Buitenland. Binnenland. Uitde Omgeving. Stadsnieuws. Dat de wenscli klaarblijkelijk de vader van de gedachte is geweest bij deze opvatting van de Eembode, getuigt wed van de plichtsbetrachting, doch niet van de logischen gedachtengang van het Katho lieke Weekblad over deze zaak. Immers hot eenmaal door don Raad genomen besluit is door de in de Tweede Kamer „genomen beslissing" niet „komen te vervallen," doch kan alleen door een nieuw Raadsbesluit worden te niet gedaan, terwijl de be wering', dat zulks tot „groot genoegen" zou strekken van „de overgroote meer derheid der belastingplichtige burgers in onze gemeente," vierkant in strijd is met het feit, dat meer dan <luiy.cia<l huismoeders en zelfstandige vrouwen uit de bedoelde kringen hebben deelgeno men aan de bekende adres-beweging tot bevordering van het tot stand komen der inlichting, welk feit alleen ont zenuwd had kunnen worden wanneer het adres van tegengestelde strekking op grooter bijval vau die zijde had kunnen bogen; doch de Eembode weet best, dat het tegen-adres aan den Baad van „eeuige" ingezetenen, uit den han- deldrijvenden middenstand, daartegen over een erg pooier figuur heeft ge maakt, zóó poover, dat het aantal daarop verkregen handteckeningen niet openhaar werd gemaakt! Een Raatlslitl, als zoodanig gebon den aan zijn eed, kan zich overigens met op het standpunt van den partij schrijver plaatsen, bij de beantwoording der vraag: „wat nu"? (lie eerlang den Raad voorgelegd zal worden. De over wegingen .welke daarbij op den voor grond treden, en waarvan wij er enkele in het vorenstaande eenigszins voorbereid hebben, liopen w ij in een volgend artikel nader onder de oogen te zien, ter toe lichting van de slotsom waartoe wij meenen te moeten geraken, en die in liet kort hierop zal neerkomen«lat «le <»e- ■ueeiitc liet «loor «lcii Miuister gegeven voorbeeld volge, en eveneens liaar jaarlijkseli sub sidie vaststelle oj> 7/.o gedeelte van bet bedrag, aanvankelijk «loor haar verleend, alzoo op i" 17ÖO per jaar. Wordt vervolgd). 't Pruisische spaarkas- en loterijplan. Tusschentijdsche parlementsverkie zingen in Engeland. De I*ruisisclt© regeering heeft liet plan, een arbeidsspaarkas, met daaraan verbonden loterij op te richten. Naar het zich liet aanzien, vonden deze plan nen in Berlijn nog al bijval en scheen men niet ongeneigd om deze plannen te steunen: Bladen van allerlei richting, komen nu evenwel tegen deze zaak op. Yooral de „Kreüzzéitung" uit zich in krasse termen en verwerpt, in het be lang der openbare zedelijkheid bet ge- hacle plan De „Kölnische" neemt in een artikel „Sparen of Spelen" het plan geducht onder handen. „Nooit, aldus het Keulsch orgaan heeft men een dergelijk onsamenhangend inconsequent plan ontworpen dan dat nu sparen met loterij, een ontwerp dat bijeen wil brengen twee dingen, waarvan het een eene zeer zedelijke strekking heeft en het ander, uit econo misch oogpunt niet anders dan hoogst immoreel moet heeten." De „Yorwarts," het bekende socia listische orgaan steekt de draak met de heele zaak, en meent, dat de regeering eigenlijk met dit plan een bijzonder doel heeft. Het blad beweert namelijk, dat men hier zeker iets anders in het leven wil roepen in de plaats van het vermaarde Welfeufonds". Dit fonds hielp aan geheime fondsen en verstrekte geld voor dc pers-propoganda, maar onder Caprivi werd het afgeschaft en zijn de gelden aan den rechtmatigen eigenaar, den hertog van Cumberland uitgekeerd.^ „Hot nieuwe fonds, zegt de „Yor warts" zal de socialistische democra tie niet kunnen verlokken, 't Zal slechts den al der regeereude klassen verhaas ten," Dat de vertegenwoordiging een der gelijk plan zou steunen, kan de „Frèis: Zeitung" zich niet voorstellen, en het blad is dan ook heftig verbolgen over het denkbeeld, dat de regcering daar steun zal vinden. Ondertusschen is een ontwerp gelijk het hierbedoelde, niet nieuw. Toen Ca privi rijkskanselier en graaf Eulcnburg Pruisisch premier was, dus een tiental jaren geleden, is een dergelijk ontwërp aan de Pruisische rcgecring voorgelegd. Men was er toen echter unaniem tegen. De vader van het ontwerp, de lieer Sclierl, heeft later in een brochure zijn denk beelden nog uiteengezet, maar de mee ningen schijnen nog niet te zijn geken terd, want te oordcelen naar de pers- uitingen is ook dit ontwerp een dood geboren kindje Yoor het Kugclselie parlement heb ben nu, sedert Chamberlain het initiatief nam voor de protectionistische tariefbe- wegiug, 11 tusschentijdsche verkiezingen plaats gehadwaarbij het ging vóór of tegen deze beweging. En de uitslag? Trots dc rcuzenpropaganda van Cham berlain gingen dc liberale vrijhandelaars gestadig in stemmental vooruit. Hun stemmental steeg met 15.829, terw ijl dat der pi'otectiomsten afnam met 740 stem men. Daarenboven wonnen zij drie ze tels terwijl er geen enkele verloren ging. Ook nu hebben ze weer een overwin ning te boeken. In de Engclsche fa brieksstad Norwich* was door het over lijden van den conservatieven afgevaar digde voor dat district, een vacature ont staan. Men twijfelde er niet aan, of de conservatief, die zich duidelijk, zonder ecnig voorbehoud, voor Chamberlain's plannen had verklaard, zou wel geko zen worden. Daar kwam nog bij, dat er ook nog een arbeiderscandidaat werd gesteld, zoodat de vrijhandelsgezinde kiezers de keus kregen tusschen twee mannen, die bovendien elkaar veel fel ler bestreden, dan samen den protecti onist. En toch is, ondanks die gunstige kansen voor den aanlianger van Cham berlain, de liberale vrijhandelaar geko zen en dat nog wel met een meerder heid van 1820 stemmen. Dat hier het protectionisme een geduchte nederlaag heeft geleden, komt nog des te meer uit, als we in aanmerking nemen, dat de 2444 op den arbeiderseandidaat uit gebrachte stemmen, veilig kunnen ge rekend worden bij de anti-protectionis- tisclic stemmen. JLaatstc Berichten. CHAMBERLAIN IN GUILDHALL. LONDEN, 19 Jan. Chamberlain reed hedenmiddag naar St. Guildhall, waar hij op geestdriftige wijze werd ontvangen door een reusachtige menigte. De Guildhall was vol met Pairs, le den van liet Lagerhuis, voorname ban kiers en handelslui. Chamberlain, zeidc, dat men hem verteld had dat de voorspoed van Lon den stevig is en dat de argumenten, welke op andere centra hun invloed doen gevoelen, Londen niet r.aken. Hij weigerde dit te aanvaarden en geloofde niet dat hij de zwaarste taak zou hebben in het harte van het Yer- eenigd Koninkrijk 0111 het publiek te overtuigen van £e hanen, waarlangs al leen dit groote Rijk zich kan staande houden. Chamberlain betoogde, dat Londen liet meest te lijden heeft van vijandige tarieven. TOESTAND IN HET OOSTEN. Over den toestand in liet oosten kan weinig nieuws worden meedcgedeeld. Yoigens een telegram uit Tokio, wordt Rutland's antwoord spoecüg ingewacht en zal het in meerdere of mindere mate toegevend zijn. Of de concessies echter ver genoeg zullen gaan, wordt ernstig betwijfeld. Uit Peking w.ordt geseind, dat de Russische troepenafdeeliiigen uitTsjing- wangtao en Sjanghaikwan naar Mants- joerije vertrokken zijn. Dc eonige Rus* sische troepen, die in deze provincie overblijven zijn een kleine afdecling te Tientsin en een wacht voor de legatie te Peking. Dc schrijver van dc Haagsche Kroniek in de N. Gron. Courant deelt mede, dat de kosten der vertegenwoordiging van ons land op de Russische tentoon stelling f16000) niet door do Alge- mcene Rekenkamer zijn verevend, om dat zij niet op de staatsbegrooting zijn uitgetrokken en uit de onvoorziene uitgaven niet mogen worden gedekt. Zooals men weet, waren de Nedcrland- sche vertegenwoordigsters o]) die ten toonstelling mevrouw van Harinxma tlioe Slooten (Gömmissares) en mejuffr. Ivuypcr, secretarcs. Later werd] ter bewaking van het uit Nederland tentoongestelde, nog uit gezonden de heer Franken, oud-hoofd commissaris van politie te Amsterdam. In het Christelijk Schoolblad leest men „Donderdagochtend ontvingen we nog een bericht uit Heusden, dat wre niet zóó konden opnemen, dewijl de bericht gever zijn naam niet gemeld heeft. Bedoeling er van is allen bevoegden ten ernstigste te ontraden naar dc va cante betrekking van hoofd der chr. school aldaar te solliciteeren. Kwesties tusschen den eersten bestuurder dei- school, ds. Laatsman, en de onderwijzers, die zich telkens weer laten verlokken om de vertrokkene of verjaagde onder wijzers op tc volgen, zijn daar chronisch. Den laatsten zomer moesten het hoofd en dc onderwijzeressen door tusschen- komst van den deurwaarder hun trak tement zien te krijgen, 't Hoofd heeft nu gestaakt ook «al wegens te vergeefs gevraagde betaling over December en is nu ontslagen, enz. enz. Een plaats vervanger w as er al den volgenden mor gen „Zal thans de woorschuwing baten De Tleusdcnsclic sclioolzaakis een schan de voor ons christelijk onderwijs." Berichten als het bovenstaande zijn naar onze meeuing weinig geschikt, om de stelling aannemelijker te maken dat inmenging van den staat in de rechts positie van den chrisielijken onderwijzer zou strijden mei het anti-rcvolutionnair beginsel. MISTOHISCII. Huismoeder (tot photoyraaf) „Meneer, ik wou een portret van mTi kinderen laten maken, hoeveel kost dat JPliotograaf*: Yijf gulden 't dozijn, moedertje." Huismoeder (na eenige aarzeling) _Dan kom ik later nog wel eens terug, meneer, want ik heb er pas elf!" (Tel.) Vecueinlaal. De heer A. J. J. Ente, ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier is bij Kon. Besluit in gelijke betrekking benoemd -te Ze venbergen. c. a. Onze particuli&ei'. correspondent uit Hilversum, scliijjft: .Bij do opiemfcg der.eerste raads zitting; vair .dit jaar hield do burge- nice^téi'V'ctnJ beschouwing over het zes jarig ïtijoperk, gedfirende hetwelk hij, naar r-ijne eigen" woorden, het genoegen had aan liet. hoofd dezer gemeente tc staan, dat hij een tijdperk van bloei en' vooruitgang, een gelukkig tijdperk noem de. In de eerste plaats mocht hij wijzen op eene toeneming in bevolking van 16500 op ruim 23000 zielen, een accres van niet minder dan 40%, waardoor ech ter de fmantieele draagkracht der ge meente geenszins verminderde. Onder zijne leiding konden dan ook tal van belangrijke besluiten genomen en uitge voerd worden, waarmede ingehaald werd wat vroeger was verzuimdaan de be hoeften van het oogenblik werd tege moetgekomen en zelfs met de eiseken van de toekomst rekening gehouden. De schuldenlast der gemeente verdub belde onder dit alles, maar liet percen tage der inkomstenbelasting klom niet noemenswaard: van 1.5% tot 1.8%. Alleen aan verbetering der bestaande en den aanleg van nieuwe wegen be steedde de gemeente in deze zes jaren ongeveer 170.000 gulden, terwijl daar naast op initiatief van particulieren tal van nieuwe wegen, straten en parken tot stand kwamen, waarvan in hot bij zonder het Nimrodpark, oil hetKannes- hcuvelpark de gemeente tot sieraad strekken. Had de burgemeester een blik in de toekomst willen slaan, hij had zeker gewezen op liet in wordiugzijnde plan tot rioleéring der gemeente, dat zeker een paar ton zal eischen. In dezelfde zitting nam de raad een besluit, dat weder in nauw verband staat met de toeneming der bevolking. Ilij keurde namelijk liet ontwerp goed voor de bouw der zesde openbare school, eene inrichting met veertien klasselokalen, benevens een lokaal voor handwerken en voor gymnastiek, met centrale ver warming en afzonderlijke portiers- en onderwijzerswoningen, waarvan de kosten zijn begroot op 70.000 gulden. Men zou denken, dat hierdoor aan het gebrek aau schoolruimte kan worden tegemoetgekomen. Vooral, wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat er nog een bijzondere R.K. school mot 12 lokalen in aanbouw is, dat de bijzondere R. IC. meisjesschool met eenige lokalen wordt vergroot eu onlangs de derde bijzondere Gereformeerde school is ge opend. Er kan gerekend worden op ver meerdering van plaats voor minstens 1600 kinderen. En toch zal do gemeente eerlang weder voor de noodzakelijkheid van scholenbouw komen tc staan. Immers dc nieuwe openbare school, voor een groot deel ook de nieuwe bijzondere scholen, komt alleen die leerlingen ten goede, voor wie schoolgeld betaald kan worden. De beide kostelooze scholen worden er niet door ontlast. Deze tellen te samen reeds ongeveer 1000 leerlin gen en verdragen geen meerderen toe voer. Intusschen zal het bestuur de zaken eerst eens willen aanzien, 't Kan zijn, dat de stroom, ook de kostelooze leer- lingdh, door de nieuwe bijzondere scho len, van de openbare wordt afgeleid, of zich in tweeën splitst. Dan komt er, althans tijdelijk, eenige verademing. Elk jaar denkt men, dat er aan de bouw- en uitbreidingskoorts een einde zal komen en steeds overtreft ieder jaar nog het vorige in toeneming. Geen enkel verschijnsel is er, dat wijst op stilstand.... Wanneer dc gemeente het voorrecht mag genieten, ook gedurende het volgende zesjarig tijdperk, van de zelfde leiding, dan zal ongetwijfeld het hoofd der gemeente, na afloop er van, het genoegen hebben met nog sprekender cijfeis op bloei en vooruitgang te kunnen wijzen. Vrijdagavond kwam een bewoner van den Laarderwcg bij de politie aan gifte doen, dat zekere v. d. V. voor de w oning van S. in de Jan v. d. Hcijden- straat liep te wachten, om zijn eigen zoon, die met de dochter van S. ver keering heeft, met een dolk te ver moorden. De vertoornde vader vond reden voor deze bloederige plannen in de verkeering van zijn zoon met juf frouw S., waar hij zijn toestemming niet toe wilde verbreken. Een paar agenten gingen mee en arresteerden den vertoornden vader, die echter bij fouilleering geen moordend staal met zich bleek te voeren. Toch om alle eventualiteiten te voorkomen nam de politie hem onder hare zorg zame hoede en bracht hem, onder vrien delijk geleide, naar huis. Later zijn de twee jongelui spoorloos verdwenen. Of ze gevreesd hebben, dat de argusoogen der dienaren van den gerechte hebben gefaald, en papa v. d. V. toch wèl een wapen bij zich had of wat ook do reden zijze zijn weg. En de troostelooze schoonvaders en dito-moeders in spé hebben zich ander maal tot de politie gewend, ditmaal om de verdoolden terug te brengen op het rechte pad. Gisteravond zijn de jongelui gezien te Bussum. waar ze later beiden den trein hebben genomen naar Amsterdam. De vader van den jongen is hen nu ach terna gereisd om te trachten het paartje weer terug te vinden. Tot heden echter zonder resultaat. Naar wij vernemen, hebben van de circa 125 personen, die zich dezen winter bij de Yereeniging voor Werk verschaffing voorloopig lieten inschrijven, slechts ruim de helft aangeboden om aan liet werk te gaan. Zeker een niet ongunstig teeken omtrent den algemee- nen toestand der werkzaamheden. Aan een twintigtal arbeiders wordt thans werk verschaft met het afgraven van heidegrond bij do vloeivelden. Veciicn«laal. De afdeeling Vee- nendaal van hot Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde zal a.s. Maan dagavond 7 ure, ten huize van Mej. de Wed. de Haas eene algemeene verga dering honden, voorafgegaan door eene tuinbouwvoordracht van den heer Kors. Soest. Yan een kermiswagen, be kend onder den naam van poppekast, staande op de daarvoor aangewezen standplaats a/d Soestcrborgsche straat, was de eigenaar Vrijdagmorgen met zijne eega naar Amersfoort getogen om zijn pensioen te halen. Op den terugtocht hadden ze ken nissen opgedaan, een paar vrouwen uit een aan den weg staande poppekast en de gebr. Dc Br. uit Soest, en zoo trok het gezelschap, hier en daar aanleggen de, naar het dorp terug, om ten slotte nog een borrel te nemen bij Yan Ee in de Kerkcbuurt. Hier ontstond hevi ge ruzie tusschen de te voren zoo cens- gezinden. De gebroeders werden op haarspeldenkrahben getracteerd door de dames, die als ware woestelingen met loshangende haren hen tc lijf gingen. Ze waren wat mans. De politie, die inmid dels ter plaatse was gekomen, kon deze twee leden niet anders overmeesteren dan door ze stevig bij de haren te pak ken. Dc vrouw-echtgenoote geraakte in een sloot, cn zou zeker gestikt zijn als ze niet met rappe handen op het droge was gehaald. Een paar ruiten werden verbrijzeld, om den Kroeghou der ook nog een klein aandenken aan dit heugelijk feit te geven. Yan een en ander is proces-verbaal opgemaakt. llanlcrivi jlt. De commissie, die zich onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester gevormd had tot fees telijke herdenking van den heugelijken intocht der Koningin-Moeder in de Nederlanden, heeft de voldoening niet mogen smaken een alleszins voldoende som gelds bjjeen te zamelen. Hierdoor zullen enkele festiviteiten van 't program moeten worden geschrapt. Na de wei gering van den kerkeraad der Herv. gemeente, om een orgelbespeling in haar kerkgebouw te doen plaats hebben, zullen nu ook cn dit is jammer - de schoolkinderen de hun toegezegde feestvreugde niet mogen smaken, aan gezien er slechts ruim f 94 voor dat doel is opgehaald. Wij vernemen, dat de genoemde commissie dau ook reeds besloten heeft, naar bevind van zaken te handelen, zoodat 22 Januari a.s. waar schijnlijk een dag zal zijn als elke andere, d.i. zonder eenige feestviering. Nog eens voor de jeugd is dat zeker een groote teleurstelling. Rarncveld. De Heer H. de Boer, stations-chef der H. IJ. S. M. alhier, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar het één klasse hoogere station Rijsseu. Ongetwijfeld zullen allen die wel eens met genoemden heer in aanraking zijn geweest, hem noode zien vortrekken. Wij wenschen hem een prettigen werk kring toe. Raam, 19 Januari. Op de agenda van dc Raadszitting van heden Woens dag a.s. komt als punt 5 voor: „Wijziging en opnieuw vaststelling der verordening regelende de samen stelling en inrichting van de plaatselijke Commissie van Schooltoezicht." Belanghebbenden bij een goede sa menstelling van genoemde commissie zijn ongetwijfeld verlangend te vernemen of de Wethouder van Onderwijs nog lan ger lid van de Plaatselijke Schoolcom missie zal blijven. Het lid van de Schoolcommissie, tevens Wethouder, zal tocli bij het geven van door B. en W. gevraagde adviezen vaak zelf gevoeld hebben, dat beide betrekkingen niet best vereenigbaar zijn. In plaats van het orgelcon cert, dat door omstandigheden niet kan gegeven worden, zal thans van wege de Commissie van het Huldeblijk aan H. M. Koningin Emma eene uit voering gegeven worden op 30 Januari a.s. in de groote zaal van Hotel Velaars door het Klein Koor a Capella onder directie van Ant. Averkamp. De ver koop van plaatskaarten is opgedragen aan een tiental dames. Het is te voor zien, dat geen enkele plaats onbezet zal blijven. Putten. Bijna overal zal 22 Jan., ter herdenking van den dag, waarop vóór 25 jaar H. M. de Koningin-Moeder in ons land haar intocht deed, feest wor den gevierd. Aan duizenden kinderen in het land zal op dien dag een feest worden be reid. Hier in ons dorp echter niet, dank zij veler medewerking. Men laat er zich hier nog al op voor staan te "behooreu tot de partij, die thans in ons land aan het roer is, maar het „Eert den Koningschijnt dan toch nog niet in alle harten te zijn doorgedrongen. In het kiesdistrict Amersfoort voor de Provinciale Staten moeten dit jaar aftreden de heeren Mr. E. D. Graaf Schimmelpenninck te Baarn, lid van Ged. Staten, P. Hartman te Soest, C. Th. van Beek en J. Bolk alhier. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Zwolle zullen worden gehouden. Het examen vangt aan op 12 Februari a.s. In de commissie, welke te Utrecht zit ting houdt, zijn benoemdtot lid en voorzitter A. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht; tot leden, de damesA. S. Borreman, geb. Philips, onderwijzeres aan de rijksnormaallessen tc Utrecht; W. E. Ouwejan, onderwij zeres aan de Marnixstichting te Utrecht W. A. Hendriks, leerares aan de indus trie- en huishoudschool te Kampen tot plaatsvervanger van den voorzitter W. Middelveld Yiersen, schoolopziener in liet district Goudatot plaatsvervangende leden, de damesA. Kroese, onderwij zeres in de nuttige handwerken, te Am sterdam J. M. Knoppers onderwijzeres aan de rijksnormaallessen te Ameron- gen. De examens voor fraaie handwerken worden afgenomen te Breda, 's Graven hage en Zwolle.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2