Buitenland. Binnenland. Uit de Omgeving. Tweede Kamer. Clericale praktijken in Bel gië. Over den geest in Rusland. In de Belgische Kamer heeft de heer Termote, liberaal afgevaardigde van Brugge een zeer ernstig misbruik, dat in 't Parlement in practijk wordt gebracht, gesignaleerd. Er worden n. 1. aan de rechterzijde zoo nu en dan stem men uitgebracht voor afwezige collega's. Reeds eenige malen heeft de heer Ter- mote dit opgemerkt en zoo ook Woens dag 24 Fcbr; toen hij duidelijk ja hoorde roepen op de banken der rech terzijde bij het afroepen van den naam des lieeren de Winter, terwijl de heel de Winter dien dag de zitting niet bij woonde. Om een onbetwisbaar bewijs te hebben zond de heer Tcrmote hem een telegram, waarop hij antwoordde dat hij de zitting van Woensdag niet had bij gewoond. Deze onthulling, komende van een man van onbetwisbaar rechtschapenheid, bracht zooals te begrijpen is, niet alleen ontroering maar ook opschudding-in de Kamer te weeg. liet volgende, geknipt uit het officieel Kamerverslag kan een denkbeeld geven van wat er in de Kamer voorvalt. De heer Furnemont: Men weet wel dat gij lieden een hoop dieven zijt! De heer Vander velde: Ge veront schuldigt de daden niet die wij heb ben gebrandmerkt! De beer Woeste: Ik vraag het woord De heer Dacns: Ziedaar de advo caat der bedriegers! (Uitroepingen). De lieer Woeste: Deze taal is _eene onwaardigheid; eene infamie (zeer wel, rechts). Wij hebben de ophitsende woorden van den heer Vanderveldc ge hoord. De heer Vaudcrvclde: uitgelokt door wettige verontwaardiging! De heer Woeste... Doch deze woor den dragen 't kenmerk eener veront waardiging die niet in 't diepste zijns harten bestaat. De heer Vanderveldc: Weg met de bedriegers! (Applaudissement op de banken der socialisten. Tot de orde! rechts). De heer Pepin: Gij lieden belee- digt ons onophoudelijk. De heer Caluwaert: Bedriegen is uw vak; zoo noodig zoudt ge moorde naars wezen.! De heer Woeste: Mijne vrienden hebben de tot de orde-roeping van den heer Vanderveldc gewaagd, doch ik heb mij daarbij niet aangesloten, daar ik koud blijf te midden dezer schimpwoor den, vermits de eer onzer partij te hoog staat. (Lachen en uitroepen op de socia listische banken). De heer Pepin: Ga dat te Aalst vertellen Dadelijk na het uitbreken van den oorlog, verschenen in Russische en buitenlandsche bladen, beschrijvingen van de geestdrift en offervaardigheid, waarmee de groote massa van het Rus sische volk bereid was goed en bloed te offeren voor den tsaar. "Enorm was de geestdrift bij de vadcrlandsclie betoo gingen in Petersburg. Moskou en War schau, altijd volgens Russische bladen. De correspondent van het Handels blad voor Antwerpen schrijft nu evenwel uit Peters burg; dat dat alles heel eenvoudig comedie was, want die betoogingen waren het werk van de politic en zijn van 't begin tot 't eind op touw gezet door deze laatste, op be vel van den minister van binnenlandsche zaken Plehwe. Over den geest in Rusland schrijft hij liet volgende: In verscheidene in Rusland en Fin land verblijvende Russische bataljons, had de bevelhebber bevolen dat een ze ker getal manschappen van elk bataljon zich zouden aanmelden als vrijwilligers. Toen nu geen enkele zich vrijwillig kwam aanmelden, koos de bevelhebber zelf de manschappen uit, die als „vrij willigers" naar den oorlog zouden gaan. Tc Wiborg in Finland, bijvoorbeeld, weigerden zij in den trein te gaan. Toen het bevel gegeven werd ze met geweld in den trein te sleepen, boden zij weer stand, vloekten en weeklaagden zij, jammerden en weenden luide, zoodat men ze letterlijk in de wagons moest dragen. Tc Sweaborg hield Bokrikof parade met het daar liggende Russische garni zoen, dat omtrent 6000 man telt. Na de parade stelde hij zich voor het fronten zeide, dat Z. M. de keizer in zijn gren- zenlooze liefde voor het Russische volk en in zijn verlangen tot het bemeeste- ren van een „stoutmoedigen en verrader lijken rij and" de in Sweaborg liggende troepen gelegenheid wilde geven om hunne vaderlandsliefde te bewijzen, alsook hunne „nooit wankelende liefde en trouw aan den alleenheerscher en het groote Russische vaderland. „Daar om mocht elkeen zich aanmelden als vrijwilliger voor den Oost-Aziatischen oorlog." Hij besloot met de woorden: „Zonen van het heilige Rusland, als trouw die naar van Z. M. zet ik u aan, nu aan stonds voor het front u aan te melden." Geen enkel man in de gelederen verroerde zich, geen enkel trad vooruit! Met donderende stem herhaalde Bobri- kof zijne opwekking, maar ook nu met hetzelfde gevolg. Ten slotte gaf hij woe dend bevel aan den commandant, dat hij degenen zou uitkiezen, die als „vrij williger" naar den oorlog zouden gaan. De Russische soldaat, slecht voorzien als hij is van kleeren en schoenen, weet dat hij gevaar loopt van honger en ge brek om te komen, aleer hij het too- neel van den strijd kan bereiken, en zijne geestdrift voor den Tsaar en den oorlog is klein. In 't algemeen is de stemming hier zeer gedrukt; men voelt, en weet dat de Japanners langen tijd de Russen de eene nederlaag na de andere zullen toebren gen zonder dat de Russen, gezien de lange operatie-lijn, den slechten toestand der Oost-Siberische spoorbaan en de el lendige inrichting der intendance zeker zijn den vijand een gevoelige neerlaag te kunnen toebrengen. De Tsaar zelf is wanhopig. Hij vreest dat voor hem en de mannen van het tegenwoordige régime de dag der rekenschap weldra zal aanbreken. Hij weet dat hij omringd is door vleierij, valschheid, bederf en machtsmisbruik en hij voelt zijne eigene onmacht om -de mazen van het net te verbreken, dat hem omspant. Adres der Amsterdamsche predikanten tegen de Hoo- ger-Oudenvijswet. De strijd in de diamantindustrie. Door de gezamenlijke predikanten d er Nedcrl: Herv: gemeente te Am sterdam, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging der wet op het ITooger Onderwijs. Er bestaat, naar hunne innige over tuiging thans gevaar, dat liet bijzonder Iiooger onderwijs een plaats usurpeere, die zij haar gaarne, mits nooit ten koste van de Volkskerk en de openbare Ilooge- school, willen zien toekennen. Het geldt hier de vraag of de open bare instellingen nog verder zullen wor den ontkerstend en of de Hervormde Kerk hiervan de dupe zal zijn. Het tegenwoordig ministerie dankt zijn positie aan de medewerking van Hervormden, die Iiiermede meenden op te komen voor algemeen christelijke belangen. De kiezers van Hervormden huize heb ben in de verste verte niet bedoeld, dat hunne medewerking zou worden dienst baar gemaakt aan een streven, dat liet hunne niet is en niet kan zijn, zoolang zij de Kerk hunner vaderen liefhebben en aan haar herstel en bloei arbeiden. Zij hebben stellig niet bedoeld beginse len in ons volksleven in te dragen, die niet alleen rechtstreeks maar vooral zijdelings, niet alleen in hunne voor de hand liggende toepassing, maar ook in hunne meer verwijderde gevolgen voor de nationale eenheid allerverderfclijkst zijn, en een antecedent scheppen, dat bij logische gevolgtrekking heel de toe komstige wetgeving op het punt van het onderwijs cn hiermede de toekomst van land en volk zou behcerscben. Zij |achten het onverantwoordelijk de tegenstelling toe te laten zooals zij nu zou komen te staan. Hier eene Nationale instelling die de Theologie verloochent, daar eene bij zondere inrichting die met een geloofs beginsel pronkt waarvan het te bezien staat of er de kracht en ook de inten tie is, het in eene volledige Universiteit te realiseeren. De Kerk kan of mag de openbare Universiteiten niet verloochenen. In het middenpunt van het nationale leven ge plaatst, mag zij zich niet met een semi narie of eene vakschool behelpen, en zij zou het bestaan van de Theologie aan de Universiteit in de waagschaal stellen, indien zij zich hiervan terugtrok. Zij vragen daarom dat aan de open bare Universiteit niet zou worden ont houden wat een bijzondere hoogeschool kan bezitten: een Theologische Facul teit. De plaats die de Hervormde Kerk in het volksleven inneemt, eischt dit. Uit Amsterdam vertrekken zoo nu en dan troepjes diamantbewerkers naar Antwerpen, waar zij op de onbezette molens hun Amsterdamsch werk afma ken. Zij zullen er waarschijnlijk zoolang de strijd duurt, blijven, althans indien er zoo lang door de niet aangesloten juweliers te Amsterdam „ruw" ter be werking wordt gegeven. Maandag vertrokken er weer een '250 tal met een extra trein. Op het perron was het stampvol en werden de schei dende kameraden toegesproken door den Bonds-secretaris Jan van Zutphen, die kalmte en orde aanbeval. Even buiten liet station werden de vertrekkenden luide toegejuicht door een groote menigte bondsleden en anderen die zich langs de spoorbaan hadden geschaard, en met zakdoeken en hoeden wuifden, zoolang de trein in 't zicht was. Hef afscheid droeg dus een opge wekt karakter, maar inderdaad schuilt er in dezen uittocht die weldra door een tweeden zal worden gevolgd een gevaar voor de diamantindustrie tc Am sterdam. De arbeidsvoorwaarden zijn nl. te Antwerpen zooveel gunstiger, dat het wel eens kan gebeuren, dat verscheidene werklieden daar blijven. En dan nemen ze dat begrijpt men alweer een deel van den handel mede. Trouwens, de Diamantbewerkersbond ziet dat heel goed in, en gaat dan ook slechts door den nood gedrongen tot dezen maatre gel over. Herkauwen. Men kan bezwaarlijk beweren dat de replieken in zake de Hooger-Onderwijs- wet uitmunten door nieuwheid en frisch- heid. Zelfs mr. Troelstra mocht liet, ondanks de uitvoerigheid zijner rede en enkele gelukkige momenten, niet geluk ken nieuwe gezichtspunten te geven; om niet te spreken van de heeren van Idsinga en Heemskerk, die nog bleven beneden liet. in eersten termijn gespro kene. De heer van Idsinga wil de aan neming van dit wetsontwerp omdat, nu men de vrijheid van het II. O. niet kan redden uit de klauwen van het liberalisme, hij althans de grootst mogelijke gelijk stelling wil tusschen het bijzonder cn het openhaar onderwijs. De heer Heems kerk verdedigde nogmaals de wet op de bekende gronden, zondereen enkel nieuw argument aan te voeren en zoo mogelijk nog oppervlakkiger dan tevoren. Zooals ik zeide, had de heer Troelstra gelukkige momenten. Zoo toen hij den Minister toevoegdeGij beweert de vrij heid te willen. Doch wat is dat voor een vrijheid waar hooglceraren kunnen worden uitgewor pen die hun partijchef niet volgen? Men vraagt vrijheid om geestelijken en soci alen dwang te bevorderen, 0111 jougelui op te sluiten in een bepaalde wereld en levensbeschouwing zonder te vragen of the met hun inzicht overeenkomt. Hij wil niet ingaan op de quae6tie van den zoon van den heer Heemskerk. Doch dat de zonen zich hebben te schikken naar den wil viur hun vader, is een standpunt dat hij, waar het betreft het zoeken naar waarheid, uit den booze acht. Doet men dit, wat moet er dan van die jongelui worden? En als de kuur mocht blijken niet geholpen tc hebben, ondanks het dril-systeem, dan wordt 't hun moeilijk gemaakt om aan de Vrije Universiteit te promoveeren. Huichelarij en onoprechtheid zal men aankweeken om moeielijkhcdcn voor hen te onder vangen. Uit 't oogpunt van vrijheid moet een staat zijn handen van dergelijke instellingen afhouden. De verbazende kleinmoedigheid, hetwantrouwen van den Minister en zijn volgelingen op dit gebied bevreemdt hem. Waartoe isoleerinrichtingeu? Gij hebt toch den steun van het Opperwezen, de Waar heid en het Geloof, die wij, arme stumpers, missen. Zijn de heilige begin selen dan zoo zwak dat zij zelfs de aanraking met andersgezinden schro men? Moest gij niet bever aannemen, dat de kracht uwer beginselen de onge- loovigen tot u zou brengen? Waartoe dan die opsluiting in de porseleinkast? Als uw beginsel niet sterk genoeg is om zelfstandig te staan en te leven, laat 't dan ten onder gaan. E11 ten slotte: Wel degelijk schept deze wet een privilegie voor de bijzon dere universiteit; zoolang men keurt de bevoegdheid voor staatsbetrekkingen, kan men niet volstaan met een door particulieren afgenomen universiteits examen zonder genoegzame waarborgen van degelijkheid. Zooals men ziet, mooi gezegd, maar niet nieuw. Gemengde Berichten. Verkiezing Tweede Kamer,Kies district Eist.- Uitgebracht 4480 stem men geldig 4398. Baron van Wijnber gen bekwam 3308, de heer Pyttersen 1089 stemmen. Dc voorzitter van de Liberale Kiesverecuiging Wageningen" tekende protest aan op grond van niets naleving van Art. 51 der kieswet. Art. 51 luidt: „Op den dag der ver kiezing kunnen bij den burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, of waarin het geheele kiesdistrict gelegen is, van des voormid dags negen uur tot. des namiddags vier uur opgaAen van candidaten worden in geleverd. „Deze opgaven enz. „De vorm cn de inrichting der opga ven worden vastgesteld bij algemecnen maatregel van bestuur. Deze wijst tevens aan den tijd en de plaats, waarop for mulieren kosteloos voor dc kiezors ver- krijgbaar moeten zijn. UIT DE PERS. Dc clericale pers is over 't algemeen zeer ingenomen met de nieuwe Tarief- wet en schept braaf op over deze be langrijke versterking van 's rijks inkom sten. Wie in hoofdzaak die versterking van 's rijk6 inkoniBten zullen moeten opbrengen wordt evenwel verzwegen, Het Centrum vindt het ontwerp zoo mooi en zoo zeer in het belang van het land, dat het meent, dat „alle partijen hare medewerking er toe kunnen ver- leenen", terwijl „van een principieelen strijd tusschen vrijhandelaren cn pro- tectionisten geen sprake behoeft te zijn." Ondertusschen schrijft Het Handels blad er het volgende over: Thans ligt het ontwerp voor ons, vergezeld van een lijst die niet minder dan 445 nummers bevat van verschil lende handelsartikelen, wat betreft de te heffen invoerrechten. Daarbij is de bestaaude regeling gehandhaafd, nl. grondstoffen vrij; halffabrikaten, met een matig recht; geheel afge werkte fabrikaten met een hooger recht bolast. Maar dat „matige" en dat „hoo ger" recht worden in vele opzichten zeer sterk opgevoerd. De halffabrikaten thans met ongeveer 2 pet. belast, wor den ten deele op 2 tot 6 pet. verhoogd, ten deele zelfs op 6 tot 8 pet.; bij de afgeworkte fabrikaten, thans 5 pet- wordt een heffing van 6 tot 12 pet. voorgedragen. Deze rechten zijn zeker veelal ver beneden die welke in de meeste andere landen worden geheven, maar zij komen dan toch vaak neer op een verdubbe ling en nog meer van wat thans hior te lande wordt gevorderd. Een groot aantal levensbenoodigdheden worden dus kunstmatig duurder gemaakt, en daar zij voor het meerendeel ook be. hoefteu zijn van de minvermogenden wil de regeering door dezen maatregel op de schouders die 'tminst kunnen dragen, een nieuwen zeer zwaren last leggen. Wèl blijven granen, ineel en vee vrij gesteld, wel heeft do minister afgezien van een invoerrecht op koffie (niet ge brande) en van een sterke verhooging der tab iksrechten maar over het alge meen bevat het voorgesteld tarief een zóó sterke .opdrijving van rechten, dat het niet anders kan worden beschouwd dan als een breken met het vrijhandel stelsel dat inde laatste halve eeuw de grondslag is geweest van 'onze handels politiek. Besliste, eendrachtige bestrijding van zulk een reactionair streven is plicht voor allen, van welke staatkundige richting ook, die het zwaar belasten van levensbenoodigdheden als een onrecht beschouwen, als averechtsehe belasting heffing. Vooral dit laatste dienen de vrijzin nigen ter harte te nemen. Zij blijven veelal nog te lauw en waar Dr. Kuyper langzaam maar zeker den reactionairen weg opgaat, dienen zij dubbel waakzaam te zijn, willen wc in 1905 weer niet zulke stembusverrassingen krijgen als in 1901. Veeiieudaal. De vereeniging tot „Gezellig "Verkeer" geeft Donderdag 17 Maart hare derde en laatste uitvoe ring in dit seizoen. De sub-vereeniging van dien naam zal alsdan optreden. Teneinde met eenige nauwkeu righeid de grootte der op te richten ge meentelijke gasfabriek te kunnen bepa len, heeft dc Gascommissie bij de inge zetenen een formulier verspreid, uit welks oiiderteekening zal blijken, dat men tot liet gebruik van gas wenscht over te gaan. Namens dezelfde commis sie zal binnenkort in hot hotel van den lieer van Lent eene lezing over steen- kolcngas worden gehouden, waarna de gelegenheid gegeven wordt nadere in lichtingen te vragen. Barncveld. Dinsdagavond had in het spaarbankgebouw alhier een plech tigheid plaats, welke voor onze gemeente iets ongewoons is. Op dien dag was C. Leeuwis 25 jaar knecht geweest bij Dr. Versteeg. Naar aanleiding daarvan was er op Duinkcrke een ccreboog ge zet terwijl Kees met zijn geheele huis gezin dien dag de gast van Dr. Ver steeg was. Aan geschenken ontbrak het natuurlijk niet, doch de avond zou de kroon op het werk zette. Leeuwis was nl. met zijn familie uitgenoodigd in het spaarbankgebouw te verschijnen. Hier werd hij door den heer Groeneveld, voorzitter der afd. Barnevcld van de Maatschappij tot nut van 't algemeen hartelijk toegesproken, terwijl dezo hem tegelijkertijd de medaille voor 25 jarigen trouwe dienst toereikte. Vervolgens sprak Dr. van de Linde, daarna Dr. Versteeg waarna Kees met enkele woorden dank zegde voor de eer, hem bewezen. Deze week had \Y. v. d. Brink het ongeluk, bij het lossen van hoornen, een dezer op het been te krijgen, ten gevolge waarvan dit brak. Eer rijtuig is hij naar zijne woning vervoerd. Bij genoegzame teekening op eene circulcerende lijst, zullen Vrijdag 11 Maart a. s. alhier in het spaarbankge bouw optrenen de h. h. Gebr. Wilson uit Hoorn, de bekende karakterkomie ken. Maandag 7 Maart te half 7 zal in het spaarbankgebeuw alhier voor zijne kiezers optreden de heer Dr. Brants van Zelhem, afgevaardigde naar de Tweede Kamer. Er zal gelegenheid zijn tot vragenstellen, doch de spreker kan ze, naar eigen goeddunken, beantwoor den of niet. Ei' zal ook geen gelegen heid tot debat gegeven worden. Barneveld, 3 Maart. Aardappelen f 2.75 a 4.25, Boter f 1,28 5 1,40, Eieren f 3.G0 5 4.25, rogge f 5.-- 5 5,75, Boekweit f 6,-- 5 6,50, Biggen f 7.-- 5 11.--, Vette varkens f 0.34 50,38, Schrammen fü.30 5 0.35, Vettte Kalveren f 0,46 5 0.52. Hilversum. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de villa der familie W. aan de Oranjelaan, alhier, ingebroken. De heer W. vond des mor gens tocu hij zich naar dc bel-étage begaf, in deze vertrokken alles in de grootste wanorde. Dc heer W. iets kwaads vermoedende begaf zich naar een der benedenvertrek ken, als slaapkamer in gebruik bij een der dames, huisgcuooten en vond be doelde dame te bed liggen buiten kennis en haar nachtgewaad geheel met bloed bevlekt. Vermist wordt een bedrag van bijna 1100 aan geld, benevens eenige juweelen en sieraden. Toen de dame tot bewustzijn kwam, kon ze slechts een zeer onvolledig verhaal doen van het gebeurde. Huiden. Als verblijdend teeken kan worden medegedeeld, dat de directie der buskruitfabriek alhier met ingang van 1 Maai t het loon van alle werklieden, zoowel vaste als losse, met 111 per week verhoogde. Tevens is het loon voor over werk gebracht van 15 op 20 cent per uur. Tevens is aan de werklieden mede gedeeld, dat de directie voornemens is over een half jaar het vaste personeel uit te noodigen zich voor hunne even- tueele weduwen eene lijfrente te verze keren, onder bepaling, dat de directie dan de halve premie zal betalen tot een maximum van 200 uitkcering per jaar. Ten einde nu de werklieden in staat te stellen, om dan de halve premie kun nen betalen, is de bovengenoemde loons- verhooging reeds nu ingegaan, en niet en niet op 31 Aug., zooals anders de gewoonte aan de fabriek is. Er is uitdrukkelijk bij gezegd, dat de deelneming aan die verzekering volstrekt niet verplichtend is. Beter ten lialve gekeerd dan ten lieele gedwaald. Gelijk verwacht kon worden hebben een aantal leden der Yereeniging „Amers- foortsche Industrie- en Huishoudschool" zich niet kiumen vereenigen met den gang van zaken in de algemceije Ver gadering van Zaterdag 23 Januari 1.1., (dien wij bespraken in ons artikel „Een Intermezzo van den 27en d.a.y.), en waarbij het bestuursvoorstel, met een uiterst kleine meerderheid de overwin ning behalende op het voorstel Thiol, feitelijk slechts een gering aantal stemmen der aanwezige niet- bestuursleden, naast die uit het Bestuur, op zich vereenigdeterwijl meer dan 200 leden niet ter vergadering waren opgekomen. Zooals wij in ons genoemd artikel uiteengezet hebben, stonden de levensbelangen der school bij deze beslissing op het spel. Een 26-tal leden der Vereeniging hebben hierin aanleiding gevonden aan het Bestuur te verzoeken de zaak op nieuw aan de orde te willen stellen, met het gevolg, dat a.s. Dinsdag eene definitieve beslissing omtrent de te volgen gedragslijn, in eene alsdan te houden algemeene vergadering zal wor den genomen. De zaak zelve is eenvoudig genoeg,

De Eemlander | 1904 | | pagina 2