Buitenland. Binnenland. Tweede Kamer treft; in hoeverre de burgerklasse hier mede gebaat is, wil ik in het mid den laten, daar het juist eene kwestie uitmaakt, waar onze hedendaagsche de mocratische wijsgeeren zich het hoofd over breken. In het Cecil Hotel te Londen trad, in besloten kring, een hypnotiseur op, die een jonge Zwitsersche dame, mej. Nydia, voorstelde. Nadat zij gehypnoti seerd was en haar oogen bovendien dicht gebonden door een absoluut on- doorzichtbaren doek, werd zij naar een piano geleid en speelde daarop alles wat voor haar op den lessenaar werd geplaatst. Het was geen bekende mu ziek. Geneesheeren en musici vormden het auditorium en de laatstgenoemden gaven haar stukken te 6pelen, die zij een uur te voren, enkele regels zelfs tijdeus de voorstelling, hadden gecom poneerd. l)e New- York Herald zegt, dat bij Puerto Chandlef do Brazilianen een ernstige nederlaag leden. Aan dit bewe ren wordt echter weinig waarde gehecht, daar het nog niet waarschijnlijk is, dat de Brazilianen troepen naar de grenzen hebben gestuurd. De geheele str ijd schijnt ook door den dood van president Candoma een vreed zame oplossing te zullen krijgen. De gezant van Peru heeft bevredi gende verklaringen afgelegd en beloofd, dat Peru zijn troepen uit het betwiste gebied terug zou trekken. Klaarblijkelijk ziet de regeering te Lima in, dat de onrustige tijd van een presidentverkiezing weinig geschikt is om nog een oorlog te gaan voeren ook. De Afrika-reiziger Stanley, die dezer dagen stierf was reeds eenige maanden ziek; in de laatste dagen scheen er echter eenige verbetering in zijn toestand te komen, zoodat de dood vrij onverwacht intrad. Hij stierf omge ven door zijn familie in zijn woning te Londen, in Whitehall, en bleef tot kort voor zijn dood bij bewustzijn. Tot voor korten tijd stond hij in voort- durenden briefwisseling met verschillende Afrikaansche stamhoofden. Hij uitte den wensch te worden be graven op zijn buitenverblijf Fuzze Hil te Pirbright. Een reserve-officier te Kreuznach be- leedigde een rentenier, ex-hotelier, op een Keizer-diner door te verklaren, dat hij niet naast een rijk geworden ober- kellner wilde zitten. Bij de behandeling der klacht bleek de „oberkellner" zelf voor een benoeming tot reserve-officier bedankt te hebben! Het slot van de historie was, dat de beleedigde in groot uniform zijn verontschuldigingen moest maken in tegenwoordigheid van getuigen. Een dienstbode is te Brunswjjk ter dood veroordeeld, omdat zij haar onecht kind 14 dagen na de geboorte vermoord had door het met het hoofd naar beneden in een stations-privaat te steken. Haastige spoedDe D-trein FrankfurtBerlijn reed dezer dagen bij Bitterfcld zoo snel over een wissel, dat in de restauratiewagen reizigers, tafels, stoelen en consumptie door elkaar en over den grond vlogen. Twee passa giers moesten zich door een docter laten verbinden. Tot Regeerings-president van het kanton Basel is de socialist Wull- schleger gekozen. - Een origineel opstootje is te Napels voorgevallen. 450 verpleegden in een blindeninstituut kwamen in verzet omdat de werkuren veranderd waren. Zij sme ten den boel stuk, veroverden de kamer van den directeur, wierpen daar een suppoost het raam uit en mishandelden een ander, maar geraakten bij vergis sing onderling aan het vechten. De politie had een paar uur werk om de orde te herstellen. Het Russische Telegraaf-Agent- schap is gemachtigd het bericht, dat in verscheide buitenlandsche bladen ge staan heeft, over groote anti-semitische onlusten, die onlangs te Bender, in Bes- sarabië, voorgevallen zouden zijn, na drukkelijk van allen grond ontbloot te verklaren. Eeu vroeselijk ongeluk heeft plaats ge had op den weg van Aken naar Visé op de hoogte van Warsage. Eenige vrienden uit Herstal hadden besloteneen tochtje naar Aken te maken per moto- cycle en men ging welgemoed op weg. Op een paar K.JI. afstand van Warsage maakt de weg een vrij scherpe bocht en op dat punt kon de heer K., welke voorreed, door de geweldige vaart zijn draai niet kort genoeg nemen, zoodat hij met ontzettenden gang dwars door een doornenhaag aan den kant van den weg vloog en op 't weiland daarachter te land kwam. Onmiddellijk liep een naastbijwonende toe en vond den onge lukkige daar liggen met de lappen vleesch uit 't gezicht en 't lichaam gerukt. Lap pen vleesch zaten hier en daar nog in de doornenstruiken van den heg. Armen en beenen waren den ongelukkige ge broken en uit mond, neus en ooren golfde het bloed. Een ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. K. schijnt onmiddellijk een lijk geweest te zijn, daar de kracht van zijn val zoo groot was dat hij een schedelbreuk, armen- en beenenbreuken bekwam, be nevens een ruggegraatsbreuk. De mederijdende vrienden verklaarden dat K. nog een nieuweling op de mo- tocycle was, ('t was eerst zijn derde tochtje) en ziende dat hij de bocht ver keerd nam, zijn richting had willen ver betereu door de vaart te vergrooten. Zij zagen toen eensklaps zijn machine als 't ware in de haag springen. Hel lijk van den ongelukkige, man en vader van 2 kinderen werd des mid dags nog naar Herstal gebracht, waai de echtgenoote sprakeloos was van he- vigen schrik. De Tsjechen hebben naar aanleiding van de sluiting van den Oostonrijkschen Rijksraad, een manifest uitgegeven, waar in zij de regeering heftig aanvallen, omdat deze, onder den invloed der Al- duitscher8, de woelingen die het rijk in zijn bestaan bedreigen, aanmoedigt, Vooral vinden zij het bedenkelijk, dat Tsjechische ambtenaren uit Duitsch Bo- hemen zijn verwijderd. In het manifest van de Schöneri- aansche groep der Alduitschers wor den de volgende eischen gesteld: aan sluiting van Oostenrijk aan hot Duitsche rijk, als bondsstaat; het Duitsch als taal van staat en leger; los van Hongarije, los van Rome en los van Juda! Het christelijk-historisch orgaan De Banier meldt uit Sneek: „Op de vergadering van christ.-hist. kiesvereenigingen in het district Sneek, Woensdag 4 Mei gehouden, werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering der districts-vereeni- gingen in het kiesdistrict Sneek, „besluit de samenwerking met anti-re volutionairen en roomsch-kathoheken voor de a. s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Friesland op den ouden voet voort te zetten, met dien verstande echter, dat de samen werking ook in het kiesdistrict Sneek gebroken wordt, wanneer de eisch van het Provinciaal Comité van den Friesch Christelijk-Historischen Bond inzake Dokkum niet wordt ingewilligd, „besluit van deze motie afschrift te zenden aan het Provinciaal Comité van anti-revolutionaire kiesvereenigingen in Dokkum en Sneek en ter plaatsing in de Banier" De christelijk-liistorischen maken dus van de vrees der anti-revolutionairen dat zij uit de clericale meerderheid zul len gaan drossen blijkbaar gehruik, om er in het district Dokkum een paar zeteltjes meer uit te 6laau. De „Enschedésche Ct schrijft: Vanwege den minister van financiën zijn circulaires rond gezonden inzake de vermogensbelasting. Deze circulaires zijn met roode inkt gedrukt (kleur van het ministerie?). Ze zijn geteekent op Zondag 1 Mei (Zondagsrust?). Het papier is van Duitsch fabrikaat en draagt het fabrieksmerk: „Made in Germany". Leve de NederlandBche in dustrie, die beschermd moet worden door de tariefwet. De Zutph Ct. deelt mede, dat ver leden Zondag door marechaussees aan onderscheiden personen, die tejZutphen op het land werkten, het arbeidden ver boden werd. Dit betrof zoowel boeren, die met paarden op den akker bezig waren, als arbeiders, die hun stukje grond bewerkten. Daarbij werd met pro ces-verbaal gedreigd, ingeval het wer ken op Zondag zich herhaalde. Dit op treden der marechaussee geschiedde, naar de Zutph. Ct. vernam op last van de justitie, die op hare beurt handelde naar aanleiding van een aanschrijving der regeering, waarin handhaving der Zon dagsrust gelast werd. Te 's-Gravendeel is brand uitge broken in de Ned. Herv. kerk. De toren is mede afgebrand. De belendingen lie pen geen schade. De oorzaak is ver moedelijk dat loodgieters aan het werk waren geweest op het dak der kerk. Uit „De Schoolbode": De klas maakt een schoolwandeling langs den Schcveningschen weg. De onderwijzer bespreekt 't ontstaan van dien weg en het langzaam ontstaan van ons lubtoord; hoe alles vroeger kale duin was, hoe de beide dijken den weg tegen overstuiving moesten beschutten en hoe Huygens dat alles doorgedreven had. Hij wijst op Zorgvliet, hoe dit dooi den volhardenden ijver van Jacob Cats is ontstaan en hoe wij Hagenaars nu 250 jaar later daarvan de vruchten pluk ken. De klas, onder den indruk van een en ander wandelt verder en komt bij den ingang van het park. Achter het hek staat de concierge. „Is dat nu Jacob Cats", is de belangstellende vraag van een der leerlingen. Te Ter Ileijde, gem. Monster, wordt op een stuk duingrond voor de Rotter- damsche gezondheidskolonie een her stellingsoord gesticht voor zwakke en zieke kinderen, die de zeelucht noodig hebben. Politiek. De zonderlinge evolutiën van het Kamerlid dr. Brants vinden in „De Standaard" een woord van vergoelijking. Het blad acht zijn draai „verklaarbaar. Het blijkt toch overduidelijk, dat het doel der linkerzijde is, niet om door opbouwende critiek het wetsontwerp te verbeteren, maar door vijandige oppositie, die ook wonderveel op obstructie gaat gelijken, het wetsontwerp te doen ver ongelukken om... het Ministerie te treffen. Waar dit zoo duidelijk is, schijnt het ons alleszins verklaarbaar, dat een anti revolutionair Kamerlid huiverig is om, ook al voelt hij iets voor een amende ment van links, zich daarvoor te verkla ren". Aldus het antirevolutionaire hoofd orgaan. „Overduidelijk" is deze tirade niet. Want dat politieke oppositie, obstruc tie haast tegen de Drankwet het doel der linkerzijde is, is een aperti onwaarheid. Wanneer de Kamerover zichtschrijver van „De Standaard" met ietwat onpartijdigen zin de debatten ge volgd had, zou hij zelf dit weten. De linkerzijde is in haar verzet tegen som mige onderdeelen der Drankwet even min aaneengesloten als de rechterzijde het is in de verdediging ervan.Vaneen partijdiscussie heeft de behandeling van dit wetsontwerp al bitter weinig. Eigenlijk laat het geciteerde zinnetje zelf dit uitkomen. Alleen antirevolutio naire Kamerleden stemmen, „voor dit maal" oolijkte de heer Brants, die een grappenmaker is, tegen amendementen waar zij eigenlijk voor zijn. Wat verder onroomsch is ter rechterzijde en al de Roomsehe Kamerleden bespeuren blijk baar van den boozen toeleg der linker zijde geen zier. Vad. De behandeling der Drankwet gaat slechts langzaam en dan nog met horten en stooten vooruit. Zes volle dagen be steedde de Kamer aan drie artikelen, waarvan 't tweede geen vijf minuten eischte, zoodat dus feitelijk de genoemde tijd voor slechts twee artikelen noodig was. Ligt de schuld bij de Kamer? "VVe zouden daarop niet gaarne bevestigend antwoorden. Zonder te ontkennen, dat een wijziging der Drankwet een buiten gewoon moeilijke aangelegenheid is, blijkt nu toch, dat de Regeering, in plaats van daardoor dubbel voorzichtig geweest te zijn, maar allerlei voorstellen gedaan heeft, waarvan zij de gevol gen niet voldoende vooraf heeft over wogen, zoodat van alle zijden een ge duchte kritiek op 't wetsontwerp gevoerd wordt. En al heeft Minister Loeff't wets ontwerp mede onderteekend en zit hij voortdurend achter de ministerstafel, de eigenlijke ontwerper blijkt toch Minister Kuyper te zijn, die dan ook ongeveer de geheele verdiging op zich neemt, maar daarbij toont een zoo weinig vast standpunt te hebben, dat telkens ge wichtige wijzigingen in de voorgestelde artikelen moeten worden gebracht en dat ondanks de vijf en twintig wijzi gingen, die reeds bij de memorie van antwoord waren aangebracht. Artikel 1 moest al dadelijk van alle kanten geduchte aanvallen verduren. De heer Rink viel de definities;' aan, die van sterke en gegiste dranken waren gegeven; hij en anderen wilde die de finities geheel weglaten: den volgenden dag had de Kamer een stel nieuwe de finities van den minister, waarop ook weer heel wat af te dingen viel. In 't zelfde artikel werd oorspron kelijk voorgeschreven, dat geen tapper tevens een slijterij zou mogen hebben. In de memorie van antwoord werd voor de bestaande zaken uitstel tot 1910 ge geven en tot splitsing voor gemeenten beneden de 2000 inwoners in 't geheel niet verplicht verklaard. De heer Fock kwam tegen deze splitsing als onprac- tisch op, als een onnoodigen aanval op de tegenwoordige tappers. De heer Mi- chiels van Yerduynen kwam namens de roomsch-katholieken verklaren, dat ook zij niet van de splitsing gediend waren den volgenden dag werd dit gedeelte van 't artikel en de daarmee verband houdende artikels zoo gewijzigd, dat de splitsing op geen der bestaande tappe rijen zou toegepast worden, zoolang de vergunninghouder leeft; de splitsing zou niet toepasselijk zijn in de gemeenten beneden de 5000 inwoners; bovendien zouden nog andere gemeenten bij konin klijk besluit kunnen vrijgesteld worden. In 't oorspronkelijk ontwerp was in de slijterijen alleen verkoop toegestaan in gesloten gecapsuleerde kruiken en flesschen van ten minste 5 d.L.; bij de memorie van antwoord was die hoe veelheid tot 3 d.L. teruggebracht. Vele leden verklaarden niet te begrijpen, waarom men iemand zou dwingen drie maatjes te koopen, als hij maar één maatje wenschte; men vreesde juist door deze regeling vermeerdering van 't ge bruik; den volgenden dag werden de 3 d.L. tot 2 d.L. verminderd. Na al deze en nog enkele andere wij zigingen was de Kamer nog niet bevre digd. Vooral de heer Borgesius toonde zakelijk en helder tal van gebreken in 't voorgestelde aan; de heer ter Laan voegde zich in een gelukkige rede daar bij, zoodat hier twee bekende drank bestrijders op niet zachte wijze tegen deze manier van drankbestrijding op traden. Vooral werd daarbij ook opge komen tegen 't ongelukkige denkbeeld, om de slijterij weder vereenigbaar te verklaren met elke winkelnering, waar door 't juist ieder zoo gemakkelijk zou gemaakt worden, om onder den schijn van b.v. kruidenierswaren te koopen, in werkelijkheid sterken drank in te slaan. Nog werd er op gewezen dat in de slijterijen 't fleschje van 2 d.L. gemak kelijk zou kunnen leeggedronken wor den, terwijl evenzeer in de tapperij iemand eenige glaasjes drank zou kun nen bestellen en die in een meegebracht fleschje ledigen. Wat zou de splitsing op slot van rekening dus geven! De heer Talnia verdedigde 't wets ontwerp door dik en door dun; de ver- eeniging van slijterij met winkelnering was juist een mooi hoofdpunt in 't ont werp; alleen argumenten voor een en ander werden weinig uit sprekers mond gehoord, zoodat onder zijn rede de Kamer wel wat rumoerig werd. Toen kwam eindelijk de premier aan 't woord, maar nimmer hoorden wij hem zoo zwak een zaak verdedigen als bij dit ontwerp. Hij was bovendien zoo onverstandig de Kamer een berisping toe te dienen, omdat zij te lastig bij de debatten was geweest en er werd zelfs op kroegpraat gezinspeeld. Deze opmer kingen hadden echter een tegengestelde uitwerking en 's ministers coalitie-vrien den waren er in 't geheel niet door ge sticht. De minister, die den volgenden dag zijn rede voortzette, bleek toen echter zeer inschikkelijk te zijnallerlei wijzigingen in art. 1 en volgende arti kelen werden toegezegd, verschillende amendementen aannemelijk verklaard alleen 't splitsingsamendement van den heer Fock was onaannemelijk, van wege de „structuur" der wet; ook deze split sing was dus geen beginsel meer. Nog werd de vereeniging van slijterij en winkelnering losgelaten, blijkbaar buiten weten en zeer tegen den zin van den heer Talraa. 't Werd nu den Voorzitter te bar en besloten werd de behandeling van dit artikel te schorsen tot Dinsdag en over te gaan tot 't volgende artikel, dat da delijk werd aangenomen, waarna art. 3 aan de orde kwam, waarover echter later. Maandagavond of Dinsdagochtend werden de Kamerleden opnieuw verrast met een zeer uitvoerige nota van wij zigingen. Aan veel van de wenschen der verschillende sprekers was daarin tegemoet gekomen. Toen art. 1 dan ook Woensdag ver der in behandeling kwam, verklaarden verschillende sprekers nog wel geen bewonderaars te zijn van 't stelsel dooi de Regeering voorgesteld, maar toch te zullen meegaan. Trouwens de splitsing is geheel ont zield en de uitwerking zal over een of twee menschenleeftijden misschien oens kunnen nagegaan wordende heer Michels van Verduynen wilde dus er nu wel aan mee doen: wie dan leeft wie dan zorgt. Woensdagmiddag kwam 't eindelijk tot stemming over de amendementen op artikel 1. 't Amendement van den heer Rink, om de definities weg te laten, werd alleen aangenomen en wel met 44 tegen 43 stemmen. Alle andere amen dementen werden verworpen; we noemen daarvan alleen dat betreffende weglating der splitsing met 66 tegen 22 en dat om de 2 d.L. te doen vervallen met 60 tegen 27 stemmen. Ten slotte werd 't geheele artikel met 57 tegen 41 stem men aangenomen, zooals wij Woens dagavond u reeds seinden. Nu nog een enkel woord over 't socie- teitsartikel, waaraan de Kamer ander- halven dag besteedde. De Regeering wenscht de sociëteiten van allerlei be zwarende bepalingen voor gewone tap perijen vrij te stellen. Om nu echter te maken, dat geen schijnsocieteiten zullen worden opgericht, vindt zij 't beter deze vergunningen niet door B. en W., maar door Gedeputeerde Staten te doen ver- leenen. Een aantal kamerleden willen echter geen voorrechten voor de sociëteiten, vandaar dat van de zijde der sociaal- demokraten was voorgesteld ook deze vergunningen door B. en W. te doen verleenen. Van verschillende zijden werd dit denkbeeld gesteund, ook door regee- ringsvrienden als den katholieken heer Bolsius en den anti-revolutionairen keer Brants. We zullen 't debat met volgen dat Dinsdags in hoofdzaak juridisch was en waarbij de heeren Van Raalte en Drucker niet alleen den Minister van Binnenlandsche Zaken maar ook zijn ambtgenoot van justitie enkele bittere pillen te slikken gaven, 't Eind was, dat 't amendement met [50 tegen 43 stemmen werd verworpen. De 50 voor stemmers waren 48 heeren van rechts en de heeren Van Karncbeek en Mees van Links, de 37 tegenstemmers van links werden versterkt met de heeren Passtoors, Seret, Aalberse, Bolsius, Jans sen en Staalman van rechts. De twee laatste dagen Tan deze week heeft de Kamer niet vergaderd. Dinsdag kan ze met frisschen moed beginnen 't voorgestelde ontwerp uit te rafelen en aan te toonen, dat voor 't regelen van technische zaken Dr. Kuyper Be man niet is. UIT DE PERS! Verduisterde rede? „De Standaard" heeft een eigen logica. Ze constateert, dat do Staat o. a. ten behoeve der sociale wetgeving geld noodig heeft ten bedrage van 30 pCt van de huidige op brengst der directe belastingen. Het zij zoo. Hoe wil het blad dit geld dan vinden? Niet door de directe belastingen te ver- hoogen. Al zouden de rijken dit zeer wel kunnen betalen, niet aldus de lieden met bescheiden beurs, inet inkomens van f600 tot f3000. „Die zullen moeten bloeden, en de aderlating zal kolossaal zijn. „Daarom schijnt indirecte heffing door het tarief zeer verre verkieslijk. „Daaraan betalen ook anderen mee, ook de buitenlanders. Het betaalt onge merkt bij zeer kleine bedragen, en wordt daarom minder gevoeld. „En wat meer zegt, het zal tevens nijverheid en arbeid te hulp komen. jNu is het bier met 50 pCt. belast, en zie hoe de bierbrouwerij bloeit. Ban ketwaren betalen by Uivoer 25 pCt., en dit bedrijf bloeit schoon. De sigaren dito, en onze sigarenfabrieken zijn groot in aantal en omvang. „Kortom, in ons eigen land hebben we de proef op de som, dat het tarief veel minder drukt en tegelijk ons voor uit helpt, terwijl 30 pCt. op de directe belasting hard is en ons laat die we zijn, ja, de koopkracht vermindert." Wij faten nu daar, dat noch bier, noch banketwaren, noch sigaren thans naar de waarde zijn belast, sigaren zelfs lager dan in do meeste andere landen, zoodat de me- dedeelingen hieromtrent van „De Standaard" met een zacht woord fantasie zijn te heeten. Enkel «ij gevraagd waar de consequentie schuil ging, toen „De Standaard", om de lieden met inkomens van f 600f 3000 te eparen, een belasting aanbeval, die goed deels zal moeten worden betaald door „an deren", d. w. z. door wie van minder nog dan f600 moeten leven. En hoe zij het klaarspeelt, te betoogen, dat door een kleine tien millioen meer aan indirecte belastingen de koopkracht wel verminderen zal. En hoe tariefsherziening nyverheid en arbeid te hulp kan komen, voor zoover het buiten land „meebetaalt" en dus door het inko mende recht geen prijsverhooging zal in treden. Problemen alle, waar de gewone rede niet bij kan. Vad. In Het Vaderland lezen we liet vol gende liet Bloedplacaat van den heer Harte van Tecklenburg. De aangifteformulieren, voor de Vermo gensbelasting, die dezo week werden rond gezonden, waren vergezeld van een docu ment, dat door zijn vorm inderdaad schrikwekkend was. Het is een vriendelijke mededeeling inzake de zooeven ingevoerde bepalingen omtrent do navordering der be lasting, die alle sporen draagt van overhaas ting. Want het wordt niet vermeld welke de wet, noch minder welke de artikelen zijn in die wet, die in de mededeeling ge viseerd worden. Een eenvoudige verwijzing naar die artikelen zou zeer voldoende en zeer gepast zijn geweest. -In plaats daarvan ver blijdt de Minister van Financiën de belas-

De Eemlander | 1904 | | pagina 2