De Theo Fakke! GELD. J. A. SCHOTERMAN, Candbouwzout Wijnen en gedistilleerd. Amersfoortsche Bank Sroote Jnventaris-opruiming. Nederlandsch Fabrikaat! Fabrikant D. NEELMEIJER, Apeldoorn. Advertentiën. fl 1.30 per 50 kilo. J. van Vollenhoven vrije zit- en slaapkamer Louis Morsink. J. A. van der VET JEBB1NK. Brandstoffen, E. J. Ruitenberg, Concurreerende prijzen. J. A. Schoterman Alg. Woning en Assu rantie Bureau, Gebr. Pijpers Co. Horlogerie prima W. F. A. GROENHUIZEN. een flinke partij PRIMA KWALITEIT goederen étaleeren, als; G. W. JACKY Co. Utrechtschestraat 34. Amersfoort. een uitstekend voorbeeld aan de com missie, die tot dusver in bet concertge bouw de voorstellingen heeft geregeld. Openbare Vergadering van de aïd„Amersfoort" van de S. D. A. P. (V ervolg.) Toon dit ministerie optrad was het verstandiger dan het ministerie Mackay en begreep het heel goed dat het alles, wat reactionnair wilde, vertegenwoor digde. Aan de opkomende vakbeweging had men danig hot land en men had veel menschen, die verlangend uitzagen naar een regeering, die de arbeiders beweging niets toegaf. Ook daaraan dankte het ministerie Kuyper het ont staan. Men had in 1901 een heterogene verzameling van menschen die eigenlijk streden tegen het ministerie Borgesius- Pierson. Kuyper verklaarde zelf in de Depu- tatenvergadering van 1901, dat er in de coalitie menschen waren waarmee geen land te bezeilen was. Ook de vrij-antirevolutionnairen kregen daar hun deel van Dr. Kuyper, maar later was het zijn noodlot, dat hij met die men schen moest samenwerken om het land te regeeren. In 't algemeen hebben de clericalcn niet te veel verschot van beste krachten, en waar Dr. Kuyper 25 jaar van de antirev. partij de leider is geweest, spreekt het vanzelf dat hem de regee ring werd opgedragen. Een van de eerste kenmerkende daden van Dr. Kuyper was het Haringspeetsters-ont- werp, waaruit al dadelijk bleek, dat de mooiste beginselen van het gezinsleven niet eens bestand bleken tegen een „natten of drogen bokking." Bovendien kwam hierbij uit dat men bij het beetje arbeidswetgeving dat wij hebben, al aanstonds de reactie begon te merken. Of de arbeidswet al ontdoken werd, doet niets ter zake, dan moet men maar beter toezicht houden. In vooruitstre- vendcn zin heeft het ministerie zijn tijd verbeuzeld met allerlei dingen, maar laten liggen heeft men alle mogelijke dingen, die in ons land als algemeen noodzakelijk erkend worden. Maar het bleek dan ook al spoedig dat het conservatieve element, waarmee volgens Kuyper niet was op te schieten, den doorslag gaf. Vandaar dat Dr. Kuy per de Savornin Lohman tot vriend moest houden. Ecu regeering, die haar positie ves tigen en staande houden wil, moet zoo veel mogelijk eerst zorgen dat er in het land een groot aantal invloedrijke agen ten komen, om bij volgende verkiezin gen te kunnen werken. Vandaar het streven van Kuyper om zijn vriendjes eerst aan baantjes te helpen. Wanneer dat eenmaal is geschied, zal men van deze regeering dingen beleven, die ons nog versteld zullen doen staan. Lohman is voor Kuyper daarbij onmisbaar. Dat heeft hij bewezen na de Januari-staking, toen de„Nederlander" het eerste om een wet vroeg en Lohman het hardst werkte om den spoormannen het stakingsrecht te ontnemen. Van vrijzinnige zijde wordt beweerd, dat de soc. dem. met de Aprilbeweging Kuyper's positie versterkt hebben. Dat kan waar zijn, maar zij behoeven er geen spijt van te hebben. Waar de ar beiders wel spijt van kunnen hebben, is dat ze na den nederlaag niet op ordelijke manier konden retireeren. Natuurlijk werd er uit de Aprilbewe ging munt geslagen voor de regeering van Dr. Kuyper en vooral door de cliris telijke vakbeweging, maar vooral ook door Dr. Kuyper zelf, met zijn zooge naamde „misdadige woelingen", die hij overal door zijn agenten vooral tegen de soc. dem. laat uitspelen. Maar, ofschoon het overal uitgebazuind werd dat het ging tegen de revolutie, hebben de socia listen er niet het minste nadeel van ondervonden. Het ging dan ook tegen de vakbeweging. Dr. Kuyper toonde beter dan ooit, dat hij de opkomende vakorganisaties den voet op den nek moest zetten. Op den duur zal de vakbeweging zich wel weer herstellen, na de Aprilbeweging gaan wc ten opzichte van de zelfstandige arbeidersbeweging een goede toekomst tegemoet. De Aprilstaking heeft over 't algemeen de politiek behcerscht. Dat bewezen de debatten bij de algemecne beraadslagin gen. Men heeft daarbij getwist over de beste wijze, waarop men de arbeiders kan bestrijden. Het debat in de Kamer ontwikkelde zich tot een anti-socialistisch dispuut. Drucker en v. d. Vlugt wezen er op dat zij even goed het socialisme bestreden en zij wezen op geleerde boeken als van reub, Böhm Bahwerk, Barth e. a. Maar de socialisten wisten op het ge- oei zóó goed te werken, maar toen wam men van de overzijde aandragen et het argument, dat de clericalen juist het beste op het gemoed konden werken, maar dat het juist de geleerde boeken waren, die de socialisten in de kaart speelden. Mr. Troelstra kwam toen con- cludeeren dat de socialisten dus feitelijk beschikten over de twee middelen die bij de burgelijke partijen gescheiden voorkomen. Bij de zwendeldebatten toonde Troel stra ain hoe inwendig voos en verrot de maatschappij tegenwoordig toch is. Daarbij bleek dat er toch maar een partij is die het op durft nemen voor de ware eerlijkheid en de ware zedelijkheid. En waar in anti-rev. vergaderingen zoo wordt geschermd met dat „stuivertje wisselen" van Mevr. Roland Ilolst. om aan te toouen hoe verdorven van ziel de soc. dem. toch eigenlijk zijn, daar is bij de zwendeldebatten duidelijk gebleken, dat geen clericalen of liberalen het op namen voor de ware zedelijkheid. Eu zelfs kwam Lohman b\j die debatten vragen: „Wat gaat ons dat nou aan?" We hebben het reactionnaire karskter van dit kabinet leeren kennen en weten nu ook waar het van daan kwam. Al is dit ministerie in veel opzichten lui geweest, dit is het niet geweest in militaire zaken. Dat konden we trouwens Kuyper verwachten, die reeds als kamerlid met hart en ziel stemde voor snelvuurgeschut. De begrooting van oor log is onder dit ministerie met ruim 2l|2 mill, verhoogd. En de kroon op alles zette het doorjakkeren van de 1 mill: voor snelvuurgeschut. Terwijl de christelijke scharen zich opmaakten voor het Kerstfeest, joegen de clericalen in de kamer de verzwaring der oorlogs kosten op. Ook bij de behandeling van tal van kleinere wetsontwerpen was het kenmerk reactie. Alles stempelt deze regeering tot een ccht-kapitalistische regeering. Natuurlijk zullen we ook wel een kleine sociale hervorming krijgen, maar bij elke groote verbetering is er niet te verwachten dan reactie. Alles toont, ook de nog te be handelen wetsontwerpen, een geest, om zooveel mogelijk de arbeiders tegen te gaan. Wat is daar tegenover te doen? De arbeiders moeten zich sterk maken. Economisch en politiek moeten zij zich versterken om de reactie met vrucht te kunnen weerstaan. Yan de bourgeoisie is daarbij geen hulp te verwachten, die kan dat niet, de arbeiders moeten zelf de zaak flink aanpakken. De arbeiders hebben gevoeld de reactie, zij hebben gevoeld de verscherping der klasse-tegenstellingen, welnu zij hebben te zorgen dat er geen slapto onder hen is, maar dat er kome lust, moed en geestkracht onder hen om te strijden onder de roode vaan. Zet alle vooroor- deelen op zij, weet dat de bourgeoisie in Dr. Kuyper haar sterke man ziet Weet dat de velden wit zijn om te oogsten weet dat gij werken moet met het aan wezige agitatiemateriaal en zet aile slapte van U. De toekomst is aan ons, maar we moeten niet met de handen in den zak de toekomst afwachten. We moeten er voor werken. Het is onze taak om de organisatie weer op de been te helpen, de vakactie moet beter worden dan ze was. Er moet weer komen een opleving van politiek leven onder de arbeiders opdat zij klaar zullen staan wanneer zo worden opgeroepen voor den strijd voor algemeen kiesrecht. We moeten met lust, liefde en opge wektheid weer aan den sti ijd gaan opdat we kunnen zeggen aan ons de toekomst trots alles. Van de gelegenheid tot debat maakt gebruik de lir. Thiel. De hr. Thiel is eigenlijk gekomen met het doel belangstellend toeschouwer te zullen zijn. Hij heeft gelezen, dat er gesproken zou worden over de Kuypc- riaansche Christelijke politiek in ons land Het hevigst is evenwel aangevallen de liberale partij die niet uitgenoodigd is tot debat. Het was of de Spr. ons in zijn rede die weinig anders was dan opgewarmde kost, duidelijk wou maken, de Christe lijke regeering deugt niet maar de liberale partij is nog slechter. Het is altijd eigenaardig van een socialist te hooren dat in den strijd tusschen liberalen en clericalen de laatsten het sterkst staan. De lu'. Loopuit dient hiervoor eens het bewijs te leveren. Verder heeft de hr. L. ons verteld, dat Dr. Kuyper als persoon niet reac- tionnairder is dan Goeman Borgesius. Maar hoe rijmt Spr. dat met zijn eigen mededceling van heden avond, dat Dr. K. als Kamerlid bij amendement het beste aan de ongevallenwet ontnam, wat er in was? Dat „beste" was er dan toch door min. Goeman Borgesius ingelegd. De bourgeoisie zoekt hulp en steun bij de clericalen zegt de hr. L. maar hij zal heel wat moeite hebben dit te be wijzen. Het begrootingsdebat heeft toch wel bewezen, dat van een zich werpen van de liberalen in de armen der cleri calen geen sprake is. Een nieuwtje is, dat de openbare school de socialisten heeft gcrecruteerd. De hr. Thiel meent juist dat een soort referen dum aan het licht heeft gebracht dat de socialisten grootendecls afkomstig zijn van de vrije Bchool. In verband hiermede herinnert de hr. Th. aan de scheeve positie waarin de soc. dem. in de schoolquaestie waren geraakt. Voor het zich werpen in de armen der clericalen haalt de hr. L. die zeide, dat de bewijzen maar voor het grijpen waren, het óéne bewijs aan van het Handelsblad. Het is toch bekend dat de houding van dit blad door min stens 9'10 der vrijzinnigen is afgekeurd. De hr. Loopuit weet trouwens wel dat m Amsterdam Hl alle Btemmen op Troelstra geen zuiver socialistische stem men zijn geweest. De hr. L. zeide verder: Drucker en van der Vlugt kwamen aandragen met de bewijzen, dat zij ook anti-soc.- dem. waren. Maar dit is niet waar. Drucker en v. d. Vlugt hebben zich verdedigd tegen het verwijt dat de liberalen eigenlijk verkapte socialisten zouden zijn. Verder protesteert de heer Th. tegen uitdrukkingen als: al dat gesnoef en gebral niet alleen van de clericalen maar ook van de liberalen. De heer Loopuit is het met den heer Thiel oneens. De heer Th. heeft enkele dingen op den voorgrond geschoven die spr. op den achtergrond had gesteld. Als spr. kan aantoouen dat de liberalen schuld hebben aan de huidige regeering, dan zal hij dat niet nalaten. De soc. dem. zien in de liberalen evengoed him vijanden als in de anti-revolutionnairen, ofschoon zij wel willen toegeven, dat de anti-rev. nog reactionnairder ziju. De hr. Thiel is opgekomen voor de liberale partij, maar Spr. vraagt: "Waar is die liberale partij Die is er niet meer] De liberalen zijn het onderling zoo oneens, dat er geen iprake kan zijn van een partij. Dat de liberalen zich werpen in de armen der clericalen heeft Spreker niet gezegd, maar hij sprak van do bour geoisie. De verkiezing in Amsterdam H3 niet te danken aan de liberalen maar aan de talrijke christelijke arbeiders, die op Troelstra hebben gestemd. "Wat de kwestie van het onderwijs aangaat, Spr. is een voorstander van de Openbare School en is van meening dat deze verre te verkiezen boven de Bijzondere School. Wat de baantjes aangaat is Spr. van meening dat dit baantjes-stelsel onder de liberalen evengoed in zwang was als onder deze regeering. Ten Blotteheeft Spr. alle vrijzinnigen over een kam geschoren omdat hij er van overtuigd is, dat het in den aard van elke burgelijke party ligt, front te maken tegen de socialisten. Als de omstandigheden er toe zijn blijkt het, dat de liberalen even hard de socialisten te lijf gaan als de clericalen, als het er op aan komt, maken ten slotte alle partijen, die niet op het klassestand punt staan front tegen de socialisten. Op den duur zullen de liberalen moeten kiezen of deelen en het staat bij Spr. vast dat ze zullen kiezen de zijde der onderdrukkers tegen de arbeiders. Spr. wil het evenwel zeggen dat Dr. Kuyper veel meer reactionnair is dan welke liberaal dan ook, vandaar dat de soc-dem tegenover dit ministerie een canpagne door het heele land op touw gebben gezet als nooit te voren. Hij verklaart ronduit, dat hij een liberaal ministerie, welk dan ook, verre verkiest boven het tegenwoordige ministerie. Wat de schoolquestic betreft geeft Sp de heer Th. gelijk. Hij betreurt het partijbesluit, waarin zijn partij zich vóór de vrije school verklaarde. Hij zal dan ook niet al zijn krachten ertoe meewerken, om dat besluit ongedaan te maken. Op de vraag van", den voorzitter, of de heer Thiel nog het woord verlangde antwoordde deze daarvan met het oog op den tijd aftezien. Had de inleider zich in zijn inleiding even duidelijk uitgedrukt, als bij het debat, dan had hij zich wellicht zelfs geheel van debat onthouden. Agenda van Vergaderingen, enz. AHIEBIFOOBT. Een Dame, P. G. van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags buitens huis, vraagt volledig PENSION met in een net gezin in den omtrek Arnhem- sche straat, Beekesteinschc Laan enz. Brieven met opgaaf van conditiën onder letter B aan het Bureau van „De Eenilander" Beekesteinsehe haan 23. 12 bl. diverse groenten kosten f4.80. met 5°/o korting. 24 bl. diverse groenten] kosten f9.60. met lOo/o kortin Erwtensoop merk Morsink 60 cent per litersblik, (Overheerlijk). Groot- en Kleinhandel in Timmerman en Makelaar. WEVEBSINGEE 11. Een gehuwd ONDERWIJZER met polis levensverzekering vraagt ten spoedigste van een particulier 11 5© of 11 ÏOO. Terug 12 X A5 of 12 X AIO. Brieven franco onder letter A. aan hot bureau van „DE EEMLANDER" Bee kesteinsehe laan 32 Amersfoort. Sclicrbierstraat Wolkerstraat Magazijnen j Bestelkantoor Utrechtscho weg 56 UTRECHTSCHESTRAAT 34, AMERSFOORT. HANDEL IN voor ZEIST, DRIEBERGEN, DOORN en Omstreken, «EIST. Huurt, Verhuurt huizen, koopt, verkoopt onroerende goederen, sluit assuranties op ieder gebied. Geeft Hypotheek op solicd onderpand. Gratis toezending van het Woningblad. „VRAAG EN AANBOD." Americain Waltham-Mass-Itorloges, en meer fijnere merken. Horloge- en instrumentmaker, Langestraat 42. KOBTEGRAC1IT 20. Belast zich met aan en verkoop van effecten, incasso's, sluit prolongation, verleent crediot in rekening-courant, neemt geldon in deposito met 1 dag opvragen 3 p('t. 14 dagen opvragen 3'|Z pt't. Kantoor geopend van 9 uur 's voorm. 3 nur 's namiddags. Om onzen grooten voorraad op te ruimen zullen wij van af Vrijdag 15 Januari tot en met Woensdag 2© Januari in den FOYER van de Soeiteiteit „AMIC1TIA" Chemises, Pantalons, Nachtjaponnen, Flanellen, Bokken, Heercnhomden, Eakons en Sloopen, Tafellakens en Servetten, iBakdoeken, Handdoeken, Theedoeken, enz. alsmede een mooie sorteering Eappen, Japonstoffen en Katoentjes, enz. enz, Alles tot extra lage-opruiiningsprijzen. Beleefd tot een bezcek uitnoodigend, teekenen hoogachtend, Woensdag 13 Januari 's avonds 8 uur in „de Arend" Amersf. Drankbestrijders-Comité. Sprekers: G. Bruna, A. H.Willemse, en Mevrouw Hein-Bieren van Utrecht en Mr. V. H. Rutgers van Amsterdam. Donderdag 14 Januari. Uitvoering van de afdeeling „Zeist" van de Maatsch. tot Bevordering der Toonkunst in de concertzaal „Nieuwe Sociëteit": Der Rose Pilgerfahrt van Schumann en Erlkönigstochter van Niels Gade. Leden met ééne Dame. bluscht eiken beginbrand; dc inhoud bestaat uit droog poeder, waardoor niets beschadigd wordt. Geen mechaniek! De inhoud bederft nietl de FAKKEL is steeds voor gebruik gereed! Gratis toezending van nieuwe vulling na brand. Particuliere prijs is f 5.-, terwijl bij afname van af 6 stuks flinke korting gegeven wordt. Vraagt Prospectus, Attesten en Pers-Verslagen omtrent gehou den Openbare Proefnemingen. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ

De Eemlander | 1904 | | pagina 3