Uit de Omgeving. Stadsnieuws. verklaarde de heer De Beaufort zich bereid, daarop niet verder aan te dringen indien de Regeering bij de behandeling van art. 90 der Grondwet zorgde voor eene andere oplossing. Zoo is art. 90 geworden, wat het nu is, en zijn, behalve de hoogstaangeslagenen in de Rijki directe belastingen ook zij verkiesbaar, die eene of meer bij de wet aangewezen hooge en gewichtige openbare betrek kingen bekleeden of bekleed hebben De wet is van 12 Aug. 1890, S. 148 Ten einde aan de bepalingen der Grondwret nopens het kies recht gedeeltelijk uitvoering te geven, werd door den Minister Tak van Poortvliet bij de Tweede Kamer bij Kon Boodschap van 20 Sept. 1892 een ont werp ingediend, waarvan art. 1 o. a. bepaalde, dat de leden der Tweede Kamer zouden worden gekozen doo de mannelijke meerderjarige inge zetenen des Rijks, tevens Nederlan ders, die de kenteekeuen bezaten van geschiktheid en maatschappelijken wel stand, in die wret bepaald. Voor ken te eken van geschiktheid hield dat ontwerp de kennis van lezen en schrijven, welke bewezen werd door eene eigenhandig geschreven aan vraag, om op de kiezerslijst ge: plaatst te worden. Yoor ken teek en van maatschap pe lijk en welstand hield het het voor zien in eigen onderhoud en onderstelde dat dit geschiedde door hem, die het laatst verloopen burgerlijk jaar geen onderstand had genoten van eene instelling van weldadig heid of een gemeentebestuur. Ten slotte om de vroegere wijzi gingen met stilzwijgen voorbij te gaan, luidde het aldus: Art. 3. Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maatschappelijken welstand, het voorzien in eigen onderhoud en in dit van het huisgezin Art. 4. Zij acht hot bezit daarvan aanwezig bij hem, die gedurende de drie laatst verloopene maan den, in een zelfde woning is gehuisvest, of, gedurende het laatst verloopen burgerlijk jaar, hoogstens eenmaal van woning is ver anderd in het laatst verloopen burgerlijk jaar zelf, evenmin als zijne vrouw of minder jarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur; in de drie laatst verloopen burgerlijke jaren zelf, evenmin als zijne vrouw of minder jarige kinderen, onherroepelijk is veroor deeld wegens bedelarij of landlooporij, en niet, in die jaren, zelf, krachtens vonnis, verblijf heeft gehouden in een Rijkswerk inrichting noch zelf in die jaren tot plaat sing in een Rijkswerkinrichting onherroe- roepelijk is veroordeeld; niet wegens misdrijf onherroepelijk is ver oordeeld tot een vrijheidsstraf van vier jaren of langer; niet door den Militairen rechter is ont slagen uit den militairen dienst, met on waardig verklaring om bij de gewapende dienst te dieneu; zich niet opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplichting, ten aanzien van 's Rijks verdediging heeft onttrokken; zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de Rijks directe belastingen in het laatstverloopen burgerlijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan; en, door eene overeenkomstig de bepalin gen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het bewijs heeft geleverd, dat hij kan lezen en schrijven. Op het tweede lid van artikel 4 stelde de heer DE ME IJ IER een amende ment voor, dat ten slotte aldus luidde gedurende de laatstverloopen of aan zijne laatste verhuizing voorafgegane twaalf maanden, krachtens persoonlijk of zakelijk recht tor bewoning in afzonderlijk gebruik heeft gehad eene zelfde woning bestaande: voor zoover betreft hoofden van huisge zinnen, uit ten minste twee afgesloten ver trekken, of wel uit één zoodanig vertrek en eene keuken of een achterhuis geheel of ten deele voor huishoudelijk gebruik bestemd; voor zoover betreft afzonderlijk levende of bij anderen inwonende personen, uit ten minste één afgesloten vertrek met haardstede; wordende schepen van tenminste 20 M3. laadruimte ten opzichte van den schipper als woningen aan bovenvormelde vereischten voldoende aangemerkt; terwijl verwisseling van woning in een en hetzelfde gebouw, of wel ten gevolge van eigendoms-overgang, van het geheel of ten deele teniet gaan van een gebouwd eigendom, of van verplaatsing wegens ambt of bediening niet als verhuizing wordt beschouwd." Het amendement DE HEIJIER werd in de vergadering van 9 Maart 1894 aangenomen met 57 tegen 41 stem men, waarna de Regeering het ontwerp introk. Zooals bekend is, trad na de daarop gevolgde ontbinding het ministerie ROhiLL op, onder hetwelk door den Minister VAN HOUTEN een ontwerp werd ingediend, dat als wet van 7 Sep tember 1896 in het Staatsblad verscheen De inbond van de kieswet Van Houten mag als genoegzaam hekend worden verondersteld Het is echter misschien niet overbodig op te merken, dat die kieswet niets gemeen heeft me de nota van Mr. S. van Houten van 187 (die hiervoren reeds is genoemd) AVij eindigen ons artikel met het op nemen van de kiezersstatistick in Neder land gedurende de laatste 30 jaren. In 1870 bedroeg het aant. kiezers 104000, 1880 1890 1897 1898 1899 1900 1901 1902 1903 122000. 296000. 577000, 554000. 564000 570000. 610000. 624000. 644000 Deze laatste 644000 kiezers bestaan uit 600000 belastingkiezers en 44000 h u u r-, 1 o o n-, spa a rban k- en examen kiezers. Het optreden van pastoor Loisy. De strijd der Duitsche artsen. Aan de Ecole des Hautes Etudes is als professor verbonden, de pastoor Alfred Loisy, die in de laatste jaren al heel wat onrust en ontsteltenis, voorna melijk in de Erausche katholieke krin gen, heeft te weeg gebracht. Oprecht en goed geloovig katholiek zijnde, zag hij met leede oogen, dat de nieuwe bij belkritiek, voornaamlijk uitgaande van den Duitsoher Haruack, ten slotte neer kwam op een verdediging van het pro testantisme. En tegenover dat machtige werk der protestansche bijbelexegese deden de anders zoo vlug bij de hand zijnde verdedigers der katholieke kerk niets. Dat bedroefde Loisy in hooge mate en de schaamte over dit vernede rende stilzwijgen deed hem besluiten de eer van zijn kerk te verdedigen. Hij zou van een historisch standpunt, het werk van den historicus Harnack be strijden. En het resultaat van zijn werk Hij schreef een boekje: „V Evangilcet V EgliscDaarin behandelt hij de aaghoe is de verhouding van het Evangelische feit niet de constitutioneele, dogmatische en ritueele ontwikkeling van het katholicisme Al dadelijk komt hij daarbij in botsing met de bestaande scminarieboeken, die, dogmatisch en scolastiscli als ze zijn, de geschiedems willen verklaren uit het geloof, terwijl Loisy als historicus tot de conclusie komt dat het geloof uil de geschiedenis moet worden verklaard. Ook de Evangeliën komen cr bij dit historisch onderzoek niet al te best af, ten minste niet zoo, om met alle van katholieken kant vooropgezette meenin gen in overeenstemming te zijn. En meer nog. Loisy toonde aan, dat de Evangeliën historisch bekeken niet leverden de in richting, de dogma's en den cultus van het katholicisme, zooals het later ge worden is. Dat ging natuurlijk te ver. Een storm van verontwaardiging stak op onder de katholieke priesters en bisschoppen en verscheidene diocesen werd de lec tuur van het boekje van Loisy verboden. Toen schreef hij een tweede boekje Autour d' un petit Livrë'; en nu greep de paus in, die de werken van Loisy veroordeelde. Zoo iets is gewoonte in de katholieke kerk, de traditie doen buigen voor de historie gaat niet, want waar zou dan liet katholicisme te recht komen? Het zou de ondergang er va-i zijn. Tan verschillende zijden wordt er nu natuurlijk op Loisy gewerkt, maar met hem bevriende priesters verklaren, dat hij de dingen, die hij als eerlijk geleerde en historicus voor waar houdt, wel niet zal willen herroepen en veroordeel™. Is dit zoo, dan is het eind gemakke lijk te voorzien: Loisy vindt geen plaats de katholieke kerk. In Duitschland is een strijd uitgebro ken tusscüen de artsen en de besturen der „Krankenkassen". Die „Kranken- kaeso.il" vormen den grondslag van de verzekerings-organisatie der wet van 10 April 1892, waarbij de tegenw'oordige ziekteverzekering is ingevoerd. Ze wor den beheerd door besturen, welke door de ondernemers en de verzekerden ge kozen worden. Waarover loopt nu het geschil? De artsen eischen de z.g. vrije dokters keuze, zoodat de leden het recht zullen hebben dien dokter te kiezen, dien zij hebben willen en dat die doktoren dan per visite betaald worden. Ofschoon prin cipieel tegen een dergelijk systeem geen bezwaren zijn aan te voeren, kan het toch ook aanleiding geven tot tal van conflicten. Op betaling per visite is con trole zoo goed als onmogelijk, terwijl doktoren die zich geliefd weten to ma ken bij de patiënten enormen toeloop zouden krijgen cn anderen niet. Oiidertiisschcn neemt liet geschil hier en daar bedenkelijke vormen aan. Zoo o. a. te Keulen waar het reeds tot een dokters staking is gekomen, terwijl men in Berlijn ook dergelijke plannen schijnt te hebben. Laatste Berichten. St. PETERSBURG, 2 Februari. Russische tclegraafagentschap verneemt d.d. 2 Februari uit. WlodiwastokDe oorlogschepen Gromowoi, Rossija, Baga- tyr, Roerik en het transportschip Lena, die lucr in de haven liggen, zijn uitge rust en zeeklaar gemaakt. AI wat hout is, is er gisteren afgenomen. De schepen liggen klaar, om elk oogeublik uit te varen. l)c uitgang van de haven wordt door een ijsbrekcr opengehouden. (N. li. G.) St. PETERSBURG, 2 Februari. Het Russische tclegraafagentschap verklaart het bericht van den bijzonderen corres pondent van Reuter van 29 Januari volgens hetwelk het handelsverkeer over den transsiberischen spoorweg voorloopig zou zijn geschorst, om de lijn vrij te laten voor het overbrengen van en krijgsvoorraad, is van allen grond ont bloot. Van bevoegde zijde verzekert men, dat op den Siberisclien spoorweg het bedrijf gewoon naar de reglementen wordt uitgeoefend zonder eenige stoornis of schorsing, NB. UIT DE PERS. danst. En nu komt de heer Kuyper de Heraut zachtere woorden spreken. Ook Marnix danste aan het hof van Willem 1, en de predikanten vermaan den hem. Maar zij hadden er geen be zwaar tegen dat hij, door zijn ambte lijke positie daartoe genoodzaakt, naar het bal ging. Edoch de beenen moesten op den vloer blijven. Het En. Melvil heeft gedanst. Maar er is toch nog verschooning voor hem. Lu- thcrschen en Hoomschen veroordeelen niet eiken dans. Zij kennen ook geoor loofde dansen. En als Melvil nu maar geoorloofd heeft gedanst, dau is hij naar Luthersche en Roomschc zedeleer gered, en wordt hij niet. publick gebrandmerkt, maar in stilte beter ingelicht, zonder dat er aanleiding is hem voor liet groote publiek als een „wercldsch menseh" v te stellen. Arm o Melvil, hij hoeft gedanst. Men raagt er niet naar of hij dat dansen ook beter verstaat en liever doet dan een begrooting verdedigen. Het is en blijft zondig, en de consciëntie kan het in eerbaarheid niet rechtvaardigen. Wat zal het hof nu doen? Al klampt het zich vast aan Luthersche en Room sche voorschriften, het is toch niet ge red. M ant dan zijn het alleen eerbare dansen die geoorloofd zijn. En daartoe mag men niet rekenen het dansen van vrouwen met ontbloote borst, midden in don nacht, en verhit door het drinken van vurigen wijn. Zal het Hof hooge japonnen voorschrijven, den baltijd ver vroegen en zijn gasten met een glas kwast gaan ontvangen „Het Volk" schrijft: Melvil Reeft gedanst. Minister Melvil van Lijnden heeft op een hofbal gedanst. En op een hofbal zijn de vrouwelijke gasten laag gekleed of liever ontkleed hals, borst en armen zijn niet, of maar gedeeltelijk bedekt- Zoo wil het de mode in voorname krill en in minder voorname van de bur gerij wordt dit vaak nagebootst. In 1892 herinnerde dl-. Kuyper eraan, dat Groen van Prinsterer en Elout niet naar het paleis gingen, als zij vermoed den dat er gedanst zou worden. En hij raadde aan dat voorbeeld te volgen, om organisatorische redenen. „Er is", schreef hij, „door deze levensusantiën een kring jetrokken om het private cn sociale leven der Calvinisten. Die kring draagt liet Piu'iteinschc stempel. En wie tot dien kring zich rekent, behoort daarom de historische traditiën van dien kring te eerbiedigen. M ie dien slagboom val len laat, vermengt zijn levenskring met den niet-Puriteinschen levenskring en breekt daardoor de historische kracht, die liet Calvinisme voor hem en de zij nen hebben kan." Deze afscheiding der sekte van hot, leven der andersdenkenden is als mid del van organisatie zeer sterk. Ze werkt ongeveer als do uniform bij den militair, kweekt aaneensluiting in eigen kring en afkeer van al liet andere. Ook de band der gemeenschappelijk ge huldigde traditie een zeer sterke. Yoetius, een Calvinistisch theoloog, had het dansen al veroordeeld als „een erleydingc tot ydelheid, lichtveerdigheid, ende onkuysheit." En gevraagd waarom David dan gedanst had, antwoordde hij „David sprongh op ende huppelde voor den Heere zijnen Godt, tot een teeken ende betooninge van zijne geestelicke vreugde." Maar zooals de menschèn tij dens Yoetius dansten, was het „uyt der- telheyt ende wereldsche wellustigheyt." Het is duidelijk dat men, zoo over een zaak denkende, niet uit walsen gaat. In 1898 gaf de heer Kuyper een zeer onderhoudende beschouwing over het dansen. Hij miskende niet de schoon heid eener bevallige lichaamsbeweging, en erkende het natuurlijke verband dier bewegingen met sterke gemoedsaandoe ningen maar bet dansen waartegen het protest der vaderen ging, is heel iets anders. En dan volgt „Het hof vooraan, door de militairen te land en ter zee gevolgd, heeft men vooral in hooge wereldsche kringen het bal steeds als eene vermaking geëisclit. De vraag is of liet dansen in liet ge meen genomen, in de kringen waarin het inheemsch werd, niet wel ter dege wulpschheid aankweekt, en de reine ver houding tusschen de lieden van beiderlei sexe in gevaar brengt.... Wij pluizen dit niet uit... Mre herinneren alleen aan de weelderige kleedij waartoe ze ver lokt, aan de ontblooting die ze voor de vrouw met zich brengt, aan de over spanning cn opwinding waartoe ze de jongere vrouw vervoert, aan den harts tocht dien ze opwektop elk eenigs- zius omvangrijk bal gaat liet verder dan goed voor God is, cn dan de consci ëntie in eerbaarheid kan rechtvaardigen." Dit laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Maar Melvil heeft ge- En waarom zou dan een Calvinist niet dansen Hij kan toch Calvinistisch, dat wil zeggen braaf, dansen. En tegen ver lokkingen is hij gepantserd. Er is iets in dat verbod, dat van twijfel 6preekt, of de dansers uit dien kring er wel zon der zondige gedachten af zouden komen. En dat spreekt niet van vertrouwen. In tusschen, hoe dat ook zij, Melvil heeft gedanst. Hij is besmet met de zonde van het Hof, enKuyper's gemeente staat tegenover den minister cn tegen over hot Hof. Zou het voor 's lands rust niet beter zijn, als men Yoetius aan een herziening onderwierp en den regel stelde ge heiligd is de dans, nu Melvil heeft ge danst Baarn, 30 J anuari. Ter herdenking van den dag, waarop II. M. de Koningin- Moeder 25 jaren geleden als Koningin der Nederlanden Iloogstderzelver intocht deed hier te lande, werd heden avond alhier in de feestelijk versierde Concert zaal van Hotel Yelaars een uitstekend geslaagd Concert gegeven door het Klein- Koor a Capella onder directie van Ant. Avcrkamp. Als solisten traden op de Dames Johanna Van de Linde, sopraan en Anke Schierbeëk, alt. Door den keer A. Horsman, lid van de .Plaatselijke Commissie v oor het Huldeblijk, werd aan den Directeur een fraaie lauwerkrans aangeboden. Dank zij de welwillende medewerking van een tiental dames, die zich met den verkoop van plaatskaarten hadden belast, was er geen plaatsje on bezet. Ongetwijfeld zal een Hink bedrag aan de Hoofdcommissie kunnen worden afgedragen voor liet Emmafonds. Hilversum. De vereeniging „Han delsbelangen" alhier heeft in hare ver gadering van 29 October van het vorig jaar eene commissie benoemd, om een plan te ontwerpen tot oprichting van een plaatselijke credietinstelling voor den handeldrijvenden middenstand. Genoemde commissie heeft na gemel- den datum nog mets van zich laten hooren en zijn wij goed ingelicht, dan zal in een eerstvolgende vergadering der vereeniging worden geadviseerd thans niet tot de oprichting van bedoelde in stelling over te gaan. Baarn, Door de Kon, Yereeniging Hot Nederlandsoh Tooneel zal alhier Dinsdag 9 Februari in het hotel Velaars worden opgevoerd von Moser's Ultimo. Vecncudaal. Maandag 22 Febru ari zal voor de auti-revoletionaire kies- vereeiiiging „Nederland en Oranje" in 't openbaar optreden de heer mr. Sy- brandy van Almelo met liet. onderwerp Het Ministerie Kuyper en de Arbeids wetgeving." Barncvelil. Met half Augustus a. s. gaat de heer Joh. M. Hagenbeek, directeur der kostschool „Benno" alhier, ons dorp verlaten. Voor de ouders, die kinderen op de dagschool hebben is het te hopen dat spoedig in de vacature voorzien wordt. Dit is ook te wenschen voor de ne ringdoenden, die bij een groot aantal internen wel kunnen varen. Bhenen. Onder deze gemeente is aan den Rijn liet lijkje van een pasge boren kindje gevonden. Het schepseltje, dat een kennelijk ge- welddadigen dood gestorven i6, was in een boezelaar gewikkeld. Het spoor der vermoedelijke dadcrcs meent de poütie te hebben gevonden. Harderwijk. Naar men ons mede deelt, bestaat er wederom plan bij den Raad aan te dringen op electrische ver binding van de woningen der leden van de Vrijwillige Brandw eer met de hoofd wacht der politie in dellondegartstraat. Reeds vroeger is een dergelijk voorstel in den Raad met groote meerderheid van stemmen niet ingewilligd. En aan gezien de toestanden en ook de afstan den in de gemeente dezelfde zijn geble ven, zullen de Raadsleden bezwaarlijk anders kunnen doen, dan wederom tot afwijzing van een dergelijke voordracht te hesluiten. Indertijd heeft een zekeren „Knelis" in het Overveluwsch Week blad, met deze verbinding den draak gestoken. We zullen eens afwachten, wat de Raad doet en er dan liet onze ran zeggen. Rectificatie. In ons hoofdartikel van Zaterdagjl. is een fout ingeslopendie den aandachti- gen lezer niet ontgaan kan zijn. In kolom 3 staat achter Limburg 425 veroordeeldendit moet natuurlijk zijn 452 veroordeelden. Wij laten het lijstje met onze con clusie thans nog eens in zijn geheel volgen. Per 1 000 000 inwoners telt Noord-Brabant 525 veroordeelden Limburg 452 Drenthe. 447 Groningen 330 Gelderland 266 Zeeland 226 Overijsel 225 Friesland 201 Zuid-Holland 201 Noord-Holland 187 ConclusieIn onze twee katholieke provinciën Noord-Brabant en Limburg heeft de misdaad de grootste afmetingen aangenomen, cn de provincie, waarin het openbaar onderwijs hel meest regel is, N.-Holland, heeft de laagste crimina liteit. LIJST van brieven aan onbe kenden. 2e Helft van de maand Januari. A. Visser II. Smid J. Schippers W. Aake A. Klanken Mej D. Teekman Mcj Visser L. W. G. C. v. d. Garden Ramsaer d. Valk 's Gravenliage. Baarn. Amersfoort. Amsterdam. Haarlem. Hoorn. Rotterdam. Utrecht. Bij seinhuis no. 4 geraakte in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. de spoorwegarbeider t. II. onder een ran geerenden goederentrein. Het linkerbeen werd hem boven de knie verbrijzeld. De ongelukkige werd naar liet Alde- gondegasthuis vervoerd, nadat dokter Morren het eerste verband had aange legd. In het gasthuis is het been af gezet. De le Luitenaat A. P. Louman is op verzoek overgeplaatst van het 7e naar liet 5e Reg. Infanterie alhier. In de H. Ct. komt de volgende vraag van een werkman voor: „Zijn er ook commissies van de vrij zinnige partijen werkzaam, om de kies gerechtigden, die zich moeten aangeven voor de kiezerslijst, op te sporen, op te zoeken, tot het doen van aangifte te bewegen en daarbij zoo noodig te hel pen Wij vreezen, dat wanneer een der gelijke rraag hier gedaan werd, liet ant woord niet bevestigend kon luiden. Zulke activiteit laat men in den regel aan de tegenpartijen over. Alweer een nieuwe vereeniging is hier opgericht en wanneer wij mededeelen dat haar naam „De Locomotief' is, zal cider wel begrijpen, dat het een ver eeniging van spoorwegpersoneel is, in deze van de H. IJ. S. M. Het doel is gedurende den winter eenige gezellige avonden te organisce- ren door 't opvoeren van kleine too- ncelstukjes en het houden van voor drachten. Omdat ambtenaren en beamb ten leden der vereeniging zijn, i6 de op richting een stap in de goede richting: het zal de meerdere onderlinge waar- dcering bevorderen. In 't laatst van Februari of begin van Maart zal reeds de eerste uitvoering worden gegeven.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2