INBOEDEL: Uit de Omgeving. Stadsnieuws Advertentiën. Allerlei. De Notaris J, BOLK te Amersfoort, publiek verkoopen: tingschuldigen met een stuk door Z.Exc. met zijn familienaam onderteekend, op den In Mei, dat er zeer buitengewoon uitziet. Het is namelijk gedrukt met bloedroode letters van 6 verschillende typen; we laten het curiositeitshalve hier volgen, zoo ge trouw mogelijk, onzen spijt uitdrukkende, dat wij niet in staat zijn het in zijn ware kleur hier af te drukken. Het maakt in originali een veel meer schrik aanjagenden indruk. Om zijn kleur werd het door een somber kapitalist niet onaardig het bloed- p 1 a c a a t genoemd. Bekendmaking. De wet op de Vermogensbelasting is aan gevuld met eenige bepalingen omtrent na vordering van belasting. Dientengevolge zal voortaan, wanneer na de vaststelling van een aanslag blijkt van een grooter vermogen dan werd aangege ven, nog een aanslag worden opgelegd, en wel voor vijfmaal het te weinig betaalde be drag. Hetzelfde geldt voor aangiften waarin ten onrechte werd verklaard, dat het vermogen geen f13.000 bedraagt. Mitsdien heeft niet het minst de belas tingschuldige zelf geldelijk belang bij het doen van een juiste vermogensaangifte. 's Gravenhage, den lsten Mei 1904. De Minister van Financiën, HARTE van TECKLENBURG. 't Was dezen keer niet de „verloren zoon" maar nu waren het de „verloren ouders", die ten slotte weer goed te recht kwamen. Toen nl. dezer dagen een landbouwerszoon in de Knijpe om vier uur opstond bemerkte hij niets van zijn vader die anders in den regel al eerder op was. Dat kwam hem zeer vreemd voor, en hij ging eens in de slaapkamer zijner ouders kijken, maar vond de vogels in casu de ouders, ge vlogen, en wat nog gekker was: op de plaats waar anders 't bed was, zag hij nu een ledige ruimte. Hij hoorde onder- tusschen roepen, en zag, op het geroep naar buiten gaande, zijn ouders in nacht gewaad voor de achterdeur staan. Blijk baar hadden zij al genoeg van hun vreemdsoortige, „luchtige morgen wandeling", want ze verlangden zeer naar binnen te komen. Zij verhaalden nu dat ze met een schrik wakker ge worden waren, en zich toen in een allesbehalve gemakkelijke houding in het keldertje onder het bed hadden bevonden. De onderlagen van het bed waren nl. gebroken en zij waren met bed en al naar beneden gezakt. Gelukkig bevond er zich een raampje aan het keldertje, en had de man zich naar bui ten kunnen werken. Na heel veel in spanning was ten slotte ook de vrouw in de vrije lucht gekomen, maar nu was het zaak weer in huis te raken, 't geen onmogelijk bleek daar alles te goed ge sloten was. Zij moesten dus maar bui ten blijven wachten, tot een van allen in huis wakker werd. Dank zij hun nia- tineuzen zoon, of liever het boerenbe drijf, dat vroeg opstaan eischt, hadden ze niet heel lang behoeven te wachten. Zoo zie je alweer hoe nuttig 't is dat kinderen vroeg staan, en hoe „onstand vastig" sommige menschen kunnen zijn al zijn ze ouders van volwassen kinde ren ja zelf „geruste" landlieden, „wier leven zoo genoegelijk heenrolt". Van een „landman" alias boer, las ik nog een andere geschiedenis, en wel een eigenaardig rechts-geding dat deze week voor de arrond.-rechtbank te Assen is behandeld. Een landbouwer uit de gemeente Kolde had een koe verkocht die een deel van den staart miste en daardoor minderwaardig was geworden, waarom de boer op zeer listige wijze een deel van den staart van een ander geslacht rund aan den incompleten staart van het levende dier had „vastgelapt". De koe was met deze „valsche vlecht" verkocht voor f 162,50; maarhetbedrog werd later ontdekt, en de kooper eischte schadevergoeding, waaraan echter niet voldaan werd. Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank, hoorde jde beklaagde twee maanden gevangenisstraf tegen zich ei6clien. ConclusieNiet ieder is een Jaromir, die met een koestaart en twee paardenpooten „gespijsd, ge laafd voor niet! voor niet gekoesterd als een prins den ganschen nacht door veilig zou rusten in gindsche herberg". Het rusten zal dezen modernen Jaromir ook wel ten deel vallen, maar heb „Koesteren?". Lensden. Bij Kon. besluit is Hr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort, benoemd tot Adjunct-coinmies bij het Departe- ment van Financiën te 's-Gravenhage. Barneveld. Door wijlen G. van Schuur Kz. is aan de diaconie der Ne- derl. Hervormde gemeente te Voorthui zen een bedrag gelegateerd van f 340. Ermelo. Vrijdag had op de stich ting „Veldwijk" een treurige gebeurte nis plaats. Een mannelijke patient, die weikzaam was in de timmerschuur, wist een beitel te bemachtigen, die vlijm scherp was en stak in een aanval van razernij vader B., die bekend staat als een bezadigd en goedhartig man, inden buik. De toestand van B. is zeer ernstig. Hilversum. Woensdag 11 Hei had de scharing van vee op de meen ten van Gooiland plaats. Ook door het hoofdbestuur der Gerechtigden tot de gemeene heiden en weiden van Gooi land werd gelegenheid gegeven vóór of op dien dag hef vee te doen branden door de aangestelde meentmeesters. Dat er nog steeds geen vrede is, blijkt uit het feit, dat dezer dagen op de Blaricuni8che Meent van een tweetal koeien, toebehoorende aan den heer Bras ser te Huizen, lid en meentmeester van het hoofdbestuur der Gerechtigden, de pluimen der staarten zijn afgesneden. Genoemd hoofdbestuur doet alsnu des nachts do meenten bewaken en looft een som golds uit voor het opsporen van de(n) dader(si. Naar wij vernemen, zijn ook dooi den heer Fl. Vos, voorzitter van het hoofdbestuur der Gerechtigden, een tweetal aanklachten ingediend tegen den lieer Hosang, burgemeester van Blaricum, en wel wegens wederrechtelijke vrijheids- berooving van zijn persoon en het weder rechtelijk belemmeren van den toegang aan erfgooiers tot hun grond voor hun vee. Zooals men zich herinnert, werd op de Vergadering van Stad en Lande van Gooiland, op *28 April j.l. te Naarden gehouden, een motie van de gemeente Naarden en geamendeerd door de g# meente Hilversum, bij meerderheid van stemmen aangenomen. De gemeenteraad van Blaricum nu, acht dat genomen besluit onwettig en meent, dat elke ver bindende kracht er aan ontzegd moet worden, omdat genoemd voorstel niet op den oproepingsbrief vermeld stond, hetgeen in strijd is met het reglement van orde. Bovendien werd een voorstel door Blaricum ingediend en dat wel op den oproepingsbrief voorkwam, niet be handeld. De gemeenteraad van Blaricum nu heeft onder protest tegen de wettigheid van genoemd genomen besluit, den bur gemeester opgedragen aan de vergade ring van Stad en Lande van Gooiland mede te deelen, dat hij, nl. de raad, in geene deele wenscht mede te wer ken tot het bovenvermelde onwettige be sluit en zich verzet tegen de toepassing van art. 121 der gemeentewet op de re gelingen, die nu of later met betrekking tot het beheer der gemeene Weiden en Heiden zullen worden getroffen; nog draagt de raad zijn voorzitter op het door hem op 7 April j. 1. genomen be sluit opnieuw bij de Vergadering van Stad en Lande in te zenden en aan te dringen op behandeling er van in deze maand en als punt 1 op den beschrij vingsbrief te doen vermelden. N. S. C. Voor de vereenigde R. Kath., Anti-rev. en Christ. Hist, kiesvereeni- gingen is alhier opgetreden de heer mr. II. Verkouteren uit Amsterdam, de can- didaat dier gezamenlijke partijen in dit district voor de Prov. Staten, met het onderwerp: „De Christelijke beginselen in het Recht en in de Politiek." Spreker begint met te erkennen, dat het wel vreemd moet schijnen, dat hij, die de R. Katholieke» heeft bestreden, nu optreedt in hun eigen boezem, zijnde zelfs de candidaat voor de Staten van hunne partij. Als verklaring daarvan zegt hij, dat men alles moet beschou wen in het kader van den tijd, waarin het voorvalt, en dat altijd bij hem het Christelijk beginsel vóór alles gaat. Zijn Protestantsch beginsel is dan altijd nog wel te redden. Alsnu moet, in zijn oog, de coalitie alles wezen en moet men er wel aan denken, dat deze verkiezing van den grootsten invloed zal wezen op de verkiezingen van 1905. Er moet nu niet gelet worden op kleine verschillen, maar alleen op hetgeen men gemeen heeft, het Christelijk beginsel. Alsnu gaat spreker na de gevolgen die het Christelijk beginsel gehad heeft in het recht en in de politiek. Na sluiting der rede vraagt de heer Flink, anti-rev., hoe de spreker denkt over de door de Tweede Kamer aan genomen wet op het hooger onderwijs en of hij leden voor de Eerste Kamer wil helpen afvaardigen, die voor die wet zjjn? Spreker antwoordt, dat deze vraag hem voor eigenaardige moeilijkheden stelt. Men weet, dat hij een intiem vriend is van dr. de Visser en bijna in alles van diens gevoelen is. Hoewel hij een warm voorstander is van vrijheid van onderwijs, dus ook van hooger on derwijs, zou hij in de Tweede Kamer zeer zeker met dr. de Visser tegen de wet gestemd hebben en wel om dezelfde bekende redenen. Nu evenwel de wet door de Tweede Kamer is aangenomen, dient, in zijn oog, de Eerste Kamer de wet ook aan te nemen, wil zij geen partij-kanier wezen. Spreker zou dus voor de Eerste Kamer leden helpen af vaardigen, die vóór die wet zijn. Vol gens hem moet de Eerste Kamer wezen een „pouvoir modérateur," een lichaam, dat buiten en boven de partijen staat. Hoewel geen profeet, gelooft 6prcker te kunnen zeggen, naar hetgeen hij reeds vernam, dat de Eerste Kamer op de lioogei-onderwijswet het kabinet niet zal laten vallen. De lieer Groenestein, Christ. Hist., zou aan deze Katholieke vergadering wenschen te vragen, of het waar is, dat er aarzeling bestaan heeft om mr. Ver kouteren als hun candidaat te stellen en zou gaarne vernemen, dat men zich nu daarover openlijk uitliet. De heer Van Schaik, voorzitter der R. Kath. vereeniging, antwoordt, dat het moeilijk is om dit punt in deze ge mengde vergadering uit to maken, maar belooft dat zijne partij hem schriftelijk een antwoord zal zenden, waarmede de heer Groenestein genoegen neemt. De heer de Waard vraagt, waarom dit ministerie zoo weinig doet voor het recht van den minderen militair en citeert een geval, waarin leden der rech terzijde tegen stemden waar het gold dat recht van dien minderen militair te verbeteren. Spreker antwoordt, dat hij op dit bizondere geval geen antwoord kan geven, maar eerst de Handelingen zou moeten raadplegen 0111 zich op de hoogte te stellen. Toch wenscht hij er op te wijzen, dat dit ministerie reeds veel ge daan heeft voor de herziening van het militair strafrecht en dat nog veel te wachte» staat. Men moet evenwel geduld weten te oefenen, en wellicht, dat op den duur zal komen gelijk recht voor burger en militair, waarvan hij een warm voorstander is. N. R. C. Bij de godsdienstoefening in de Re- uonstiantsche kerk alhier, zal Zondag morgen half elf voorgaan Ds. P. Hee- ring, Remonstrantsch predikant te 's-Gravenhage. Mej. M. L. Devolder, is te Utrecht geslaagd voor de acte Lager Onderwijs. De Surnumerair der posterijen en telegrafie H. G. Buisman, is verplaatst naar 's-Gravenhage (postkantoor). Tot onderwijzeres aan de school te Oud-Leusden, hoofd de heer P. Keete, is benoemd Mej. H. M. Fortuin. De gouden medaille voor 36 jarigen trouwen dienst is uitgereikt aan den sergeant-majoor J. W. Ensinck, van het 5e Reg. Infanterie, werkzaam ten bu- reele van den Kapitein, Plaatselijk-ad- judant. Van 13 tot 23 Juni zal het schrif telijk deel van het eindexamen der Hoogere burgerschool gehouden worden in „De Arend". De herstemming van een lid voor het Kiescollege bij de Hervormde ge meente tusschcn de Hecren A. Veen Hoofd der school aan de Puutenburger- laan en A. J. de Wilde, Directeur der Gem.-reiniging wordt gehouden op Dins dag, 17 Mei as. tusschen 8 en 5 uren in do consistoriekamer der St. Joriskerk. Een huzaar van de rij- en hoefsmid- school, die zijn garnizoen zonder verlof had verlaten, is onder gewapend ge leide naar zijn Korps teruggebracht. De tuinman V. is Donderdagavond omstreeks elf uur in de, Eem te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is Vrijdagmorgen bij „de drie sluisjes" onder do gemeente Hoog land gevonden. Na afgelegd examen worden van de Kon. Militaire Academie te Breda hier gedetacheerd: bij het 5e regiment in fanterie de cadetten B. Bunschoten, jhr. F. J. A. C'alkoen, A. J. F. Des- sauvagie, J. W. D. Eichholtz, T. van der Goes, J. Hogewind, Kramer, E. K. A. de Neve, Van Nooten, Van Peer, Van Ileijst, A. de Vries, Van Gunster, Hofman, Keers, Van Kempen, Masthoff, Ribbius, La Rivière, Schmidt en Weyt- land; en bij het le regiment veld-artil- lerie: Gaade, Van Gogh, Lagerweij, Mojet, Puchel en Trapman. De Naamlooze Vennootschap „Amers- foortsohe Tramweg-Maatschappij", houdt de Algemeene vergadering van Aan deelhouders op Donderdag den 19nMei 1904, des avonds ten 8 ure in het hotel „De vergulde Zwaan." Op de agenda komen voor de volgende punten: 1. Verslag met belans en winst- en ver liesrekening, benevens rapport der finan- cieele commissie van het boekjaar 1903. '2. Benoeming van een Bestuurslid in de plaats van den lieer A. Wisser, die we gens vertrek bedankt heeft. 3. Benoe ming der financieele commissie voor het boekjaar 1904. 4. Voorstel tot aanvrage subsidie aan de Gemeente over het jaar 1904. In den ouderdom van 77 ja ar overleed te Scl leveningen de weleerwaarde Heer M. W. Scheltema Ezn. Emeritus predikant, de oprichter van Je Maatschappij tot opvoeding van Weezcn in het liuisge zin. In verschillende betrekkingen heeft de overledene zich vroeger hier terstcde nuttig weten te maken ook gedurende eenigen tijd als raadslid. In 1851 trad de heer Scheltema op als predikant bij de Remontrantsche gemeente te Nieuwkoop en Zevenhoven. In 1854 werd hij naar Zwammerdam en Woerden beroepen en in 1865 ves tigde hij zich te Dokkum als predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde enRe- monstrantsche Gemeente. In 1880 legde hij zijn kerkelijk ambt neder. Standbeeld Stadhouder Prins Willem 111. Aan do ingezetenen wordt dezer dagen een intcekeninglijst aangeboden, met het volgende opschrift In den loop des tijds zijn, in ver schillende oorden van ons vaderland gedenkteekenen verrezengewijd aan de nagedachtenis van mannen, die zich op het gebied van wetenschap of kunst een historischen naam hebben verworven Ook voor een enkele uit de rij onzer groote stadhoudei-s is een monument opgfericht, dank zij den lioogen zin en de Vorstelijke mildheid van Koning Willem H. Maar nog altijd ontbreekt ons een standbeeld voor onzen beroemden Stad houder Willem ni die eenmaal op won derbare wijze het Vaderland redde, toen het reddeloos scheen. Daardoor handhaafde hij ons zelf staudig volksbestaan, in den strijd tegen over den machtigsten Koning van Europa. Diep doordrongen van hetgeen Neder land aan Willem H3 verschuldigd is, hebben wij gevolg gegeven aan de uit noodiging van de provinciale commissie van Utrecht en oiib vereenigd tot een plaatselijk comité ter inzameling van gelden voor een standbeeld, gewijd aan dien genialen telg uit het Huis van Oranjeaan hem, in wien de heldenmoed en het Staatsmansbeleid der stadhouders uit dat doorluchtig stamhuis op zóó schitterende wijze hebben uitgeblonken: aan hem, aan wiens machtige geest kracht het Nederlandsche Volk dank weet, vrij en zelfstandig te zijn ge bleven. Ter bereiking van dit doel, roepen ondergeteekenden de hulp in van hunne mede-ingezetenen, in het vaste ver trouwen, dat ook deze den grooten Stadhouder zullen wenschen te ceren. Amersfoort 19 Mei 1904 Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Burgemeester, Voorzitter. Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, Gemeente-Secretaris. Secretaris. A. M. Tromp van Holst, Majoor- Commandant der Schutterij. Penuiugmeester. M. L. Celosse. Wethouder. W. A. 1. de Meester, Kolonel-Com mandant van het 5e Regiment Infante rie, Garnizoens-Commandant. E. L. Visser, Wethouder. Burgerlijke stand van Amersfoort van Mei tot en met 11 Mei 1904. GEBORENIda, d. van J. van Kra nenburg en A. Rones. Eva, d. van II. IJ. Dijkstra en M. van den Broek. Jacoba, d. van J. van Kórlaar en A. van Dijk. Hendrikus Martinus, z. van II. M. van Bronswijk en F. vaif Garderen. Antonia Fenna, d. van J. van Winterswijk en C. van 't Wel. Gerritje, d. van A. Versteeg en J. van Bielder. Evertje Alida, d. van W. Verkuil en G. van Eeden. Johanna Sophiiia, d. van J. van Empelen en J. M. Brons. Jan, z. van W. van de Hoef en M. van den Bor. Dirk, z. van D. van den Hoek en J. Leijenhorst. Gerrit Willem, z. van II. Colenbran- dcr en D. Maatkamp. ONDERTROUWD: G. van Wijland en R. Hemminga. J. W. de Vaal en H. G. van Surksum. A. F. Die ters en F. Tuithof. W. A. M, Fol- kers en A. P. Mastwijk. GEHUWD: Geene. OVERLEDENJohannes Berkloo, 76 j. wedr. van A. van 't Hoog. Lambert van den Brink. 65 j. ongeil. Johannes van der Pol, 79 j. wedr. van J. van Manen. Cornelia Franciscus Johannes Ileunks, 13 111. Maria van Huik, 73 j. wed. van R. van Druten. Lambertus van der Velden, 2*2 j. ongeh. Annetje van den Burg, 75 j. wed. van J. Koppen. Hendrik Bins- bergen, 5 m. Sport. U. D. I. H speelt Zondag a. s. haar 2e en laatste promotic match voor de le klasse U. P. V. B. te Hilversum, tegen Hercules Hl uit Utrecht. Agenda. Zaterdag 14 Mei, s'avonda 8 uur in Amicitia Soiree te geven door de A. F. C. „Quick." Zaterdag 14 Mei, s'vonds 8 uur in de Arond, uitvoering van de ordonnansen- vereeniging „Wilhelmina". Dinsdag 17 Mei, herstemming voor het kiescollege bij de Hervormde kerk tusschen 8 en 5 uur in de consistorie kamer der St. Joriskerk. Dinsdag 17 en Woensdag 18 Mei, verkooping van den inboedel van wijlen Mr. F. H. van Persijn. Soesterweg 1, des voormiddags 9 uur. Dinsdag 17 Mei, verkooping van bouwterrein gelegen aan de Varkens- markt in de „Vergulde Zwaan" des middags 12 uur. Donderdag 19 Mei, verkooping van huizen enz. des avonds 7 uur in „De Vergulde Zwaan. 375c Ktaatslotcrij. Vijfde Klasse. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking 11 van en 13 Mei 1904. (1400 loten) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van (200 op No. 18670. Prijzen van f70. 3223 3240 3703 4626 4645 8489 15278 15286 15878 Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgeloot. 3204 3210 3710 3717 3727 4003 4006 4631 4635 4661 10944 13979 13982 15845 15876 17467 17478 17487 17493 17498 18061 Volgende trekkingen geschieden: 17—20; 24—27; 30, 31 Mei, 1—3 Juni 1904 Behalve de premie van f 30.000 voor den laatstuitkomendon prijs van f 1000 of hooger en de preniievan f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn inge- bleven de navolgende prijzen: 1 van f XOO.OOO, 1 vanf 25.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 1 van (1500,4 9 van f1000, 52 van f400, 54 van f200, 138 van f 100 en 3022 vanf 70. zal ten huize van wijlen den EdelAeht- baren Heer Mr. 1«. H. VAN PERSIJN, Soesterweg 1 te Amersfoort om contant geld op Dinsdag 17 Woensdag 18 Mei 1904 en zoo noodig daags daarna, telkens ten 9 ure des voormiddags DEN GEHEEEEN als meubels en huisraad, oud Chiiicesoh- en Japausch porce- lein en verschillende faièncen, antieke menbelen, waaronder fraaie pendule, go uil- en zilverwerken, waaronder antiek etagère-zilver, Kerkboek met gedreven gouden sluitingen. Voorts Huishoudelijke en Keuken- voorwerpen. Kijkdagen particulier, entrée 25 cent op Zaterdag 11 Mei 1U04. Publiek, vrij, op Maandag 10 Mei 11)0-1 telkens van 1012 en 25 uur. Catalogus. Van af Vrijdag l3Meia.s, u 10 cent verkrijgbaar bij den Heer Vendumeester LAMMERTS VAN BUEREN Langestraat 28 en bij voor noemden Notaris. Poreelein, gond- en zilver en oude inenbels worden des namiddags van den eersten dag geveild.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3