Binnenland. U i t de Om ge v i n g._ Stadsnieuws. vetorecht der katholieke mogendheden een betere erkenning zou kunnen ver langen dan het onbetwistbare feit, dat het Conclave in alle historische gevallen op het veto inderdaad acht heeft ge slagen. Bovendien wijst de „X. Fr. Pr." er met nadruk op, dat de Curie zich nimmer laat verlokken tot een formeele erkenning van datgene, wat haar belang als centrale macht in de toekomst zou kunnen hinderen. Het slot van het artikel luidt: „Het getuigt van de wijsheid van Pius X, als hij, die zelf tengevolge van het Oostcnrijksche veto tot opvolger van Petrus is gekozen, zich niet. verzet, dat degene, die zich door het feitelijk verloop van de pauskeuze op een of andere wijze benadeeld voelen, him meeningen en belangen pogen te doen gelden. Maar ook valtafgezien van de plicht van het zedelijk zelfbehoudvan de wijsheid van Pius X te verwachten, dat hij de curialistische beweging niet die grenzen laat overschrijden, waar zij voor andere factoren, die in de katho lieke kerk evenveel recht hebben als de Curie-kardinalen, rechtstreeks of middel lijk kwetsend zou worden." Hoewel de oorlogstoerustingen zoowel van Japan als Yan Rusland nog niet verminderen, schijnt er toch in Oost-Azië verandering in den toestand te komen. Het gros der berichten luidt althans niet meer zoo onrustbarend als voor eenigc weken terug. Men krijgt den indruk, dat de Japan- sche regeering, in weerwil van Rusland's dralen met afdoend antwoord, eene af wachtende houding blijft aannemen, ter wijl zij op Rusland's ontwijkende ant woorden en tegenvoorstellen ongetwijfeld de eens gestelde eischen herhaalt. Vol komen bewaarheid wordt dan ook het woord van den Japanschen diplomaat. „Het woord is aan Rusland." Maar in Petersburg wacht men ook nog steeds het beslissende woord uit te spreken. Zich terugtrekken is voor Rusland dan ook niet bijzonder aange naam, inaar toch zijn er in de laatste dagen factoren in het spel gekomen, die er zeker toe zullen medewerken, dat er spoedig een definitieve oplossing komt. We bedoelen de zoo haastig mogelijk gesloten tractaten tusschen Japan en China en tusschen China en de Veree- nigde Staten. Dadelijk na het sluiten van het Amerikaansch-Chineesche ver drag is dan ook een Amcrikaansch es kader naar Manilla vertrokken, natuur lijk niet met oorlogszuchtige bedoelin gen, maar alleenom dadelijk bij de hand te wezen. Dat dc Russische regce- ring door dit plotselinge optreden in het nauw wrordt gebracht, valt te begrijpen. Dat ook Engeland en Frankrijk geen belangstellende toeschouwers zullen blij ken, wordt duidelijk, als wc nagaan hoe rechtstreeks deze landen in den twist betrokken kunnen worden. Vooral van Parijs uit oefent men te Petersburg een krachtigen druk ten gunste van den vrede en overlegt men over de beste wijze, waaarop Rusland kan terugtrek ken. De kansen, dat de vrede bewaard zal blijven staan dus goed. Het is te ho pen, dat nu maar geen binnenlandsche wmclingen in Japan of in Korea, waar toe de mogelijkheid steeds bestaat, al les te niet zullen doen. Laatste Re rich ten. Londen. Reuter verneemt officiéél, dat hoewel er geen feitelijk voorstel tot bemiddeling is gedaan, Japan de regee ringen te Londen, te Washington en Berlijn heeft bericht, dat zulk een tus- schenkomst niet zou kunnen worden aanvaard. Ilajasji verklaarde aan den vertegen woordiger van Reuter, naar aanleiding van het gerucht, dat Japan andere eischen zou stellen, dat zijn regeering van het begin af niets heeft verlangd dan een niet te verlagen minimum. Hij voegde hieraan toe, niet te gcloovcn dat er Japansche troepen in de Korea waren geland. Parijs, 22 Januari. Yoor een over volle zaal interpelleerde Corrard des Essarts over de uitzetting van den abt Delsor. De Kamerzitting had duizenden op de tribunes gebracht, zooals verwacht wrerd, daar de nationalisten met hun interpellaties enkel speculeeren op ge ëxalteerd patriotisme. Thans geheel zonder succes. Minister Combes heeft geantwoord, de beraadslagingen binnen de grenzen van den meest mogelijken eenvoud te zul len houden, ten einde niet in dc kaart der nationalisten te spelen, wier wijze van de vaderlandsliefde op te vatten even luidruchtig als schetterachtig is, en enkel ten doel heeft zich op den voor grond te brengen ten koste der regee ring, die somtijds door eischen van di plomatieke welvoegelijkhcid is gebonden. Met succes speelde Combes bijkomende persoonlijkheden uit tegenovor de na tionalisten en clcricalen cn betw istte hun het monopolie van het patriotisme. Zijn verdediging werd bijna een aanval, voornamelijk tegen Ribot. Verschillenden motiën van orde wor den ingediend, waaronder een van de linkerzijde, 0111 over te gaan tot de orde van den dag. Combe6 verklaarde met deze motie zich te kunnen vereenigen. Zij werd aangenomen met 295 tegen 213 stemmen. Parijs 22 Januari. De betooging door de Ligues des Patriotes ontworpen op het Concordeplein, heeft om half zes plaats gehad. Ken troep van 3001igu- eurs kwam 4voor het standbeeld van Straatsburg onder het geroep van„Leve de Elzas." Hierop trachtte de stoet de brug over te trekken, ten einde bij dc Kamer te komen. Politie belette dit. Daarojj bleef men manifesteeren voor het standbeeld, schreeuwende Leve de Elzas Dc politie deed het plein ont ruimen. Een zestigtal mensehen wer den gearresteerd. Trijziiiuigcn, vcrecuigt 11! Dat de liberalen van verschillende schakeeringen zich laioetou a ereenigen, willen zij zich zich weder de regeerings- taak toevertrouwd zien,, een taak, waar van zij zich op zd'o Uitnemende wijze, tekortkomingen daargelaten, hebben ge kweten, dat begiut men-gelukkig meer en meer in t^-zien. nebben een lans gebroken voor.-dt5ze concentratie in ons eerste numraér. Ons blad is feitelijk zelfs een uitvloeisel van dat idee. Wij vinden in de rede van het kamer lid Mr. E. E. Yan Raalte, gehouden te Rotterdam, een gedeelte, dat hetzelfde thema zoo goed behandelt, dat wij dat gedeelte hieronder laten volgen: Wij leven nu onder eene regeering, die zich tooit niet den naam Christelijke regeering bij uitnemendheid, en die gesteund wordt door eeno gelijkgezinde meerderheid. Aanvankelijk schenen do liberalen zich er in te schikken, daar velen hunner van oordeel waren dat het ministerie Pierson-Borgesius wrel wrat hard van stapel was geloopen, bij name met de Ongevallenwet. Men moest het nu maar eens probeeren met een Kabinet uit dc rechterzijde, dat wel wat kalmer tred zou aannemen jen te minder gevaarlijk werd geacht, naardien men meende dat de drie verschillende ele menten. waaruit de rechterzijde bestond, wel tegen elkander zouden opwegen, elkander in bedwang zouden houden. De Aprilbeweging .was tevens voor de regeering ook een fortuintje Maar naar mate men heeft geleerd achter de scher men te zien, is het oordeel der libera len kalmer geworden. Het besef van den politieken toestaud wordt sterker. Men ziet, dat dc heterogene bestaud- declen van de coalitie elkander weten te verdragen. Het cement houdt nog stevig! We zijn nu aan het eind van het derde regeeringsjaar, en nu gaan de oogen open. Her blijkt dat de invloed, door de regeering geoefend, geen gunstige is. De minister van bin nenlandsche zaken, onze premier, was en is een agitator. Men heeft eerbied voor zijn reusachtige werkkracht maar niet voor zijne aanhoudende gejaagdheid, vide o.a. zijne achtereenvolgende voor stellen tot wijzigingvande Gemeentewet. De aanhoudende gejaagdheid begint ongerustheid te wekken. Systematisch bovendien wordt de vrijzinnige gedach te hier te lande ondermijnd door de re- geeringsvoorstellen zelve èn door de w ij- ze waarop zij worden ingeleid, toege licht en verdedigd, vide hetgeeu nu weder met hot hooger onderwijs is voor gevallen, zooals het hoofdartikel van de N. R. C. dat dezer dagen nog in het licht stolde. De vrijzinnige gedachte in ons land begint gevaar te loopen, en men begint dan ook in te zien dat het tijd is die propaganda te keer te gaan. Hetzelfde geldt van de stoffelij ke belangen, b. v. ten aanzien van de te verwachten indiening van een protec tionistisch tarief. De vrijhandel zal, in het algemeen belang, zijn terrein voet voor voet verdedigen, de vrijhandel, waaraan ons land zóó veel te danken hebben. Ook onze rm.terieele welvaart begint dus gevaar te loopen. Ook moet de toeleg te keer worden gegaan om het volk in twee deelen te splitsen, in kerkdijken en in socialisten, om al wat daar tusschen ligt dood te drukken. Ook wij zegt spreker staan als poli tieke partij tegenover de sociaal-demo cratie, die zich o.a. keert tegen de mo narchie terwijl wij or aan zijn gehecht klassenstrijd w ill en wij verwerpen. Geen achterstelling echter van de socialisten, geen bestrijding met machtsmiddelen, maar wel door te voeren een krachtige sociale hervormingspolitiek en door be staande misstanden weg te ruimen. Geen heil te zoeken bij reactie, ziedaar wat velen beginnen in te zien. Laten dan de aanhangers van liberale begin selen tot nauwere samenwerking komen Een zekere pater Yan Winkel uit Brussel doet in de Tijd verslag van een gesprek clat hij met Dr. Kuyper had en deelt 0. a. mede „Met cenigc voldoening op dat tee kenend gelaat verklaarde verder dr. Kuyper dat eindelijk en ten laatste zijn rusteloos eu onvermoeid streven was vervuld, nu de Christelijke partijen in Xederland hand aan hand gaan om den gcmecnen vijand van ongeloof en revo lutie met vereenigde krachten te be strijden." „Aan dat moeilijk cn dikwijls ondank baar werk, verklaarde de Nederlandsche premier reeds 30 jaren lang te hebben gewerkt, totdat eindelijk en ten laatste dc Christelijke partijen het groote nut en voordeel van dit samengaan begon nen te beseffen." De Arnh. Ct. haalt tegenover deze brutale verdraaiing der historische waar heid door den minister, een enkel staal tje aan uit de massa antipapistische stukken van vroeger dagen uit de Stan daard, nl. een artikel van Mei 1877 uit dë Standaard, waarin men o.a. leest „Door u aan Rome te koppelen, ver speelt ge uw toekomst; brengt ge uw goeden naam in opspraakverloochent ge uw volkshistorie, cn handelt ge, wat het ergst is, met uw beginsel in lijn rechten strijd. „Yerre van Rome's stemmen voor uwe candidates af te bedelen, paste het 11 veeleer op middelen te zinnen, om die stemmen van uw candidaat te weren „Keurt elk overleg met. Romein uwe leidslieden af, waar ge die ook op het spoor komt. Zeg uw vertrouwen op aan wie u, door Rome, ter overwinning wil leiden. „Plet plaatsen van advertenties in Roomsche bladen, en wat dies meer zij, moet door de publieke opinie onder ons onvoorwaardelijk worden afgekeurd." Dit is wel voldoende Gcmcugde Bericht eu. Naar de „Prov. Gron. Ct." verneemt heeft dr. B. geen appèl aangctcekend van liet vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij hij tot veertien dagen hechtenis werd veroordeeld. De termijn was gis teren verstreken. Onder zeer groote deelneming had gisteren te Helmond de begrafenis plaats van den verongelukten werkman Thijs- sen. Er bestaat cenigc kans dat de verwonde machinist Yan der Elzen nog in leven zal blijven-. De arbeid op de fabriek is zooveel mogelijk hervat. Zij die wegens de verwoesting van de fabriek Diet kunnen arbeiden, ontvangen een groot deel yan het loon. De 21-jarige dienstbode van mevr. R. in de Amstelstraat tc Amsterdam verliet Dinsdagavond haar diensthuis 0111 een bezoek aan haar vader te brengen. Zij is echter noch bij haar vader, noch bij eenig ander familielid op bezoek geweest en sedert spoorloos verdwenen. Men vreest dat haar een ongeluk over komen is. De bijna 85-jarige weduwe Yan Gies- sel aan de Langewijk tc Dedemsvaart, verliet Dinsdagavond ongeveer 7 uur haar woning 0111 melk te halen. Zij keerde niet weer. Door de duisternis misleid liep zij vermoedelijk in liet kanaal, floowcl reeds in den nacht, met dreggen werd begonnen, mocht men er met in slagen haar lijk te vinden. Veenemlaal. De heer J. Boijers, stations-chef tier H. IJ. S. Malhier, is tot de 2de klasse bevorderd en met in gang van 1 Maart overgeplaatst naar Tiel. Zijn collega aldaar, de heer Sut herland, zal hem op dien datum ver vangen. De in een der vorige nummers aangekondigde bijeenkomst, van voorstan ders cener feestelijke viering van dón verjaardag van H. M. tie Koningin werd Maandagavond j.l. in het hotel van den Heer van Lent gehouden. De yoorloopige commissie smaakte het genoegen ruim een 80-tal belangstellenden aanwezig te zien. Na de sobere viering van vroegere verjaardagen geschetst te hebben, ein digde haar voorzitter, de Heer Vos, zijne kernachtige toespraak met eene krachtige opwekking, die het in begin sel aannemen cener feestelijke herden king tengevolge had. Alsnu werd een definitief bestuur ver kozen, waaronder dc voorloopige com missie, bestaande uit 21 personen. Hier aan werd een sub-commissie toegevoegd, tlic zich met de inning der bcnoodigde gelden zal belasten. Ten slotte werd op voorstel van een der aanwezigen de heer burgemeester tot eore-voorzitter be noemd. Spoedig hoopt liet bestuur iets omtrent dc plannen van feestviering me de tc kunnen doelen. Door verschillende omstandig heden kon de 2de uitvoering in dit seizoen van do vereëniging tot „Gezel lig Verkeer," oorspronkelijk vastgesteld op den 21 en Januari, dien dag niet doorgaan. Zij zal nu den 3en Februari gegeven worden. Alsdan zal het gezel schap van den heer H. ter Hall van Amsterdam optreden. Zeist. Men meldt ons: De zoo wolbekende Schaerwcijder bos- sclien nabij bet N. C. S. Station zullen als villapark geëxploiteerd worden. Door liet aanbrengen van een 20 M. brecde boulevard zal tevens een korte en mooie verbinding van ons dorp naar het Huis ter Heide, Baarn, Amersfoort enz. tot stand komen. Dit park, dat men zich voorstelt groot en prachtig aan te leggen zal zoowel voor onze gemeente, als voor de vele familiën, welke zich hier steeds meer en meer vestigen, een groote aanwinst zijn. Bussitiii. Het rijksbelastingkantoor, dat van Naarden naar hier wordt ver plaatst, zal in de Havenstraat hoek Visscherstraat gevestigd en denkelijk 1 Februari a.s. voor liet publick ge opend wordei. - De sportliefhebbers kunnen zich wederom verheugen in 't vooruitzicht van de dit jaar op Cruysbergen te houden courses. De datums daarvan zijn bepaald op 12 Mei, 12 Juni, 10 Juli, 7 Augustus, 4 September en 16 October. Baarn. De verecniging „Natura" alhier heeft in een dor zalen van het hotel Velaars haar jaarlijksche huishou delijke vergadering gehouden onder piesidium van dr. A. J. A. Thomas. Uit het jaarverslag bleek, dat liet aan tal leden van 42 tot 51 is gestegen. Er werden dit jaar 8 huishoudelijke en 1 openbare vergadering gehouden. De penningmeester bracht verslag uit van zijn gehouden beheer, welke bescheiden werden nagezien door de heeren dr. W. Astro en A. Horsman Jr. en in orde bevonden. Naar aanleiding hier van sprak de voorzitter den lieer Becker, die als penningmeester moest aftreden en niet herkiesbaar was, in hartelijke woorden toe. Als opvolger werd geko zen de heer Adr. Boer. Tot nieuwe leden werden met algemecne stemmen benoemd de heeren G. Pos, alhier, cn dr. II. A. P. Schooncnbeek, te Soest. Medegedeeld werd, dat de lieer Becker in een openbare vergadering met licht beelden zal spreken over „Kolenmij nen." Tot deze vergadering zullen ook de oudste leerlingen der scholen toe gang hebben. Datum en zaal zullen nader bekend worden gemaakt. Nadat nog eenige mededeelingen waren ge daan, werd de vergadering tegen half elf gesloten. Harderwijk. Dc heer M. Broek man, debitant der Staatsloterij te lieer renveen verzond, naar tnen ons mede deelt, 31 Dec. j.l. per post naar hier een brief, inhoudende 8 twintigsten der Staatsloterij van No 3197 eu 2 twintig sten van No 1717. Het blijkt nu, dat die brief niet aan zijn adres bezorgd is. De afzender heeft daarvan kennis gegeven aan den Direc teur der Staatsloterij en aan de Admi nistratie der Posterijen. Xijkcrk. Op liet land van den heer Schuld dicht bij liet station heeft de heer D. Neelmeijer, fabrikant tc Apel doorn, uitnemend geslaagde proeven genomen met de door hem gefabriceer de Theo-fakkel. Wij vertrouwen, dat velen zicli dit bij uitstek practische brandbluschmiddel zullen aanschaffen. Hilversum. Voor de Verecniging voor Werkverschaffing zijn nu geregeld een zestiental mannen ouder haar con trole aan liet werk aan de vloeïvelden. Op tiitnoodiging van onze plaat selijke afdeeling der Ned. Maatsch. van Tuinb. en Plantk. hield de heer De Groef tuinbouw'wandelleeraar Woensdagavond in den foyer van het Concertgebouw een lezing met lichtbeelden over vruclit- boonicn. Behandeld werd de beste manier van kweeken en dc keuze van hoornen voor den aanleg van tuin of boomgaard. Dc 18-jarige v. d. V. alhier, die na een twist zich Vrijdag 15 Januari met zijn meisje verwijderde wij deelden liet reeds in ons vorig nummer mee houdt zich naar de Amsterdamsche po litie bericht te Namen in België op. Do vader is hem daar zoeken. Van het meisje hoort men nog niets. Bunru, 20 Januari. De verfraai- ingscommissic alhier richtte het verzoek haar drie deskundigen toe te voegen, op wier advies zij later bij het eventu eel vellen van boomen zich zou kunnen beroepen, en om tevens liet publiek ge rust te kunnen stellen, dat men niet noodcloos tot weghakken overging. Dit request werd heden in den raad behan deld. Verder nam de raad op voorstel van B. en W. het besluit, om machtiging aan te vragen tot het verlagen van het wettelijk maximum „vergunningen" cn dit vast te stellen op 29. liet aantal leden van de schoolcom missie werd gebracht van 5 op 7 en de toelage daarvan verhoogd van H25 tot Hl00 Bij de rondvraag brengt jhr. van der Brandeler nog ter sprake den z. i. trcu- rigon toestaud van den weg bij den lieer Hcybrook. De voorzitter antwoordt hierop, dat dezo zaak in een vorige vergadering afdoend is behandeld. Baarn 22 Januari. Door een zes tal ingezetenen dezer gemeente worden pogingen aangewend tot oprichting van een Kiesvereeniging als afdeeling van dc Christelijke Historische Partij. Niemand schijnt hier warm genoeg te zijn voor dc liberale beginselen om het initiatief te nemen tot oprichting van een liberale Kiesvereeniging. Dc gewone audiëntie van den minis ter van justitie zal Woensdag a.s. 27 Jan. niet plaats hebben. Tot tijdelijk klerk ter gemeente-se cretarie alhier is benoemd de heer J. Proper, in gelijke betrekking thans werkzaam te Heerde. Het Sportblad verneemt, dat de voet- balvereenigingen „Quick en U. D. I. zich vercenigd hebben onder den naam van C|(uick) lJ(di.) C(ombinatie). In de uitstalkast van den heer Mor- sink op dc Langestraat staat een mooi portret van H. M. de Koningin-Moeder, omgeven door een schat van bloemen. Wel de moeite waard, 0111 eens een kijkje te nemen. De bij de militaire verkenningen ge detacheerde le luit. der Inf. J. Alma wordt 1 Mei overgeplaatst bij het 5c Regiment alhier. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat Koningin Emma haar intrede deed in onze residenti^A^-^A.^ Overal in 911s J^ul/werd dit feit fees telijk herdacht, ook in Amerafoort door het uffs'teken van vlaggen,,, door het houden-, 'van .één takk^fóptocht en het brengen van' eeiLjgövëriade aan den Bur gemeester dpoFMrie werkliedenvereeni- gingen - 'R.K. Yolksbond,, Chr. jNat. Werkmansbond en Patrimonium. De sympathie van een groot deel van het Nederlandsche volk heeft Ze ver sterkt door de nobele bestemming door haar gegeven aan de bijeengebrachte gelden bij liet. neerleggen Harer taak als Regentes, welke bestemming ook ge geven wordt aan de thans bijeenge brachte gelden. Wij hopen dat hierdoor het Sana torium voor longlijders nog meer aan zijn bestemming zal kunnen beant woorden en vooral ook toegankelijker zal worden voor minder vermogende longlijders. Men verzoekt ons het volgende te willen opnemen De Afdeeling Amersfoort der Vcr- ceniging tot opvoeding van Halfver- weerde Ycrwaarloosde en Yorlaten kin deren in het Huisgezin, noodigt bij deze: „Ingezetenen niet leden derYer- eeniging uit, tot bijwoning der alge- meene vergadering van leden op Don derdag a.s. 28 Januari 'sn. 111. 3 uur in „Ons Huis" teneinde uit het alsdan mede te doelen jaarverslag over 1903 te vernemen„hoe de Afdeeling op heden 22 kinderen als biervoren be doeld onder haar toezicht in huisge zinnen doet verplegen, en dusdoende voor liet noodlot behoedt dat hen een maal bedreigde, welk een en ander voor de genoodigden een motief moge zijn aan decz' arbeid bewijs van sympathie te schenken met tot de verceniging toe te treden, 't. zij als lid, 't zij als begun stiger tegen eene jaarlijksche contri butie van f2.50 a fl." Het inbrekersgilde schijnt, als wij dc geruchten mogen gelooven, nog steeds op „de Berg" bezig te zijn. Wij kunnen ons 'best voorstellen, dat dc bewoners van dif stadsgedeelte zich

De Eemlander | 1904 | | pagina 2