Binnenland. Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Troonrede, hetgeen wel de oorzaak zal zijn voor een krachtige oppositie van Iersche zijde. "Voegt men daar nu nog bij dat de Troonrede onvermeld laat een wijziging van de Engelsehe onderwijswet dan weet men zoo ongeveer wat deze Troonrede belangrijk maakt. Want be langrijk 0111 hetgeen ze vermeldt is deze Troonrede in geen enkel opzicht. Ecu wet op het toelaten van misdadige en armlastige vreemdelingen opent het lijstje van de wetten, waarvan de indiening wordt aangekondigd. Dan oen voorstel tot wijzigingvandewetop het vergunnings recht voor den drankverkoop en een wet 0111, na het aftreden van het tegen woordige Parlement, de verplichting van leden om zich aan een nieuw e ver kiezing te onderwerpen, wanneer ze een staatsambt aanvaarden, op te heffen. Verder nog voorstellen tot wijziging van de ongevallenwet en van de zeevissche- rijwet. Voor de belastingbetalers is het bedenkelijk te achten, dat „de last, op 's lands middelen gelegd door de nood wendige uitgaven voor leger en vloot, ongetwijfeld ernstig" wordt genoemd, vooral waar de „uiterste zuinigheid" is betracht. Voor velen zal deze Troonrede een teleurstelling zijn, maar toch kon men van het tegmwoordig kabinet moeiclijk veel beters verwachten. De regeering heeft door de onthullingen van de oor- logs-commissie inzake Zuid-Afrika en door de onderwijswet het vertrouwen bij veel kiezers verloren, van daar dat ze nu, door allerlei bestuursmaatrege len dat vertrouwen moet zoeken te her winnen. Naar de tut Oost-Azië komende berichten te oordeclen, begint het er nu te spannen. Dat de vrede er bewaard zal blijven, gelooft zelfs de vurigste op timist niet meer, nu er reeds herhaal delijk geruchten loopen omtrent plaats gehad hebbende schermutselingen. Ündertussckcn poseert de Czaar nog steeds als tegenhoudcr van den oorlog, maar het heet nu ook al, dat men den Czaar zóó lang en met zóóveel drang van suggestie voor oogen heeft gehou den, wat het prestige van Kusland's krijgsmacht al of niet gedoogen zou Door de censuur, die de meeste uit Oost-Azië komende depêches tegenhoudt, is het mogelijk de openbare meeniug in Rusland nog in slaap te wiegen door allerlei gunstige en geruststellende be richten. De stand der Russische fondsen op de beurs te Petersburg wijst even wel aan, dat de spanning haar hoogte punt heeft bereikt. Omtrent de houding welke de Veree- nigde Staten bij het conflict denken aan te nemen, wordt bericht uit Washington dat, ondanks de plaats gehad hebbende samenkomst tusschcn den heer Ilay en graaf Cassini, de regeering der Yeree- nigde Staten bereid is, toe te geven, dat de politieke rechten van Rusland in Mantsjoerije meer te beteekencn heb ben dan die van de Unie. Ten opzichte van China's integriteit zal de regecring te Washington er evenwel op blijven aandringen, dat Rusland zich houde aan de bewoordingen der overeenkomst van 19U0. De Engelsehe Troonrede maakt er ge wag van, dat de Britsche regeering al het mogelijke zal doen ten gunste van den vrede. Waar de Britsche belangen zoo nauw bij dit conflict betrokken zijn zal dit wel geen holle phrase blijken te zijn, vooral ook niet omdat de Engel sehe financiën, toch al niet zoo schit terend, bij een uitbarsting in Oost-Azië ernstig de gevolgen daarvan zouden on dervinden. Wanneer de nood dan ook aan den man komt, zal Engeland al zijn invloed in Tokio wel doen gelden. Laatste Berichten. Uit Irkoetsk wordt aan de N. R. C. geseind, dat aldaar telegrafisch bericht ontvangen is, om onverwijld 45 werst aan spoorstaven met toebehooren met den Siberischen spoor af te zenden en ter beschikking te stellen van den Trans- baikal-spoor en Tantsjod. Voor de door reis van Chilkof, den minister van ver keerswezen, die in don ochtend van 10 Februari aldaar verwacht wordt, moet de verzending van de spoorstaven af zijn geloopen. Uit Seoel wordt aan hetzelfde blad ge seind, dat de Japansche gezant de Ja- pansche onderdanen te Witsjoe en Sun- tsjin, aan de oostkust van Korea last heeft gegeven die plaatsen te verlaten, wegens mogelijke gebeurtenissen. Alle berichten schijnen er op te wijzen, dat de oorlog tusschen Japan en Rusland bijna onvermijdelijk is. In de Franschc Kamer deed Lasies een vraag over de werkstakingen onder de veldarbeiders te Aude en Ilerault, naar aanleiding waarvan een langdurig debat wordt gehouden. De heer Lasies geeft zeer af op de socialisten en ver wijt. hen, de beweging uitgelokt te hebben. De minister Combes verdedigt de veld arbeiders en zegt o. a. dat hun vreed zame staking als toonbeeld voor ande ren kan dienen. Lasies wil intcrpelleeren. Er komt een einde aan de zaak, doordat de Ka mer met 343 tegen 200 stemmen een motie aanneemt van Alpy tot goedkeu ring van de verklaring van de regce- ring. Vrijhandel of Bescherming. -- Het Katholiek Program in de prullemand. Vrijhandel of Bescherming aldus het onderwerp, waarmede Jlir. mr. Sinissaert dezer dagen in een open bare vergadering, belegd dor de vooruit- strevend-liberale kiesvereenigmg Rotter dam, optrad. Na eerst eenige theoretische overwe gingen in 't midden te hebben gebracht, heschouwt spreker de practijk en meent dan de volgende stellingen te kunnen verdedigen le. Ons land heeft ervaring opgedaan met het stelsel van bescherming en is op grond van die ervaring van een be schermend tot een fiscaal tarief gekomen. 2e. Nederland heeft onder het stelsel van vrijhandel zijn welvaart zien toe nemen. Spreker herinnert er aan, dat reeds in 1821 onze regeering verklaarde, dat de Nederlands'che industrie door de be staande liooge rechten niet gebaat werd, terwijl de prijzen der waren zeer ten nadeelc van de verbruikers verhoogd waren. Wat de tweede stelling aangaat, wijst spreker er op, dat sedert 1851) ons nationaal vermogen ongeveer verdubbeld is, terwijl daartegenover staat een toename der bevolking met 47 Bovendien daalden de broodprijzen, nam het ver bruik van tarwe voor mcnschelijk voedsel in niet geringe mate toe, steeg de koop kracht der arbeidende klasse en daalde de sterfte van 25.6 per duizend in 1876 op 18.6 in 1895. Na gewezen te hebben op dentoene- menden bloei van verschillende takken onzer nijverheid, bespreekt Jhr. Sm. enkele argumenten der verdedigers van protectie. Waar steeds tot voorbeeld wordt gesteld de bloei van Duitschland als een vrucht van bescherming stelt hij daartegenover het nog veel protectio- nistischcr Frankrijk, waar men allerminst gunstige resultaten met bescherming heeft verkregen. Bovendien zijn er voor Duitschland's bloei heel wat andere oorzaken op te noemen, dan juist wel protectionisme. Het vrijhandelstelsel heeft niet de pre tentie, dat het alle takken van nijver heid tot bloei kan brengen, maar het wil voorwaarden scheppen, waaronder verschillende industrieën tot bloei kun nen geraken. En er kan worden gewezen op het bestaan van vele en velerlei bloeiende ondernemingen, die aan liet fiscale tarief de voorwaarden van haar bloei danken. Daarenboven leert de statistiek, dat de lagere graanprijzen leiden tot veel grooter gebruik. De Limburger Koerier is een katholiek blad, waarin een zekere pastoor Thissen, nog al ecus duchtig van leer trekt, vooral tegenover andersdenkenden. Als hij aan 't uitpakken is, dreunt ge heel Amstenrade, waar ZEd. als dienaar der liefde fungeert. Zoodra hij evenwel zijn eigen geloofsgenooten de les gaat lezen en hij zich dus meer tot de waar heid moet bepalen is hij heel wat zach ter gestemd, ofschoon hij dan toch ook zijn critiek niet achterwege laat. Zoo heeft hij het nu over het stemmen van het meerendeel der afgevaardigden vóór de 7 mill., welke de snelvuurkanonnen zullen moeten kosten. In het katholiek Program staat inzake militarisme, dat vermindering van financiëele en persoon lijke lasten richtsnoer en doel moet wezen (der katholieke kamerleden). Bij monde van den heer Kolkman verklaarde nu het groote deel der Roomsche leden dat het Katholieke Program rekening hield met de omstandigheden. Daarover schrijft de L. K. nu: „Wat een gemakkelijk ding is het toch dat Katholiek Program. Hot is niet alleen zeer rekbaar, maar liet vermoogt ja en neen te gelijk te zeggen. Omdat de omstandigheden het zoo willen, zei do lir. Kolkman. Dat is eenvoudig boerenbedrog. Tiet woord is hard, doch wie zal het wraken? Men laat zich kiezen onder belofte te zullen streven naar vermindering van persoonlijke en financieele lasten. En, eenmaal gekozen, stemt men voor het tegcndcol. Dat is een publieke ergenis. Een onder graven der politieke moraliteit. Het vestigt de meening, dat het er in de politiek met beloften en programma's zoo maar met op aankomt; en datincn vandaag gcrustclijk kan afzweren, wat men gisteren aanbad. Ieder begrijpt, dat het beroep op die omstandigheden geen duit waard is. Ja wordt niet neen door de omstandigheden. Er moet klaarheid komen. Het Katho lieke Program moet worden gewijzigd of gewoon in de prullemand worden gestopt De vruchten der coalitie. (jiviueiigrlc Berichten. Men schrijft het volgende uit Schou wen aan de „Midb. Ct." Zijn w ij goed ingelicht en wij heb ben alle reden om aan te nemen, dat wij dit zijn dan zouden onlangs door de Yrijzinnnig-demoeratische kiesver- eeniging te Zieriksee poging in het w erk zijn gesteld om te Nieuwêrkerk, in Du- velaud, een lokaal te krijgen voor een vrijzinnig-democraat. liet antwoord van den eigenaar van het lokaal „De Meebaal" aldaar.luidde, dat hij gaarne zijn ruimte beschikbaar stelde, maar vóór de definitieve toezeg ging eerst wenschte teaspreken inet liet edelachtbaar bestuur dor gemeente. Daarna volgde de ïnededceling, dat de eigenaar wel kon doen wat hij wilde maar dat dit bestuur liever had, dat hij weigerde. 't Lokaal werd daarop niet beschik baar gesteld, wat den eigenaar nu niet zoo euvel kon geduid worden. Maar nu werd dezer dagen aange kondigd dat de heer Bastmeijer, van Bruinisse, een antirevolutionair, een voor dracht zal houden in de openbare school In hetzelfde Nieuwerkerk, in welke voor dracht zeker de openbare school wel een veer zal getrokken worden. 't Komt ons voor, dat zulk meten met twee maten al heel zonderling is, en dat uit deze handelwijze van het be stuur van Nieuwerkerk een ergerlijke bevoorrechting van anti-vrijzinnigen spreekt. WAGEN1N GEN, 2 Febr. DcNedcr- Velmve, hot bekende neutrale weekblad voor deze omgeving, heeft haar christe lijk zusterke een aardige kool gestoofd. Op gezag van De Neder-Veluwc maar, zooals dit stelselmatig geschiedt, zonder de bron te vermelden, vertelde het a.r. Edesch Nieuwsblad in haar laatste nummer, dat E. Z. en E. L. S. wegens overtreding van art. 274 van het Wetboek van Strafrecht, waren ver oordeeld tot een boete van f 1 subs. 1 dag. Art. 274 bedreigt n.l. hem, die sla venhandel drijft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren Dan zijn die E. Z. en E. L. S. er toch goedkoop van af gekomen. Gelukkige E. Z. E. L 8. Correctie. „Meheer de haveteusie die Ik, bij u geblaas, heb staa fol foute en me ucev zeg dat er geenen teeke op se plaas staa. As uwes nie beter kan druuken, waarom druukt uwes dan". UIT DE PEliS. Mr. S. van Houten geeft in Onze Eeuw eenige beschouwingen naar aanleiding van het begrootings-debat in de Tweede Kamer. De schrijver betoogt o. a. dat het voor de hand liggende gevaar voor onze instellingen en hare verdere regelmatige ontwikkeling niet in de werkplaatsen der nijverheid, inaar in het parlement, eventueel in de stemlokalen ligt. Troel stra c. s. meencn, zegt hij, beter dan door stakingen liet gezag in handen te kunnen krijgen door allemanskiesrecht en, om pressie op de Kamers uit te oefenen, kunnen zij natuurlijk rekenen op alle krachten, die ook het comité van Verweer in zijn politiek streven steunden. Drucker heeft reeds w eder de gcheele hand gegeven, Borgesius den vinger. Het schijnt naar hunno redenecriii- gen, dat Drucker en Borgesius werke lijk bittere oppositie tegen het ministe rie voerentegelijk verklaart echter Drucker, dat in 1905 Grondwetsherzie ning, natuurlijk met allemanskiesrecht voor rijk, provincie en gemeente, de conditio sine qua noil is voor samen werking met hem en de zijnen. En Bor gesius persoonlijk schijnt wel geneigd die voorwaarde aan te nemen. Vleien zij er zich inderdaad mede, dat met dit shibboleth de Ku\ periaansche meerder heid zou kunnen worden verdreven Welk eeuo groteske dwalingHet mini sterie Kuyper is in den diepsten grond de vrucht hunner kieswet-actie en blijft zoolang deze duurt. Inderdaad is de eenige kans op eene liberale meerder heid, dat eerlijk, rond en voor goed, van verdere uitbreiding van kiesrecht bij do mannelijke bevolking worde af gezien. Wie dit niet doet om de vele goede redenen, die er voor pleiten, moge het doen, omdat hij toch niet met het hoofd door den muur kan loopen. Mijne uitingen hieromtrent zijn geene „bal dadige oubewimpeidheid", maar een goe de raad in 't belang des lands, hetwelk ook ik geschaad acht, als van regee- ringswege oeu of meer christelijke kerk genootschappen direct of indirect ge protegeerd en de leden daarvan voor getrokken worden, gelijk elke clericale, ook eene modern-clericale regeering wel verplicht is te doen. Ik heb -- ook dit strekke tot voorlichting van mr Drucker, die op mij de weinig heusehc qualificatie van Cleriealenfresser toe paste steeds alleen de neutraliteit van den Staat en van het staatsgeld verkondigd en voorgestaan, ook herhaal delijk met de tegenwoordige miuistri- eele groepen tegen modem clericalisme mijn stem verheven. Ik ben daarom ook tegen het ministerie Tvuyper, dat zich niet op dit neutrale standpunt stelt en ik sta volstrekt niet aan zijne zijde. Maar ik zie duidelijk in, dat het nadeel dat er eenige lbuten op onderwijs-ge- bied gemaakt worden, die eene volgen de meerderheid weder verbetereu kan, gelijk mede dat er eenige_partijdige be noemingen geschieden, veel minder groot is, dan dat de wetgevende inrich ting zelve worde bedorven. Te velen denken hierover als ik, dan dat er voor TroelstraDruckerde Kanter c. s. ook maar do geringste kans op eene overwinning zou kunnen bestaan, als hunne Kiesrecht-plannen shibboleth mochten worden. De liberale v a a u kanslechtsover winnen d z ij n a 1 s allen gezamenlijk gaan strijden voor de zaken, waarover z ij he t eens zijn of eens kunnen worden omdat er overeenstemming'is ten aanzien van het einddoeldefensief voor dc geestelijke vrijheid van hooger en middelbaar onderwijs en voor den vrijhandel, offen sief o. a. voor de verbetering van den rechtststand der vrouw en eene betere regeling der armen zorg. Veeiki'iiilaal. Het bestuur der vereenigiug „Oranjedag" vergaderde Maandag j.l. met de leden der sub-com- mite'8 ten huize van Mej. de Wed. De Haas. De voor deze vereenigiug opge stelde statuten door den heer Van der Kaay worden met applaus aangenomen. Voorts besloot men met inteekenlijsten rond te gaan, waartoe Sticlitsch- en Geldersch-Veenendaal in 23 wijken ver deeld zijn. Bij loting zal in eene vol gende bestuursvergadering uitgemaakt \v orden, welk bestuurslid in de verschil lende wijken, voor 't eerst don rondgang mede zal maken. De verceniging tot Gezellig Verkcer" gaf Woensdagavond j.l. haar tweede uitvoering, waarin het bekende Variété- en Operettcngezelschap van Henri ter Hall optrad. Het afwisselende pro gramma. dat bovendien op den avond der uitvoering nog uitgebreid werd, had een dichter bezette zaal verdiend. Als bijzonder in den smaak gevallen mogen we vermelden: Hulde aan Neerlands driekleur; mej Kolder als Poppenfee; Sichard en Mathilda en het kluchtspel in één acte: Een Vrouwenhater, als slot stuk, waarin de heer Ter Hall zijn kracht ontwikkelde. Een geanimeerd hal, waar voor balboekjes door Mej. de Wed. De llaas werden aangeboden, besloot dezen gezclligen avond. Ben Motie. In de algemeene vergadering van de kiesvereciiiging „Oranje-Nassau" alhier, op 28 Januari jl. gehouden, is met alge* meeiie stemmen de volgende motie aan genomen: „De Veenendaalsche Kiesvereemging „Oranje-Nassau" gehoord de mededeeliii- gen van don Voorzitter omtrent het doel van liet nieuw opgerichte blad „De Eemlandèr", gehoord een lid van dc commissie voor die courant, spreekt de wenschelijkheid uit, dat een eigen orgaan voor de vrijzinnige partijen gesteund wordt en dat in eigen boezem voor dat blad propaganda wor de gemaakt" Flink zoo! (lied.) Ënarn. Het bericht in sommige bla den, als zou president Steyu bier de villa „Aestive" hebben aangekocht, is gebleken onjuist te zijn. Wel vertoeven hier twee dochtertjes van den president o]) het jongedames-instituut „Erica" zoo dat een vestiging van den lieer Steyn alhier niet tot de onmogelijkheden be hoorde. Alhier is opgericht een afdeeling van den R. K. Werkliedenvereeniging met aanvankelijk 72 leden. Hilversum. In onze plaats zijn de vorige week de heeren dieven nog al actief geweest; van een erf aan deTo- reiilaan werd een emmer en een vuil nisbak ontvreemd, van een kar van bode do J. een pak thee, aan den Laar- derweg boompjes enz. enz. De bekende schakers J. H. Peet en II. B. D. Meijer zullen nog deze maand in het alhier bestaande schaakgenootschap een simultaan-séancc geven. Het gerestaureerde herstellingsoord Trompenberg zal eerlang weer worden geopend. Het bestuur der Naamlooze Vennootschap van dien naam heeft het verpacht aan de heeren II. de Graaf en J. van Gendt van Amsterdam. Banievt'lil. De boerenknecht F. v. d. B. is deze week tegen de lamp aangeloopen. Stroopen deed hij graag en in 't strikken zetten was hij een baas. Nauwelijks had onze vriend ech ter dezer dagen een koperen strik voor het arme haasje gespannen, of dé die naar van den heiligen Hermandad H. Rijken pakte hem bij zijn kraag en maakte proces-verbaal tegen licm op. Oude Vcetcu. De nog steeds onverdeelde Maal- schap van Kootwijk lieeft al heel wat aanleiding gegeven tot kibbelarijen tus schcn de bewoners van Kootwijk en die van het naburige Essen. De Kootwijkers beweren eenvoudig: de gronden behooren ons, terwijl de Essenaren zeggen: neen wij hebben er ook wat over mee tc praten. Gelukkig was eindelijk na veel moeite een overeenkomst tusschen beidé partijen tot stand gekomen en men meende nu den tijd van rust en vrede te zijn ingegaan. Dc Essenaren vinden die rust blijkbaar erg vervelend; zij heb ben ten minste een waterkèering der Maalschap over een lengte van GO M. totaal vernield. De politie heeft de zaak onderzocht en tegen de daders proces verbaal opgemaakt. Dat de gemoederen der Kootwijkers in vuur en vlam staan, spreekt van zelf. Vergadering „Handel en Nijverheid". Op deze vergadering, welke in „De Zwaan" werd gehouden, bracht dc voor zitter do heer S. J. van Duinen, aller eerst verslag uit over de gehouden emjuête in zake dc afschaffing van de kermis. Door het Bestuur weiden 453 circu laires aan neringdoenden verzonden, waarvan 357 terug werden ontvangen. Van die 357, waren 8 van onwaarde, 34 blanco; 105 neringdoende ingezetenen verklaarden noch voordcelnoch nadeel van de kermis le hebben72 nadeel en 138 voordeel. De voorzitter riekte hierop het verzoek aan „de Pers" om aan het kantoor der "Yerecniging voor hare rekening een exemplaar der courant te mogen ont vangen, waarin dc eventueelc verslagen van dc vergaderingen van „Handel en Nijverheid" voorkomen. Hierop besprak de lieer Van Duinen een oogenblik de rede van den burge meester dezer gemeente, uitgesproken op de eerste vergadering van den Raad in dit jaar, en wel dat gedeelte, waarin Z.Ed. Achtbare als zijn meening uitsprak, dat Handel en Nijverheid in deze ge meente bloeiden, dit concludcerende uit liet aantal binnengekomen schepen. De voorzitter achtte deze uitspraak in lijnrechten strijd, met hetgeen hij zelf daaromtrent in de eerste vergadering van Handel en Nijverheid in dit jaar gezegd had. Hij wilde alleen deze contra dictie opmerken en verder het verslag over 19Ö3 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken afwachten. Verder werd medegedeeld, dat dooi de gezondheidscommissie in een rapport do bezwaren van de Slagersvereeniging betreffende het voorgestelde ontwerp op vee- en vleeschkeuring waren weerlegd en welk rapport bij Burg. en Wethouders was ingekomen. Devereenigingzal,indien mogelijk, zich dit rapport aanschaffen en dan eventueel de zaak nader aan dc orde brengen.) Was in de vorige vergadering ver zocht 0111 te onderzoeken, of de Kamer van Koophandel hier het met de bevol king overeenstemmende aantal leden had, de voorzitter achtte het gewensclit thans niet op wijziging in dit aantal aan te dringen bij de Regeering, omdat spoedig een herziening der geheele organisatie van de Kamers te wachten is. Het hier bestaande getal li is bij Kon. Besluit van 1851 vastgesteld. Het verslag, uitgebracht door den Regeeringsvertegcnwoordiger, don heer Tutein Nolthenius van het Congres van den Handeldrijveuden Middenstand is door dc Vcreeniging aangeschaft; het bevat geen nieuwe gezichtspunten. De lieer 1 rederiks deed hierop mede- deeling van het feit, dat de Regeering op een zeer eigenaardige manier was gaan concurreeren met don bockhandel.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2