LAPPEN, Advertentiën. Koestraat. SAFE DE Is it SI T. LAMAISON BOUWER Co. Jac. den JCertogh. O Pil UIMIN G VAN GOEDEREN. tfortmann JCehenkamp. JCuis- Jiijtuig- decoratieschilder. W. de VAAL Kampstraat 56, Extra aanbieding! Zoolang de voorraad strekt! G. W. Jacky Co. Brandstoffen - - - - Magazijn, KANTOOR: „De Graaf van Atlone". L. Van Achterbergh, E. J. Ruitenberg*, Maandag, Dinsdag Woensdag 25, 26 en 27 Januari: enkele stellen afgepaste GORDIJNEN, en door de Étalage beschadigde - - De Ondergeteekende bericht aan het geachte Publiek, dat hij zich alhier heeft gevestigd als: niet hee.lemaal op hun gemak gevoelen en dat zij zich wapenen tegen derge lijke indringers. Yoor onze politie-agentcn, die daar 's nachts in burgerkleeding surveilleer en, wordt de taak daardoor minder gemak kelijk en bovendien gevaarlijker. Een ieder behoore o. i. op zijn hoede te zijn niet 'te spoedig van zijn \vapens gebruik te maken, opdat niet een onschuldige het slachtoffer worde van te groote vrees en angst. Wie in ieder geval veilig wil gaan, verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie„SafeDeposit." Dondermiddag werd in „De -Arend" de inventaris verkocht van den heer, over wieu destijds kolommen in verschil lende bladen gestaan hebben betreffende zijn verkwistend leven. Mooie prijzen werden besteed o.a. voor een Encyclo pédie H 98, voor een eikenhouten boe kenkast fl 165; voor verschillende pak ken boeken tot H 50 toe. En toch hadden o. i. de boeken veel meer geld opgebracht, indien ze behoorlijk geca talogiseerd waren geweest. Bovendien had ook dan een ieder kunnen krijgen, wat hij wenschte. De afdeeling Amersfoort van den Koninklijken Nederlandselieii Bond van Oud-Onderofficieren gaf Donderdagavond een soiree amusante in de concertzaal van „Amicitia." Het batig saldo van deze uitvoering zal worden afgedragen aan de Plaatse lijke Commissie tot het brengen van cene bijzondere hulde aan H.M. de Koningin-Mocdo*. Opgeroerd werd in de allereerste plaats „Schinderhannes" operette in 2 bedrijven van Emile Seipgens. In geen enkel opzicht bezit deze ojjerette eenigc kunstwaarde. De uitvoerenden deden uitstekend hun best; de solopartijen werden goed vertolkt, vooral die van Schinderhannes, Zwarte Peter en Elorenske. Hyacintha, de tooverheks en moeder van Hannes verdient een pluimpje extra voor haar goed spel, en uitnemende dictie. De koren klonken goed. De be kwame pianist Hendriks accompagneerde uitstekend deze operette. Een partijtje zes- en zestig, duo voor tenor en bas, muziek van Genée, werd uitstekend vertolkt door de lieeren Y. en v. B. Tot slot werd een klucht in één bedrijf opgevoerd en wel: „Een half uurtje bij den kapper." Zeer goed werd er gespeeld, vooral door de studenten. Een muziek-ensemble van ecnige staf muzikanten zorgde op artistieke wijze voor afwisseling- gedurende de pauzes. Hedenavond wordt déze uitvoering herhaald in „De Arend." UIT DE PERS. TJit Dr. Bronsveld's Kroniek- Na enkele woorden gewijd te hebben aan de redevoeringen der socialisten bij de Staatsbegrooting, zegt Dr. Bronsveld in zijn jongste kroniek in de Stemmen voor waarheid en vrededat liet socia lisme niet alleen onder de volgelingen van Mr. Troelstra heeft post gevat, maar ook onder de leden der zoogenaamde christelijke werklieden-organisaties en wel meer dan velen vermoeden. Waar Dr. Kuyper zich in de Kamer met een grap van den heer Staalman heeft afgemaakt, moet men niet verge ten, dat zeer velen denken, wat de af gevaardigde uit den Helder uitspreekt. Als dan zegt Dr. Bronsveld „De minister Kuyper spreekt anders dan het Kamerlid deed. Door zijn taal heeft hij socialistische, neigingen en opvattingen levendig gemaakt en ge houden in de harten van vele „christe lijke" werklieden. Patrimonium wordt niet altijd gemakkelijk bedwongen. En nu die vereeniging met roomseh-katho- lieke werkliedeu-veroenigingon en met den Chr. werkmansbond dikwerf samen gaat, zal hot op den duur niet gemak kelijk vallen die duizenden in dén toom te houden. De regeering zal veel moeten doen om hen tevreden te stellen. Reeds nu zijn zij teleurgesteld door don gang van 't werk. De socialo wetten blijven, naar hun zin, te lang uit. En dat een rege ling van 't hooger onderwijs ook behoort tot den socialen arbeid der regeering is een der stoutste sofismen, waarvan dr. Kuyper dezer dagen zich heeft bediend." Na opgemerkt te hebben, dat de christelijke werklieden, wat aangaat lots verbetering of liever loonsverhooging, on geveer hetzelfde eischen als de sociaal democraten, trekt Dr. Bronsveld het in twijfel, of het wel goed is, dat werklie den en werkgevers afzonderlijk geor ganiseerd zijn. Ilij vervolgt dan: „Maar nu, door dat bijzonderlijk op treden is toch een soort oorlog geproc lameerd, of brengt men het niet verder dan tot den gewapenden vrede. Voeren de christelijke organisaties niet-tot in williging van wenschendan zullen geen paters en geen pastoors, dan zal geen demagoog als dr. Kuyper hen tegenhou den. Laatstgenoemde heeft in zijn kerke lijke. loopbaan niet liet Voorbeeld gege ven van die zachtmoedige wijsheid, wel ke de brief van Jacobus ons aanprijst, lloe zou ziju geestelijk kroost daarin uitmunten? En dat de Christelijke Werk mansbond gaatfraternizeeren inetroom- schen cn gereformeerden is wel het voetspoor voigen van dr. de Visser, maar op zijn zachtst gesproken onvoorzich tig. Men werkt hot socialisme in de hand, en Kamerleden, wier dagen vier jaar zijn gesteld, of zoo zij zeer sterk zijn acht jaar, staan aan groote verzoe kingen bloot. Toenadering te bewer ken, gemeenschapsgevoel, christelijke broederschap: dat moet de leuze zijn van hen, die zich bezig houdou met het sociale vraagstuk. Doen zij dat al tijd? Heeft het materieel© belang niet het hoogste woord Ik vraag het maar." Hierop bespreekt Dr. Bronsveld het debat in dc Tweede Kamer over de grenslijn der politieke partijen; hij ont kent, dat God geopenbaard heeft een stelsel van Staatkunde of van cenige andere wetenschap. Met enkele voorbeelden uit dc ge schiedenis der laatstverloopen 50 jaren toont. Dr. Br. aan, dat men aan een bijzondere openbaring van God geloo- ven kan en toch in politids kan ver schillen van menschen, die er ook aan geloovcn en kan overeenstemmen met hen, die elke bovennatuurlijke verlich ting bestrijden. „Bij liet stemrecht b.v., zegt Dr. Br. ijverde Dr. Kuyper met alle macht voor de handhaving van het ministerie-Tak, dat ons liet nagenoeg algemeene kies recht bezorgen wilde. Dr. Kuyper en de sociaal-democraten zijn beiden inge nomen met een volksleger." Op het gebied van zedelijke vraag stukken zijn er voorbeelden te over van dergelijk samengaan, als drankbestrij ding, Zondagsrust enz. Daarna komt Dr. Bronsveld op de repliek van den minister Kuyper aan Mi*, van der Ylugt, in de vergadering van de Tweede Kamer van 5 Dec. j.l. met name op hetgeen de minister toen over de tafels van Hammocrabi gezegd heeft. Waar dr. Kuyper zoo boud sprak over het gezag van de Schrift als Gods Woord, wijst Dr. Bronsveld op de be oordeelingen van Dr. Kuyper's Ency clopedie door Dr. Daubanton, in welke beoordeeling het geheele scholastieke weefsel van Dr. Kuyper's theorie over de Schrift draad voor draad werd uit eengerafeld en Dr. Kuyper heeft daarop nooit geantwoord. De wijze waarop Dr. Kuyper in de Kamer het gevoelen weergaf van Prof. Kuenen over het ontstaan van het Oude Testa ment wordt zeer onvolledig en daardoor onjuist genoemd. „Maar zegt Dr. Br. de schrift- theorie van Dr. Kuyper, al is hare on houdbaarheid door Dr. Danbanton on weerlegbaar aangetoond moet tot iederen prijs worden vastgehouden want bet ge heele vermogen van de antirevolution- nairen over dc groote schare viel weg, indien zij met de formule: de bijbels Gods woord, niet meer opereeren kon den." Dr. Br. laat hierop volgen „En daarom is het zoo te betreuren, dat bij en na deu uitslag der jongste verkiezing voor de Tweede Kamer het meer dan ooit wordt beweerd en ge loofd wie christen is moet antirevolu- tionnair zijn Zelfs werd de oprichting van de eerste haveloozen-school in ons land te Amsterdam een werk van auti- rovolutionnairen genoemd. Ik kom tegen die aanmatiging op met alle kracht, en zou de zaak van het ware Christendom verloren achten, in dien zij afhankelijk was van een coali tie, als welke nu in ons land de teu gels in handen heeft, en welker hoofd- bestanddcelen worden gevormd door neo-calvinisten en jezuïeten. Daar gaat geen zedelijk gezag uit van dit ministerie. Macht heeft dr. Kuyper, eu hij heeft bijna bereikt wat eens ge noemd is in het openbaarj als zijn hoog ste wensch. Dat besef van macht te hebben sprak uit zijn redevoeringen in de Kamer veel meer dan vroeger. Hij gevoelt zich sterk. Maar tegelijkertijd ondermijnt hij het gezag. Zal men eer bied koesteren blijven voor mannen, die hun ambt te danken hebben aan partij belangen Zal de wijze, waarop dr. Kuyper over burgemeesters sprak, geen knak geven aan dc achting, welke men dezen magistraten behoort toe te dra gen Nog moet deze regeering een weinig maat houden zij zou het anders in 1905 kunnen verliezenmaar als zij ook dan zegeviert, dan zal men eerst zien, hoe wij zijn overgeleverd aan farizeïsme en ultrainontanisuie." Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 14 tot en met 20 Januari 1904 GEBpRlNCornelia Gijsberta Maria, d. van G. Verschuur en C. van Geijn, Maria Cornelia d. van F. T. J. Rutten en A, de Waal Gerritje, d, van G. Kempkes en W- van t Net. Gijsbertus, d. van G. de Gans en A van der Horst. Grietje, d. van G. van Winterswijk en E van der Velden.Wilhelmus Johannes, z. van H B. Rouwhorst en C. Yelthuizen Herman Joannes Henricus Maria z. van II. B. Fort- ïnann en M. A Tolboom. Alex ander, z. van G. Bikkers en M. van Dijk. Grietje, d. van J. G. Stuurop. Jan, z. van .J Post en II. van Dijk. Josephus Benjamin en Her manns Joannes, twee z. van J. B. Bos en II. J. Klein Selierpenzeel. Cornelis Johannes, z. van C. J. Nier- strasz en II. W. A. van Dijk. Doeke, z. van M. Terpstra en II. Lankwarden. ONDIRTROUWD: A. M. Meijer en J. C. Verbeek. - H. van Harpen en J. E. B. Ebert. J. Nijman en M. M. Helmerhorst. GEHUWD: Geene. OVERLEDENHendrika Gosewiua Teuthof, 2 m. Arie Kok, 70 j. eehtg. van M. Boersen. Carolina Louisa Charlotte Dorothea Abresch, 90 j. wed. van II. B. Graswinckel. Dirk Lee- ninga, 10 m. Hendrik de Kievit, 47 j. echtg. van C. Blankesteijn. Johannes Anthonius van Gelderen, 01 j. eehtg. van M. Vermeulen. Stephanus Rosier, 51 j. echtg. van B. Peters. Jacob Willem van Ach- terbergh, 79 j. wedr. van W. W. Richter. Catharina Alberdina Wen- tink, 8 d. Hendrica Mater, 78 j. wed. van W. van Oostenbrugge. VERCiADERIXGEN enz. 23 Januari 's avonds 8 uur in „De Arend" Ivon. Ned. Bond van Oud-On derofficieren. Opvoering van Schinder hannes enz. 24 Januari 's avonds 8 uur in't Volks gebouw Havik 20. Gezellige bijeen komst v/d Amersf. Bestuurdcrsbond. SprekersA. J. Resink en J. A. Lentz PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Januari Remonstrantsche Kerk voormiddags 101/a uur Ds. I. Hooykaas. Lutliersehe Kerk: voormiddags 10 uur Ds J. L. P. de Meijere. Tot onze spijt kunnen wij voor 't vervolg, evenmin ais andere bla den, de predikbeurten van de St. Joris- of Groote Kerk in onze ko lommen vermelden. (Red.) 374c Staatsloterij. VIJFDE KLASSE Eerste week. Trekking van 20 eu 21 Jan. 1904. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 1714 2348 2853 6977 13582 14155 18911 18923 en 20104 Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1088 1721 1727 2333 2364 2390 2833 2839 6972 6978 11760 11765 11766 11853 11855 13572 13575 13579 14150 18916 18937 en 20107. Volgende trekkingen geschieden 2629 Jan., 14 en 812 Febr. 1904. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokkeu lot, de navolgen de prijzen: 1 van flOOOOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 40 van f 1000,53 van f 400, 59 van f 200, 134 van f100 en 2012 van f 70. MARKTBERICHT. Amersfoort, 22 Januari. Zandaardappelen per H.L. f 2.50 a 3. Appelen f 5.a 8. Peren f 0.a 0. Hoendereieren per 100 stuks f 5.00 a 5.60 Boter per K.G. f 1.25 a 1.40 Kippen f 0.90 a 1.20 Kuikens f 1.a 1.30. Piepkuikens f 0.a 0. Eenden f 0.90 a 1.20 Hazen f 0.a 0. Wilde konijnen f 0.a 0. Tamme konijnen per stuk f 0.90 a 1.40 Duiven per paar f 0.50 a 0.70 Magere varkens f 0.a 0. Zeugen f 40. a 50 Biggen f 5.a 8. Aangevoerd waren H.L. Peren. 10 H.L. Appelen. 50 H.L. Zandaardappelen. 30000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1400 kilo Boter. stuks Vee. Magere Varkens 300 Biggen en 10 Zeugen. Laniaison Bouwer Co. Commissionairs in EHectcii AMSTERDAM, NIJMEGEN, AMERSFOORT. Huurhuizen 39, belasten zfcli met den in- cn verkoop van fondsen, sluiten prolongation, koopen en verkoopen van coupons, buitenland- sche wissels, vreemd bankpapier verschaffen gelegenheid tot, liet in bewaring geven van waarden in de safe-kastjes hunner gepantserde brand- en inbraakvrije kast, waar voor nadere condities te hunnen kantore verkrijgbaa r, Kantoor geopend eiken werk dag van 93 71|281|2*. r.EVESTKU) 1890. Arulieinsclie straat 1. Timmerman en Makelaar. WEVEKÜINOEL 11. Men vrijwaart zich voor verlies van EFFECTEN en KOSTBAARHEDEN tengevolge van Braml of Klctstal door zijne waarde te bergen in boven genoemde INRICHTING. KEEEBJIAHEBIJ Langestraat 120 hoek Huurhuizen. SPECIALITEIT in Engelsclie Stoffen, en fijne Zwarte Stof fen voor Smoking- en Rokcostumes. EASGESTBAAT 63, over de Kromiuestraat. Onder minzame aanbeveling, LAKENS VAN I" 11 UIA OBASLINNEN. 130 c.m. breed en 250 c.m. lang f 1.45 156 250 f 1.90 170 250 f2.10 200 250 f2.45 LAKENS VAN PRIMA LINNEN. 140 c.m. breed en 250 c.m. lang f2.30 160 250 f2.60 200 250 f3.50. Alles in bekende soliditeit en tegen uiterst laag genoteerde prijzen Zeer gunstige gelegenheid voor Hotels en andere groote inriehtingen Bij bestellingen boven f100 nog 5% korting. Broedergemeente Zeist.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3