WASCH. B. RUITENBERG Hz. Ambachtsschool JCuis- Jt ij tuig- decoratieschilder. J. W. de VAAL KOLONIALE WERVING. Jac, den H. HURWITZ. De Ondergetee Inschrijving van Leerlingen ZEEPPOEDER met het Anker is volkomen onschadelijk, ver vangt groene en gele zeep met het beste succes en is veel voordeeliger. Huisvrouwen doet Uw voordeel. Gebr. Dobbelman, Zeepfabrikanten, NIJMEGEN. cende bericht aan het geachte Publiek, dat hij zich alhier heeft gevestigd als: Kampstraat 56, Pelsjassen, Bontmantels, 5 J. 119 d- :r- or 11. ïr- ïr- en en nd ;id ler C. jch id- cr iet- is -as. ge in, ind Dc feet Len- zelf hel, al rord Do zaal was vol, zeker mede wel, omdat velen nog in de meening ver keerden, dat „De Candidatuurvan Bom mel", Schulzc's jubileumsstuk, zou worden gegeven. Wanneer wij de waarde van von Moscr's „Ultimo" moeten be- oordeelen naar het applaus van Dinsdag avond en wij voegen er direct bij, dat dit applaus door do actrices en acteurs ten volle verdiend was dan zouden wij moeten concludeeren, dat er geen beter stuk bestaat dan „Ultimo". En niettegenstaande dat moet bet ons van het hart, dat „Ultimo" als stuk niet de minste waarde heeft; het is een combinatie van de meest onmogelijke toestanden, die in het dagelijksch leven waarschijnlijk nooit voorgekomen zijn en nooit zullen voorkomen. Vou Moser heeft echter de eigenschap bezeten deze onnatuurlijke dingen tot een geheel te vercenigen, dat op dc planken een groot succes heeft. Het spel van allen was zonder onderscheid uitnemend; of wij Karei van Hulst (Kreeft) of zijn senti- menteele vrouw Caroline (Mevrouw Pauwels v. Bienc) nemen, of hun dochter Betsy (Gusta Poolman) of de gehecle familie van den „onmogelijken professor" van Hulst het was alles best. Alleen do heer van Dijk als Dr. Willems Brons beviel ons niet; hij kwam ons wel wat Ie overdreven verlegen voor. Tourniaire als George Richter was nest en het is een toer, om van zoo'n rol, waarin eigenlijk niets zit, toch zoo- roei te maken. Wij hopen het Nederl. Tooneel hier rog eens te zien, maar het dan te :ien opvoeren een stuk van meerwaarde rou stuk, niet zoo onbeduidend als von iloser's „Ultimo". Ten slotte nog een enkele opmerking iver de regie. Het was, dunkt 'ons, toch wel een eetje gek, om in de kamer van de dgers Richter en Brons dezelfde meu- iclen te zetten als in die van professor an Hulst en zijn familie. Enfin wij wil- n maar denken, dat wij ons t. d. o. lier steeds zullen moeten behelpen. Sport. Morgen (Zondag) zal Quick H op aar terrein aan don Leusdenveg een ompetitiemateh (3e klasse N. V. B.) clen tegen B. F. C. I rut Bussum. auvang 2 uur. U. D. I. H zal eveneens morgen te lilversum een competitiematch (2e klasse tr. Piov. Vöetb. Boud) spelen tegen ictoria H van daar. Het bouwen van een meelpakhuis ider toezicht van den architect W. van haicli is toegewezen aan de minste schrijvers, de heeren PI. Keizer en J. ildeman. Door het Departement „Amersfoort" n „'t Nut" word gisterenavond een lksuitvoering gegeven in „Amititia." De bekende schrijver A. Weruméus uning, alhier woonachtig, gaf een dric- ,1 zeer mooie voordrachten the een tbundig applaus aan de overtalrijke nwezigen ontlokten en zeer terecht. Heer Buning weet zijn houders te liakken." „Jubal" zorgde op zeer artis- ke wijze van het muzikale gedeelte. ;t was ons net, of wij duidelijk iner- -n konden, dat „Jubal" nog steeds oruitgaande is. Het programma was n reprise van een vorige uitvoering. Deze volksuitvoering is een enorm cces geweest voor het departement, voor 'ii heer Weruméus Buning en voor ubal" met haren directeur Bikkers. Twee kransen werden uitgereikt, één n den heer Buning en écu aan den er Kollewijn. Echt jammer was, datzoovelenniet inden profitceren; want om goed half was „Amieitia" al uitverkocht en om lf tien stonden nog geduldige zielen or den ingang, hopende ook nog iets hooren van het vele schoone, dat ge en werd. Misschien wil het departe- :nt het nog wel eens overdoen. itvoerig verslag én 'f vólgend nummer itia' m G. „Het De algenieene vergadering van de eeling „Amersfoort" van de Haatsck. Opvoeding in het huisgezin van ilf-verweesde, verwaarloosde en ver- 3n kinderen. Donderdagmiddag ten 3 ure 's na- Idags werd bovengenoemde vergade- 5 in „Ons Huis" aan de Korte gracht louden. lekalve de 0 bestuursleden waren aanwezig 5 gewone leden, dus wel nig belangstelling. )e voorzitter de heer F. M. van :n, verzoekt allereerst den secretaris notulen van de vorige vergadering r te lezen welke, ongewijzigd werden dgekcurd. lierop bracht de secretaris, de heer mier het jaarverlag uit, waaraan wij eeneu dat de vereeniging, opgericht Maart 1903, C begunstigers, 95 leden 31 donateurs telt. Een woord van k werd gebracht aan den heer en rouw Yersteeg te Barneveld en aan heer van Rossem te Baarn voor vele, dat zij voor de afdeeliug ge. daan hebben. Drie leden ontvielen der at'deeling door dood, aan wie cenigo woorden van hulde werden gewijd. 22 Kinderen van 320 jaar oud worden thans door de afdeeliug verpleegd, waarvan 15 te Barneveld en 7 hier. Dc rapporten over de verpleegden luidden alleszins gunstig. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitnemend verslag. Hierop had een bestuursverkiezing plaatsdc secretaris, de heer Mounier, die aan dc beurt van aftreding was, werd herkozen. Hierop werd rekening en verantwoording gedaan over 1903. Er is een batig slot van tl 150.075 vermin derd met het quotum aan hot Hoofdbe stuur dd. 20 pCt.. De begrootiug voor 1904 is ontworpen op f 839 in ontvangst en f804 in uitgaaf en zal dus vermoe delijk een batig saldo van f35 geven. In dc vorige vergadering kwam op eens de verpleging van 3 kinderen ter sprake, een zeer urgent gevalhet re sultaat is geweest, dat dank zij de hulp van particulieren, deze 3 kinderen zeer spoedig in verpleging konden worden opgenomen. Op het congres voor Kinderbescher ming, dat in April a. s. te 's Hage zal worden gehouden, zal de afdcelingzich doen vertegenwoordigen door de hee ren Mounier en de Jong van Schouwen burg als plaatsvervangers van deze wor den aangewezen de heeren Prof. Ken- ninek alhier en van Rossem uit Baarn. Dc voorzitter deelde mede, dat de af- decling lid is geworden van bedoeld con gres en hoopte zeer, dat vooral de da mes-leden dat congres zullen bezoeken. Aan het eind der vergadering kwam een schrijven in van den Directeur-Se cretaris van do Maatsch. tot opvoeding van Weezen in het huisgezin, den heer J. Woudstra, dat in een Bestuursverga dering zal worden behandeld. 114e Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Afwezig was wegens ziekte de heer II. van Haselen. De notulen van de vorige vergade ring worden door den secretaris gelezen en ongewijzigd gearresteerd. De voorzitter heet de leden welkom op deze eerste vergadering in 't nieuwe jaar. Ofschoon niet gewoon, retrospec tieve beschouwingen te geven, wil spr. toch even in herinnering brengen de groote verbetering aangebracht aan onze haven. Verder deelt hij mode, dat is inge komen een schrijven van hot lid A. Vis ser, dat hij wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid van de Kamer en als lid van de commissie van beoor deeling van invoerrechten voor de pro vincie Utrecht. De voorzitter zegt, dat hot hem leed doet, evenals de leden van de Kamer zeker ook, dat de heer Visser heengaat; de Kamer verliest in hem een zeer ijverig lid, dat bijna nooit de vergadering verzuimde en dat steeds, zooveel als in zijn vermogen was, heeft medegewerkt tot den bloei van handel en nijverheid in onze ge meente. Ingekomen zijn le. Missive van hot landelijk Comité tot afschaffing ran vloeschaccijus op de vorige vergadering aangehouden met verzoek om zijn adres" bij de re geering te steunen. De voorzitter zegt, dat de heeren er op huu gemakkennis van hehben kuuneu<ne men en opent de discussie daarover, nadat hij o.m. uit het adres heeft voor gelezen, dat „Nederland met ItaUë nog de twijfelachtige eer genieten deze be lasting te handhaven." Of de minister van financiën ook met de afschaffing zal ingenomen zijn, be twijfelt spreker, omdat het moeilijk zal zijn een aequivalent voor deze belasting te vinden. De heer v.d. Zoo de Jong meent, dat er met 't oog op de kosten, van deze belasting niet veel zal overblijven en dat het moeilijk zal zijn er een andore belasting voor in de plaats te vinden. Het klinkt zoo mooi belastingen te willen afschaffen, doch spr. betwijfelt of door de afschaffing van den accijns dc prijs van het vleesch zoodanig zal daleu, dat liet onder 't bereik van iedereen valt. Hij eindigt mot te zeggen dat hij de noodzakelijkheid van dc afschaffing niet inziet. De voorzitter meent ook, dat prijs verlaging niet zal volgen op afschaffing 't Beste zou waarschijnlijk zijn, de missive voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Zoo de Jong steltvoor het adres voor kennisgeving aan te ne men. Aldus wordt besloten. 2e. Missive van B. en W. om vóór 15 Febr. 1904 opgave te doen van den toestand der fabrieken, van de nieuwe werktuigen daarin, van den handel en je winkelnering, van in- en uitgevoerde andelsartikelen en van de hoeveelheid daarvan. 3e. idem van idem om vóór 1 Maart een verslag te mogen ontvangen van de werkzaamheden der Kamer over 1903. Het gevraagde in sub 2 en 3 zal op de gewone manier door 't Bestuiu- dei- Kamer in orde worden gebracht. 5e. Schrijven van de Ned. Kamer van Koophandel te Smyrna, waarin zij me dedeelt de gedrukte stukkeu, welke van haar uitgaan, te zullen zenden en verzoekt om het verslag van de Kamer alhier. 5e Idem van Min, v. Waterstaat, Handel en Nijverheid behelzende het zelfde verzoek. 6e Kennisgeving van oprichting van dc Naamlooze Vennootschap „Phoenix- brouwerij. 7e. Prospectussen van de wereldten toonstelling enz. te Luik. De nummers 4-5-6 en 7 worden voor kennisgeving aangenomen en ter secre tarie tor lezing gelegd. Se. Missive van de Kamer to Eind hoven c.a., om steun voor haar adres aan de Staten van Noord-Brabant in zake een scheepvaartkanaal van de Zuid- Willemsvaart over Tilburg naar de Amcr. Door de Kamer van 's Herto- ;cnbosch wordt dit adres reeds gesteund. De heer van Dam zegd, dat over deze mis sive weinig te spreken valt, omdat de Kamer niet op de hoogte is van deze zaak. De Voorz. is het daarmee eens en vraagt, of de leden er voor zijn de be handeling uit te stellen tot een vol gende vergadering, om zich op de hoogte van dc zaak te kunnen stellen. De heer v. d. Zoo de Jong zegt, dat de aanleg van het bedoelde kanaal in geen geval voor deze streek van belang is. De secretaris deelt mee, dat het geen bagatel is, wat hier gevraagd wordt. De De provincie Noord-Brabant zal daar- een groote som moeten betalen, on geveer 2 1|2 milioen gulden. De heer Visser oordeelt, dat deze zaak van te localen aard. is. De heer v d Zoo de Jong zegt, dat uitstel van behandeling toch niets geeft. De voorz. stelt hierop voor het adres vvor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. Van den Min. van Waterst. enz. is ontvangen oen verslag van het Congres voor den Handeldrijvenden Middenstand, uitgebracht door den vertegenwoordiger der Regeering op dat congres, den heer R. P. J. Tutein Nolthenius. Hierop wordt rekening en verantwoor ding gedaan over 1903; de heeren Vis ser en v. d. Zoo de Jong worden dooi den voorzitter belast met het nazien daarvan. De uitgaven van de Kamer hebhen over 1903 bedragen f183 en de inkom sten f200, zoodat dc kas sluit met een voordeelig saldo van f 17. Door bovengenoemde heeren werden de stukken betreffende de rekening iu orde bevonden en de rekening vastge steld als boven. De lieer Visser wenscht, vóórdat de Vergadering uiteen gaat nog een woord van dank te zeggen voor de welwillen de wijze, waarop steeds de discussiën in dc Kamer worden gevoerd en spreekt de wensch uit, dat Handel en Nijverheid steeds mogen bloeien in de gemeente die hij gaat verlaten. De voorzitter antwoordt: „ik dank u wel, mijnheer Visser voor dc welwillende woorden door U gesproken en hoop, dat het u en uw gezin in Uwe nieuwe woon plaats steeds wel mag gaan. Hierop werd de vergadering gesloten. ONDERTROUWD: G. A. van Rooijen en W, van Doorn. J. den Ouden en J. Zwa nenburg. J. Hendriksen on M. A. It. van der lillst. M. vuu Koken en G. van Pluu ren. P. M. Brouwer en A. van der Geld. L. J. Hemels on M. Kaspers.- J.G. van der Linden en D. Meester GEHUWD: J. Nijman en M. M. Helmer horst. OVERLEDEN: Stijntjje van Appelon, 53j echtgenoot van H. de Goede. Johanna Maria Alfriuk 23 j. ongeh. Catharina Gcertruida Dina Boshart. 2 m. Gijsbertus van Kenlon. 58 j. eehtg. van J. Maehiolse - Frederik Kibbel, 68 j. echtg. van J. Arler -- Petrus Heudrikus Koolcveld, 75 j. wodr van A. Steenbeek. - Akke van der Werff 2G j. ongeh. -- Gerardus Antonius Francis- ens Wind, 1 m. marktberichte;*. Amersfoort, 29 Januari. Zandaardappelen per H.L. f 2.80 a 3.25 Appelen f 5.a 8. Peren f 0.4 0. Hoendereieren per 100 stuks f 4.50 4 5. Boter per K.G. f 1.30 A 1.45 Kippen f 0.90 4 1.30 Kuikens f 1.A 1.30 Piepkuikens f 0.4 0. Eenden f 0.90 A 1.20 Hazen f O.4 0. Wilde konijnen f 0.— 4 0. Tamme konijnen per stuk f 0.80 4 1.50 Duiven por paar f 0.60 4 0.80 Magere varkens f 0.4 0. Zeugen f 40. 4 60 Biggen f 5.4 8. Aangevoerd waren H.L. Peren. 10 H.L Appelen. 150 H.L. Zandaardappelen. 20000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1400 kilo Boter. stuks Vee. Magere Varkens 200 Biggen en 10 Zeugen. Barneveld, 28 Januari. Aardappelen f 2.50 A 4.25, Boter f 1,25 A 1,38, Eieren f 4.50 A 4.75, rogge f 5.-- A 5,50, Boekweit f 6,- A 6,25, Biggen 1' 4.-- A 7.--, Vette varkens f 0.34 40,37, Schrammen f0.30 4 0.35, Vettte Kalveren 1' 0,45 4 0.50. 374e Staatsloterij. VIJFDE KLASSE Tweede week. Trekking van 26 Jan. 1904. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 1728 6985 14187 18915 18935 Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1055 1067 1074 1086 1736 2339 6976 13576 14143 14170 14183 20081. Voor de vele blijken van belang stelling mij dezer dagen betoond, betuig ik mijn hartelijkcn dank. RABBIJN. Amersfoort27 Jan. 1904. Voor een gezin van vijf personen wordt cciic particuliere wasch- vrouw gevraagd, (geen bleeker). Gedeeltelijk DROOG THUIS, en om de 14 dagen terug. Te betalen loon f 100 k 120. Brieven onder Letter M. aan het bureau van dit blad. uit AMERSFOORT en omliggende Gemeenten, voor de te amersfoort, in Timmeren, Meubelniaken, Schilderen, Smeden en Machinebankwerken. Men kan zich dagelijks van 1 tot 20 Februari vau 911, van 24, en van 78 uren, in het Gebouw der AM BACHTSSCHOOL, doen inschrijven. liet Schoolgeld bedraagt minstens f 6.per jaar, naar gelang van de ge goedheid der ouders, en is kosteloos voor hen die geen schoolgeld kunnen betalen, ter beoordeeling van het Bestuur. Alle leermiddelen en gereedschappen worden kosleloov verstrekt. Nadere inlichtingen geeft de Directeur. HET BESTUUR. verkrijgbaar bij alle grootere Kruidenier» en Ilrogisfcn. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Januari Remonstrantsche Kerk voormiddags 10 1L uur Professor L. Knappert Hoogleeraar te Leiden. Zondag 31 Januari lokaal „De Zaaier" Muurhuizen 's avonds 7 '|o uur Ds. O. GENOUY. Zondag 31 Januari 1904. Luthersche Kerk: voormiddags 10 uur Ds J. L. F. de Meijere. Onder minzame aanbeveling, Dames- Heeren- en Militaire Kleedermaker. Utreclitscliestraat 21. Amersfoort. TËRGADKRIXOEN enz. Maandag 1 Februari in,,de Arend" Anti - Revoluticonnaire propoganda - club „Groen van Prinsterer". Spreker de heer N. Oosterbaan, arrondissements schoolopziener te Doesburg. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 21 tot en met 27 Januaril 904. GEBOREN: Hendrikus Albertus, z. van C. van Beek en A. M. Groot. Catharina Maria Anna, d. van F. M. Houbaer en J. C. T. van den Boch. Leendert, z. van G. van Alphen en L. F. Boshuizen. Johannes, z. van 11. Veenendaal en C. Fontijn. Gerar dus. z. van H. Malestijn en B. van de Pol. Johanna Wilholniina. d. van M. de Wit. en G. van den Bongaard. Geertruida Eli sabeth, d. van W. Pot en G. van Empelen. Cornelia Agatha Geertruida, d. van W. M. Vink en J. M. Schoenmakers. Marinns, z. van C. de Ruijter en C. M. de Bie. Hendrik, z. van H. van Surksum en B. van den Brink. Hendrikus Gerardus, z. van G. van Leijenhorst en R. vanGrol.Christina Alijda, d. vau J. C.Capello en A. den Enting. Marina, d. van J. Bouwmeester en A. Beek. handgeld i 200 bij het aangaan van cene vrijwillige verbintenis voor 5Kcs jaren, en voor ingelijfden bij dc Nationale Militie met onbepaald verlof' of" In wcr- kelijkeu dienst, hij het aangaan van eenc verbintenis, om Twee jaren gedetacheerd te worden naar OOST-INDIE. aanbrekggfxdTWISiTIG gildes. Men melde zich aan: Vrijwilliger» en Militieplichtigen met on bepaald verlof, hij den Commandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk, of bij een der plaatselijke of Garnizoens-Couimandantcn; Militie plichtigen onder dc Wapenen, bij hun onmiddellijken Chef. kleermakerij Langestraat 126 hoek Huurhuizen. SPECIALITEIT in Engelsche Stoffen, en fijne Zwarte Stof fen voor Smoking- en Rokcostuines.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3