Stadsnieuws Advertentiën. tAanbesteding Schrijf- of CeepirerÊ, TDorstsoorten Vleeschwaren. A. M. STAM. De Architect HERM. KROES, aanbesteden: F. 8. VAN EIJBERGEN, Geldersche - - - - - - Varkensslagerij en komt in hoofdzaak neer op de vraag of men de door de Begrootingswet be schikbaar gestelde Kijksbijdrage van f 3500 voor het jaar 1904 al dan niet zal aannemenNeemt men het geld aan, en zet men op kleiner schaal de school nog in dit jaar op, dan zal men voor 1905 op grond van feiten (toeloop van leerlingen, gebleken behoefte aan uitbreiding enz.) de oorspronkelijk geraamde bijdragen kunnen vragen, ter wijl als men bet genoemde subsidie ver smaadt, er geen enkele reden bestaat om te verwachten, dat het Rijk voor 1905 wèl zal toekennen, wat de Minister voor 1904 met zooveel beslistheid is blijven weigeren, integendeel, er be staan tal van oorzaken, hier niet nader uiteen te zetten, die er onver biddelijk toe zullen leiden, dat in het laatste geval de oprichting der school nog verscheidene jaren uitgesteld zal moeten worden, en nooit onder zóó gunstige omstandigheden. In ons artikel „Wat nu", van 20 Januari 1.1., betoogden wij, dat het in ieder opzicht aanbeveling verdiende om het stelsel van den Minister ook op de gemeentelijke bijdrage toe te passen, en dus aan de Gemeente eene evenredige verminde ring van het reeds verleende subsidie te verzoeken. In het Raadsbesluit van 27 Juni 1903 worde dus onder letter a de jaarlijksche bijdrage van f 2 5 00 verminderd tot een bedrag van f 17 5 0 per jaar. Het Rijk verleende geen bijdrage inde inrich tingskosten, op gronden die, bij even- tueele handhaving van liet aangenomen Bestuursvoorstel, ter zake van de aan vrage voor 1905, in de bestaande om standigheden onverzwakt zullen blijven bestaan. Aangevraagd voor genoemd doel was voor 1904: aan het Rijk f2000, en aan de Gemeente f 1000. Welnu, dan verzoeke de Yereeniging thans aan de Gemeente om in voornoemd Raadsbesluit ouder letter b eveneens te laten vervallen de verleende bijdrage voor ééns van f 1000 in de inrichtings kosten, voor het jaar 1904. Voor de aan vankei ij ke „inrichting" der school zal de Vereeniging, dienten gevolge alleen kunnen beschikken over de somma van duizend gulden door een milden schenker voor dat doel reeds verleden jaar in haar kas gestort, een bedrag, dat voor 1904 niet onvoldoende genoemd mag worden voor de aanvangs- klassen der „op kleiner schaal op te zet ten" school. Alzoo zou de Yereeniging, voor het gedeelte van 1904 waarin de school in werkiugzalkunnen zijn, beschikbaar hebben, ten behoeve der exploitatio: (3500 1750 a f5250,en voor de aanvankelijk© „inrichting" f 1000. Genoemde bedragen zullen het Be stuur in staat stellen op alleszins b e- hoorlijke wijze nog dit jaar de school, op kleiner schaal, d. w. z. alleen met de aanvangsklasse, op tc zetten en te bekostigen. Nu echter doet zich de groote vraag voor omtrent het schoolgebouw Onder punt c (met 9 tegen G stem men aangenomen, op voorstel van den heer D. Gerritsen) van genoemd Raads besluit, werd aan de Vereeniging „onder eerste hypothecair verband op al hare eigendommen tegen eene annuïteit van f2 500, te betalen gedurende 24 jaren, een som van f 39000 ter leen verstrekt." Overweegt men, dat het Nutsdepar- tement alhier zonder zakelijk verband, een som van f15000 voor den bouw der school aan de Vereeniging had toegezegd; en dat bedoelde annuiteit neerkomt op een rentebetaling van ongeveer 4% 'sjaars; terwijl, blijkens het adres der „meer dan duizend huis vrouwen uit de belastingbetalende krin gen" tc Amersfoort, de school inderdaad van groot belang voor de Gemeente is, dan kan in gemoede verzekerd - worden, dat het verleenen dezer ge meentelijke hypotheek in ieder op zicht een zeer verstandig en volkomen verantwoord Raadsbesluit was om de Vereeniging te helpen in den bouw der school. Ons advies zou dus luiden, om punt c. van het Raadsbesluit onveranderd te handhaven, want, zooals de ervaring ter zake van de Ambachtsschool alhier heeft geleerd, is het beter en goed- koopcr om het schoolgebouw in eens op voldoende grootte voor de afzienbare toekomst te stichten, dan genoodzaakt te zijn, om zooals aan zoovele vak scholen geschiedde, reeds na enkele ja ren door verbouwing meerdere loca- liteit te moeten toevoegen aan een aan vankelijk op te bekrompen voet opge richt gebouw. Bedoelde ervaring kon aan de Am bachtsschool alhier niet bespaard worden, en heeft de totaalkosten van den bouw 3 4 duizend gulden hooger doen worden, dan bij de stichting in ééns, op voldoende grootte, het geval geweest zou zijn. Het bouwplan der Industrieschool, door de ervaren hand van den heer P. Doorn, directeur der Ambachtsschool alhier, ont worpen, is een meesterstuk van prao- tischen hoogst eenvoudigen tevens sierlij ken en zoogoedkoop mogelijkebouw eener vakschool, dat één geheid vormt, en dus niet broksgewijs uitgevoerd kan worden. Het zou dus onverstandige zui nigheid zijn om eene vermindering in de eenmaal verleende gemeentelijke hypotheek aan te brengen, want de ervaring leert, ook van de Industrie- en Huishoudscholen, dat, binnen enkele jaren, overal waar ze opgericht zijn, de scholen tot aan den nok van het dak met leerlingen gevuld waren, zooals ook hier zal blijken. En vraagt men zich ten slotte af of thans een meerderheid in den Raad be reid zou zijn om de omschreven wijzi gingen aan te brengen in het Raadsbe sluit van 27 Juni 1903, wanneer die door de Vereeniging nog gevraagd wor den, dan kan het antwoord redelijker wijs niet anders dan toestemmend luiden. Niet alleen toch, dat het nicl waarschijnlijk is, dat een Gemeenteraad het mindere zou gaan weigeren, na eerst het meerdere te hebben toe gestaan, maar, wie de moeite doet het verslag van de zitting van den Raad van 27 Juni 1.1. na te lezen, zal aan stonds getroffen worden door het groote feit, dat, bij de ernstige debatten die toen gehouden werden, en waarbij meer dan écn lid van den Raad hevige oppo sitie tegen de subsidies aan do Indus trieschool voerde, toch allen, zonder ééne uitzondering, het in één op zicht vlkomem eens waren: dat aan een Industrie- en huishoudschool te Amersfoort groote behoefte bestaat. De debatten bewogen zich uitsluitend op finantieel gebied, waarbij ieder Raadslid begon met zijn instemming te betuigen met het groote nut der ont worpen school voor onze Gemeente, ter wijl slechts enkelen daarbij voegden, dat zij de school aanvankelijk op klei ner schaal zouden willen opzetten. Ten slotte brachten slechts 7 Raads leden hun stem tegen de punten a en b van hel voorstel uit, uitsluitend op grond van finantieele overwegingen, ver band houdende met de onzekerheid, die in hun oog bestond, ten aanzien van de bijdragen van het Rijk in toekomstige jaren. En over dit laatste kan dan ook geen absoluute zekerheid gegeven wor den. Hier tegenover kan alleen gesteld worden liet feit, dat de Regeering nog nooit te kort geschoten is, althans bij geen enkele vakschool, hoe ook ge naamd, en waar ook gevestigd, om naar een billijken maatstaf bij te dragen in de meerdere kosten die bij noodzakelijke uitbreiding der school, voor inri c hting of exploitatie, noodig bleken. En be doelde maatstaf is voor de Gemeente Amersfoort eene zeer gunstige, want het Rijk draagt altijd dubbel zooveel daar aan bij, ais door de Gemeente zelve ver leend wordt. En overweegt men nu ten slotte, dat de Industrie- en Huishoudschool de ver plichting tegenover de Gemeente aan vaard heeft om kosteloos te voor zien in het Kookonderwijs der herha lingsschool, dat volgens de wet ten laste van de Gemeente zou vallen,dan zal hierdoor alleen jaarlijks een aanzienlijke som voor de gemeentekas bespaard wor den;zóó aanzienlijk dat geen finanti eele bezwaren tegen de bewilliging der subsidies gevoegelijk aangevoerd kun nen worden door hen, die inderdaad overtuigd zijn van de groote, de tast bare behoefte die in onze gemeente sedert lang bestaat aan eene deugdelijke vakopleiding van de vrouwelijke jeugd na het verlaten der lagere school. Laat ons hopen, dat in de algemeene vergadering der Vereeniging deze zaak onder de oogen gezien zal worden met al den ernst dien zij in zóó hooge mate verdient,dat niet de tien vogels in de lucht de aandacht zullen aflei den van den vogel, dien men in de hand kan nemen,dat niet het denk beeldige betere de vijand zal zijn van het bestaande goede,en ten slotte dat het beter is ten halve te kee- ren dan ten heele te dwalen! Zóó zij het In de Remontrantsche Kerk zal Zon dag a. s. 's morgens om half tien een godsdienstoefening voor jongelieden wor den gehouden, welke om elf uur gevolgd wordt door eene gewone godsdienstoefe ning voor de gemeente. Mejuffrouw M. H. Boode alhier slaagde te Utrecht voor het examen Nuttige Handwerken. Ter drukkerij „Vrede", alhier, is ver schenen het vijfde nummer der „Biblio theek voor Reiner Leven" waarvan Lod. van Mierop de vraag beantwoordt: Wan neer is geslachtsgemeenschap geoorloofd Bij de behandeling der begrooting voor 1904 werd door den Gemeente raad aanhenomen een jvoorstel van B. en W. tot vervanging der Ben Ahin- keien der Brecdestraat door waalstraat- klinkers. Moge deze zoo zeer gewenschte ver betering binnen korten tijd worden aan gebracht 1 Donderdagmiddag omstreeks half een kantelde op de Langestraat een wagen," tengevolge van het breken der as, waar door de wagen eenigszins beschadigd werd. De vereeniging „Handel en Nijverheid" houdt Woensdag 9 Maart a. s. hare ge wone maandelijksche vergadering om 8 uur 's avonds in het hotel „De Zwaan". De punten van behandeling zijn 1° Verkiezing der Commissie tot het nazien der rekening van den Penning- meeser, volgens art. 20 v/h Huish. Reg lement. 2° Mededeelingeu 3°Ingekomen stukken4° Lezing van den Voorzitter over: „De groote magazijnen en de coöperatieve verbruikers-vereenigingen. Een belangrijke vergadering van alle leden der Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" zal Dins dag 8 dezer, des nammiddags te drie uren, in „Ons Huis", Kortegracht plaats vinden. Op verzoek van 26 leden wordt de discussie over de aan te nemen hou ding tegenover de toegestane Rijkssub sidie dan heropeud. Trouwe opkomst dringend aanbevolen. Verder zal rekening en verantwoording worden gedaan en het jaarverslag worden uitgebracht. Naar men verneemt, komt bij de aan staande verkiezing van 8 Maart voor een lid in het bestuur van de Kamer van Koophandel de heer E. Klasser hiervoor in aanmerking. Wij kunnen deze keuze niet anders dan toejuicb.cn waar we weten, dat de Heer Klasser niet alleen als handelsman een goed doorzicht heeft en hoog staat aangeschre- gon, maar tevens de aangewezen per soon is, waardoor voeling ontstaat tus- schen de Kamer van Koophandel en de Vereeniging „Handel en Nijverheid". Hedenavond om 9 uur prijsuitdeeling van het stedelijk kegelconconrs in de komediezaal van „Amicitia." Opvoering; van „Schakels" in „Amicitia". Woensdagavond werd in „Amicitia" voor een volle zaal het bekende „Scha kels" van Herman Heyermans Jr. opge voerd door het Haarlemsch Tooneel onder directie van den Heer Louis Bouwmeester. Heyermans zelf noemt zijn stuk een vroolijk spel van den huiselijkcn haard. Wij kunnen ons met deze kwalificatie niet heel bestjvereenigen;in „Schakels" komen te veel momenten voor van hoogen, droevigen ernst, tragische oogen- blikken, dan dat op het geheel den naam van „vroolijk spel" past. In het stuk worden wij in kennis ge bracht met het gezin van Pancras Duif, een man, die van gewoon arbeider, werk verrichtende op kappen van gebouwen, zich heeft opgewerkt tot een zeer ver mogend man. Het is een familie, in goeden doen gekomen, doch die vele oude gewoonten en zeden van hun vroegeren tijd niet heeft kunnen afleggen. Pancras Duif is een man van goeden inborst, uitnemend karakter; de opvoe ding van zijn kinderen heeft blijkbaar veel te wenschen heeft overgelaten. Ruwheid en platheid vormen in de geheelo familie den boventoon en het kwam ons voor, dat wel wat kwistig omgesprongen is met het gebruik van minder parlementaire uitdrukkingen. Vooral bij Jan, de makelaar, een zoon van Pancras en de aangetrouwde tante Gerritje, oen echte „hanepin", was het woordenboek zeer ruim voor zien van uitdrukkingen, die men in een gezin nu liever niet hoort. Het realisme trad ons hier en daar wel wat al te veel op den voorgrond, en zeer zeker, wanneer men aan het tooneel den eisch stelt, dat het een opvoedend karakter moet hebben. Wat het spel aangaat, wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het meestal uit nemend was. Vooral onze groote Bouwmeester komt een woord van hulde toe voor zijn mooi en sober spel; wat hij zegt, zegt hij zeer mooi en de momenten, waarin hij stil spel te genieten gaf, waren uitnemend; men denke b.v. aan het laatste bedrijf, waarinzijn|lieve dochter Coba hem komt prijzen over de wijze, waarop hij zich heeft losgemaakt van zijne huishoudster Marianne, mevr. Julia van Lier- Cuypers. De rol van Marianne werd door mevr. Van Lier uitnemend vertolkt; een mooi oogenblik was, waarin zij in fleren harts tocht het opneemt voor haar zoon Frans tegenover Henk en Jan de zoons van Pancras. De heer Frits Bouwmeester was als Hein Duif zeer goed; het was een echte zeerob, die ten slotte er de voorkeur aan gaf, maar weer in den vreemde te gaan boven het samenleven met zoo'n lieve vrouw als tante Gerritje. Nu dat kunnen wij ons ook best begrijpen. Over de andere rollen kunnen wij niet in bijzonderheden treden, alleen willen wij nog met lof vermelden het spel van mejuffrouw het stond op het programma, Greta Beekman. Zij verdiende, dat zjj bij open doek teruggeroepen werd. Het spijt ons aan het slot een min der waardcerend woord te moeten zeg gen over het spel van den heer Louis Bouwmeester Jr., die de rol van Toon, den student vervulde. Dat gedeelte, waarin hij dronken thuis komt, en waarin hij eenigc papieren uit zijns vaders kast, waarin de „stiekeme zaken" van den ouden Pancras gebor gen zijn, wegneemt,was slecht en dat was me juist een oogenblik, waarvan o.i. zoo veel te maken viel. Met het uitne mende voorbeeld van zijn groote vader- acteur voor oogen, hebben wij hoop, dat hij zich nog veel verbeteren kan; hij heeft ten minste volop gelegenheid een goede school te doorloopcn. Aan het eind van ons verslag willen wij een een enkel woord richten tot het bestuur van de sociëteit „Amicitia". Het wil ons voorkomen, dat de gasten wij bedoe len de niet-leden der sociëteit daar gewoonlijk heel slecht ontvangen worden. Ditmaal was de toestand in den foyer al weer bijzonder slecht; de foyer was slecht verwarmd en slecht verlicht en gedurende de geheele pauze was daar geen gelegenheid, om iets uit het buf fet te krijgen. Het scheen haast of de buffetschei opzettelijk de aanwezigen niet in ver binding wilde brengen met het buffet in de zaal; een speld er tusschengesto ken had zelfs niet het minste resultaat. Wij zouden deze feiten niet gerele veerd hebben, wanneer ze niet bijna regel waren en wanneer de sociëteit er prijs op stelt, dat de door haar gegeven uitvoeringen ook door niet- lieden be zocht worden, dan willen wij haar in ernstige overweging geven in dezen toe stand verandering te brengen. Sport. H. V. C. I—U. D. I. n (1-0) Daar wij dezen wedstrijd zelf bijge woond hebben, kunnen wij gerust ver klaren, dat de U. D. I. spelers zich te Harderwijk dapper geweerd hebben. Om daar maar met een elftal, gedeeltelijk uit nog kleine jongens bestaande, luite nants, sergeants en sigarenhandelaars te bevechten, is geen kleinigheid. Al heeft U. D. I. dezen wedstrijd dan ook verlo ren, toch komt haar lof toe, dat zij de tegenpartij maar met 1-0 heeft laten win nen. De Harderwijkers wonnen den toss en verkozen met wind mee te spelen. Al hoewel U. D. I. zich dapper verdedigde, wist H. V. C. voor half time een goal te halen. De geleerden waren 't welis waar niet eens of 't wel of niet een goal was, inaar daar er door U. D. I. niet geprotesteerd werd, bleef 't maar zoo. Na half-time was U. D. I. veel verzwakt en is 't vooral aan haar ach terhoede te danken dat H. V. C. geen goal meer behaalde. Behalve de ach terhoede werkten Ponse en Zondervan lang niet onverdienstelijk. Van de Har derwijkers had de luitenant bepaald meer gepresteerd, indien hij wat beter op zijn post was gebleven iets wat een militair in de eerste plaats betaamt. Verder het de achterspeler van Riet goed spel zien. 't Is zeer zeker de be langrijkste match, (he U. D. I. H dit jaar gespeeld heeft. Het verzoek, dat U. D. I. tot het Bondsbestuur gericht had, om gedu rende de Paaschdagen een voetbalcon cours te mogen houden, is toegestaan. Inmiddels schijnen reeds vele ver- eenigingen op te zullen komen. Morgen gaat Quick I naar Amsterdam een competitie match (le kl. N. V. B.) spelen tegen R. A. P. vandaar. Quick U zal op haar terrein een oefenmatsch spelen tegen U. D. I. ter wijl U. D. I. Hl een friendly-game speelt tegen B. V. V. uit Baam, op 't U. D. I. terrein a/d Leusderweg. PREDIKBEURTEN. Zondag G Maart Luthersche Kerk: voormiddags 10 uur godsdienstoefening voor den Doopgezin- den Kring. Ds. Kuiper van Am sterdam. Remonstrautsche Kerkvoormiddags 9'/j uur godsdienstoefening voor jonge lieden, 11 uur godsdienstoefening voor de gemeente. Ds. I. Hooykaas. VF,R«ADEBINCJEN, enz. Maandag 7 Maart: 's avonds Ds. Lummel uit Delft van de anti-revolutionnaire propa- ganda-club „Groen vanPrinsterer" „de Arend" Dinsdag 8 Maart: 's namiddags 3 unr Buitengewone algemeene vergadering der Amersf. Industrie- en Huishoudschool op verzoek van 26 leden (zie Stadsnieuws.) Vrijdag 11 Maart „Amicitia" Uitvoering van „Jubal". Zondag 13 Maart idein. Utrecht: Hedenavond half 8 Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Opvoeringvan do Doge van den Venetie, qunsi ernstige opera, Maandag 6 Maart: Ned. Tooneel met Dok ter Klaus in don schouwburgaanvang8uur zal namens de firma J. VAN VOLLEN HOVEN te Amersfoort, op Jlnaiidiig 14 Maart 1904, 's morgenB te 11 uur in het koffiehuis „Het Valkje" Het bouwen van een PAKJJCIS voor koloniale waren net kantoor enz. op een terrein aan de «root© Koppel aldaar. Teekcning en bestek liggen na Maan dag 7 Maart 1904 in voormeld koffie huis ter inzage en zijn dan verkrijgbaar a fl per stel ten kantore van den voor noemden architect. laatsing gezocht door een persoon van 46-jarigcn leeftijd in een Pakhuis, Fabriek of andere inrichting voor hot verrichten van licht om toezicht te houden of iet» dergel ij ka. Hoog salaris geen vereischte. Franco brieven onder No. GO, bureau dezer courant. Lamaison Bouwer Co. Commissionairs in Effecten AMSTERDAM, NIJMEGEN, AMERSFOORT. Muur huizen 39, belasten zich met den in- en verkoop van fondsen, sluiten prolongatiën, koopen en verkoopen van coupons, buitenland- sche wissels, vreemd bankpapier verschaffen gelegenheid tot liet in bewaring geven van waarden in de safe-kastjes hunner gepantserde brand- en inbraak vrije kast, waar voor nadere condities te hunnen kantore verkrijgbaar, Kantoor geopend eiken werk dag van 93 711281|a. LAVENDELSTRAAT 2. Varkensslagerlj - - - - Fijne Vleeschwaren. Puntcnburgerlaan, - - - - - - - - - hoek Tuinstraat. Specialiteit in fijne en Dagelijks worden bestellin gen aan huis opgenomen. Aanbevelend, N B. Briefkaarten worden vergoed.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3