No. 15. Zaterdag 20 Februari 1904. ie Jaargang Wees U Zelf! I Liberaal Orgaan roor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging ,,DE EEMLANDER". Kiesrecht. FEUILLETON. HET NOODLOTTIGE TESTAMENT. De redactioneele voorlichting - - in verhand met de advertentie- rubriek. - - - - DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags.f Redacteur: P. van der Meer .T/n. Bureau (voorioopig) Beekesteinsche Laan 32. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post] - 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) In zake kiesrecht heeftde Eemlander" nog geen positie gemmien! Ilij zal daarin voorioopig ook geeft/partij kiezen. Ons blaadje beoogt all&tiiiiu^t de allures aan te nemen van een toonaangevend liberaal orgaan. Wij begrijpen'ónze,' plant's, n.l. de plaats vaÉ\ het ojgaati, dat in een klein godeelta.van' ons laijdj Amersfoort en omstreken," cOnceiitratie beoogt van de liberaalgezinden. -Wij vinden in het geen de vrijzinnigen van verschillende schakeering veaêenigt, vooi-loopig onze gading. En met betrekking tot punten, waarover de mceningen niet geheel accoord gaan, wachten wij hot oogenblik af, waarop na overleg overeenstemming zal zijn verkregen. En daarbij hebben we in de eerste plaats het oog op het Kiesrecht. Dit neemt echter niet weg, dat wij er geen bezwaar in vinden, be langrijke voorvallen op politiek terrein, waarbij het kiesrecht betrokken is, in onze kolommen te vermelden, zonder dat het noodig is, telkens aan te geven, in in hoeverre wij al of niet medegaan. Zoo opgevat geven wij hier een verslag van een belangrijke vergadering te 's-Gravenhage. Hierom belangrijk, omdat zij ons het standpunt doet kennen van een Staatsman van betoekenis, van Mr. Goeman Borgesius. In ons volgend num mer zullen wij het standpunt meedeeleu, dat een staatsman van niet minder be- teekenis, de oud-minister Mr. W. H. de Beaufort te Leusden, inneemt. Het verslag volge thans hier: „De nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging 's-Gravenhage, de belangrijkste afdeeling der nieuwe Unie, vergaderde gisteravond tor bespreking van het kiesrechtrapport van het hoofdbestuur. Mr. R. J. H. Patijn, lid der commissie voor de samen stelling van het rapport, was de inleider. Ha een historisch overzicht zeide hij o. a.: Men vreest, dat. algem. kiesrecht de regeering zal brengen in handen van een oppermachtig proletariaat, dat beginnen zal met van de bezittende klasse te halen wat er van te halen valt, Hierdoor spreekt men eene ongemotiveerde be schuldiging uit tegen de geheele natie, want alle rangen en standen zouden toch kiesrecht krijgen. In de socialistische organen wordt vaak gezegd, dat de bezittenden in onthouding van kiesrecht een wapen in handen heb- i. Slechts één enkel venster van het def tige, oude landhuis was verlichtzoo wel binnen als buiten was overigens al les donker. Schaduwen bewogen zich achter de neergelaten gordijnen, een dichte kap brak het scherpe lamplicht en de gordijnen van een hcmel-ledikant waren half teruggeslagen. In de kussens weggezonken, lag een oude man een goede zestiger, met wit haar en een ingevallen gezicht; de oogen nu eens flikkerend dan weder moede gesloten, als was hij in een zachte slaap. In wer kelijkheid was de grijze ernstig ziek, wellicht stervende, maar toch nog vol komen helder van geest. ïusschen zijn vingers hield hij een verkreukeld vel papier zijne blikken zochten den ouden heer, die voor zijn bed zat en hem zwij gend gadesloeg. „Rudolf," fluisterde hij, „waarom komt de notaris niet? Ik heb hem beshst noodig De aangesprokene, een arts, voelde ongemerkt den pols van den stervende, terwijl hij onrustig zag naar de twee ben voor het houden in economische slavernij, voor uitbuiting van de werk lieden. Mr. van Houten spreekt van overheerscliing van paupers, baliekluivers enz. Links beticht men de bezittenden van het meest cynische ogoismc, rechts de werklieden van lust tot plundering. Wat moeten de clcrialcn hiervan wel denken? Aan den eenen kant zet men een klasse geleid door stoffelijk voordeel alleen, aan de andere zijde eene geleid door afgunst, haat, nijd. Maar er zijn toch ook wel andere dingen in het spel. Bij orde en recht heeft ieder belang, 't Gevoel van vrijheid, onafhankelijk volksbestaan, gehechtheid aan 't Oranje huis, zijn bij de mindere klasse even veilig als bij gegoeden. Spr. meent dat de socialisten als ze in de meerderheid zijn met de anarchisten te doen krijgen en zegt dat na de groote overwinning der soc. dem. partij in Duitsch- land een strijd is ontbrand, welke waar schijnlijk tot uitcenspatting der partij zal leiden. Voor hen behoeven we dus niet bevreesd te zijn. Spr. vraagt aan tegen standers vertrouwen in de oud-Holland- sche degelijkheid. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, spr. acht den tijd daarvoor nog niet ge komen. Voor gehuwde vrouwen wenscht hij 't in geen geval; do man is do natuur lijke vertegenwoordiger van het gezin, de cel van de maatschappij. En de ongehuwde vrouw toelaten zou zijn tien tallen jaren vooruithollen op den weg van vooruitgang. De wetgever moet tegenover de vrou wenbeweging eene welwillende neutrali teit in acht nemen. De voorzitter mr. Goeman Borgesius bracht de volgende stellingen instemming. Ie. Grondwetsherziening om te komen tot een andere regeling van het kiesrecht en eene andere samenstelling van de Eerste Kamer is gewenscht. 2e. 't Censusstelsel voor kiezerschap van de Tweede Kamer worde vervangen door recht op kiezerschap, met uitsluiting van aangewezen personen. 3e. Uok bij behoud van verkiezing van de Eerste Kamer met trap, behoort zoowel kiesrecht als verkiesbaarheid voor dit college te worden uitgebreid. 4c. liet stelsel van evenredige ver tegenwoordiging verdient de voorkeur boven 't absolute meerderheidsstclscl. Bij het debat wijst de heer Elout erop, dat de beteekenis der resoluties zou mannen, die met hunne mutsen in do hand in een hoek van de kamer zaten. „De notaris zal zoo dadelijk komen," troostte hij, neem ondertusschen deze poeier, Andreas 1 De zieke nam met moeite het aange bodene in. „Dank jefluisterde hij, „ik moet tot iederen prijs blijven leven, totdat het testament onderteekend is." Weer werd het eenige oogenblikken stil. Trots de aangewende voorzorgs maatregelen, zonken toch de krachten van den ouden man zoo snel, dat dok ter zich zeer bezorgd over hem heen boog. „Andreas," fluisterde hij zacht, bijna onhoorbaar, „Andreas," je bent een man en je weet dat je leven onher roepelijk verloren is. Heb je dus nog iets, dat je mij, je oudsten vriend wilt meededeelen, zoo spreek thans." De zieke schudde het hoofd. „Loopt het zoo spoedig, Rudolf. O, God waar blijft Dalberg. Dr. Arning hield steeds den pols van den zieke in zijn hand. „Andreas, zal ik je vrouw roepen „Neen 1 Neen Ik wil leven, ik moet leven, tot het testament onderteekend is." Op hetzelfde oogenblik rolde over het voorplein een rijtuig, het gelaat van den dokter helderde op. „Andreas," zei hij, daar komt Dal- uerg. O, waarom heb je ook tot dozen nacht gewacht!" moeten liggen in urgentie en dat hij zich tegen urgentie van grondwetsherziening zou moeten verklaren. Mr. Goemau Borgesius antwoordt, dat de urgentie-kwestie in 't rapport niet behandeld wordt en dus daarover niet moet worden gestemd. Komt het hoofd bestuur met voorstellen, dan is het daar voor nog tijd genoeg. Do stellingen werden aangenomen. Nog zeide mr. Goeman Borgesius omtrent de urgentiekwestic als zijn per soonlijke meening het volgende: „Indien de kwestie van algemeen kiesrecht in de smeltkroes is geweest en men komt tot eenstemmigheid, kan ik moeielijkgelooven dat dan daarvan in 1905 niets zou zijn te merken". Onder dp-rVUbriek „Stadsnieuw van het redactioneele gedeelte yan hot „Amersfdortsbh Dagblad" van Maandag 15 Februapi treffen' wy-het volgende aan-1 Bfet- vblgendp.-ts ontleend aan het Fi nancieel Dagblad" no. 3439 van 1 Febr. jl. De Ncderlandscüc Effectenlocerij, onder leiding yah de heoren Van Duysen en Co. te 's-Gravenhage, gaat over tot eene twoede verloting van effecten, evenals de vorige volgens het trekkingbplan der Staatsloterij Dit bewijst dns ten volle, dat de eorsto loterij naar wenscli der emitlenten is geslaagd, wat trouwens in geen enkel opzicht verwondering behoeft te baren. In do eerste plaats omdat naar verhouding van andere loterijen, veel hooger bedrag aan prijzen wordt uitgekeerd, op welke f 100 inleg wordt aan prijzen betaald in de: Mecklenburg-Schwerin loterij 61 en een half pet. Hamburger Geldloterij 63 pet. Hessische Geldloterij 65 en een half pet Nederlandsche Staatsloterij 73 pet. Nederlandsche Effeetenloterjj 83 pet. Buitendien is de prijs der goheele loten voor alle klassen geldig slechts f10, terwijl ook halve loten a f 5 en kwart loten a f2.50 worden uitgegeven. Voor de kans van f 50.000 te winnen betaalt men alzoo in de Staatsloterij f 35, in de Nederlandsche Effec- tenloterij met f 10omdat deze loterij in alle De stervende lachte even. „Waarom, Rudolf Wellicht was dit het eenigstc middel, om mijn doel te bereiken, beste vriend. Slechts jou kon ik verzoeken, den notaris te laten roepen, en zelf bij mij te blijven, tot alles voorbij is. Be grijpt ge mij En eerst heden zijt go van de reis thuisgekomen." De arts zweeg verschrikt. De weinige woorden verhaalden hem een lange treu rige geschiedenis, hij waagde het niet, nog verder te vragen. Zijn blik ves tigde zich op den juist met zijn klerk binnengetreden notaris, die zich na korte begroeting, liefdevol over den stervcudc heenboog. „Hoe gaat het met je, Andreas vroeg hij. Deze draaide onrustig met zijnhoold. „Meindert," kuchte hij, „mij blijft geen tijd meer! Maak om Gods wil voort, hier is mijn testamentO, ik sterf zoo gaarne, zoo gaarne Hij gaf den notaris een blad papier, dat hij zelf besclu'cven had, waarschijn lijk zeer oud, lang bewaard, wellicht heimelijk verborgen gehouden. „Schrijf!" fluisterde hij, „schrijfMein dert! De lamp gaat uit, steek een ander licht op De pen van den copiïst vloog over het papier, weder vestigde de arts zijn blik op den notaris. Na vijf minuten was het testament ter onderteckening gereed. Dr. Arning steunde den zieke, Dalberg opzichten eerlijk is toegegaan en wij inzage hebben genomen van de vele dankbetuigin gen van de gelukkige winners en winsters der prijzen, fde hoofdprijzen der le, 2e, 3e, 4e en 5e ldasse zijn resp. gevallen op de nos. 1327, 3879, 13288, 1579 en 124, waarvan wij natuurlijk om derkieschheidswille de namen niet zullen noemen van den of de gelukkige, die bij de eerste Nederlandsche Effectenloterij de prijs van f 50.000 in effecten heeft getrokken, maar dat hij getrokken is, en door de firma Van Duysen en Co. be hoorlijk uitgekeerd, daarvan kan men abso luut verzekerd zijn. Wij blijven ons derhalve refereeren aan hetgeen wij roeds vroeger omtreiudoze loterij in het midden gebracht hebben cn wij twij felen er dan ook niet aan dat de tweede loterij bij het publiek een even goed onthaal als de eerste zal vinden. Daar ons niet bekend was, dat hier ter stede een Finantiëel Dagblad be staat, zochten wij naar de reden, die de Redactie v/h Amersf. Dagblad ertoe kon brengen, zulk eene openlijke aan beveling eener effectenloterij in haar kolommen op te nemen, Heeft zij ge ineend in het algemeen belanghet stukje uit het Finantiëel Dagblad te moeten overnemen Met stukjes uit Fi- nantiëele bladen moet men anders voor zichtig zijn. Want het komt maar al te vaak voor, dat niet het belang der le zers dc pen van hunne redacteuren beweging brengt, maar wel de vooraf gaande klinkende munt van hem, die een aanbeveling van zijne onderneming wenscht. Iu dit verband vermelden we b. v. de oproeping, juist heden door de ver tegenwoordigers der obligatiehouders der Mij. „Maasland" (wel bekend uit het Zwendel-debat in de 2e Kamer) tot een vergadering van obligatiehouders, om de wenschelijkheid uit te spreken, die Maatschappij failliet te doen ver klaren. Zij leggen bij dit voorstel het rapport eener commissie over dat den toestand en het verleden der maatschappij heeft onderzocht. Deze commissie concludeert o. m. dat zoo bij de oprichting als gedu rende het geheele bestaan der Maat- schappij, het bestuur de zaken der ven nootschap heeft behandeld met buiten- gemeene slordigheid en onverantwoor delijke lichtvaardigheid dat eerr rente-reservefonds, ten einde hield in de eene hand het licht, met de andere gaf hij den stervende de pen. Over het bleeke gelaat vloog een lachje van triomf. „Eindelijk Eindelijk Als een vreugdegeroep, klonk het den aanwezigen tegen de pen naderde het papier, ze zwenkte, een rilling ging door het lichaam van den zieke, iets als een zucht kwam over zijn lippen, en een zwart spoor teekende den weg, van de gevallen pen over het papier Dr. Arning boog zich dieper over hem, de overigen zwegen eerbiedig. Eenige minuten verliepen, toen ver hief zich de oude dokter en liet zacht het lichaam van den ontzielde uit zijne armen glijden in de kussens. Te laat 1" zei hij smartelijk, „o, mijn God, oen spaune tijds te laatHij is dood." De notaris scheen zeer getroffen. Ter wijl de klerk en de getuigen de sterf kamer verlieten, naderde hij zijn ouden vriend. „Het ongelukkige kind," zei hij, „zij ontvangt waarschijnlijk nu van de goe deren harer tante geen penning 1" De dokter knikte. Geen penning Mein dert, Het kleine meisje was de eigen lijke oorzaak van do voortdurende twisten tusschen den armen Andreas en zijn vrouw. Ik kwam hier dagelijks in huis, mij zijn al die droeve geschiedenissen van nabij bekend. Mevrouw Berning haat het kind van hare schoonzuster." Dalberg reikte hem de hand. „Ik meerdere zekerheid aan de obligatie- houderB te geven, nooit is gevormd, hoewel dit in het prospectus dat voor de oprichting der maatschappij werd uitgegeven, was toegezegd dat het in het prospectus genoemde bedrag voor bedrijfskapitaal nimmer is aanwezig geweestdat voor plaatsings kosten der leening meer werd besteed dan het prospectus te verstaan gafmaar dat nimmer het bestuur, noodig heeft geacht obligatiehouders van een en an der in kennis heeft te stellen dat de slechte toestand der maat schappij grootendeels aan het bestuur te wijten is dat nooit een behoorlijke, betrouw bare boekhouding is gevoerd dat de balans, zooals zij door hot bestuur is opgemaakt, geenszins een juist beeld van den toestand der Maatschappij geeft. De beschouwingen der commissie, waarop deze conclusies steunen, bren gen krasse dingen aan het licht. Tel kens verneemt men van ruime geschen ken in geld en aandeelen aan advocaten en andere personen die zich „verdien stelijk" hebben gemaakt. O. a. is op 18 Februari 1901, driekwart jaar nadat de a a n deelen der maatschappij aan den man zijn gebracht, volgens de boeken f 5000 geschonken aan denredac- teur van een financieel blad, wiens naam de commissie niet noemt omdat hij reeds overleden is. Deze redacteur had de leening bij zonder warm aanbevolen. Gevallen als het vorenstaande hebben zich zoo veelvuldig voorgedaan,,dat dit op zich zelf reeds elke redactie (dus ook die van het Amersf. Dagblad) tot eene mate van voorzichtigheid moest stemmen, die het overnemen van zekere aanbeve lingen uit finautiëele bladen vrijwel ver bood. Want door het overnemen, zooals het Amersfoortsch Dagblad doet, der aanbeveling eener bepaalde Effectenlo terij in het redactioneele ge deelte, neemt zij ook op zich de verantwoordelijkheid, die in zulk eene aanbeveling is ge legen. Te meer had de redactie van dat blad hiervoor terug moeten deinzen, daar het blad, waaruit zij overnam, eene onbekende redactie heeft. Dit laatste heeft het Amersfoortsch Dagblad waar schijnlijk niet geweten. Want zij heelt niet rechtstreeks uit het „Finantiëel Dag- dank je voor deze mededeehng, Rudolf," zei hij. „Ik wil voor het arme kind een goed woordje doen, nu nog, in deze ernstige oogenblikken. Ga je mee De arts schudde het hoofd. „Nu niet Meindert het is toch alles te ver geefs je kunt eerder een steen ver- weeken, dan het hart dezer vrouw." Maar Dalberg het zich niet ontmoe digen. Na afscheid genomen te hebben van het lijk van den vriend zijner jeugd begaf hij zich naar het vertrek der huis vrouw en stond weldra tegenover de oude slanke dame, met heerscherstrek- ken en een nog schoon, maar strak, koud afstootend gelaat. Hier was alles zeer elegant, en behaaglijk, hier ruischte zijde en blonken kunstvoorwerpen, ter wijl weinige schreden verder, in een schamel gemeubelde kamer onder vreem den, de heer van dit slot, zooeven den laatsten adem uitgeblazen had. Dalberg trof dit contrast smartelijk. De dame bleef, aan 't venster staande in haar koude, ja beleedigende houding." „Waaraan heb ik de eer van uw be zoek te danken, notaris vroeg zij. „Hoogst waarschijnlijk is door u een testament geschreven, een geschrift, dat de rechten van mijn zoon (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 1