Buitenland. Kinderbescherming en Kapitalisme. Allerlei. veer 5 dagen kan worden uitgepoot. De bemesting geschiede reeds in het najaar; gebruikt men kunstmest, dan moet Vooral kali (kaïniet) worden aan gewend, oen overbemesting met gier geeft uitstekende resultaten. Bij een' middelmatigen oogst kan men rekenen op 18 H. L. zaad per II. A. De zaadhouders worden op een handbreedte afgesneden en op horden of latten gedroogdna een dag of drie zijn ze droog genoeg, om (twee tegen elkaar) te worden uitgewreven of uitge klopt. Ook worden wel de stengels op 5 c. M. boven den grond afgesneden en piramidisch gewijze aan hopen gezet. De stengel wordt gedroogd om het merg; dit wordt in stukken van 16 en 32 c. 31. gezaagd, daarna gebonden in boschjes van 20 c. 31. dikte. Is het van puike kwaliteit, dan is de prijs 5 7 gulden per Kilo, daarvoor heeft men evenwel heel wat bosjes uoodig. Met ijzeren staven wordt het merg uit gedrukt. Ook de leege zaadhouders hebben nog een waarde, gekookt geven ze een goed vee- of varkensvoeder. liet O o s t e n r ij k s c h e parlement doet weer eens van zich spreken door de wijze van debatteeren. Een twaalftal leden had zich n.l. gewapend met scheepsfluiten, die den stormwind konden trotsecren_en zijn daarop anderhalf uur aan een stuk zóó aan 't gillen geweest, dat als tegenmaatregelwatten moes ten worden uitgedeeld, waarmede de medeleden zich de ooren moesten dicht stoppen. De paleisbraud te Seoel kan, naar de „Daily Express" meldt, nog zeer bedenkelijke gevolgen na zich slepen. De bijgeloovige Korcaneu zien nl. in den brand het bewijs, dat Boeddha ver toond is op de Keizerlijke familie. Dien tengevolge is er voor rustverstoringen te vreezen, die zelfs in den nacht van don brand reeds zouden uitgebroken zijn, indien niet de vreemde soldaten de orde gchandhaald hadden. De Keizer is zeer onder den indruk van het ongeluk. Hij was toch reeds niet opgewekt gestemd door den loop der gebeurtenissen, die hem, trots alle geruststellende verzekeringen van Japan- sclie zijde, feitelijk tot vasal van den 3Iikado gemaakt hebben en de omstan digheid, dat er verscheidene slangen in de vlammen omgekomen zijn, heeft ook hem overtuigd, dat der Keizerlijke fa milie onheil dreigt. Gratie, die niet als zoodanig door den begunstigde wordt opgevat, is geen alle- daagsch verschijnsel. Toch doet zich dit thans te Keulen voor. Daar zit iemand gevangen, die in 1895 ter dood w erd veroordeeld wegens moord, maar wiens straf in levenslange tucht huisstraf is veranderd. De man dient nu telkens verzoeken om revisie van zijn vonnis in, die verworpen moeten worden. Tegelijkertijd echter verzocht hij telkenmale de gratie, waarom hij niet hooft gevraagd, op te heffen en hem ter dood te brengen. Het Hof slaat op dit vreemdsoortig verzoek tel kenmale geen acht. Watson, de leider van de Australi sche arbeiderspartij, is door den gou verneur-generaal van het Australische gemeenebest ontboden, om een bonds- ministerie te vormen en Watson heeft die opdracht aanvaard. Weldra verwacht men de uitkomst van zijne pogingen te zullen vernemen. Ik legde met een gevoel van verlich ting mijn zes kaarten in haar teedere hand, en zag ze nimmermeer terug. I)at mijn aanstaande van goede familie was, wist ik; maar dat dié fatsoenlijke familie zoo ontzettend uitgebreid was, daarvan had ik niet het flauwste ver moeden. Ik geloof vast en zeker dat zij op staanden voet een honderdtal stads- tolegrammcn afzond, althans dagen achter een stond het niet stil van bezoe kende, tanteB, nichten, aangetrouwde nichten, benevens derzelver vrienden en vriendinnen van vriendinnen. De huisheer kon moeielijk anders denken of mijn schoonmama had per advertentie een reisgenoot gezocht, om haar kosteloos naar het Zuiden van Frankrijk te vergezellen. Mijn engel zorgde voor de boekhou ding over de kaarten, die geregeld dagen te voren besproken waren; maar aan mijn kennissen werd natuurlijk in het geheel niet meer gedacht; ze werden geheel verwaarloosd, en ik arme moest het ontgelden. De groet mijner vrienden werd al koeler en koeler en van het tracteeren op een glas port was geen sprake meer; de winkelier in heerenartikelen zond mij zijn nota over het laatst geleverd dozijn overhemden, die ik reeds lang als vereffend had beschouwd; en de wijn handelaar weigerde mij koeltjes zesfles- schen ouden rooden wijn op krediet, die Men weet dat het vorige ministerie aftrad wijl een voorstel der arbeiders partij, om liet verplichte scheidsgerecht in arbeidskonflikten, dat zal worden in gevoerd, ook toepasselijk te verklaren voor arbeiders in staatsdienst, werd aan genomen. De arbeiderspartij heeft geen meer derheid in het parlement. Zij bezet 29 van de 75 zetels. De andere zetels zijn verdeeld tusschen de konservatieve en liberale partij. De Australische arbeiderspartij in niet socialistisch. De Staking. De Hongaarsche stakers hebben de juistheid ondervonden van het spreek woord: wie 't onderste uit de kan wil hebben enz. De regeering was werkelijk geneigd voor een deel toe te geven,doch in plaats van de toegestoken hand aan te nemen, weigerden de leiders zelfs de regeeringsvoorstellen aan de vergadering van spoorwegambtenaren voor te leggen. De leiders hadden blijkbaar te veel hoop geput uit de redevoeringen dei- oppositie in het pajrlêment. De gevangenneming van het Comité van Verweer heeft echter door de re geering wederrechtelijk plaats gehad en oui een gerechtvaardigde interpellatie van de oppositie te ontloopen, heeft de Regeering door middel van een Koninklijk Besluit verdaging van het Huis voor onbepaalden tijd doorgedreven. De oorlog. De Russische regeering schijnt niet van plan voorals nog Japans meerder heid op zee te erkennen. Hare agenten reizen de werven in de Vereenigde Staten af, om daar alle schepen te koo- pen, die geschikt zijn om in snelvarende kruisers te worden herschapen. Bovendien zou Rusland in Italië drie kruisers, voor Argentinië in aanbouw, gekocht hebben. Zaken van gewicht zijn er in de laatste dagen bij de Yaloe niet voorge vallen en zullen vóór Juli thans ook waarschijnlijk niet voorvallen. Want het weer gaat er thans ook een woordje meespreken. Spoedig breekt nl. de re gentijd aan en in dien tijd behooren de krijgsverrichtingen vrijwel tot de onmo gelijkheden. Voor eenige weken werd te 's-Gra- venhage het eerste Congres voor Kin derbescherming gehouden. De sociaal democraten hebben op dat Congres zich niet onbetuigd gelaten, getrouw aanluinne gewoonte, geen gelegenheid ongebruikt te laten om voor hunne denkbeelden propaganda te maken. Telkens en tel kens weer klonk het: „wat baat al dat philantropisch gepeuter; ge bereikt er uw doel nimmer mede; alleen wanneer ge de oorzaak wegneemt van de ellende waaronder het kind gebukt gaat, het kapitalistisch maatschaphelijk systeem, waarvan de sociale misstanden en wan verhoudingen de droeve vruchten zijn, alleen dan zult ge het kind in waarheid beschermen". Het sociaal-democratisch hoofdorgaan „Het Volk" bevatte een artikel waarin erkend werd, dat de pliilantrophie toch nog wel eenig goed kan doen, doch slechts in zooverre, dat uit haar mach teloosheid tegenover de ontzaglijke kwaal welke zij te bekampen heeft, steeds dui delijker blijkt de gegrondheid van de sociaal-democratische critiek, steeds hel derder aan het licht treedt, dat men niet lapmiddeltjes alleen er niet komt. Dezer dagen bracht het Zondagsblad mijn meisje ter versterking had moeten gebruiken. De onderwijzeres, juffrouw B, leed schipbreuk in haar pogingen om aan de nieuwopgaande zon te offeren. Zij legde namelijk een bezoek bij mijn aanstaande familie af, vergezeld van een kruier, die met een compleet waschstel kwam aan dragen. „Dit is iets, dat in uw huishoudentje te paskankonien,"zeidezijmet haarover- redendst lachje. Mijn meisje dankte haar op koelen toon. Ik zag dat zij boos, erg boos was, en nauw had de bezoekster haar hielen gelicht of op staanden voet werd er voor mijn rekening een andere kruier genomen om het stel terug te brengen. „Zoo iets onbeschaamds had zij van haar leven nog niet bijgewoond! Wat verbeeldde dat schepsel zich wel!" Daarop trad zij mijn kamer binnen, waar zij) haar overkropt gemoed lucht gaf door het stuk slaan van al de por seleinen geschenken der schooljuffrouw. Zie, van die akelige bloemvazen kon ik dat nog hebben, maar al die andere voorwerpen waren toch wel te gebrui ken geweest voor jonggehuwden. Na dezen storm hadden we een poos rust, van mijn biljetten had ik geen anderen last, dan dat ik ze telkens van do verstgelegen wijken der stad mocht gaan terughalen. De goede tantes en nichtjes namelijk van „Het Volk" eene plaat die deze stelling in aanschouwelijk en vorm ver dedigde. Een kind ligt half verpletterd onder een reusachtigen berg, die bij nadere beschouwing blijkt te zijn een kolossale geldzak, symbool van het ka pitalisme. Een in het zwart gekleed heer, de philantroop, staat er schreiend en handenwringend bij en jammert: o, dat arme kind. Een jong werkman echter spant de forsche spieren uit alle macht om het gevaarte van het kind af te wentelen en roept den philantroop toe: help liever een handje mee; met mede lijdend gejammer redt ge het kind niet! Natuurlijk stelt die werkman de alleen zaligmakende sociaal-democratie voor. De voorstelling is pakkend maar eenzijdig, gelijk zooveel wat uitsociaal- democratischen koker komt. Zeker, de pliilantrophie welke, in dien zij uit oprecht medelijden voort spruit en door practischcn zin gestuurd wordt, een der nobelste vormen van het particulier initiatief mag heeten is niet bij machte, alle ellende uit de we reld te helpen. Zij kan het verwaar loosde kind tt-achten -te redden; de ver- waarloozing te voorkomen vermag zij in de meeste gévallen niet of uiterst gebrekkig. Doch waar ligt de oorzaak, de schuld van dit verschijnsel? Het klinkt zeer fraai en het is heel gemakkelijk en goedkoop, te zeggen, dat het kapitalisme dat alles op zijn ge weten heeft. Doch als men do quaestio op den keper beschouwt, w at blijkt dan dat zoogenaamde kapitalisme te wezen? Is het de productievorm, de voortbren ging door machines, die het kapitalisme vefoorzaakt, dan kan het kapitalisme slechts verdwijnen door wijziging van dien productievorm. En dit kan slechts geschieden door nieuwe uitvindingen, die niet op bestellling kunnen worden afgeleverd doch die vaak slechts door louter toeval worden gedaan. Het kapi talisme, in dien zin opgevat, is niet weg te duwen wanneer men maar wil, doch rolt weg, zoodra het lot beschikt, dat nieuwe ontdekkingen eene omwenteling in de productie en de daarmede samen hangende verhoudingen in bedrijf en maatschappij zullen teweegbrengen. Beweert men dat het kapitalisme slechts bestaat in het persoonlijk bezit van de productiemiddelen, dan volgt daaruit dat eerst met de definitieve in voering van exploitatie van overheids wege van alle bedrijven aan de ellende van het kind een einde zou zijn gemaakt, en tevens, dat dit het eenige middel ware om radichal, voorgoed alle kinder leed uit de wereld te bannen. Tweeërlei mag voorzeker gevraagd worden aan degenen, die zulks geloovcn. Vooreerst, hoe zij zoo beslist kunnen verzekeren dat het kind alleen en vol komen gebaat wordt door alle productie middelen aan den Staat te trekken? En in de tweede plaats: wat zij den ken te doen vóórdat die gulden; tijd van algeheele Staatsexploitatie zal zijn aangegebroken? En ziet, hier komen wij op practise!) terrein. Wie zijn krachten uitput in toor nige vervloekingen of in heftig decla- meeren tegen het kapitalistisch monster, wie droomt van een gouden toekomst doch met zekere minachting nederziet op alles wat in het heden gedaan wordt om in wanverhoudingen verbetering te brengen, kan zeer zeker schitteren op Congressen door zijn gebulder tegen de zonden dezer kapitalische maatschappij doch brengt de bescherming van het kind geen haar verder. waren zeer nauwgezet in het afhalen ervan, maar aan terugbrengen dachten ze niet, en hierdoor liepen we steeds gevaar in onmin te geraken met andere tantes eu nichtjes, wanneer dezen ze niet tijdig genoeg kregen om er een goede plaats op te bespreken. Op zekeren dag terugkeerende van een dergelijke expeditie, vond ik mijne aanstaande in een deerniswaardigen toe stand. Haar bijgewerkt gelaat was ge heel doorweekt van tranen, en had veel van een sneeuwvlakte bij dooiweer. Gedurende mijn afwezigheid had de post vier briefjes voor mij gebracht in verdachte rose omslagen, en met op schriften, waarvan de orthographie nogal te wenschen overbet. Ik had een rein geweten en stond er op dat zij ze zeiven allen zou openen, waarbij het bleek dat ze afkomstig wa ren van vroegere kennisjes van mij, die nu eens heel bescheiden kwamen infor- meeren of de dagen der komediekaar tjes geheel en al voorbij waren. Mijn meisje van haar kant stond er op dat ik de briefjes onverwijld in nieuwe omslagen sluiten en aan de af zendster terugzenden zou. Ik was laag hartig genoeg haar zin te doen, en het paradijs der sigarenwinkels was voor eeuwig voor mij gesloten. "Wanneer ik sedert een dier jonge dames op straat tegenkwam, deden ze of ik in liet geheel niet bestond, of wel, Met algemeenheden komt men er niet. Doch noodig is tweeërlei: vooreerst nauwkeurig nagaan welke factoren|samen- werken om het kind lichamelijk en geestelijk achteruit |te zetten, te doen opgroeien in ziekte, verwaarloozing en ellende; en dan: krachtige bestrijding van die oorzaken van kinderleed. Waar nu afdoende gebleken is, dat het particulier iniatief onmachtig was om voldoende verbetering te bewerken, daar is slechts ééu middel dat heil kan bren gen. De Staat moet zijn krachtigen arm uitstrekken ter bescherming van het kind, Sociale wetgeving is het begin en het einde van alle wijsheid op het gebied van kinderbescherming. Daartoe dienen allen, die het wèl meenen met het kind, eendrachtelijk samen te werken. D» kinderarbeid worde verboden tot minstens het 14e jaar; ar beid van vrouwen eenige maanden vóór en na de bevalling niet toegelaten; van overheidswege dienen voldoende tehui zen voor verwaarloosde kinderen opge richt; de ontwikkeling van het kind worde meer bevorderd dan door de tegenwoordige leerplichtwet geschieden kan. Deze en honderd dergelijke maat regelen kunnen bijdragen ter bereiking van het beoogde doel, gelijk ook indi rect alle maatregelen van overheidswege die ten doel hebben de miuder bevoor rechten in onze maatschappij geestelijk en lichamelijk, politiek en economisch flinker, zelfstandiger, krachtiger te maken in dezelfde gcweusciite richting zullen werken. Indien men dan ook op de plaat van „Het Volk" den last die loodzwaar neerdrukt op het kind niet met „kapi talisme," maar met „Staatsonthouding", of „bekrompen conservatieve tegenzin tegen sociale wetgeving" had betiteld en den jongen man die zoo krachtig daartegen siaat te duwen als symbool had doen strekken van de voorstanders van een krachtig ingrijpen van den Staat, dan was „Het Volk" de waarheid meer nabij gekomen en zou de bewuste plaat inderdaad een aansporing zijn geweest om de hand aan den ploeg te slaan in liet belang van het arme lijdende, mis deelde kind, den mensch der toekomst! „Laat u in geen engte klemmen, Kies veeleer de ruime baan". Wie zich aan deze wijze les van Vul er Cats niet houdt, zou even ongelukkig te pas kunnen komen, als een schoorsteen veger dezer dagen te Doetichem. Hij stond boveu in den schoorsteen zijn hoogste deuntje te zingen, en toen dat liedje uit was liet hij zich, al vegende zakken, maar ten slotte kon hij niet verder naar beneden. „Dan maar de lucht in" dacht hij met Van Speyk, maar o wee! Bij zijn streven om zich boven het aardsche te verheffen merkte hij, dat hij al evenmin naar boven als naar beneden kon. Hij wierp nu als een vol leerd luebtschipper zijn ballast, in casu zijn kleedingstukken uit, maar zelfs in Adamscostuum kon hij niet naar boven, niettegenstaande men van boven af touwen neerliet, waaraan dapper werd meegetrokken. Daar geen verdere ver mindering van kleedingstukken mogelijk was, was het overtuigend bewijs geleverd, dat de schoorsteenveger niet weg kon, en derhalve de schoorsteen zou moeten wijken. Met koevoet en breekijzer werd de schoorsteen ter hoogte van 's mans enge verblijfplaats afgebroken, waarna de ongelukkige meer dood dan levond en hadden ze de verfijnde wreedheid den eersten den besten lummel, die voor mij uitliep, op de lachjes en lokjes te onthalen, die mij voorheen het hart had den doen zwellen van weelde. Maar het allerfraaiste moest nog ko men. Ik had ook een tante, ergens bui ten; een heel rijke tante die mij tot universeel erfgenaam uitverkoren had. Deze nu schreef mij dat zij den eerst- volgenden Zondag in de stad zou komen om het nieuwe stuk van mij te zien, waarvan de verschillende couranten met zooveel ophef spraken. Gierig was zij niet, dit behoefde zij mij zeker niet meer te verzekeren, en zij zoz heel goed haar eigen plaats kun nen nemen en betalen; maar zij had hot zich nu eenmaal in het hoofd gezet met haar eigen jongen er heen te gaan te zitten op de plaats die hij zich door zijn talenten verworven had, op zijn persoonlijke kaart binnen te komen, in zijn roem te deelen. Dozen brief ontving ik dien eigen Zondagmorgen, en ik spoedde mij naar mijn meisje, ten einde haar te vragen om de beide kaarten voor den bedoelden schouwburg. „O, die hebben de weduwe van den generaal en haar dochter van morgen in de vroegte al doen afhalen", ant woordde zij leukjes. „Ik had ze haar verleden Zondag beloofd." „Maar je wist toch, lieve, dat ik zelf meer een neger dan een blanke te voor schijn kwam. AlleB behalve blank is er ook deze week afgekomen de echtgenoote van een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar uit ons land, die beboet is wegens smokke larij. Zij had in haar koffer verschillende gouden en zilveren voorwerpen, choco lade enz. voor haar Duitsche familie meegenomen, maar „verzuimd" daarvan aangifte te doen. Aan het grensstation Bolken (lijn WinterswijkBocholt) werd zij „gesnapt" en beboet met ruim 300 mark. Gelukkig nog, als je met 't betalen van eenige guldens je onvoorzichtigheid weer goed kunt maken! Een andere vrouw, of juister een dienstmeisje te Borne moest deze week een onvoorzich tigheid bijna met haar leven boeten. Zij gebruikte nl. een speld als tanden stoker en had het ongeluk hem in te slikken. De Bpeld zette zich onder in den slokdarm, vlak boven de maag vast, waar vandaan hij door den te hulp ge roepen dokter verwijderd werd. Evenveel succes als de dokter had de politie Zaterdag te Rotterdam, waar in de Korte Hoogstraat, een groot Bel gisch Waarenhaus werd geopend,'t geen aanleiding gaf tot zulk een gedrang op straat, dat een talrijke politiemacht waar onder acht agenten te paard, een charge moesten maken. Verscheiden weerspan- niugen werden in hechtenis genomen. Ook 's avonds moest politie te voet en te paard wacht blijven houden. De schit terende verlichting met 64 electrische booglampen en de muziekkapel der grenadiers en jagers trokken zulk een massa kooplustigen en nieuwsgierigen dat buitengewone maatregelen noodig waren. Een der mede-directeuren uit België werd door het gedrang door een spiegelruit gedrongen terwijl ook een employé gewond werd. Drie doctoren verleenden hulp aan de gewonden op dit slagveld der nieuws gierigheid. Voor de Amsterdamsche winkeliers is dit natuurlijk koren op hun molen, en ik zie in mijn gedachten al bloedroode aanplakbiljetten, waarop met vette let ters als opschrift prijkt: De verschrikkingen van het Waaren haus. Die verschrikkingen zouden misschien haast even groot zijn als die van het nieuwe clement Drahdium. 't Is 't beroemde echtpaar Curry nl. ge lukt, een nieuwe stof te ontdekken, die 't radium in elk opzicht overtreft. Om dat deze stof alle tot nu bekende na tuurwetten als 't ware omdraait, hebben haar ontdekkers haar de veelzeggende naam Drah-di-um gegeven. Vooreerst is deze stof in kooge mate radioaktief, haar stralen doordringen bijna elk ma teriaal in elke op aarde bekende dikte, zoodat b. v. van 't laboratorium van 't echtpaar Curry in Parijs uit, dwars door 't middelpunt der aarde heen de vrouw van een Nieuw-Zeelands hoofd zware brandwonden op 't zitvlak bekwam. Hoe langer 't drahdium zijn stralen uitzendt, des te meer neemt 't volume toe, in plaats van te verliezen, 't Volume zal dan ook door zijn inaterietoename over een eeuw vertienvoudigd zijn. Tot he den is van deze kostbare stof, die tot nogtoe uitsluitend in de schimmel van Gru) èrekaas gevonden wordt, ongeveer een millioenste milligram bereid, waar mede de proeven worden genomen. Drah dium kleurt rood lakmoespapier groen en blauw lakmoespapier geel. 't Is de zwaarste stof, tot heden bekend: 't kilo weegt bijna 1200 gram. Drahdium is een van de kaarten gebruiken moest, om verslag te kunnen geven van het nieuwe nastukje," „Daar heb ik in het geheel niet aan gedacht. Maar, je kunt er immers tegen betaling van entree wel inkomen „En tante, die er zich zoo op gespitst had, er eens op mijn kaarten heen te gaan." „Ja, dat heb ik natuurlijk niet vooruit kunnen weten. Dan had ze maar eerder moeten schrijven." „Zou het niet gaan, aan die dames een beleefd briefje te schrijven, en haar de toedracht der zaak uiteen te zetten." „Wel, nu nog mooier! zulk een dame voor het hoofd te stooten: dat mankeerde er nog maar aan! Neen vriendlief, veel heb ik voor je over gehad, veel te veel ik heb telkens en telkens opnieuw toe gegeven, maar dit gaat nu toch al te ver. Nooit, neen nooit, zul je er mij toe kunnen brengen, een der meest ge distingeerde leden van mijn familie zoo grievend te behandelen!" „En hoe mijn familie behandeld wordt, komt er zeker minder op aan, niet waar?" „Och, och, dat ik nu zulke verwijten moet aanhooren! Die verwenschte kaart jes, ik wou dat ik ze nooit onder mijn oogen had gehad!" (Slot volgt.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 2