„AMICITI A". Toegang 5 cent. Stadsnieuws. Advertentiën. r,„"VrPu:?°"s" Selc8™ op „Prinsen- Hof by Heiligenberg op gemelde ex positie den eersten prijs, en een zilve ren medaille verdiende en dat van de 1'? - tr'e^morca's oen 2eu prijs en no» f 2.50, uitgeloofd door de „Y. P. N." MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. Departement „AMERSFOORT." Volksvoordrachten en Muziekavond en onze gomeonto weder verrijkt wor den met een nieuw, naar de eischen des tijds ingericht gebouw. VceiiciMlaaf. De predikant hier ter plaatse, de WelEerw. heer Ds. Bok- ma heeft het beroep naar Schiedam aan genomen. Yrijdag 12 Februari zal voor de .Anti-revolutionnaire kiesvereeniging in het gebouw der Chr. School (hoofd de heer Wijnveldt) in 't openbaar optreden de heer Dr. W. A. Brants, lid der Tweede Kamer voor 't district Ede. In de weide van heer F. v. Lent werden in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden j.l. Zaterdag eenige proeven genomen met het nieuwe brandbluschmiddel, de bekende Theo- fakkel. De proefnemingen, geleid dooi den vertegenwoordiger voor Yeenendaal den heer W. van Schuppen Wz., hadden ongeveer hetzelfde verloop als elders en de gewone gunstige resultaten. Onze particuliere correspondent uit Hilversum schrijft oni:..: Sedert het laatst van nét vorige jaar zijm wc tócV een Weéiiiging rijker ge- wcfl-yfijf Af* Een jhehscnr' verceniging, met een be- 8turn-, jherfeden en donateurs, met sta tuten en een huishoudelijk reglement en md een nuttig doel ook. En toch een zonderlinge verceniging. Zij beoogt namelijk de stichting en in standhouding eener bibliotheek ten dienste van de leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier; hare leden zijn de leerlingen zelf, haar donateurs de ouders der leerlingen, terwijl de Directeur en de Leeraren het patronaat op zich hebben genomen. De Hoogere Burgerschool wordt, wat bouw en inrichting betreft, genoemd als een der schoonste van het geheele land. Liderdaad is er voor de aanschaffing van leerbehoeften vrij wel onbeperkt crediet gegeven, zoodat alles wat maar eenigszins nuttig geacht werd, aange schaft is geworden. Eene bibliotheek is echter niet aanwezig. Hiervoor zullen wel geen oorzaken van finantieclen aard bestaan: waai* zoovele duizenden mochten rollen, behoefde men voor een uitgaaf van enkele honderden guldens niet terug te deinzen. Men kan gerust aannemen, dat eene bibliotheek overbodig is geoordeeld, door degenen, die er over te beslissen hadden. Op het ontvankelijk gemoed der Hoo- gereburgerscholieren heeft liet ontbreken eener boekerij aan hunne school echter een diepen indruk gemaakt. Een enkele brave onder hen heeft gebeefd bij de gedachte, dat er onder zijne makkers, voor wie nota bene van 100 tot 300 gulden schoolgeld wordt betaald, enkelen zouden kunnen zijn, wier ouders niet zorgden voor de noodige ontspannings- en studie-lectuur. Hij maakte anderen deelgenoot van 't geen hem drukte en nauwelijks drie maanden na de ope ning der school, was de bibliotheek- vereeniging geboren. De leerlingen toon den hunne behoeften beter te kennen, dan zij, die gesteld zijn om daarvoor te waken Per circulaire is de oprichting der verceniging aan de ouders bekend ge maakt. Dezen hebben zich niet willen onttrekken toen hunne kinderen hun vroegen om als donateurs toe te treden, maar toch is er hier en daar vreemd van opgezien, dat aan die dure school nog schenkingen gedaan moeten w orden. Een van tweën toch, de bibliotheek is noodig of onnoodig. In het eerste geval moet het gemeentebestuur met de di rectie der school er voor zorgen en in het tweede geval hebben de leerlingen zich voor eigen en anderer heil niet druk te maken. Wat zou minister Kuyper er van zeg gen, als hij vernam, dat Hoogere bur gerscholieren het beheer der boekerij van hunne school hadden aanvaard, met goedkeuring hunner leeraren. Iets anders. De tegenstanders der Hoogere Bur gcrschool hebben hare stichting jaren tegengehouden met de bewering dat er geen behoefte aan bestond. Bij een mi nimum schoolgeld van 100 gulden, be gon de nieuwe school met 100 leerlin gen. Hoe groot de toevloed geweest zou zijn, indien de burgerklasse voor hare kinderen door het enorme school geld niet buitengesloten ware? Nog meer. Een extra-cursus door den directeur gehouden, wordt bezocht door een zestigtal dames en heeren. Er zou hier geen behoefte hebben bestaan aan de school Quick-U.D .1-Combinatie, stellig togen-1 spreken. Dc toestand op 't oogenblik is als volgt: Quick is dit jaar erg verzwakt, door dat liet bijna alle eerste elftalspelers heeft verloren. Nu is tot U. 1). I. dat eenige uit muntende spelers bevat, 't verzoek ge licht om Quick te helpen, door zich daarmede te combineeren. Deze combinatie, die wel haast zeker tot stand zal komen, is zccrgewenselit, omdat de spelqualiteit hierdoor sterk verhoogd zal worden. Tevens zal de naam van Amersfoort in de voetbal wereld weer veel in achting stijgen, want Quick s figuur daarin, was 't laat ste jaar nu niet bepaald schitterend te noemen, alhoewel 't haar schuld niet was. Ecu eventuèelo combinatie, zal even- verscheidene redenen waar schijnlijk niet Noor Augustus e.k.plaats Niudeu. Dm redenen, bovengenoemd, moest Quick I de competitie-match tegen R. A. P. (A'dam), die hier zou plaats vin den, afschrijven, zoodat laatstgenoemde een papieren-overwinning van 5-0 kan hoeken. 't Friendly-game, dat U, D. I. I. te gen U. V. V. I, (Utrecht), Zondag j.l hier zou spelen, is door liet niet opko men van IT. V. Y. niet doorgegaan. Op de tentoonstelling van „Avicul- tura 23, 24 en 25 Januari j.l.te'sHage gehpnden, heeft Amersfoort een schil teren<ffiguur gemaakt. Zooals bekend is, heeft de onderaf- ueeling „Amersfoort" van de V. P. N. hier twee fokstations van hoenders op gelicht,ten einde hen, die kippen fok ken 0111 liet nut, in de gelegenheid te stollen voor weinig geld goede dieren te verkrijgen. Hiervoor is natuurlijk noodig, dat op de fokstations zelf met oordeel en goed wordt gefokt. Ais een bewijs daarvan kunnen wij thans meededen, dat het fokstation van ^tj geven onze stadgenooten eens gaarne in overweging dergelijke inrich tingen te gaan zien en kan het zijn, ze steunen als donateur. Orize land bouwers zullen er wel bij varen. De lieer J. Kooiman nvou op genoem de tentoonstelling niet minder dan 22 prijzen met zijn dieren van de rassen Minorca's (zwart), Brahma's (donkere). Under die prijzen zijn een Stnatseereprijs ter waarde van H25 en twee Nvisselbekers. Hot verzoek, dat Quick tot het Bestuur der Ned. Voctb. Bond had ge richt, om haar eerste elftal uit de com petitie te mogen terugtrekken is afge- wezen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken vergadert morgen- (Donderdag) avond ten 8 ure op het Stadhuis. Blijkens een bericht voorkomende m de Staatscourant no. 21 van 2G Ja nuari j.l. is de Aniersfoortselic Bierbrou werij „de Phoenix" omgezet in een naamlooze vennootschap genaamd „l'hoe- nix brouwerij." t Kapitaal der vennootschap bedraagt f 1.000.000, verdeeld in 1000 aandeelen ieder van f 1000, waarvan bij liet ver- lijden der acte van oprichting 509 zijn geplaats en volgestort. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende De verceniging van 80 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het ver schaffen van versterkende middelen aan onvermogende zieken eu zwakken, ver strekte in het afgeloopcn jaar aan ge middeld 10 patiënten per week 210U eieren en 4823 L. melk. Naar men ons mededeelt, zal de lieer Oosterbaan, arrond- schoolopziener, a.s. Maandag alhier optreden in een verga dering uitgaande van anti-revolutionai- Sport. Wij kunnen het bericht van 't jongste I Sportblad en vele geruchten, die hier Iter stede loopen, als zouden Quick en |U. D. I. zich verhonden hebben tot de De fecstvergadering van den Amers- foortvchen BestumdersBond Zondag avond in 't lokaal de Toekoms) gehou den, was zeer druk bezocht. De nog jeugdige Arbciderszangvercenigiug, on der leiding van den heer O. Akkerman gaf blijken van ernstige studie, terwijl de zang van den heer Yerbrugge heel goed werd begeleid door de jongejuffr. W. v. d. Brink. Dc vergaderden werden tusschen de zangnummers toegesproken door do heer- en Resink en Lentz, uit Utrecht. Bij de hedenmorgen door den Archi tect W. van Schaïk gehouden aanbe steding in „dc Zwaan" van het bouwen van een Meelpakhilis en annexe op een I terrein aan de Beestenmarkt alhier voor ile firma H. Gerritsen is ingeschreven als volgt H. Keizer en J. Wildeman fl. 10825 84 W. v. Gandercni fl. 11.100; T. v. Hoojrevest tl. 11.400C Ruitenberg flll.467J Buuninkfl. \V-uSi"k n- 12230: 11. Noorn.au i f Mlchc|s fl 13.427; IJ Juffer -f JwaMunching (Harderwijk) fl. 1J.S89;P Boks fl. 1.1240, J. Bosch e„JH Lablans fl. 14.800. De overigen allen te Amersfoort. 'Gunning wordt nader meegedeeld. BAAD8VEBSLAO. In de gisteren middag gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeente waren alle leden aanwezig. De voorzitter, de heer Jlir. Barch- inan uy fiers opent deze eerste bijeen komst in dit jaar met een woord van dank aan militairen en politie voor hun beleidvol optreden in den moeilijken tijd van de spoorwegstaking. Mat speciaal dc gemeente betreft, vijst hij er op, dat het personeel in dienst daarvan zich loffelijk van zijn taak gekweten heeft. Handel en Nijverheid gaan geleide- lijk vooruit. 851 schepen kwamen in 1903 onze haven binnen, terwijl even eens de spoorwegen veel goederen naar hier brachten. De voorzitter hoopt, dat ook de Gemeente in 1904 onder Gods zegen moge bloeien, terwijl hij daartoe de gewaardeerde hulp inroept van de leden van den Raad, die hij ook in hunnen werkkring en in hunne gezin nen veel voorspoed toewenscht. Dc heer C. Th. van Beek, dankt als oudste lid van den Raad den burge meester voor zijn vriendelijke woorden tot de leden van den Raad en voor zijn optreden als hoofd der politie gedurende de stakingsdagen. De voorzitter deelt hierop mede, dat TJ e°" ,tcllrg1'!lm van hulde aan II. AL de Koningin-Moeder is gezonden namens den Raad, waarop van II. M. een telegram van dankbetuiging voor de gebrachte hulde is terug ontvangen. De secretaris, Jlir. Sandbcrg leest hierop de notulen van de vorige ver gadering, die van 22 Dec. 1903, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn verschillende beschik kingen van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Verder mededccliiigen van B. en W. o.a. verleenen van ontslag aan den tij- delijken klerk ter gemeentesecretarie, den heer Klerk en dc benoeming van Joh. Proper in zijne plaats. Het salaris van de gemeentebode H. \an Manen is met ingang van 1 Jan. 1904 met f25 verhoogd en alzoo gebracht op f575. Aan den heer 0. v. Ouwei-kerk, leeraur aan de B. A. S. wordt wegens ziekte een verlof van twee maanden verlee*d en in zijne plaats als zoodanig benoemd de lieer A. Fiedderus. A order zijn ingekomen een request van dc Chr. Onderofficieren vereeni- ging en de antirevolutionnaire propa- gaudaclub „Groen vai( Prinstcrer" tot steun van het bekende voorstel Veis Heyn Oosterveen en een request, voorzien van 985 liandteckcningen, waarin wordt aangedrongen op behoud van de kermis. Bovendien nog een adres van de ge zondheidscommissic ter weerlegging van de bezwaren ingebracht togen liet out u erp de vee- en vleeschkeuring liier ter stede. Een verzoek van Mej. v. Eijk van A oorthuysen, leerares aan de H. B. 8. om gedurende 4'/z uur per week aan de Trompschool te Hilversum les te mogen geven wordt ter spoedeischende behandeling voorgedragen en haar ver lof daartoe verleend, na oen opmerking van den heer Plomp, die vraagt, of met die 4'|2 uur niet liet maximum van 30 lesuren wordt overschreden, Nvaarop hem geantwoord wordt, dat dit niet liet ge val is. De commissie van Toezicht op het L. O. zond haar reglement vanordoter goedkeuring in, welk naar B. en AV. werd verzonden om praj-advies. Hierop kwam de agenda in behan deling. lo. Voorstel met ontwerp-besluit tot aankoop van het Rijksriool, gelegen in den Leusderweg en den Arnheinschen weg. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd Besloten werd alzoo A. tot aankoop van het Rijks-riool gelegen in den Leusderweg en den Arn hemschcn weg voor de som van tien gulden (zegge f 10) ouder voorwcarde lo, dat de Gemeente den onbelem- merden afvoer van het kazernewater waarborgt 2o. dat het Rijk het recht behoudt om tot verbetering van den aanvoer naar het riool, het aantal bestaande aanslui tingen te vermeerderen of uit te breiden en de middelen van aanvoer te wijzigen 3o. dat het Nvasch- en schrobwater af komstig uit de kazerne en de daarin aanwezige wachsinrichting, voor dat het in liet riool komt bezonken zij en in tijden van epidemieën of bij zomerhitte vooraf worde ontsmet; 4°. dal wanneer na de overdracht van het riool vervuiling van de Buitensingel- giaclit mocht worden aangetoond, dc hc- oordceling van de oorzaak daarvan zal worden opgedragen aan drie scheidslie den in overleg door beide partijen of bij verschil door da Arrondisscments-recht- bank te l treclit te benoemen. Blijkt, dat liet Rijk deze vervuiling veroorzaakt heeft, dan zal het Rijk ten spoedigste die maatregelen nemen, welke ter voor- koming van verdere vervuiling iioodig zijn; 5o. dat de Gemeente ook op zich neemt alle verplichtingen ten opzichte van het riool tegenover de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aange gaan Go. dat de kosten der overdracht ko men ten laste van de Gemeente. B. tot liet lager leggen van de mon ding van liet riool in de Buitensingel- gracht over een lengte van G Meter, nadat de overdracht van het riool aan dc Gemeente zal hebben plaats gehad. 2. Voorstel tot uitbreiding var. het gasbuizennct in den Aruliemschon weg en plaatsing van 10 lantaarns aldaar. Als boven. De kosteii van aanleg zijnde flGOO worden gevonden uit den post „Uitgaven Nvegens exploitatie der gasfabriek." De uitgave voor het gasverbruik voor dc 10 lantaarns zal uit den post Straatverlichting kunnen worden ge vonden, omdat eenige nieuw aangelegde wegen nog niet behoeven te worden vei licht en hierdoor eene aanmerkelijke besparing van kosten wordt verkregen. 3. Voorstel met ontwerp-besluit tot vaststelling eener suppletoire begrooting der gemeentedienst 1903. Het cijfer der ontvangsten wordt verhoogd met f 14.48G en dat der uit- gaven met f 10.o8b zoodat liet vermoe- delijk batig slot van het dienstjaar 1903 nader wordt geraamd op f3900. Z. h. st. goedgekeurd. 4. Id. tot onbewoonbaarverklaring van 3 woningen in de Agathastraat met advies dor raadscommissie strekkende tot aanneming van dit voorstel. Als boven. 5- V erzoek van den onderwijzer der O. L. School 3e soort (Pimtenburger laan) G. F. Clausing 0111 eervol ontsla# met adviezen. Idem. 6. "Vaststelling van het derde aan- vullingskohicr der inkomstenbelastiin» dienst 1903. A aststelling op f 180 als boven. 7. Verzoek van den leeraar der H B. School J. C. A. Havinga om lessen aan de Rijksnormaalschool en een pri vaatles mogen geven. Als boven. 8. A erzoek van A. J. van Zalingen om een uitbouw te mogen maken hoven de Zuidsiugelgracht, mot adviezen. Idem. 9. Benoeming van een secretaris- penningmeester van liet Burgerweeshuis. A"oordraclit alphubetisch: AV. Croockewit AV. A.zn.; A. M. E. des Tombe. Het lid Croockewit onthoudt zich van stemming. Benoemd wordt met 13 stommen de heer AV. A. Croockewit AV. A.zn. te»en 3 stemmen op A. M. E. des Tombe" 10. Id. van een advisecrend lid der Commissie voor den Gcmeentereinigiiigs- Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer T. van Daal. 11. A oorstel tot uitbreiding van liet Raadhuis. De uitbreiding zal kosten f14350 zonder ameublement. Na eenige discussie, waarbij de lieer van Esveld zich nog al bezorgd toonde over de localiteitcn, die aan het Arm bestuur ter bewoning zullen worden aangewezen en anderen waaronder weth. Visser als hun gevoelen uitspraken, dat de gevel van liet bijgebouw ook in hardsteen moest worden opgetrokken en wat slechts f 2500 meer zou kosten, werd het voorstel van B. en W. aangenomen in zijn geheel. Dc gevel wordt (laarbij niet van hardsteen maar van baksteen opgetrokken. Dc architect Kam gaf aan de leden van den Raad in de vergade ring de noodige inlichtingen. Uw verslaggever heeft cr zich over verbaasd, dat bij deze verbouwing voor de Pers niets gedaan wordt. Deze mocht toch werkelijk wel iets beter plaats wor den aangewezen. Bij de rondvraag kreeg de heer van Kalken gelegenheid medcdeeling te doen van het feit, dat de vorige weck aan den vischmarkt 's avonds visch was goedge keurd, die's morgens van den volgenden dag bleek niet deugdelijk tc zijn. De keurmeester daarover door hem ondervraagd had hem medegedeeld dat hij onmogelijk 's avonds in het donker viscli kon keuren, waarop genoemd Raadslid aan B. en W. in overweging af 'b avonds na zonsondergang geen vischafslag meer te laten houden en ook geen visch meer te keuren. De voorzitter beloofde hem de zaak in een vergadering van B. en W. te zullen overwegen en sloot hierna de ver gadering. Corrcup ouricutle. Ons tooncelverslag moet tot onzen spijt, wegens plaatsgebrek tot volgend nummer blijven liggen. INGEZONKEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid dei- Redactie.) Baarn24 Januari 1904. Mijnheer dc Redacteur! Li het nummer van verleden weck Woensdag ran Uw Blad komt een be richt uit Baarn voor met betrekking tot onzen Wethouder van Onderwijs, in ver band met het lidmaatschap der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, dat door mij, en zeer velen alhier met mij. niet met instemming is gelezen, al achten wij het niet onmogelijk, dat uw bericht gever met zijn beschouwing, niettemin op zijne wijze, beoogd heeft het onderwijs- bclang te dienen; maar dan toont hij niet op de hoogte tc zijn van dc toe standen te Baarn; en moet het in hem veroordeeld worden, dat hij (h\t belang altijd ondergeschikt wil stellen aan het algemeen beginsel, dat eenzelfde per soon niet behoorlijk de beide functies zou kunnen vervullen: de adviseerende en de uitvoerende. Doch zoodanig be ginsel kan geen toepassing vinden in alle gevallen, want het hangt af yanomstan- standigheden, bijv: dat er deskundige of meer geschikte personen voor de betrekking in het adi>isoereud college te vinden zijn, en dat de persoon-zelf alle eigenschappen bezit, henoodigd om de beide betrekkingen gelijktijdig met goed gevolg te beklceden. Uw berichtgever zal moeten toestem men, dat eerstgenoemde omstandighed alhier inderdaad aanwezig is, terwijl ook door niemand betwijfeld kan worden, dat het juist aan de persoonlijkheid van Dr. Thomas te danken is. en op grond van de bedoelde combinatie, dat de be langen van het onderwijs alhier zóó goed behartigd konden worden als steeds het geval is geweest, bij de bestaande moei lijkheden van den schoolstrijd. Ilct bericht verdient dus afkeuring ook in dezen zin, dat het niet kan strekken tot bevordering der goede zaak, zóó als ieder vrijzinnig-denkende, niet het minst liet Blad „dc Ecmlander", die moet opvatten. Daarbij zwijg ik van den ondank tegenover een man als Dr. Thomas, die zicli hier zóó verdien stelijk maakt in allerlei zaken van alge meen belang, welke uit het bericht ge lezen zou kunnen worden, want „ondank is 's werelds loon!" U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. B. Wij vcreenigeu ons in dit geval ge heel met de ziensw ijze van den inzender van bovenstaand artikel, wijl het ons bekend is, dat de door hem omschreven omstandigheden te Raarn bestaan. Er blijft ons dus alleen over ons leedwezen uit te spreken dat de strekking van het bericht, door den weinig aandaclit-trek- kenden vorm waarin het gesteld is, aan ons oog bij de plaatsing ontsnapt was. Redactie. op VRIJDAG 29 JANUARI 1904, avonds te 8 uur, in

De Eemlander | 1904 | | pagina 3