tl Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. 1 Dames-Costumes Allerlei. F. 8. VAN EIJBERGEN, I I D. J. SMITS, 2 gSERREMEUBELENg Keukenmeid G.H. v.Dam Longest raat OA. gezegd had: nicht Kinder nur speist inan init Mahrchen ab. Maar het lukte niet, want in zoo'n Kamer zitten oude rotten, en oud-Ministers die het maken en verdedigen van wetten heel wat beter verstaan dan de heer Kuyper, die in dit opzicht ook het nadeel heeft van geen jurist te zijn. „Nu is het zeer mogelijk, psycholo gisch zelfs waarschijnlijk, dat de Kamer verder niet te hard zal zijn jegen6 den onderworpene. Vooral het deel der meer derheid dat aan deze nederlaag schuld heeft, zal nu helpen om den schijn te redden. Maar dat doet aan de hoofdzaak niets af. De Kamer kent nu haar Mi nister; zij weet dat hij niet vierkant op zijn politieke bccnen staat, dat zijn voor stellen slechts overwogen zijn en dat hij er niet tegen opziet om er drie kwart van terug te nemen. „Kuyper's aarzeling, zijn onvastheid en onbeholpenheid van deze dagen zul len hem nu bij volgende ontwerpen zeker wel worden thuisgebracht. De ha ren van dezen Simson zijn geknipt. Er is een tekort in zijn bestaan als staats man. Het klinkt paradoxaal, maar een politiek leider staat nooit va6t op zijn beenen, als hij niet goed weet te vallen. Een premier die zijn man niet staat, maar waar hij tot strijden geroepen is, wringt en kruipt om een gaatje te zoeken voor de vlucht, dat is de ware Premier niet meer. „En de heer Kuyper moge nu aan het hoofd zijner onder-Ministers deftig in optocht de Kamer binnentreden, hij moge dollen en schranzen met Popol in Brussel, of zich verkleeden in Tirol; hij moge de journalisten van vijf wereld- doelen bijeenroepen om zijn heerlijkheid te bezingen, en over zijn voortreffelijk heid door zijn particulieren nar grollen laten verkoopen in boek en krant: hij wordt de oude Kuyper niet meer, want hij is zijn vat op de Kamer kwijt. Doet hij nu weer eens principieel, dan zeggen de oude geroutineerden in de Kamer nou ja, de Drankwet. „Het is een geluk zoor ons land te achten, dat de positie van dezen man zoo spoedig geschokt is." Wie een liefhebber is van adelijk wild, had dezer dagen in Almelo moeten zijn, dan had hij waarschijnlijk zijn hart eens heerlijk kunnen ophalen. Eenige weken geleden nl. werd door de Almelosche rechtbank, wegens een overtreding van de Jachtwet, de o p- brengst van een haas verbeurdver klaard. Op grond dat dit in strijd was met de wet, concludeerde het open baar ministerie bij den Hoogen Raad tot vernietiging van het vonnis van genoemde rechtbank, voor zoover be treft de verbeurdverklaring van die opbrengst, maar veroordeelde den overtreder thans tot verbeurdverklaring van den haas zelf. Men meldt niet, of de haas soms verloot is onder de leden van den Hoogen Raad, maar waarschijn lijk is hij in 't openbaar bij opbod ver kocht, en heeft hij den Staat der Ne derlanden nog een aardig voordeeltje bezorgd. Misschien zou na aftrek van al de kosten van het geding nog wel genoeg overblijven 0111 de invoering van de nieuwe Tariefwet eenigen tijd uit te kunnen stellen zonder gevaar van tekor ten in de Rijksschatkist. Nu ik toch over rechtzaken spreek, kan ik niet nalaten een vonnis mee te doelen dat deze weck in Duitschland is geveld. Toen de Duitsche Keizer op zijn terugreis uit het buitenland een troep exerceerendc soldaten voorbijstoomde, liet de commandant het geweer presen teeren voor den voorbij snellenden trein. Een der „mannetjes" moet bij die ge legenheid tegen zijn buurman gezegd hebben: De Keizer had denatrein wel langzamer kunnen laten rijden, opdat wij hem konden zien, ook al had hij onzen groet niet willen beantwoorden." Voor deze „majesteitschennende" woor den werd de arme soldaat tot zeven jaren gevangenisstraf veroordeeld. Gelukkig, dat de Keizer zich ondanks zijn hooge positie slechts door zulke zware vergrijpen tegen den eerbied aan vorsten verschuldigd beleedigd acht, andei'B zou ik niet zoo dadelijk over durven gaan tot de geschiedenis van een schaap, al is 'tdan een heel merkwaar dig schaap. Te Hardinxveld is nl. van de week een schaap van den heer Verhagen moeder geworden van niet minder dan vier lammeren. Moeder en kinderen moeten zich „naar omstandig heden zeer wel" bevinden, endellr. V. is natuurlijk bijzonder in zijn nopjes over dat „meevallertje." Een ander meevallertje viel een ge- vangenc'd te Krakau te beurt, die op klaarlichten dag uit zijn goed bewaakte gevangenis is ontsnapt. De gelukkige, Ledwos genaamd, maakte opzettelijk ruzie met de andere gevangenen, ten einde in een afzonderlijke cel te worden opgesloten. Toen hem dit gelukt was, krabde hij met zijn nagels het hout van de deurhengsels af, zoodat hij met een duw de deur openen en in de gang komen kon. Na die voorzorgsmaatregelen wachtte hij tot Zaterdag, toen al de schoorstee nen van het rechtsgebouw zouden wor den geveegd. Toen de schoorsteenvegers kwamen, vermomde de Russiche Henri de Vries zich 'als een van hen; hij be smeerde zijn gelaat, handen en klecren met root, sneed het bovenlcdcr van zijn laarzen af, zoodat ze op pantoffels gele ken, en maakte zich een breeden riem van het leder. Hij scheurde verder den rand van zijn hoed af, en maakte daar van een ronden kap, zooals de schoor steenvegers dragen. Aldus vermomd stiet hij de deur uit de hengsels en stapte rustig, ongehin derd, tusschcn de wachters door naai de groote poort, welke de portier voor hem opende, en ging vervolgens in de richting van de voorstad Podgorzo verder waar zijn spoor verloren is gegaan. liarneTcld. Het zoogenaamde hou ten het ontdoen der schors van het hout heeft thans een aanvang geno men. Voor zoover bekend, valt de prijs der schors echter niet mede. Op zijn hoogst besteed men f33 a f34 per voer (816 K.G.) terwijl ook de prijzen van het sckelhout zeer laag zijn. Van winst maken zal voor de meeste houtbazi n dit jaar dan ook wel geen sprake zijn. Een troep zigeuners, die zijn bi vak in onze gemeente had opgeslagen maakte het den bewoners geducht las tig. Zoo spoedig mogelijk werd dan ook de hulp der politie ingeroepen, die er na heel wat moeite in slaagde het volk je buiten de grenzen dezer gemeente te krijgen. Baars. De heer A. B. Weenink, commies der Tel: le klas alhier is over geplaatst naar Rotterdam on wordt ver vangen door den commies le klas A. \V. Baiding van Groningen. Hilversum. Door de gemeente- geneesheeren is aan den gemeenteraad een schrijven gericht, waaruit blijkt, dat de vereemging voor diaconessenarbeid, die sinds jaren in deze gemeente de, voor den gemeentelijken geneeskundigen dienst noodige pleegzustershulp gratis verleende, genoodzaakt is daarmede op te houden. Overtuigd, dat zoodanige hulp niet kan worden ontbeerd, hebben genoemde geneesiieeren zich gewend tot de ver- ecniging Wijkverpleging en tot het be stuur der R. Kath. ziekenverpleging met de vraag óf en zoo ja, op welke voorwaarden zij bereid zijn door gedi plomeerde zusters in den genoemden dienst te voorzien. Eerstgenoemde ver- eeniging vraagt f500; laatstgenoemde f400 per jaar, waarvoor zij de noodige hulp door gediplomeerde zusters zullen vcrleenen. Bedoelde geneesiieeren nu stellen voor die hulp te betrekken van de R. Kath. ziekenverpleging voor de somma van f 400 's jaars en vragen een crediet voor dat bedrag voor dit loo- pendc jaar. De dames A. A. M. Leyen, C. J.van den Hoven en M. A. Nieuwendijk, zijn te Utrecht geslaagd voor de acte Lager Onderwijs. Bij besluit van den Minister van Fi nanciën is de 376e Staatsloterij vastge steld, welke aanvangt 18 Juli en eindigt 7 October 1904. De heer A. P. H. J. van Woezel Errens, leeraar in Handteekenen aan de Hooge Burgerschool en do Burger Avondschool hier, is benoemd tot lid van do commissie voor de acte Hand teekenen Lager Onderwijs. Aan de H. B. S. te Utrecht is be noemd tot leeraar in de Staatsweten schappen Jhr. mr. dr. E. A. van Bere- stcyn, leeraar aan de H. B. S. alhier. In de Algemeene vergadering van de Naamlooze Vennootschap „Amers- foortsche Tramweg- Maatschappij", Don derdagavond in de Vergulde Zwaan ge houden, werd dej winst- en verliesrekening onveranderd goedgekeurd. Besloten werd dit jaar weder een subsi die van 1000 gld. aan den gemeente raad te vragen. Het Leger dos Heils houdt Zondag middag op het terrein der oude zeep fabriek van den heer Pleines een open lucht bijeenkomst. Maandag, tweede Pinksterdag zal in het Lockhorster bosch een groote open lucht samenkomst worden gehouden door het Prov: Comité Utrecht der Nat: Christen Geh: Onthouders Yoreoniging Een vijftal sprekers zullen liet woord voeren terwijl de muziekvereeniging „Caecilia" de bijeenkomst zal op luiste ren. In den tegenwoordigen tijd vraagt het drankvraagstuk meer en meer ieders aandacht. We achten het dan ook bijna overbodig onze lezers op te wekken deze meeting bij te wonen, overtuigd als wc zijn, dat ieder die maar kan, deze gelegenheid niet voorbij zal laten gaan om eens te gaan hooren op welke gronden van christelijke zijde de ont houding van alle alcoholische dranken wordt bepleit. Te meer kan dit juist nu zijn nut hebben omdat de verdediging der op het oogenblik in de Tweede Ka mer aanhangige drankwet, door de chris telijke kamerleden en minister Kuyper, niet al te best geschikt is een juist beeld te vormen van hetgeen men aan die zijde eigenlijk ter bestrijding der drank ellende wil. Mogelijk hoort men Maan dag duidelijker taal spreken, dan op het oogenblik in de Tweede Kamer het geval is. "Woensdag had ten Raadhuige de openbare aanbesteding plaats van: le de bijbouw van eenige lokalen en een gymnastiek-lokaal ter uitbreiding van de Openbare Lagere school 2e soort. Ingeschreven werd door: C. J. Kuntz, alhier, voor f11142; G. Wassink, idem, voor f11179; J. N. van Hoogevest, idem, voor 11497; C. Rui tenberg, idem, voor f 11767; II. Keizer en J. Wildeman, idem, voor f 11784 D. Juffer, idem, voor f 11795; C. J Coenen en L. J. Hemel, idem, voor f 11950 II. Noorman, idem, voorf 12528; N. Wolfswinkel, idem, voor f 12580 G. C. Blanken, te Baarn, voor f 12700 J. C. vanEijbcrgen, alhier, voor f 12750; D. J. Boks, idem, voor f 12784; G. van den Hooff, idem, voor f 13280G. Prins Nzn., idein, voor f 13690. 2o voor den bouw van een gy nastieklokaal en nieuwe congiergcw oning aan de meisjesschool. Ingeschreven door J. N. van Hoogevest, alhier, voor f 4400J. O. van Eijbergen, idem, voor f 4425II. Keizer en J. Wildeman, idem, voor f 4569 C. Ruitenberg, idem voor f4633; W. van Genderen, idem, voor f4700; C. J. Coenen en L. J. Hemels, idem, voor 4705; C'. J. Kuntz, idem, voor f4758; G. Prins en Zoon, idem, voor f4886 H. Noorman, idem voor f4910; G, C Blanken, Baarn, voor f5625; G. van den Hooff, te Amersfoort, voor f5700. Aan de laagste inschrijvers, de heeren C. jj. Kuntz en J. N. van Hoogevest, zijn deze werken gegund. Agenda. Zondag 22 Mei half elf in de Toekomst Gecombineerde vergadering afd: Amerfoort S. D. A. P. en Arb: kiesverceniging Baarn ter bespreking van Candidaatstclling voor de Provinci ale Staten. Zondag 22 Mei 2 uur op het ter rein der oude Zeepfabriek van den heer Pleines. Openlucht bijeenkomst van hot Leger des Heils. Maandag 23 Mei halfdrie in hgt Lokkhorster Bosch. Groote Openlucht samenkomst van het Prov: Comité Utrecht der N. C. G. O. V. Tragenbus. Kunt u me ook inlichtingen verschaf fen, hoe of het mogelijk is, dat dezer dagen werd gecollecteerd langs de hui zen voor het Marine fonds en gelden werden ingezameld voor een standbeeld van Willem III; terwijl kort te voren door don burgemeester is geweigerd met lijsten te werken voor de noodlij dende gezinnen der uitgesloten diamant bewerkers te Amsterdam. G. Burgerlijke Stand vau Amersfoort van 11 Mei tot en met 18 Mei 1904. GEBOREN: Adriaan Johan, z. van A. Doves en J. de Leeuw. Frederika Johanna, d. van F. van der Laan en J. de Groot. Johannes Hendrikus, z. van F. Staal en M. E. A. Hartman. Lambertus Pieter, z. van A. van Keulen en H. van Hamersveld. Antonia, d. van J. Iloenderdaal en M. A. deKruijff Gerritje, d. vau K. van den Brink en E. Sterkerburger. Willem, z.van A. P. Houtzager en E. van Esveld. Nicolaas, z. van W. J. Sakkers en R. Wolgast. Gerrit WUlem, z. van G. J. van de Wetering en G. Mastenbroek Aart, z. van H. Stoffer en A. van Putten. Marca, Eduarda, d. van M, van Heioma en G, A. baronesse d' Aulnis de Bourouill. Dirk, z. van H. C. de Jong en M. Grashoff. Johannes, z. van G. van Wecrhorst en K. van Leeuwenkamp. Arnoldus Joachim, z. van D. Dijs en J. C. van den Akker. Sophia Antonia, d. van N. Bouman en J. E, Cormond. Gijs- bertus Johannes, z. van G. Craanen en J. A. van Apeldoorn. Johannes, z. van II. Haselaar en S. van 't End, Hendrikus Johannes, z. van J. C. van der Logt en G. Krijneu. Uiltje, d. van T. Ileistra en W. de Gans. Jo han Jacob Ambrosius, z. van F. E. Knoote en R. E. vanLanschotHubreoht. ONDERTROUWD: S. van de Klas horst en A. Ruijer. H. T. J. Kraa- nen en C. W. Fontijn. II. van Schaik en II. van Amerougen. E. van de Beek en J. van de Visch. II. J. D. Welling en L. Krareubeek. GEHUWD: U. Hulst en G. J. van der jliilst. G. van den Brink en II. van Doornik. II. Schipper en A. Juffer. A. Meijer en S. C. de Haan. A. II. Staal en 11. van Naaiden. II. Ililhorst en II. van den Eshof. G. van Wijland en R. Hemminga. A. F. Dieters en F. Tuithof. OVERLEDEN: Jan van do Hoef4d. Geertruida Anna Kleber, 54j.echtg. van G. P. Ittmaun. Jacoba van den Berg, 14 m. Jannetje Kooij. 74 j. eclitg. van M. Ravenhorst. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) De ITRECHTSt HF Proviu- elale Liberale Kiezcrsbond (De II. P. L. K). Geachte Redactie Evenals in de andere plaatselijke bla den komt ook in „de Eemlandcr" een bericht voor over de U. P. L. K., in welk bericht deze bond door u, evenals door die andere bladen, een „bond van Iviesvereenigingen" wordt genoemd. Dit nu is geheel bezijden de waar heid. Die bond bestaat uit losse perso nen. Een vreemde organisatie dus. Te vreemder omdat het initiatief tot oprich ting is uitgegaan van bestuursleden der UtrechtscheKiezcrsvereeniging, die daar bij hun qualiteit uitdrukkelijk vermeld den, maar toch handelden zonder eenige voorkennis van hun kiesvereeniging. De U. P. L. K. wil dus zijn in het gehcele gewest een organisatie naast de bestaande organisaties. Het is wel voorgesteld, alsof die U. P. L. K. haar werkzaamheid zou bepalen tot districten, waar geen organisatie be staat, maar dat is eenvoudig onwaar. Het reglement bevat er geen syllabe van en een desbetreffend amandement, om het erin fe zetten, is zelfs ver worpen. Wel staat in het reglement: dat het bestuur uit negen leden bestaat, waarvan zoo mogelijk één uit ieder der negen provinciale kiesdistricten Daaruit ziet men, dat het de bedoeling is van dien Boud om in ieder der negen districten gelijkelijk te ageeren. En waaruit bestaande werkzaamheden van dien Bond? Het doen houden van politieke voordrachten, het rondzenden van vlugschriften en strooibiljetten en verdere gepaste middelen. Weet men verder, dat de Bond zich in art. 6 uitdiukkelijk liet recht heeft aangematigd om in elk district (dus ook in Amersfoort) bij elke stemming of lier- stemming aanbevelingen aan de betrok ken kiezers te doen toezenden, dan blijkt voldoende, hoe die U. P. L. K. een gevaar geacht moet worden voor de concentratie. Burners wij hebben in het district Amersfoort een organisatie van de vrij zinnige kiezers. Aan de harmonie ont brak tot op heden niets. Kleinere ver schilpunten waren op lofwaardige wijze op zij gezet. Men ging accoord met het woord liberaal waaraan hier de betee- kenis wordt gehecht van vrijzinnig, zoo dat het woord ruimte bood voor con- servatief-liberalcn, gematigd liberalen, liberale-Uniemannen en Vrijzinnig-Demo craten, waartoe ondergeteekende zich rekent. Aan de samenwerking en de harmonie ontbrak in één woord niets. Nu komt de U. P. L. K. zich in Amersfoort nestelen doordat de secre taris van de concentratie-vercenigingen „Amersfoort" zich het Bestuurslidmaat schap van dien U. P. L. K. voor het district „Amersfoort" heeft laten welge vallen. Om te beginnen heeft deze Liberale Kiczersbond een andere interpretatie van het woord liberaal. Immers' reeds in do eerste de beste vergadering werden no tulen voorgelezen, waarin uitdrukkelijk stond, dat als de vijandige partijen wer den beschouwd: de olerikalen, de soci aal-democraten en de vr ijzinnig-dc|mo- c ra te n. Nu is het een feit, dat in Utrecht niet die harmonie bestaat tus- schen de vrijzinnig-democraten en de overige liberalen, als wij hier gelukkig hadden. Doordat, de secretaris van de Kies vereeniging „Amersfoort", die als zoo danig natuurlijk een belangrijke functie heeft, tegelijkertijd den U. P. L. K. Inci ter stede zal vortegenwordigen en zijn werkkracht dus moet geven, om die conservatieve organisatie hier te doen groeien en bloeien, daardoor wordt dus de strijd tusschen conservatief en vrij zinnig-democraat uit Utrecht naar Amers foort overgeplant. Twee organisaties naast elkaar in het zelfde district het moet op tweespalt uitloopen. De Utrechtsche hoeren hadden wijs gedaan hun strijd met de vrijzinnig-de mocraten aldaar uit te vechten. Ons beviel de Amersfoortsche gezind heid tot samenwerking beter. Daarom vind ik het een tactische fout van den heer van der Eist 0111 twee heeren te willen dienen. Wij zullen in Amersfoort onze eigen boontjes wel dop pen. Vallen er candidaten aan te beve len, vallen er openbare vergaderingen te beleggen, heusch wij kunnen die za ken zelf wel af. In het program der Christelijk-IIis- torischen staat o.a. dat de regeering behoort te waken, dat de eene Zen- dingsarbcid „niet verstorend inwerko" op den anderen. Welnu, de Amersfoortsche libcraalge- zinden kunnen niet beter doen dan te zorgen, dat de eene liberale organisatie niet verstorend inwerke op de andere. Eu hiervoor hebben ze niets anders te doen: dan na te laten lid te worden van den U. P. L. K. Ik geef dezen raad in het welge meende belang van de Amersfoortsche vrijzinnigen van alle schakccriug. Met dank voor de plaatsing: UEd. dw. dn. J. M. TIIIEL. LAVENDELSTRAAT 2. VarkcnwKlagcrij - - - - - Fijne Vleeseli waren. Uaugestraat 20. Djcjiin A Paleiupour Uordijncn. fSs S Indische Mevrouw Wesseliug, Wijorsstraat 5 vraagt eene bekwame van goede getuigen voorzien. in alle mogelijke prijzen uitsluitend naar maat. Uitmuntende Coupe en prach tige afwerking gegarandeerd.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3