Uit de Omgeving. Stadsnieuws Advertentiën. Allerlei Gemeubileerde Kamers te huur BETREKKING 8. van LEIENHORST strijdkas, die pas bij dergelijke herstem mingen een actief deel aan den strijd zouden nemen, of ook wanneer reeds bij eerste stemming één candidaat van een der verbonden partijen tegenover een clcricaal kwam te staan. En nu ko men we tot de zeer zwakke districten, waar de auti-revolutionnairen of katho lieken tot nu toe vrij vast zaten. In dergelijke districten met name in Amersfoort moet men goed in 't oog houden, dat het een zeldzaamheid is, dat de verkozen candidaat het er alleen brengt door de stemmen 7an de aanhan gers der regceriugspartij. Vele stemmen daar den anti-revolutionair of katholiek, omdat zij in elk geval den vooruitstre- venden vrijzinnige willen weren. Anderen stemmen ook niet, omdat ze tengevolge van de groote, maar we voegen het er dadelijk bij volkomen natuur lijke verdeeldheid onder de vrijzinnigen er absoluut geen heil in zien, van hun kies recht gebruik te maken. In dergelijke districten heeft alleen een gematigd libe raal cenigen kans, maar die zal alleen dan op den steun van meer vooruitstre- venden kunnen rekenen, wanneer daar tegenover de kans staat, dat een kandi daat van hunne partij in andere districten ook den steun van de conservatief-libe- raleu verzekerd is. In het bijzonder geldt dit in een district als Amersfoort, en ook in andere districten in de pro vincie Utrecht. Het oprichten van een kiezersbond van vrijzinnigen zooals thans heeft plaats gehad is daar dus volkomen op zijn plaats. Alleen vinden wij en dat moet ons van 't hart dat de opzet geheel en al ver keerd is. We hebben die mecning niet vandaag pas opgevat, maar we hebben geaarzeld haar eer neer te schrijven, omdat we vóór alles wilden vermijden, de concentratie van de liberalen in Utrecht te benadeelen, en w ijl we van oor deel zijn, dat de pogingen ill die rich ting werkelijk waardeering ver dient. Toch achten we het plicht ons stilzwijgen te verbreken, omdat we de vaste overtuiging hebben, dat die zaak op andere wijze moet worden aangepakt, want een organisatie, die het in „De Eemlander" van den 2en April gepubli ceerde reglement tot grondslag heeft, draagt de kiemen van een onvermijdelijke mislukking in zich. Het feit, dat aan een dergelijk provinciaal lichaam de macht gegeven wordt, alleen die vrij zinnige kandidaten te steunen door strooi biljetten enz., die in hun geest vallen, móet aanleiding tot oneenigheid geven. Wanneer de vrijzinnige kicsvereenigingen bier in dit district bijv. tot overeenstem ming komen wat natuurlijk alleen een gevolg kan zijn van toegeven van beide kanten en een recalcitrant 40- tal komt met een anderen candidaat voor den dag die meer in den geest valt van den Kiezersbond, dan zou deze dus het recht hebben, den laatsten can didaat te steunen. Wanneer deUtrecht- sclie kiezersbond zóó zijn taak opvat, komt er geen samenwerking tot stand. De eenige wijze, waarop een derge lijke bond werkelijk nuttig kan werken is alleen daardoor, dat ze zorgt zich van een goede strijdkas te voorzien, en alle vrijzinnige kandidaturen - zoo als die door de kiesvereenigingen in het district zijn gesteld steunen. In Amersfoort mag de keuze alleen geschieden door kiezers uit het district. Een andere vraag is: hoe samenwer king te krijgen, tusschen de verschil lende vrijzinnige kiesvereenigingen. Daartoe en het wordt tijd er een begin mee te maken daartoe moet getracht worden de oprichting van een centrale kiesvereeniging voor liet district tot stand te brengen. En die samenwerking te verkrijgen, dat zou dunkt ons weer op den weg liggen van don Kiezersbond. Is die Centrale eenmaal opgericht, dan moet haar alleen overgelaten wor den een geschikt candidaat voor het district aan te wijzen. Eerst daarna kan zij zich wenden tot het bestuur van den Kiezersbond, om met haar omtrent de propaganda voor dien kandidaat te over leggen. Alleen op dien voet lijkt ons een drachtige samenwerking mogelijk. Een kiezersbond, die in hoogste instantie be slissen kan over de gestelde candidaten achten wij gewoonweg een onding. In Amersfoort zouden wij persoonlijk er weinig succes van verwachten, wanneer hier een zeer vooruitstrevend libe raal of vrijzinnig-demokraat gecan- dideerd werd. In Utrecht is dit misschien wel mogelijk. Mochten we in dit laatste juist gezien hebben we maken slechts een onderstelling dan moet de kiezers- bonder niettegen opzien in het eene district den vrijzinnig-democraat of geavanceerd liberaal, in het andere district den meer conservatief getinte te steunen. Nu is 't nog tijd om tot overeenstem ming te komen op de basis, die wij hebben aangegeven. Aan de kiesvereeni gingen zij het overgelaten, deze denk beelden indien men er zich mee kan vereenigen, nader te ontwikkelen en de bedoelde organisatie tot stand te brengen. Wij herhalen nogmaals wat wij schreven is een eerlijk bedoelde poging tot liberale concentratie. Wij hebben onze meening daaromtrent uitgesproken doch we zijn vatbaar voor bekeering, indien blijkt dat wc misgezien hebben. Aangenaam zou het ons zijn, in dit geval de kolommen van ons blad open te stellen en gastvrijheid te verleenen aan ieder, die meent, dat de tactiek, die wij aanprezen niet de juiste is. Genade voor Mocht. In de O ooi- en Eemlander van Zater dag 2 April leest men: Eemnes. Over het algemeen verwacht men in de volgende week lagere pacht sommen dan in het voorgaande jaar. Met zekerheid is daarvan natuurlijk niets te zeggen, daar de markt behcerscht wordt door de vraag, en vraag en aan bod houden geen gelijken tred. De eerste wordt schier elk jaar grooter, terwijl in het aanbod geen verandering komt. De ondervinding zal leeren of de uitslag aan de verwachting beantwoordt. Dit is ech ter waar, dat het polderveld er uitste kend uitziet en juist het weer heeft, dat het behoeft om een flinke hoeveelheid gras voort te brengen. Nieuwsgierig is men ook, hoe de verschillende landheeren het met hunne pachters zullen maken. Goede voorbeelden zijn reeds gegeven tot tegemoetkoming in de pachtsommen voor de geledene schade, maar dat alles hangt van de goede gezindheid de r verpach ters af. Menig landbouwer, die in de volgende week zijn pacht moet betalen en de schadelijke gevolgen van den watervloed in het voorgaande jaar onder vond, zit thans nog in bange zorg. Het is te h|open, dat do landheeren, die van hun voornemens nog niets heb ben laten blijken, ook voor hen mede lijdend mogen zijn. Ons trof in dit bericht de kalme ge latenheid, waarmede de Gooi- en Eem lander erin berust, dat de pachter voor zijn rekening heeft het mislukken van den oogst. „Alles hangt van de goede gezindheid der verpachtexs af" zegt zij „Het is te hopen, dat de landheeren medelijdend mogen zijn." M. a. w. de landgebruikers zijn op genade en onge nade overgeleverd aan de verpachters Zij kunnen van hem genade afsmeken, maar geen recht op vermindering van pacht laten gelden. En dit laatste zou toch meer in overeenstemming zijn met ons rechtsgevoel. Zoo zegt art. 1628 van ons Burgerlijk Wetboek „Indien bij een huur voor verscheidene jaren, gedurende den huurtijd, de ge» heele of de halve oogst van een jaar door onvermijdelijke toevallen, is verlo ren gegaan, kan de huurder een ver mindering der hum-penningen vorderen enz. (dus vorderen niet afsmeeken). En art. 1629. Indien de huur slechts voor een jaar is aangegaan, en de oogst voor het geheel of voor de heil is verloren, is de huurder ontheven van de betaling van den gelicelen huurprijs of van een evenredig gedeelte van denzelven." Hoe moeten wij ons het bericht van de Gooi- en Eemlander verklaren? Ken nen de Eemnesser boereu dan niet het bestaan van de art. 1628 en 1629 van ons B. W.stellig wel. Maar in de practijk ziet men helaas vry algemeen, dat de eigenaar alle ri sico van het bedrijf afwentelt op den pachter. Bijna vaste regel is, dat de pachter afstand doet van alle voordeelen, die uit de genoemde bepalingen (en andere) voor hem zouden kunnen voort vloeien. Zoo schreef notaris Landrc in de Eco nomist van 1889 „Als algemeene regel kan men veilig aannemen, dat de pachters door het con tract geheel aan de genade der ver pachters overgeleverd zijn. Bij het op maken van het pachtcontract heeft de notaris slechts te zorgen voor de belan gen van zijn cliënt, den verpachter, en met verfijnde scherpte smeedt hij de wapenen, die tegen den pachter kunnen worden aangewend." Wij zullen hier niet verder behande len, hoe „het bevoorrecht zijn" van de vordering van den verhuurder op de te velde staande vruchten, ooi-zaak is, dat de boer zijn veldvruchten niet kan be- leenen, maar ze bij geldgebrek voor oogst tijd ver beneden de waarde moet ver- koopen. Dit alles wijst op de urgentie van de tot stand koming van het pachtcontract op den grondslag, dat het risico van het bedrijf door eigenaar en pachter gezamenlijk wordt gedragen. Een zeer te waardeeren poging voor het ontwerpen van een regeling in dien zin is gedaan door den rijkslandbouwleeraai- C. Nobel in het Ned. Landbouwweekblad van 28 April 19U0. Wij willen gaarne gelooven in mede lijdende liai-ten, ook bij landheeren, maar toch vei-sterkt het bericht ons in de overtuiging, dat de landbouwer niet „in bange zorg" behoefde te zitten in dien hij tegenover den landheer recht boven genade kon laten gelden en er niet van afhankelijk was, of de landheer zijnerzijds genade boven recht laat gaan. Hilversum. In de jaarlijksohe ver- gadei-iug van de Christelijk Historische Kiesvereeniging alhier bleek bij eene voorloopige gedachtenwisseling, dat voor de aanstaande verkiezing voor de Prov. Staten samenwerking met de andere Christelijke partijen gewenscht geacht wordt. Ter nadere bespi-eking van dit punt zal Woensdagavond eene groote (listricts-vergadering plaats hebben. Tot voorzitter is gekozen de heer J. van dor Smit in plaats van den aftredende, den heer H. Qroenestein. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren M. de Kroon, E. ten llarkel en H. Wassink. Baarn. De afdeeling Baarn e. o. van den Bond van Nederlandsche On derwijzers zal binnenkort een soiree ge ven. Door het Utrechtsch Onderwijzers- tooneelgezelschap zal o. a. worden op gevoerd: De candidatuur van Bommel, waarmee bedoeld gezelschap eenigen tijd geleden in Utrecht zoo'n verbazond succes heeft behaald. April! Het volgende sensatiebe- richt wordt onder dagteekening van 1 April aan de Deutsche N a c h r i c h- ten fi- die Niederlande gemeld „Een heer die tot herstel van gezond heid te Noordwijk aan Zee logeert, maakte gistcrenmoi-gen een kort uitstapje in de duinen. Op een windstil, zonnig plekje ging hij in het zand zitten. Hij voelde evenwel iets hards onder zich, en stond op om te zien wat het was. Hij ontdekte een grauw voorwerp, ter grootte van een kippeneivoor een steen was het te zwaar en voor oen stuk lood te licht. Mot een mes onderzocht de heer het voorwerp en ontdekte een goudachtigen glans. Langs chemischen weg werd door een goudsmid het om hulsel vei-wijderd en er kwam een klomp zuiver goud van 4'/a ons voor den dag. Toen deze vondst bekend werd, stroom den de Noordwijkers naar deze duinen- groep om een verder onderzoek in te stellen. In den nacht van 31 Maart op 1 April vond een Noordwijker visschcr die met zijn vrouw en vier kinderen er op uit was gegaan weer zes dergelijke iets kleinere goudklompen. In Noord- wijk hecrscht een blijde stemming. De Noordwijkers houden de duincir bezet om vreemde goudzoekers te weren." Papuss. Papuss, de wijdvermaarde fleschbe- woner, die onder het gebruikvanknack- worstjes, zachtgekookte eieren en bouil lon verscheiden dagen en nachten lang vastte is volgens de Nieuwe Courant op dit oogenblik timmermansknecht te Scheveningen. Sic transit gloria mundi! Zondag 10 April wordt ten 9 ure in de Remonstrantsche kerk een gods dienstoefening gehouden voor jongelie den, onder leiding van Mejuffrouw Snellen godsdienstondcrwijzcres te Harderwijk. In den dienst van 11 uur zal voorgaan Prof. Cannegieter uit Utrecht. Het kantoor van den Gemeente-ont vanger is verplaatst naar het Raadhuis. De Commies ter Secretarie W. Frans werkzaam aan het bureau van den Bur gerlijken Stand, heeft tegen 1 Mei e.k. eeivol ontslag aangevraagd. Onze vroegere stadgenoot de 2e Lui tenant der Cavalerie O. I. Leger G. van der Zoo de Jong, is bevorderd tot len Luitenant. Met zekerheid meldt men ons, dat de bestrating der Breedcstraat met waal straatklinkers spoedig zal geschieden. Eene advertentie, inhoudende de aan besteding van 80.000 waalstraatklinkers stond reeds in de plaatselijke bladen, terwijl Dinsdagmoi-gen de aanwijzing door den Gemeente-architect heeft plaats gehad. Met de Paaschdagen hoorden wij de bezoekers onzer schoone stad klagen over het geringe aantal veroorloofde waterplaatsen. Wij ook zouden gaarne de onooge- lijke houten gelegenheden van thans ver vangen zien door ijzeren, zooals op an dere plaatsen en eene vermeerdering daarvan in de nabijheid van het station en op andere plaatsen wenschelijk vindon. De cursus 19041905 van de ltijks- Norniaallessen alhier begint met 29 vrouwelijke en 11 mannelijke candidutcn. De Amersf. Best. Bd. heeft besloten de Christelijke vakvercenigingen en an dere vereenigiugen hier ter plaatse tot een gecombineerde bestuursvergadering uit te noodigen teneinde met hen te bespreken de uitsluiting der diamantbe werkers te Amsterdam en gezamenlijk steun voor genoemde arbeiders te or- ganiseei-en. Sport. Hot IJ. 1>. I. Concours. Het veelbelovende concours behoort ook al weer tot liet verleden. En wij zijn in onze verwachtingen niet bedro gen. liet mag in alle opzichten geslaagd heeten. Er is niets dan lof voor de uit stekende regeling en afloop, liet is alleen jammer dat het weer niet alleen niet meewerkte, maar zeer kolossaal tegen werkte. Goed weer had zeer zeker eèn grooter aantal toeschouwers naar het terrein gelokt. Aber es hat nicht sollen sein. Eerste dag. Den vorigen avond laat waren de hee ren bestuuisleden nog bezig geweest de noodige schikkingen te maken voor den volgenden dag en om 8 uur in den morgen was alles op het terrein reeds in rep en roer. Reeds 's ochtends vroeg viel de Vereeniging een groote teleur stelling ten deel, die evenwel dank zij de uitstekende hulp der .veldwachters spoedig verholpen was. De „e'lite" van de Leusderwcgbewoners had, uit lou ter vandalisme alle bovenlatten der goalpalen door midden gebroken en zoo moesten dan in alle haast deze palen hersteld worden, 't Werd evenwel zoo goed hersteld dat 'top de verdere af loop van het concours geen invloed uit oefende. Deze vriendelijkheid van som mige der Leusdenaars zal evenwel door de Yereenigingen Quick en U. D. 1 beantwoord worden met een gerechte lijke aanklacht, die zeer zeker haar uit werking niet zal missen, daar men de daders reeds op 't spoor is. Inmiddels was 't reeds 10 uur geworden en begon nen de spelers 'tzij loopende, 't zij per rijtuig op te dagen, 't Weer was tot nu toe weliswaar druilig maar toch droog. De match Quick 11 (A'frt)Hercules II (Utr.) ging door het niet opkomen van eerstgenoemde niet door zoodat Hercules zonder slag of stoot in de tweede ronde van afdeeling A kwam. Om 10'I, uur toon de match U. D. I. HB. Y. Y. (Baarn) aanving en de scheidsrechter het sein gaf om te begin nen, gaf tevens god Pluvius het sein van den aanval en met kleine tusschen- poozen regende het onafgebroken door tot 3 uur in den namiddag. Bovendien was er een hevige wind gedurende den geheeleu dag. U. D. I. H was beslist de sterkere in deze openingsniatch en behaalde dan ook een welverdiende overwinning van 50. Tusschen 12 en 1 werd koffie gedi-onken en er werd druk gebruik gemaakt van het welvoor ziene en uitstekend ingerichte buffet van den heer Stuurop, dat op het ter rein aanwezig was. De stemming onder de spelers had evenwel ondanks het slechte weer niets geleden en met den besten moed stelden zich te 1 uur op het eene terrein U. D. 1. 1 tegen B. F. C. I (Bussum) op (Aid. A.) terwijl op het andere tenein voor Aid. B. Quadenoord uit Renkum tegen U. F. C. uit Utrecht kampte. De eerstgenoemde match word door B. F. C. I met 10 gewonnen, terwijl de andere match, na tweemaal met 15 minuten verlengd te zijn, we gens onbesliste uitslag, met 20 door U. F. C. werd gewonnen. Te twee uur had zich tevens de door U. D. I. ge huurde kapel opgesteld en deze liet nu van tijd tot tijd een opwekkend mu ziekstukje hooien. Inmiddels had zich voor afd. A Vic toria I (Tiel) tegen een gemengd Quik elftal (A'frt) opgesteld. Deze match werd door het beslist 6terkere Quick met 13o gewonnen, dat hierdoor reeds bijna zeker de medaille voor de hoogste score behaald had. Op het andere ter rein werd in dien tijd de match B. F. C'. H (Bussum)Victoria (Zalt Bommel) voor afd. B. gespeeld. Deze werd, daar Victoria voortdurend de overhand had, door haar gewonnen met 71 Na afloop van dezen wedstrijd, die onder stortbuien plaats vond, begon het weer op te klaren, maar het slechte weer gedurende het eerste gedeelte van den middag, was oorzaak dat het aantal be zoekers weliswaar niet gering, maar toch veel grooter in aantal had kunnen zijn. Te 3 uur stelde zich voor Afd A. de vereenigen Victoria 1 (Hilvers.) en een gemengd A. F. C. elftal uit A'daiu op om de laatste match voor dien dag te spelen, en hoewel A. F. G. 'ers let terlijk werkten „als paarden" wou Vic- ton'a met 4-2. De eerste ronde en de eerste dag waren lxiermede afgeloopcn en de 140 spcleis keerden gedeel telijk stations-, gedeeltelijk hotelwaarts. De avond werd door de verschillende overblijvende en sommige der gasthee- ren genoegelijk doorgebracht. Tweede dag. Voor de 2e ronde waren dus nog over in Afd. A: Hercules II; Victoria (Hilv.) B. F. C. 1 (Bussum) en Quick (A'frt) Voor Afd B: Hellas (Utr), dat als7e vereeniging voor de lc ronde vrij ge loot had; Victoria (Zalt-Bommel)U. F. C. I (Utr.) en U. D. I II. '1e 93/4 uur stelden zich voor Afd B. Hellas en Victoria (Z-B) op. Deze match werd door Victoria met 3-2 gewonnen. Hierna speelde voor Afd II. U. F. C. H (Utr.) tegen U. D. I. H. Hier bleef U. D. I. met 2-0 overwinnaar. De match Victoria I (Hilv.) Hercules 11 (Utr.) die tegelijkertijd zou plaats vinden ging wegens niet opkomen van Hercules niet door, zoodat Victoria met 5-0 won en hierdoor van zeifin de laatste ronde kwam. Na van 12-1 gepauseerd te hebben begon om 1 uur de match B. F. C. 1- Quick 11 (A'frt.) die na driemaal met 15 minuten verlengd te zijn eindelijk door Quick met 2-0 gewonnen werd. Na dezen wedstrijd had do eindmatch voor Afdeeling B. plaats tusschen U. D. I. H en Victoria I (Zalt-Bommel) Na hardwerken wisten de Udianen met 3-2 te winnen en waren daardoor kam pioen. Daarna had de spannende eind- match voor afdeeling A tusschen Victo ria I (Hilv. en het gemengde Quick elftal (A'frt.) plaats, die door Victoria mot 2-1 gewonnen werd. Hierna was het concours afgeloopen. Do le prijs in Afd A een verguld zilveren medaille aangeboden door „Vreemdelingenverkeer" was door Vic toria I (Hilvers.) behaald. De 2c prijs ecu zilveren medaille door het gemengde Quick elftal (A'foort). De le prijs in afdeeling B een ver guld zilveren medaille was behaald door U. D. I. H. (A'foort.) De 2e prijs een bronzen medaille door Victoria 1 (Zalt-Bommel). De medaille voor de hoogste score was door het gemengde Quickclftal (A'frt.) behaald (13-0.) Wij moeten erkennen dat geen der medailles makkelijk verdiend is, er is hard voor gewelkt moeten worden. Gedurende don ochtend van den twee de (lag werd plotseling een diefstal van eenig geld en van 2 spoorkaartjes der Zalt-Bommelsche spelers ontdekt. Alhoe wel deze diefstal in 't geheel niet te wijten is aan het slechte toezicht van de ontvangende vereeniging of den veld wachter, werd door U. D. I. direct het geheele bedragaauden bestolene vergoed. Na nog een woord van hulde gebracht te hebben aan de uitmuntende scheid- rechters kunnen wij tot slot mededeoloii dat geen der spelers gedurende die 12 matches een hevig kwetsuur opliep en dat door de vreemde spelers een uitste kende indruk omtrent hun Amcrsfoort- sclie sportbroeders is medegenomen. -Heii wordt beleefd verzocht de advertentie» te bezorgen Ilinsdags en Vrijdagsavonds vóór 7 uur en te adressceren aan de Administratie van de lüenilander. Getrouwd: C. MOERMAN Jr. en G. M. P. SPRUIT, die ook namens wederzijdsche fami liebetrekking hurmen hartelijken dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondeiwonden. Amersfoort 5 April 1904. Utrec-htsche Straatweg 64. Wordt gevraagd voor een be schaafd Meisje een ter assistentie injde huishouding in een deftig gezin. Fr. Br. Letter -II Bur. v. d. Blad. Rund- en Varketisslager GROENMARKT 14.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3