IJit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. Commensaal gewaagd Gevestigd: D. C. PRINS Reciteer en Yecrdrachfanend Zuster W. A. Th. BOESCHOTEN, Inboedel, Sociteit Amicitia Amersfoort. een element, verhit men 't één graad, dan verandert het in aluminium, nog een graad in antimonium enz. Zoo maakt 'i de geheele gedaantewisseling in alle 70 en noch wat elementen door, diewe lennen en wel volgens 't alphabet! Bij afkoeling zet 't uit. Op 't absolute nul- 1 unt gebracht, wordt 't gasvormig. Zijn spectrum vertoont geen enkel voudige strepen, doch is geruit! Het trekt alle lichamen zoo sterk aan, dat )uen er spijkers gemakkelijk mede uit 't hout trekt. In de nabijheid van 't ïenschelijk lichaam gebracht, maakt 't dit totaal ongevoelig; niet een kleine osis drahdium trekt men tanden en kiezen pijnloos, zonder moeite en zon der narcose. Verwonderlijk is zijn invloed op de zwaartekracht; trots zijn zwaarte wordt 't door de aarde niet aangetrok ken, maar afgestooten. 't Valt, zoo te i eggen, naar boven, is alzoo 't ideaal materiaal voor een luchtschip. Zijn lich tende kracht is ougemeen en doordringt alles.-uitgenomen misschien de her- f enpan van een Beiersche Centrumkiezer. Eigenaardig zijn de Chemische verbin dingen, die 't aangaat. Met zwavel ver- landt 't zich tot poctspomade, met broom tot kaviaar, met jod tot wrijfwas. Kolos- taal zal zijn gebruik in de geneeskunde worden door zijn bacillenontdckkendc eigenschappen. Het onttrekt namelijk bij elke ziekte de daaraan schuldige bacil aan 't lichaam. Onovertroffen uitwerking heeft 't bij kaalhoofdigheid, ouderdoms- lerzwakking, onvruchtbaarheid enz. 't Drahdium heeft nog vele andere merk waardige eigenschappen. Hier zij alleen nog vermeld, dat 't het eenig bekende element is, dat eieren legt". Aldus de Munchener Neuester Nach- riehten." tarnevoid. Een vieijarig kind van den landbouwer v. L. in 't buurt schap Essen is in een diepe sloot geraakt en verdronken: Harderwijk. Het vierjarig zoontje van J. d. G. geraakte in een sloot in de Vel, vlak tegenover "de woning van de wed. v. d. Z. buiten de Bruggepoort. Laat) genoemde merkte gelukkig het on geval en wist het ventje uit den modde rige! i bodem te trekken. -- Een in zee verdwaalde zalm, die blijkbaar don weg zocht, werd door den visreher J. jarisen, alhier gevangen Het bei stje woog niet minder dan 22 pond. Daar zich bij het Kol. Werfdepot in den laatsten tijd al bijzonder weinig liefhebbers aanmelden, is er een incompleet ontstaan. Vandaar het voor nemen om het handgeld, voor hen die zich aanmelden om in het Indische le ger te worden opgenomen, te brengen van 200 op 300 gulden Putten. De dezer dagen opgerichte Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, heeft tot bestuurs leden gekozen de heeren B. van Boegen, J: Feenstia, A. van Ganswijk, G. Jansen en H. Kuiper. Hilversum. Voor de Provinciale Staten zal de Christelijk-IIistorische kies- vereeniging alhier candidaat stellen mr. H. Verkouteren, te Amsterdam. Ra ads verslag. Ter vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 26 April 1904, des nam. 1uur gehouden onder voorzitterschap van Jhr. |J. W. A. Barchman Wuytiers, waren aanwe zig 16 leden en de Gem.-Secretaris Jhr. Mr. B. W- Th. Sandberg. De heer C. Th. van Beek, was met kennisgeving afwezig. De notulen der vergadering van 29 Maart werden gelezen en goedgekeurd, zooals zij door den Secretaris waren ontworpen. De Voorzitter wil nog met een enkel woord het zilveren feest van Weth. Celosse herdenken, (lie gedurende zoo langen tijd onafgebroken hetvertrouwen van zjne medeleden heeft mogen ge nieten. Hij dankt den heer Celosse, in zijn kwaliteit van voorzitter van dezen Raad, voor het vele, dat hij heeft mede helpen tot stand brengen en hoopt dat hem nog vele jaren de kracht moge geg( ven zijn de belangen dezer gemeente te behartigen. (Teekeneu van instem ming.) De heer Celosse denkt nog met ge noegen aan den dag van zijn zilveren feest. Hij dankt den voorzitter, de leden van den Raad, den Gemeente-Secretaris en de Gem.-amblenaren die dit feest niet onopgeriierkt lieten voorbijgaan en spreekt de hoop uit, dat deze Ambtena ren nog lang hunne bétrekking mogen vervullen. (Teekenen van instemming.) De Voorzitter doet vervolgens mede- deeling van de ingekomen stukken. 1. Van Ged. Staten eene beschikking op aanslagen der Inkomstenbelasting. Ter Secretarie ter inzage der leden. 2. Goedkeuring af- en overschrijving van posten der Gem.-begrooting en der dd. Schutterij. 3. Besluit tot goedkeuring der plaats voor de uitbreiding der opeub. lagere school 2c soort (Hellestraat.) 4. Idem tot goedkeuring der plaats van uitbreiding der Meisjesschool le soort. 5. Idem tot goedkeuring af- en over schrijving van posten der Gem.-begroo ting 1903. a. Ingekomen van B. en W. Het Gemeenteverslag over 1903. De voor zitter stelt voor dit te laten drukken en aan de leden te zenden. b. Eene ontwerp-bomvverordening. c. Een bericht, dat mej. J. F. Buy- tenhuys benoemd is tot onderwijzeres in de handwerken, aan de Herhalings school. d. Een bericht, dat het tractement van den Commies ter Secretarie J. Boe- schoten, ingevolge de verordening met f Ü0is verhoogd. e. Proces-verbaal van boeken en kas bij den Gem.-ontvanger. ter Secretarie ter inzage van de leden. Ingekomen is het rapport der raads commissie, inzake de Ambachtschool. Ter secretarie tér inzage der leden De heer Prikken verzoekt voorlezing van het rapport, hetwelk door den secre taris wordt gedaan. De Voorzitter stelde voor het thans voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kleber, vraagt of het de be doeling is deze zaak nu niet verder te behandelen hij heeft hierom het woord gevraagd. Hij heeft de rekening met de andere bescheiden niet gezien en had willen nagaan, of de gelden, door den Raad beschikbaar gesteld, ook werkelijk daarvoor gebruikt zijn. Hij heeft verno men, dat de finaneieole toestand minder gunstig was en dit de schuld zou zijn van het afgetreden bestuur. Spreker is wel dankbaar maar niet voldaan. Hij vraagt of de overgelegde rekening de zelfde is, als die, welke in 't verslag is opgenomen. Spr. stelt voor hierover in eene volgende vergadering te besluiten. De Voorzitter stelt voor de rekening ter Secretarie te doponceren ter inzage van de leden. Mr. Ileyligers, kan zich bij de rekening en verantwoording volkomen nederleggen. (Het verdere gedeelte van zijne rede is geheel onverstaanbaar.) De heer Visser, gelooft, dat hier een misverstand bestaat. De rekening heeft in de Amersf. bladen gestaan. Aan de commissie is een zuiver beeld gegeven van de ontvangen en uitgegeven gelden. De heer Jo rissen vindt, dat de commissie .niet voldoende gegevens heeft gehad, om zich een goed oordeel te vormen. Zijn alle gegevens dan niet verstrekt? De voorzitter, verklaart, datgeene nadere inlichtingen zijn gevraagd. De heer Plomp, had liever over deze zaak gezwegen, maar nu de voorz. de commissie het verwijt doet geene nadere gegevens gevraagd te hebben, vindt hij dit al te sterk) De heer Veis Heyn, had gemeend ook de gevoerde correspondentie te zullen ontvangen. De voorzitter, zegt, dat de correspon dentie met het bestuur der Ambachtsschool de begrooting en het financieel beheer betreft. De lieer II a in e r s, meent dat bij de rekening de noodige bescheiden hadden gevoegd moeten worden. De heer Joris sen, gelooft, dat de voorz. de zaak nu beter begrijpt dan zooeven. Hij beweert, dat B. en W. tegenever de Commissie hun plicht niet gedaan hebben. Ze hadden zooveel in lichtingen moeten geven als mogelijk was.' Spreker beschouwt de zaak niet als afgedaan en wenscht nog aan de commissie die gegevens verstrekt te zien. De voorzitter moet er tegen opkomen als zouden B. en W. hun plicht verzaakt hebben. Indien de ver gadering het wenscht, zal spreker in de vergadering van B. en W. in over weging geven de nader gevraagde cor respondentie over te leggen onder terug zending dor rekening. Alzoo werd besloten. Verzoek van den Gem.-Secretaris om verlof van 230 Juni a.s. B. en W. stellen voor het gevraagd verlof te verleenen, waartoe wordt be sloten. Verzoek van J. van Keulen tot het bouwen van eene brug over de West- singelgracht. Naar B. en W. om prte- advies. Ingekomen een verzoek van de commissie voor een Nat. Kegelconcours om eene medaille. Aan B. en W. wordt voor dit doel een crediet van f 25; verleend. Punt 1. Stemming over het voorstel vau B. en W. tot beperking van de kermis tot 5 dagen, door sluiting des Vrijdags te middernacht, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Voor de beperking stemden de 11.H.: Vels-Heyn, Jorissen, Celosse, van Voorst Vader, Hamers, Croockewit, Tromp van Holst en Ooeterveen. Tegen de H.H.van Esveld, Visser, Kleber, Plomp, Ileyligers, Prikken, van Eek en van Kalken. Daar de stemmen thans weder staak ten, zoo is het voorstel tot beperking ver worpen en blijft de kermis dus 6 dagen duren. De heer Hamers, meent nu, dat het voorstel Kleber, hetwelk in de vorige vergadering gedaan werd, in stem ming moet worden gebracht. Dit luidt de kermis Zaterdag cm 11 uur's avonds te sluiten. In rondvraag gebracht, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Punt 2. Ontwerp-besluit tot vast stelling der jaarwedde van personeel der O. L. school (Puntenburgerlaan) benoemd 29 Maart 1.1. Z. h. st. aange nomen. Punt 3. Missive van J. Klink, bouw kundige, betreffende bouw yan 76 wo ningen bij de Pietcr Pijperstraat met advies. liet advies van B. en W. strekkende om afwijzend te beschikken, wordt Z.h.st. aangenomen. Punt 4. Rekest P. van der Sluys, Instituteur, om terrein voor spelen in de open lucht, met advies. Wordt Z. h. st. gewezen van de hand. Punt 5. Rekest van het College van Regenten van het gesticht „de armen de Poth" om overdracht van het Zie kenhuis de Poth, met advies. De heer Jorissen, vraagt of de ge meente het ziekenhuis kaomissen. Vroe ger had men aan de Langestraat het Kleppermanshuisje, hetwelk nu ook niet meer bestaat. B. en W. stellen voor het vaccinatie bureau, tevens dienende voor lijders aan hoofdzeer, over te brengen naar de school in de Koestraat, doch daar is al het armbestuur, enz. gevestigd. Het^ gebouwtje in de Breedestraat noemt spreker een hok. De lieer Visser, kan den heer Jo rissen geruststellen. Het gebouw in de Koestraat is zeer goed te gebruiken. De wachtkamer voor de armen doet alleen dienst Dinsdagavond en Woens dagmiddag. De gemeente heeft Ijet Zie kenhuis in de Koningstraat schoon te houden en dat kost maar allemaal. Ook hebben we al het woonhuis dei- voormalige gasfabriek, dat' leegstaat. De heer van Esveld, is .er niet erg voor otn eigendommen der gemeente te verkoopen, doch dit is een bijzonder geval. Nu het ziekenhuis voor de ge meente niet meer van nut kan zijn en het gesticht er behoefte aan heeft, moet het er ook weder van in 't,bezit komen. Het is billijk, dat de gemeente terug geeft, wat ze door welwillendheid heeft verkregen. De Heer Jorissen, is thans tevreden Z. h. st. werd dit punt aangenomen, overeenkomstig het advies van B. en W. Punt 6. Voorstel tot het verleenen van pensioen en gratificatie aan den eervol ontslagen commies ter Secretarie W. Frans. Z. h. st. verleend. Punt. 7. Voorstel metontwerp-veror- deniug betreffende den Burgerlijken stand. De heer Kleber stelt bij art. 3 voor de woorden „rechten geheven" te doen vervallen en meent geen verschil te mo gen maken. Dit voorstel wordt ondersteund dooi de heeren Plomp en Prikken. De heer Plomp vindt evenals de heer Kleber al gezegd heeft, dat men geen onderscheid tusschen de categoncn van meuschen moet maken. De. niet be zoldigde Ambtenaren trouwen degenen, die rechten betalen terwijl de bezoldigde .Ambtenaren diegenen zouden trouwen, die geene rechten betalen. Het gemeente bestuur moet er geene wepldezaak van maken, maar allen op dezelfde wijze behandelen. 'Het voorstel Kleber wordt door B. en W. overgenomen én vetdei- Z. h. st. aan genomen. De heeren Celosse, Visser, B arch- man Wuytiers en vanVoorstvader, worden tot ambtenaren van den Bur gerlijken stand benoemd, ingevolge punt C. der verordening, terwijl de lleeren Baron van Ittersum enBoéschoten, ingevolge (1e punten b. en a. worden benoemd. Punt 8. Voorstel, inzake de toeken ning van toelage aan de leden der sub. commissie voor een systematisch wo ning-onderzoek wordt Z.h.st. aangenomen. Punt 9. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor inrichting van het kookouderwijs op de herhalingschool, wordt z. h. st. besloten. Punt 10. Vaststelling van het Ko hier der Inkomstenbelasting dienst 1904. Z. h st. vastgesteld op f 76959. Punt 11. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolver zuim (vac. Mr. W. D. C'audri) 4e cate gorie. Wordt benoemd de heer G. Dek ker. Punt 12. Benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden der commissie bedoeld bij art. 15 der wet van 11 April 1827 (Staatsblad no 17) schutterijen. Tot leden worden benoemd de heeren Visser en Celosse, en tot plaatsvervangers de heeren van Voorst Vader en Prikken. Punt 13. Ontwerp-besluit tothet ver leenen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in de inkomstenbelasting. Aan mej. M. Vermeulen, weduwe van den Brigadier der Rijksveldwacht J. A. van Gelderen, is bij Kou. besluit een jaarlijksch pensioen van (194 verleend. Hen, die zich bij de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst wenschen aan te sluiten ten einde in de gelegen heid te zijn het schitterende driedaagsche muziekfeest bij te wonen, dat te Utrecht in Juni a. s. zal worden gehouden ter viering vau het 75-jarig bestaan dei- Maatschappij, op welk feest. o. a. de Messias van Handel .in de Buurkerk zal worden ten hoore gebracht en andere werken van beroemde kunstenaars, wordt herinnerd aan de bepaling van het re glement, dat men voor 30 April lid moet worden der afdeeling (contributie (4 aangezien na 1 Mei men niet anders tot het lidmaatschap wordt toegelaten dan tegen betaling van f 7 ;25 aan de feestvierende afdeeling. Inlichtingen worden gaarne door den secretaris mr. E. v. Beresteijn. Regen- tesselaan 9, verstrekt. De dames A. J. M. Hendriks, en B. G. M. Holler, zijn te Utrecht geslaagd voor de acte Lager Onderwijs. Mej. L. M. Alberti, wordt tengevolge van den uitslag van het toelatingsexamen aan de kweekschool voor onderwijzeres sen te Haarlem, als inwonend leerlinge geplaatst. De verkiezing van twaalf leden van het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente zal plaats hebben Dinsdag 3 Mei a. s. Aan de beurt van aftreding zijn de II.II.J. H. Donath, A- van Ecdon, J. W. Froger, J. H. Kleber, C. D. van Kuijk, E. |Lindenhovius, C. J. van der Nagel en N. van Veen. Vier vacaturen, die ontstaan zijn door vertrek, overlijden of anderszins, moeten eveneens worden aangevuld. In de commissie belust met afneming der examens B. en C-der Polytechnische school is benoemd, de heer F. M. van Veen, ingenieur der H. S. M. Door den lieer O. Stichter, is met ingang van 1 Aug. ek. eervol ontslag gevraagd als Concierge der Bijzondere school voor Christelijk nationaal onder wijs. Met de bestrating der Breedestraat is reeds een aanvang gemaakt. Snoepen leidt niet alleen tot stelen, maar ook tot oplichten. Zondagavond kwam in den winkel van den heerPut- man aan den Hooglandseken weg, een als dienstbode gekleede persoon van ongeveer 30 jarigen leeftijd, om voor Mevrouw X die in de buurt woont, wat koekjes enz. te halen, want „mevrouw had onverwacht bezoek gekregen en de meid wa6 uit." Het lekkers werd (zon der betaling) meegegeven, later bleek eerst, dat men met een opljchster te doen had. De winkeliers mogen dus op hun hoede zijn. De le Luit: A. IJ. Reitsma van het 5e Reg. Inf. is bevorderd tot kapitein. Gaarne voldoen wij bij dezen ook ter wille van onze' abboné's, aan het bij ons ingekomen verzoek van de „Neder- landsche Tooneelvereen|iging" om de aandacht der lezers van ons blad in onze kolommen te willen vestigen op de opvoering, door leden van genoemde Vereeniging, van Hegerman's beroemd werk „Op Hoop van Zegen", op Vrijdag 29 April a. s. in de sociëteit Amicitia alhier. Voordrachtavond van Jules van Ame- rongen. We maken onze lezers attent op de in dit nummer voorkomende annonce betreffende de Buitengewone Reciteer- en Voordrachtavond van Jules van Ame- ï-ongen. Wij waren in de gelegenheid het programma, dat met veel zorg i9 samengesteld, in te zien. Daarop komen zoowel luchtige en koddige monologen, als meer ernstige en klassieke stukken voor. De laag gestelde toegangsprijs (f0,75) behoeft niemand tegen te houden den 3en Mei naar Amicitia te gaan, ter wijl bovendien leerlingen van middel baar en gymnasiaal onderwijs in de ge legenheid worden gesteld voor slechts f 0,50 met eenige klassieke stukken ken nis te maken. De Langestraat is wederom met een fraaie winkel verrijkt. De heer Fontein heeft in no. 32 een spiegel- en lijsten- zaak geopend. De keurige inrichting en fraaie etaleering staan borg voor nette en goede levering. Wij raden ieder aan hedenavond eens een kijkje te gaan nemen. Een dergelijke inrichting waar gele genheid is zoowel voor het vergulden van spiegels en het vernissen van oude olieverfschilderijen en omlijsten van pracht en plaatwerken bestaat hier in Amers foort nog niet. Agenda. BAARN- Donderdag 28 April 's avonds 8 uur in hotel Velaars. Bijeenkomst ter oprichting eencr afdeeling Baarn van de Centrale Liberale kiesvereeniging. Vrijdag 22 April 's avonds 8 uur .Sociëteit Amicitia. Nederl: Tooneelver- eeniging van Amsterdam. Op lloop van Zegen. Spel van de zee in 4 bedrijven van H. Heyermans. Jr. Sport. De uitslag van het „Prins Hendrik" voetbalconcours Zondag te Soesterberg gehouden was als volgt: U. F. C. IIHercules II 10. Hellas—P. II. 4—0 B. V. V.Achilles 60. H. V. C.—B. F. C. 3—2. B. V. V.—Hellas 2—0 H. V C.—U. F. C. 2—1. H. V. C.—B. V. V. 2—0 Zoodat de le prijs, een verguld zil veren medaille door H. V. C. (Harderw) de 2c prijs, een zilveren medaille door B. V. V. (Baarn) en de 3e prijs een bronzen medaille door U. F. C. (Utrecht) is behaald. Het concours, dat door prachtig weer begunstigd werd, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Wegens plaatsgebrek moeten we het verslag van de openb: vergvan de ge zondsheids comm. en van liet Nat laten liggen tot Zaterdag. op zeer netten stuud. RUlijke conditiën Fr. br. lett. A. C. Bur. v/d blad. gediplomeerd Zieken- en K r it a in v r o ii w e n verpleegst er. Adres Gemeentehuis te Lensden. Woeiisdag 4 Mei 1904. De Deurwaarder te Amersfoort, is voornemens 0111 op Woeusdag 4 JIci 1904, des voor middags ten tien ure, ten woonhui ze van den heer A. HULST aan den Wevers- singel 34 aldaar, om contant geldin het openhaar te VERKOOPEN Den completen en goed onderhouden bestaande in: linnenkast, ladetafel, stoe len, tafels, spiegels, schilderijen, pendule, klok, staten-bijbel met platen, antiek weerglas, nikkel theeservies met thee tafel, Singer naaimachine, rijwiel, 3 bed den met toebchooren, karpet, looper, vloerzeil, gordijnen, 2 kachels, fornuis, voorts kippenhok mei volière en 4 kip pen, divers koper-, tin-, blik-, ijzer-, glas- en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags vóór den verkoop van 's voorin. 1012 en 'snam. 24 genummerd te zien. Dinsdag 3 Mei 1904, 8 uur. BUITESGEWOjVK van JULES VAN AMERONGEN. Voor programma zie groote aanplak biljetten. Kntrée: f075. Voor leerlingen van middelbaaren gymnasiaal onderw ijsf 0.50 Kaarten te bekomen en plaatsen te bespreken aan de Sociëteit, vanaf Zater dag 30 April, 's middags van 12 2 uur en voor leden ook van .4 6 uur.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3