Buitenland. Binnenland. U i t de Omgev ing^ Een Intermezzo. arme arbeidster zal tot een veel erger positie zinken.Met andere woorden deze politiek van beschermende rechten zal de armsten en zwaksten van ons volk onderdrukken en ellendig maken en zal den maatschappelijken hervormer, den menschcnvriend, den geestelijke, den arbeid nog moeilijker maken, dan die al is. „liet Engelsche vrijhandelstelsel met zijn geweldige vertakkingen, zijn verrei kende expansive werking en zijn open deur voor vrije, gezonde concurrentie van alle zijden was tot nu toe een groote hinderpaal en bolwerk tegenover de spe culanten in nartellen en ringen, die blijk baar aan niets denken, dan aan hun ei gen zelfzuchtige winste en voor het lij den der armen geen hart hebben. En de blinde, goedgeloovige aanhangers van Chamberlain willen dit bolwerk slechten, opdat de geheele beschaafde en onbe schaafde wereld des te lichter aan de tyrannie van deze gewetenlooze kapita listische speculanten ten prooi zal wor den De bisschop eindigt met een waarschu wing om Chamberlain niet in de politiek te steunen. Het is hem ter oorc geko men zoo schrijft hij dat bij de verkiezing in Sudlow vele geestelijken voor den protectionistischen candidaat medegewerkt hebben. Het speet hem zoo iets te hooren en hij hoopt, dat het niet waar is. Want hieromtrent was hij zeker: Iedere bisschop, priester of die naar van den godsdienst, die zich liet overhalen om een protectionist bij een verkiezing te begunstigen, ondersteunt, de rijken ten koste van de armen, de sterken ten koste van de zwakken. Met dezen nieuwen tegenstand vermin dert opnieuw de kans van slagen van het Chamberlainitisch-protectioni8tisch stre ven. En 't doet goed de bovenstaande eenvoudige waarheden, waaraan wij geen commentaar behoeven toe te voegen, te vernemen uit den mond van een hoogge plaatst bedienaar van den godsdienst aan de overzijde van het kanaal. De vergadering Van de vereeniging Amersfoortsehe' Huishoud- en Industrie- schoor' op Zaterdagmiddag 3 uur j.l. kwam als een intermezzo in de behan deling der zaak in onff.blad.tussdjp^nbeide. In ons. eerste artikel «Mfëf nu?", be stemd om dooi een tweede gevolgd te worden, waren we-tbt de conclusie ge komen, dat de Mjesto weg, om tot liet doel te geraken, zou zijn: zich tot den Gemeenteraad te wenden met het ver zoek, dat de Gemeente het door den minister gegeven voorbeeld mocht volgen, dus eveneens haar juarlijksch subsidie op 7/10 gedeelte zou vaststellen van het bedrag, aanvankelijk door haar verleend, alzoo op f 1750 per jaar. In de hierboven gemelde vergadering nu stonden tegenover elkaar: lo. Het voorstel-Tliiel, inhou dende: De Vereeniging aanvaardt het door de Regeering voor 1904 toe gestaan subsidie van f 3500 7/10 van de gevraagde f 5000), en wendt zich tot den gemeenteraad met het verzoek, het reeds verleende gemeentelijk subsidie van f 2500, in dezelfde verhouding te willen verminderen tot 7/10 van dat bedrag, dus tot f 1750, zoodat bij inwilliging van het verzoek de school in 1904 tot stand komt en wel, overeenkomstig de woorden van den Ministeraaiivan- wagen langs den weg liep, had zij er geen zakje meel, geen gras voor de koe, maar iets veel kostbaarder* op de kleine Sidse, het dochtertje van haar zoon. Toen het kind, nu ruim een jaar ge leden ter wereld kwam, rood en schreeu werig, was het zeker eveu leelijk als de arme Mads indertijd op denzelfden tee- deren leeftijd, en toch werd het dooi de grootmoeder gehouden voor de ver persoonlijking van al wat schoon en lief was. Het leek wel alsof Sidse al de tee- derheid, die zij haren zoon had ont houden, opgezameld had om ze aan zijn kind te verkwisten want van het oogeu- blik af, waarop het meisje geboren werd, legde de grootmoeder met bijna gul zige liefde beslag op haar. Heden had zij het kind, zooals zij bijna dagelijks deed, op haar kruiwTagen naar een plekje in de schaduw der oude populieren gereden, en haar al breiend bewaakt, maar toen was zij op eens zoo wonderlijk geworden. Ternauwer nood was zij in staat gewreest den wagen tot voor het huis te brengen, en Stine had het kind naar binnen moeten dra gen. Mads zat juist in zijn vriendelijke huiskamer een kop koffie te drinken toen Stine met haar) kind op den arm zich in de deur vertoonde. Hij was dikker geworden en zijn golvende, donkere baard reikte hem ver over de borst, kelijk op kleiner voet „opge zet." 2o.Het Bestuurs-voorstel, hierop neerkomende, dat de Vereeniging het Rijkssubsidie van f 3500 (door den Mi nister voorgesteld, in plaats van de ge vraagde f 5000) van «le ]ian<l zal wijzen: dat zij de intrekking der ver leende gemeentelijke bijdrage voorkomc door de mededeeiing aan den Raad, dat liet Bestuur zal trachten opnieuw niet den Minister in onderhandeling te ge raken, hopende den steun van den In specteur, dien deze daarbij beloofd heeft, te zullen bereiken, dat de Minister op de Staatsbegrooting Aan 1905 de volle f5000 zal willen voorstellen, zoodat de school dan in 1905 tot stand zou ko men in plaats van in 1904 dus toch in liaar vollen ontvang „op gezet." Ziedaar de twee verschillende stand punten, zakelijk aangegeven. Hoe gaarno hadden wij over die twee standpunten ook zakelijk van gedachten gewisseld willen zien ter vergadering Maar het moet ons van het hartde leiding van den voorzitter was van dien aard, dat wij met weinig genoegen aan de vergadering kunnen terugdenken, en dat zij meer geschikt scheen om alhier de goede zaak n.l. de totstandkoming ecner Industrieschool alhier tebcnadcelen, dan te bevorderen. Hoe de voorzitter er toe kon komen, om een der sprekers, nog wel den Voorzitter \an het Nuts-depar- tement aan welke vereeniging en aan welken persoon beide de Vereeniging „de Industrieschool zooveel verplichting heeft, op luwe wijze te weigeren voor de derde maal het woord te voeren, daar kunnen wc eenvoudig niet bij Gelukkig was de vergadering wijzer en gaf den voorzitter ongelijk. Over het geheel lag er in de leiding van den voorzitter een schijn van „Ieder die het anders inziet dan de meerderheid van het Bestuur beschouwen wij als vijand van de school". Te meer had dit verre moeten blij ven, waar het Bestuur wist, dat het, door zijn talrijkheid, en door zijn deel neming aan de stemming over het eigen voorstel, een gewicht in de schaal zou leggen (11 van de 26 tegenwoordige leden waren bestuursleden), waartegen over de vrije gedachtcnwisseling, wel als een natuurlijk tegenwicht had mogen gelden. Wij meenden zoo uitvoerig bij dit punt te moeten stilstaan, onulat de ver werping van het voorstel Thiel met 10 tegen 13 stemmen en 3 onthoudingen, een poover succes mag heetcn voor het Bestuursvoorstel. .Neemt, men in aan merking, dat van de 11 bestuursleden, slechts 3 zich voor het voorstel-Thiel verklaarden, dan komt men tot de con clusie, dat van de n iet-bestuursleden ter vergadering aanwezig, de meerder heid zich verklaarde vóór liet voorstel- Thiel. Waar het hier geldt een levenskwestie, neen de levenskwestie voor de Vereeni ging, n.l. de vraagzal de industrie school er komen of niet, meenen wij, dat het Bestuur in het verkregen resul taat geen voldoenden grond onder de voeten heeft verkregen. De vereeniging telt meer dan 200 leden. Een nieuwe ledenvergadering, op een meer gelegen uur en met de aan maning op het convocatiebiljet: „trouwe opkomst dringend gewenscht," is dunkt ons, voordat het Bestuur tot handelen overgaant, een gebiedende eisch in het belang der zaak. maar anders was hij weinig veranderd, en zijn bruine oogen hadden nog de oude verwonderde uitdrukking, waar mede hij zich ook thans op de binnen komenden vestigde, alsof hij nog altijd moeielijk kon gelooven dat hij het was, die zulk een knappe vrouw en zulk een lief kind de zijnen mocht noemen. Sidse wankelde met moeite naar bin nen. Haar beenen vermochten haar bijna niet te dragen, en Mads moest hot kind vasthouden terwijl Stine haar naar bed hielp. In den loop van den nacht werd zij erger, en zelf inziende dat het spoedig met haar gedaan zou zijn, gaf zij haar verlangen naar het bezoek van een gees telijke te kennen. De jonge hulpprediker kwam en on derhield haar zoo schoon en bemoedi gend over de liefde, over de liefde des Heeren, en over de liefde die wij men- schen elkander onderling belmoren tc toonen hij noemde de liefde de schoon ste van alle gaven der Voorzienigheid, omdat zij in staat is zelfs den geving- sten en meest verworpen der sterve lingen te louteren en op te heffen. Na het vertrek van den predikant wenkte Sidse haar zoon bij zich. Hij ging op den rand van haar bed zitten. Sidse hief haar bevende bruine hand op. Mads trok werktuigelijk het hoofd tusschen de schouders, bereid om, als dit haar goed dunkte, zich nog eens en misschien voor het laatst, lijdzaam te Wij hebben genoeg ervaring van het vereeiiigingslcven en genoeg respect Yoor een eenmaal genomen beslissing, om te willen bepleiten, dat elke be slissing overgedaan zou moeten worden. Maar in dit bijzondere geval, waar voor in liet reglement geen bepaling schijnt te bestaan, ten aanzien van het kleinste aantal leden, dat bij gewichtige beslissingen aanwezig moet zijn, bij een vereeniging waar ook geen referendum bestaat, herhalen wij, in uit geval pleit alles ervoor, de zaak nog eens in een meer voltallige vergadering opnieuw te behandelen. Tevens zou dan ook geïnformeerd kunnen worden, of het Nutsdepartement bij handhaving van hetge vallen besluit, be reid zou bevonden worden, om zijn aan bod te handhaven. Want in de vergadering maakte het w el een punt van overweging uit, of de gemeenteraad zijn besluit voor 1904, ook voor 1905 van kracht, zou doen blijven, maar het Nat werd meer als quantité-négligeable" beschouwd. Het uitstel van een jaar, hetgeen de kern van het Bestuursvoorstel is, is niet zoo onschuldig als het er uitziet! Eerstens valt het te betwijfelen, of de minister op de staatsbegrooting van 1905 de volle f5000 |zal willen voorstellen, waar hij het op die voor 1904 weiger de te doen onder aanvoering van het motief: „dat de school niet op al te grootcn voet moet worden opgezet." rIeu tweede, is het de vraag, of de gemeenteraad genegen zal zijn, zijn be sluit een jaar te verleggen en of zij dat zal klimmen in verband met de rege ling van het kookonderwijs der herha lingsschool. Ten derde, moet ook nog blijken, of het Nut, in verband met de belangen van de „Fröbel-School" in een uitstel van een jaar zal kunnen berusten. Dit zijn eenige van de voornaamste aangevoerde argumenten vóór het voor stel-Thiel. Het argument voor het Bestuurs voorstel is: Het Bestuur heeft goeden moed en een goed vertrouwen, steunende op den Inspecteur, zoodat het hoogt, dat 19U5 ons brengen zal, wat 1904 ons niet bracht. En zoo al niet, wrat nood, dan meent het dat er altijd nog gedaan kan worden, wat het voorstel-Thiel beoogt. Wij willen het hierbij laten. Wij mee nen, dat het de plicht van ons orgaan geweest is, om de zaak van beide kanten te bekijken en komen tot de slot som: dat het dringend noodzakelijk is, dat ieder lid der Vereeniging zich nog eens rekenschap geve van de vraag „wrat nu?" en dat het bestuur de leden in de gelegenheid stelt, door middel van een opnieuw uit te schrijven ver gadering, het resultaat van hun overwe gingen door hun stem kracht tc vcr- lcencn. De interpellatie van Cor- rard des Essarts. De Vlaamsehe landdag. De clcricalen in Frankrijk zijn niet gelukkig geweest met het relletje, op gezet tegen de regeering over de uit zetting van pastoor Dclsor. Het had, 0111 met onzen reisminister te spreken, een politiek fortuintje voor ze kunnen worden, maar Combes is ze te slim af geweest. Hij vroeg en verkreeg voor de interpellatie van Corrards des Essarts acht dagen uitstel en dat heeft het mi- laten slaan, zooals in vroegere dagen. Maar neen de bevende, bruine hand bleef zacht en zegenend op zijn hoofd rustenhet was de eerste liefkozing, welke de rietdekker van zijn moeder ontving. „Wees niet boos op mij, Mads, om dat ik altijd zoo hard tegen je geweest," ben." „Kom, ik verdiende het immers," zeide Mads met een goedigen glimlach, terwijl zijn oogen vol tranen stonden „ik ben nooit veel bijzonders geweest." „Je zoudt beter geweest zijn als ik je meer liefde bewezen had," zuchtte Sidse. „Maar je hebt nu toch liefde in overvloed om je heen, en ik ik heb in het laatst ook een weinigje gevonden. Och, ik heb er mijn heele leven zoo naar verlangd." Zij zonk achterover en w erd al zwak ker en zwakker. „Daar in de bovenste la in het kistje zul je een paar honderd kronen vinden, die ik bij elkaar gespaard heb. Laat er mij voor begraven en bewaar wat er overschiet voor de kleine Sidse, als zij groot is. Pas goed op haar, maar wees niet te streng. Herinner je altijd wat de dominé gezegd heeft over de hefde. Zij is de schoonste." Wat zij verder zcide verloor zich in een onverstaanbaar gefluister. De moeder van den rietdekker was de eeuwige rust ingegaan. nisterie gered want zonder de feiten en vooral zonder den persoon van Dclsor te kennen, zouden verscheidene minis- terieelen zich hebben laten meeslepen door het nationalistisch gejammer en ge schetter. Nu kou men nauwkeurig onderzoeken en nagaan wie pastoor Dcl sor is en met welke bedoeling li ij in Frankrijk kwamzoodat Combes vol komen terecht kon vragen, nadat hij de feiten en den persoon van Delsor met stukken en citaten voor oogen ge steld hadEn dezen man wil men ver dedigen of wegmoffelen uit liet debat moeten wij niet denken, dat men dit wil doen omdat hij priester is. Overigens deelde Combes sprekende feiten mede, die duidelijk aan het licht deden komen, dat Dclsor een drijver is van de minst guustige soort o. a. zijn uitspraak, dat het protestantendom, de vader is van de prostitutie. En zelfs op het gebied der vaderlandsliefde be hoefde Combes liet veld niet te ruimen. Evenals in ons land doen de clericalen in Frankrijk het voorkomen als of zij alleen de oprechte vaderlandsliefde be zitten wat zij aan den man brengen is echt, al het andere is namaak. En daarmee speculeerden zij ook in de Kamer. Maar Combes deed een prach- tigen zet door bewogen te spreken van de bloedende wonde in Frankrijks zijde, van die Elzas, die nog altijd met innige vezelen aan ons hangt. Toen de rech terzijde zich ook dit laatste wapen uit de handen zag geslagen, ontstond er van dien kant een woest geschreeuw, van links applaudisseerde men evenwel juichend en lachend. De Kamer heeft dan ook niet de smart der natie gelenigd, overeenkom stig den wenscli der nationalisten. Met 295 tegen 243 stemmen, heeft zij te kennen gegeven, dat zij aan het ge beurde niet meer gewicht wil hechten dan het verdient én dat zij de verkla ringen van minister Combes ter zake van de uitzetting van Delsor goedkeurt. Onder leiding van prof. Obrie uit Gent, hielden de strijdende Vlamingen ter gelegenheid van den Vlaamschen Land dag te Brussel een vergadering die buitengewoon druk bezocht was. De meest niteenloopendc richtingen waren er vertegenwoordigd, tal van mannen van naam gaven door hun aanwezigheid blijk, dat deze beweging hunne volle sympathie heeft, terwijl verscheidene personen hun leedwezen hadden betuigd den landdag niet te kunnen bijwonen. De! hoofdschotel der besprekingen maakte het wetsvoorstel Corcinans uit, dat door Adolf Henderickx, priester Dacns, Iliiys- mans, plaatsvervangend socialistisch Ka merlid voor Brussel, Reinhard e.a. met kracht verdedigd werd en ten slotte werd de volgende dagorde aangenomen: De Landdag, buiten allen partijgeest, te Brussel gehouden, den 24 Januari 1904 Besluit: „De Wetgevende kamers worden drin gend verzocht het wetsvoorstel door den heer Coremans in Kamerzitting van 8 Augustus 1901 toegelicht, aangaande de getuigschriften Aan hooger middel baar onderwijs in 't Vlaamsehe gedeelte van 't land, in den loopenden zittijd in behandeling te nemen en het zonder AArijziging aan te nemen. De ondertcekenaars van het voorstel en alle Vlaainschgeziiide leden der Ka mer van Volksvertegenwoordigers avoi- den even uitdrukkelijk verzocht al hunne krachten in te spannen om te beletten dat de bespreking van dat hoogst be langrijk AvetsYOorstel naar een volgenden zittijd verzonden Avordc. Met het oog daarop worden zij tevens met klem verzocht, onverwijld bij het Bureel der Kamer aan te dringen op een spoedige bijeenroeping der midden- afdeeling, aan deze te vragen zonder uitstel haar verslag ter tafel te leggen en van dit laatste de onmiddellijke uit- deeling te cischen. De Arerdedigcrs der taalrechten van het V.l. Volk Avorden er, eindelijk, toe aangespoord in beide Kamers te vragen, dat de stemming over het bedoeld wets voorstel bij naamafroeping geschiedde." Na behandeling der andere punten „De Vlaamsehe kommando's in de Bur gerwacht" en „Het Nederlandsch" voor liet gerecht, ging de vergadering in de grootste geestdrift onder het zingen van den Vlaamschen LeeuAv uiteen. Laatste Berichten. Londen 26 Januari. In een particu lieren brief uit Petersburg staat, dat volgens zeggen van Avelingelichtc zijde, de onderhandelingen Avciuig vordering maken, uithoofde van liet Avcderzijdsche Avantrouwcn en het aandringen dien tengevolge op Avaarborgen over en weer. Alleen invloed van buiten, zegt men kan de onderhandelingen beletten dood te loopen. (N. R. C.) lokio 26 Januari. Er is heden een geAA-ichtige kabinetsraad gCAveest, gcAolgcl door een bijeenkomst met den Raad a an Oudsten, die drie uur duurde. (N. R. C.) Peking 26 Januari. Volgens een te legram uit Nioe-tsjwang heeft de ma gistraat te Tsjin-tsjou bevel gekregen om kAvartier te maken voor 70 Kozak ken, die daar heden .verwacht Averden. Ecu hoogst belangrijk hoekje is verschenen vanwege de Maat- schappij tot Nut van 't Alge meen. We bundelen liet rapport van de hand van den lieer J. Bruinwold Riedelvoeding en kleeding van school gaande kiuderen. Een overzicht van Buiten- en Binnenland. Met inleiding en advies (S. L. van Looy, Amsterdam prijs f 0,25.) Na een overzicht gegeven te hebben van de geschiedenis van art. 35 der Leerplichtwet, wordt deze conclusie ge trokken „Uit deze geschiedenis blijkt duidelijk, dat hij art. 35 van de Leerplichtwet aan de gemeentebesturen de. bevoegdheid is verleend, aan arme schoolkinderen voed sel en kleeding te verschaffen, uitslui tend in die gevallen, waarin gebrek aan voeding en klceding oorzaak is van niet of niet trouw ter school komen of waarin het te verwachten is, dat sommige kin deren niet geregeld de school zullen blijven bezoeken, ingeval hun geen voeding of kleeding wordt verstrekt." Bijzonder goed verzorgd is liet Bui tenland, waaruit in dit boekje heel wat materiaal is bijeengebracht, Omtrent de organisatie lezen we: „geldt in Zwitser land de opvatting, dat deze meer van particuliere vereenigingen dan van de overheid moet uitgaan, terwijl zij in in Frankrijk meer algemeen, door do gemeentelijke overheid is ter hand ge nomen, en dit laatste stelsel ook in Italië en Engeland ingang en toepassing vindt. Is de schoolvoeding in Duitschland meer een onderdeel van de armenzorg, in Zwitserland, Frankrijk en Engeland wordt zij gerekend te behooren tot het gebied van de school, van het onderwijs zelf." Een uitvoerig advies volgt op het rapport. De in ons land nog zoo arme litte ratuur over dit onderwerp is met dit zorgvuldig bewerkte boekje in niet ge ringe mate verrijkt. De geringe prijs maakt bovendien dat het binnen ieders bereik ligt, Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, f Gisteren is te 's-Oravenhage overleden Mr. Tak van Poortvliet, oud-minister van Binnenlandsclie Zaken en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Noord-Holland. In het volgend nummer zullen wij een artikel wijden aan zijn staatkundig leven omdat het leerzame bladzijden zijn uit ons politiek verleden. Sijlicrk. De officier van gezond heid Ie klasse, J. D. Enderlé van het O. 1. leger, met verlof alhier, keert 13 Februari naar Oost-iudië terug. Ds. P. J. van Mellc, sedert 21 October 1888 predikant alhier, zal 2 Februari a.s. den dag kunnen herdenken, waarop hij 25 jaren geleden de evan geliebediening aanvaardde te Nieuw-Bcy- erland. Zeist, Het lid der Tweede Kamer Jlir. Mr. H. W. van Ascli van Wijck zal in het lokaal aan de Montaubanstraat alhier 8 Februari a.s. optreden als spre ker voor de Centrale Aiti-revolution- naire Kiesvereeniging .Nederland en Oranje," in het kiesdistrict Amersfoort met het onderwerp„Ons Christelijk kabinet en de roeping der Anti-revolu- tionnaire partij." Barneveld. Maandag 1.1. overkwam den vrachtrijder H. Buurman een ern stig ongeluk. Op dien dag was hij n.l. met zijn paard en wagen naar Renkum gegaan, om daar een vracht steciien te halen. Tusschen Bennekom en Ede schrikt zijn paard voor den stoomtram en vliegt opzijde. Het gevolg hiervan is, dat do wagen omvalt en B. er onder geraakt. De geheele vracht komt hem op het lichaam. Toen hij er onderuit gehaald werd, bleken de levensgeesten reeds ge weken. De burgemeester van Barneveld telegrafisch niet het gebeurde in kennis gesteld, liet de droevige tijding bij zijn weduwe brengen. B. stond bekend om zijn trouw en eerlijkheid. l'iitten. Naar men verneemt is de O. L. School in het dorp alhier door de Lisp. v. h. Geneesk. Staatstoezicht afge keurd. Mocht dit de, waarheid zijn, dan zal het oude vunsigegebouw verdwijnen

De Eemlander | 1904 | | pagina 2