partijgenootcn over uw blad gesproken. Allen prijzen om 't zeerst den inhoud. Hopen we dat ze na 't lezen van de eeiste nummers zeggen: die perzik smaakt naar meer, en zich voor goed als lezer van „De Eemlander" aanmelden. Binnenkort zal er vergadering van de Liberale Kiesvcreeniging alhier zyn. Dan komt ook uw blad ter sprake, daar zuUcr. eenige leden voor zorgennatuur lijk met de bedoeling om hen die zich dan nog niet geabonneerd hebben, daar toe te brengen. Men schrijft ons uit Hilversum. De voornaamste uitspanningslokaliteit alhier heet Concert-gebouw. Wie.jtiu meenen mocht, dat het in de', eerste plaats gebruikt wordt tot bet 'geven vMi concerten/iou zich vergissen, 't Is ©oh gebouw voor taonéeivOorstellingen, meer niet. Zelfs is het aoor de slee'hte accou- stieH, alsmede door de inrichting van het toonleel geheel ongeschikt voor muzikalo voordrachten en geelt het aan dc lief hebbers en beoejprfaren der muziek voort durend groote ergernis. De schoonste en best uitgewerkte werken verliezen al hun kleur, wanneer zij in het concert gebouw ten gehoore gebracht worden. Daar er echter geen andere lokaliteit is, moet men in dezen het gebrekkige voor hef nemen. Een enkele maal is voor het geven van een concert reeds gebruik gemaakt van het manegegebouw Het schijnt, dat er plannen bestaan betreffende de stichting van een nieuwe concer en tooneelzaal. Deze zullen ze ker door velen met instemming worden begroet, ook door hen, die niet in de eerste plaats denken aan tooneeluitvoe- ringen. Want er zijn nog andere grieven te gen het concertgebouw, aan welke niet of bezwaarlijk tegemoet gekomen kan worden. Het is beslist te klein. Meer dan een 400tal bezoekers kan het niet bevatten, zoodat het dikwijls voorkomt, dat het overvol is en velen nog teleurgesteld buitengesloten moeten worden. Daarbij is het in de zaal tochtig, terwijl er bij liet uitgaan steeds de grootst mogelijke wanorde heersoht door de allerongeluk kigste inrichting der bergplaats voor kleeren. 't Is ook dc vraag of bjj een speci aal onderzoek wel geconstateerd zou wor den, dat het gebouw in geval van brand of een ander ongeluk, in een minimum van tijd en zonder ongelukken zou kun nen worden ontruimd. De benepen trap jes bij den hoofdingang manen reeds in gewone omstandigheden tot voorzichtig heid. Wanneer bij den bouw eener nieuwe zaal rekening gehouden wordt niet al leen met de behoeften van het oogen- blik, maar ook met dc toekomst en er in het centrum der gemeente een plaats voor te vinden is, mag men het concert gebouw wel sluiten. Wat de exploita tie betreft heeft de nieuwe ondernemer

De Eemlander | 1904 | | pagina 2