Boekhouder. Uit de Omgeving. Stadsnieuws Advertentiën. M. R N. Oosterveen. Allerlei. Sociëteit Amicitia, BOON'S CACAO, W. J.BOON Corap., Wormerveer Langestraat46ï*»Arnhemschestraat 11. zaal op te hangen. Hulde brengen vond de voorzitter goed, dat gebeurde immers meer. Maar het portret ophangen, daar was hij tegen. Verbeeld u, als wij hier al die burgemeesters eens op gingen hangen! Dat hadden ze in Maastricht toch met Pijla ook niet gedaan; datbc- stond nergens. Als we hier alle portret ten wilden gaan ophangen, dan mochten we wel beginnen met uw papa zaliger —zei de voorzitter tot den heer F. Ar- noldts, die daarop een afwerend gebaar maakte. Ten slotte zei de heer Del- hougne: „Laten wij een briefschrijven," waarop de voorzitter antwoordde: „Ja" En hiermee eindigde de discussie. Een belangrijke enquête is gehouden door de afd. Amsterdam van den Volks- bond en mr. G. M. den Tex brengt daarover verslag uit in 't orgaan der vereeniging. 't Onderzoek loopt over de mindering der vergunningen te Amsterdam, sedert de invoering van de „noodwet". De negatieve inhoud daarvan beduidde: le. Na 1 Mei 1904 kon de vergun ning wel geweigerd worden, behalve aan hen die reeds in 1881 't bedrijf van tapper in hetzelfde lokaal uitoefenen. 2e. Tusschen 1 Mei 1901 en 1 Mei 1904 is overgang van 't vergunnings recht niet te verkrijgen. Het is een recht niet aan het perceel maar aan den tapper verleend. De waarschuwing hielp. Reeds voor 1 Mei 1901 werd een aantal vergunningen overschreven op zedelijke lichamen, opdat later eventu eel een opvolger of zetbaas zou kunnen optreden. Op 1 Mei 1901 stonden reeds 312 vergunningen op naam van die ze delijke lichamen tegen 42 op 1 Januari 1901. Vooral bierbrouwerijen namen ze of stichten aparte maatschappijen daartoe. Nu wordt verder door allerhande kunst grepen de uitsterving der vergunningen voorkomen. Zoo staat er een nog op naam van M. S.,- die er al lang uit is. De tegenwoordige tapper wordt beschouwd als diens zaakgelastigde, maar staat in derdaad tot den vorigeu houder niet in relatie. Een tweede vergunning staat op naam van zekeren G., die reeds lang geleden failliet ging. De tegenwooordigehuurder noemt zich nu „chef" van G. In een derde zaak troont nu reeds de derde zetkastelein, sinds de houder van het vergunningsrecht het perceel verliet. Deze zetkastelcins toonen een „aan stelling" of iets dat als schriftelijk be wijs van hun waardigheid moet gelden, maar 't is meer dan waarschijnlijk, dat althans deze derde zetbaas zijn princi paal niet kent! Een zekere E. ging naar Amerika en de opvolgende bewoners bezitten 'n aan stelling als zaakgelastigde. Misschien is de rechthebbende reeds lang overleden. In twee jaar tijd verminderde het aantal vergunningen van 1476 tot 1380 maar het aantal bierhuizen, dat van Schiedamsche of Amsterdamsche distil lateurs gedistilleerd betrekt, steeg van 681 in 1900 tot 860 in 1902 of met 179, dirt is met meer dan het dubbel aantal, waarmede de „vergunningen" verminderden. Geen opgaaf kon gedaan worden van de bierhuizen, die den sterken drank bij kleine hoeveelheden over de toon bank bij slijters laten halen, iets dat na' tuurlijk zeer veel voorkomt. Onder genoemde bierhuizen zijn er, die jaarlijks van 47000 liter gedis tilleerd inslaan! 't Is voor een allerleischrijver een heel ding om op Pinksterdrie, als ieder een zich nog een „pinksterblom" voelt en derhalve graag buitenshuis in de lek kere zon vertoefd, allerlei kranten na te snuffelen om iets te vinden wat zijn lezers moet interesseeren, ja als 't kan nog amuseeren op den koop toe. En 't ergste is nog, dat men geen krant in zijn handen krijgt of men leest, dat in Zandvoori, in Hilversum, in Maas tricht, in Amersfoort, en waar al niet 't wemelde van fietsen en fietsers, „mo- torrers", „tuftufs" enz. enz. zoodat het ten slotte den nieuwtjesjager, anders voor geen klein geruchtje vervaard, gaat we melen voor de oogen van al dat „ge wemel." „Waar plicht gebied, moet (echter) neiging zwichten", en daarom: „Vooruit Mina." Allereerst dan maar iets over eenige Zigeuners, die zich met hun woonwagens binnen de poorten van Weesp wilden vestigen, waarschijnlijk denkende, „die 't dichtst bij den cacao- boom staat, plukt de meeste vruchten". Zij hadden zich echter enkele dagen tevoren in Weesperkarspcl aan verschil lende dieverijen schuldig gemaakt en de Weespsche politie besloot daarom de ongewenschte vreemdelingen zoo spoedig mogelijk over de grenzen te zetten. Bij hun doortocht door Weesp, hadden de handige Zigeuners echter nog gelegenheid om proeven af te leggen van hun groote bedrevenheid in 't laden- lichten. Verscheiden winkeliers werden de dupe van hun „kleptomanie." Ge lukkig werd weldra de gemeentegrens bereikt en was Weesp zijn bezoekers kwijt, die zich nu waarschijnlijk zullen ophouden in de buurt van Bussum. De ouders van den 8-jarigen Utrechtschen avonturier zullen dus wijs doen hun zoontje thuis te houden, anders zou hij zeker voor de zooveelste maal het ouder lijk huis ontvluchten om zich bij deze „globe trotters" aan te sluiten. Die veelbelovende jongen is n.l. onlangs heimelijk zijn ouderlijke woning ont vlucht en in aanraking gekomen met een vermomd bedelaarsvolkje, dat in woonwagens het land afreisde. Ilij was mee den boer opgetrokken, en voelde zich zoo goed bij deze nomaden thuis dat hij zich in één enkele dag reeds vertrouwd had gemaakt met hun zeden en gewoonte en even goed met onbe- dekten hoofd en bloote voeten rondliep als de aanzienlijkste leden van dit illustre gezelschap. Tegen wil en dank werd hij door de pobtie op den Amcrsfoort- schen straatweg aan zijn nieuwe vrienden „ontrukt" en aan zijn bedroefde ouders teruggegeven. Deze zelfde knaap is nu pas weer opnieuw aan den haal jgegnan. „La vie de bohème" lokte hem met onweerstaanbare kracht en zoo richtte hij zijn schreden naar Vreeswijk, waar hij op hoogst originele wijze zijn bivak opsloeg in een afgezonderd liggend zaud- scliuitje. Tot zijn groot verdriet haalde men hem echter Zaterdag hier weer uit te voorschijn om hem aan de zoo zeer gehate beschaafde maatschappij terug te schenken. Hij is dan ook totaal ongevoelig voor de droefheid zijner ou ders en heeft reedsgedreigd opnieuw weg te zullen loopen. Men vreest daarom, dat de knaap niet heelcmaal wel bij het hoofd is, hoewel geen abnormale verschijnselen bij hein worden waargenomen, dan zijn zucht om er van door te gaan. Nu, en daar lijden er wel meer aan. Zoo o.a. ook een paar Fransche automobilis ten, die Zaterdag op den Rijkstraatweg ruzie kregen met den melkboer Dirk van den Nadort, die hen tegenkwam met eon wagen, waarop hij in gezel schap van zijn vrouw en drie bussen melk gezeten was. Zijn paard was nog al schrikachtig en daarom stak v. N. zijn zweep omhoog, om den bestuurder der automobiel te beduiden zijn vaart te temperen, maar 't zij deze hem niet begreep, of niet wilde begrijpen hij reed met volle vaart door. De melkboer werd daarover zoo boos, dat hij met zijn zweep naar den autoniobielrijder sloeg, waarop deze stopte en een revol ver te voorschijn haalde. V. d. N. sprong van zijn wagen en vluchtte het land in, waar hem een schot werd nagezonden, dat hem gelukkig niet gedeerd heeft. Op liet oogenblik dat de Franschman een tweede schot wilde lossen, sprong een voormalig Rijksveldwachter uit Slie- drecht, die per rijwiel was toegesneld, op deze toe, greep zijn- arm en voor kwam daardoor een onheil. Na zijn kwaliteit te hebben bekend gemaakt, nam hij het nummer dor automobiel op. De vreemdeling wilde echter zijn woede nog koelen, stapte uit zijn auto mobiel en rukte twee der bussen met melk van den wagen, die hij op den straatweg wierp, zoodat de inhoud ver loren ging. Vrouw v. d. N. kon daar niets tegen doen, aangezien zij alle moeite had om het paard, dat door het schieten verschrikt was en er van door wilde gaan, in bedwang te houden. De oud-Rijksveldwachter heeft van het gebeurde mededing gedaan aan de politie, die zich terstond naar VVieldrecht heeft begeven om een onderzoek in te stellen; maar de automobiel had inmid dels de reis over het 's-Gravcndeelsche veen naar Strijeu, de Buitensluis en Willemstad voortgezet, om verder naar België terug te keeren. Moest. Een treffend bewijs van ouder liefde viel op te merken bij den brand van v. Dijk aan den Brinkweg. Vlak achter de brandende loodsen staat een hooge boom met een nest meiooievaars. De groote hitte der vlammen deed de hooge bewoners besluiten het nest te verlaten. Met de jongen in den snavel werd de in brandgevaar verkeerende woning verlaten en het verblijf tijdelijk gevestigd op het aangrenzend weiland. Den volgenden morgen om een uur of elf werden de jongen weer uit het weiland op het nest gebracht, dat geluk kig ongedeerd was gebleven. Ouders en kleinen verkeeren in den besten wel stand. Baarn. De afdeeling Baarnvanden Volksbond, Vereeniging tegen Drank misbruik, beeft op den beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering, op 13 Juli a.s. te Nijmegen te houden, hot volgende voorstel geplaatst: „Het hoofdbestuur verleene zooveel mogelijk moreels en financiëelen steun aan de afdeeliugen, ter bestrijding der oprichtingskosten van door die afdeeliu gen te stichten vereenigingen tot opbouw en verbetering' van arbeiderswoningen". Het preadvies van hot hoofdbestuur luidt: „liet hoofdbestuur is bereid, elke ernstige poging van de Afdeclingen tot verbetering van slechte woningtoestanden in de hand te werken, en zal gaarne zooveel mogelijk steun vcrleenen tot bestrijding der bedoelde „oprichtings kosten". Hilversum. Ten postkantorc alhier is de brievenbesteller H. op heeterdaad betrapt op het wegmoffelen van brieven. Bij fouileering werd in een zijner zakken een brief met rood lakstempel gevonden, welk stempel bij hem het vermoeden van geldswaarde opwekte. De politie word direct gewaarschuwd en de man vervolgens in arrest gesteld. Vóórdat de politie arriveerde, beproefde hij door middel van een scherp voorwerp zich de keel af te snijden, in de uitvoering waar van hij echter bijtijds werd verhinderd. H. is gehuwd, vader van zeven kin deren en heeft reeds 18 dienstjaren achter zich. Reeds cenigen tijd geleden werd een tweetal brieven met geldswaarde, uit Hilversum verzonden, vermist. -In de lieden gehouden vergadering zijn door de verschillende plaatselijke kiesvereenigingen van R. Ivath. zijde voor de Prov. Staten in het district Weesp definitief candidaat gesteld mr. J. N. C. E. Thijssen (R. Kath.) te Haar lem en mr. II. Verkouteren (Christ, hist.) te Amsterdam. Eeuiuest. Ofschoon het in de laatste weken een paar malen des nachts zeer hevig beeft gevroren en men zeer be ducht was voor de schade, die daardoor aan de bloeiende ooftboomen zou toe gebracht zijn, blijkt het nu bij de vrucht zetting dat de nadeelen vrij wel gering zijn te achtten. Bij enkele hoornen, die meer aan den kouden nevel blootstonden kan men de gevolgen van de vorst eenigszins bemerken. De pereboomen hebben hunne vruchten gezet en prijken daarmede in die mate, dat zij een zeld- zamen oogst beloven. De appelboomen zitten eveneens vol bloesems en komen geene schadelijke nachtvorsten de vrucht zetting verstoren en blijven zij bewaard voor stormwinden, die de vruchten onrijp afwerpen, dan behoort dit jaar zeker tot een zeer zeldzaam vruchtenjaar. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter algemeene ken nis, dat met ingang van 26 Mei 1904 de Korte Gracht, zijde Postkantoor, alléén mag worden bereden in de rich ting naar de Muurhuizen, en de overzijde alleen in de. richting naar deLangcstraat, Gedaan te Amersfoort den 19 Mei 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUY TIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Voor den Doopsgezinden Kring te de zer stede zal Zondag 29 Mei a.s. 's mor gens te half elf een godsdienstoefening worden gehouden in deLuthersche kerk, waarin zal voorgaan Ds. B. Haga van Nijmegen. Het Symphonie-Orkest „Jubal" alhier zal ter gelegenheid van het Groot na tionaal kegelcoucours, dezen zomer te dezer stede te houden, een matinee geven op Zondag 19 Juni op het terras van Amicitia. Tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd de heer W. P. Bouwhuis te Yselinonde. Het aantal kiesgerechtigden voor de Provinciale staten in liet hoofdkiesdistrict Amersfoort bedraagt volgens de nu de finitief vastgestelde kiezerslijsten 5209. De verdeeliug in de verschillende dis tricten is als volgt: Amersfoort 1 792 II 516 III 669 Baarn 1015 Bunschoten 419 Eemnes 215 Hoogland 397 Leusden 311 Renswoude 149 Soest 613 Stoutenburg 113 Vrijdag 27 Mei zal de stafmuziekvan het 5e Reg. Infantrie, onder leiding van den heer G. K. G. van Aken, een concert geven op het terras van Amicitia. Het concert wordt den leden der socië teit en hun dames aangeboden door den commandant van het garnizoen. In de laatste algemeene vergadering van Gelre, Vereeniging tot beoefening van Gelderschc Geschiedenis, Oudheid kunde en Recht is op voorstel van het bestuur tot lid benoemd Dr. W. van Schothorst, leeraar aan het Gymnasium en de II. B S. alhier. De Openlucht bijeenkomst van het Provinciaal comité Utrecht der Nat: Christen Geheelonthouders Vereeniging, Maandagmiddag in het Lockhorsterbosch gehouden, mag uitstekend geslaagd hee- ten. Reeds lang vóór het uur van aan vang kwamen troepjes vreemdelingen, onderweg geheelonthouders lectuur ver spreidende, op het terrein, terwijl ook tal van Amersfoorters hun weg naar Lookhorst kozen. Nadat Ds. A. Drost uit Loenen a/d Vecht de bijeenkomst met gebed en een kort inleidend woord ge opend had, voerden achtereenvolgens het woord de heeren Ds. II. W. Lief- tinek uit Muiderbcrg, P. J. Harencarspel, uit Amsterdam, J, Huizinga uit Kampen en Ds. C. H. J. Verweys uit Breukelen, die ieder op hun manier het goed recht der geheelonthouding bepleitten, en voor al sterk den nadruk legden op den plicht van den christen om in den drankstrijd vierkant partij te kiezen tegen het ge bruik, zoowel als tegen het misbruik van alle alcoholische dranken. Na elke rede werden eenige liederen gezongen, die begeleid werden door de Christ: Geheelonthouders Muziekverco- niging „Caecilia". De grootste menigte had zich om het spreekgestoelte tegen een heuvel ge schaard, waar de sprekers ook vrij goed te volgen waren. Het spreken in de openlucht levert veel moeielijkheden op, des te meer te betreuren is het, dat zeer veel personen daaraan niet denken en een dergelijke bijeenkomst schijnen te beschouwen als een gelegenheid om eens wat „pret" te maken. Het her haalde gejoel eujgeschreeuw op eenigen afstand van de tribune was dan oek meermalen in hooge mate hinderlijk, niet alleen voor lien, die gekomen waren om eens een ernstig woord te hooren spreken, maar vooral voor de sprekers zelf, die zich toch reeds zooveel moeite moeten geven om zich verstaanbaar te maken. Tal van colporteurs met geheelont- houderslectuur waren op het terrein aanwezigen menigeen voorzagzich van een of andere brochure, zoodat ook op die wijze ongetwijfeld zeer veel propaganda is gemaakt. De verschillende vcrfrischendc dran ken die in de blauwe tent verkrijgbaar waren gesteld vonden veel aftrek. Het terrein was geheel met prikkel draad afgezet, en tal van politiedienaren surveilleerden ten einde het buiten de controle om binnenkomen te beletten. Burgerlijke stand van Amersfoort van 19 Mei tot en inet 24 Mei 1904. GEBOREN: Hendrikus Johannet, z. van J. C. van der Logt en G. Krijnen Hiltje d. v. T. Heilstra en W. de Gans. -Johan Jacob Ambrosius, z. v. F. E. Knoote en R. L. van Lanschot Ilubrecht. Maas z. van W. Buiten huis en J Hofland; Annetjc d. van G. Florijn en G. W. van Kuyzen; Jansje d. v. G. Yonno en J. Polman. ONDERTROUWD: Hendrik J. 1). Welling en L. Klarenbleek. GEHUWD: Gerardus van Wyland en Rinksje Hemminga. Antonie F. Dieters en Frederika Fruit- hof. Jan W. de Waal en Hendrika G. van Surksum. OVERLEDEN: Jannetje Looy, oud 74 jaren, echtg. van M. Ravenhorst.— Johanna Butselaar, oud 49 jaren, echtg van C. van Wandelen. Johannes Blombergen, oud 80 jaren. Vragenbns, Aan G. Naar aanleiding van uw vraag ons gesteld in het nummer van Zaterdag 21 Mei, moeten wij u mecdeelcn, dat we tot onze spijt, u geen nadere inlich tingen kunnen verschaffen. Ook ons is het oen raadsel, dat het hoofd der ge meente de toestemming geweigerd heeft tot het inzamelen van gelden voor de noodlijdende gezinnen der uitgesloten diamantbewerkers. Waar die toestem ming wel is verleend voor andere doel einden, kunnen we niet begrijpen waar op die weigering gegrond is. Red. Kernhui der. Correspondentie, Afd. Baarn. B. van Ned. Onderwijzers. We zullen u de courant toezenden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Vergun mij een plaatsje ia uw blad tot herstel van een onjuistheid, die voor komt in het ingezonden stuk van den heer J. M. Thiel in het nummer van 21 Mei. De lieer J. J. van der cJst is namelijk geen bestuurslid van den Utrecht schen Provincialen Liberalen Kiezers- bond. Hij is wel gepolst o rer een even- tueele benoeming; doch daar hij bezwaar had dit te aanvaarden, is hij niet be noemd. Ik wil bekennen, dat dit mij leed doet; maar de lieer Thiol zal nu tenminste tot een ander adrcs,zich|moeten wenden om zijn kiezersbondvrccs te luchten. Of er voor die vrees rede bestaat? Ik zal daarover niet met den hoor Thiel twisten, die de eigenschap hoeftivan alle bekeerden, dat de zaak die hij vrooger was toegedaan, nu volstrekt geen goeds meer voor hem bezit. Ik wil alleen aanhalen dit volgens artikel 1 van het reglement het dool van den Kiezersbond is „de ondeilinge voeling en samenwerking te bevorderen tusscben de voorstan der» der liberale beginselen in ons gewest." De heer Thiel, die eerst mede-oprichter van den Kiezersbond wilde worden, is daar van teruggekomen en vreest nu van dien bond allerlei kwaads voor de provincie Utrecht in het algemeen en voor Amers foort in het bijzonder. Ik zou daarop slechts dit willen zeggen, dat vrees eene slechte leidsvrouw is. Met dank voor de plaatsing, uw dw. du. M. D. van Lessen. Utrecht, 23 Mei 19U4. Een ervaren Boekhouder, gron dig bekend met dubbel boekhou den en alle andere administraties biedt zich aan voor Amersfoort of omliggende plaatsen. Voorzien van goede referen tiën. Br. fr. onder no. 5 bureau v, d blad. Vrijdagavond, 27 Mei a.s. te 8 uur, Concert te geven door dcStaf- muziek van het 5e Regiment Infanterie directeur de lieer G. K. G. van Aaken. Dit concert wordt welwillend aange boden door den heer Kolonel Regiments commandant. in fraai gedecoreerde Bussen. '/a K". lull, f 1, l,4 99 99 O,55. Vio 99 - <>,25. Sardines Ph. en Can. 65 Sardines blik 55 Sardines kl. bl. 2527l/, Zalm 65—25 Kreeften 1.2065 Lunchtong 8550 Ansjovisch 4535 C'ornedbeef 8545 Consommé de Volaille 1.05—60 Cibils 90 Liebig 1.508045 Gelantine de Volaille 80 de Veau 75 Getruf. Kalfsgehakt 95 Telefoon 77. Abricozen (blik) Perziken Peren Vruchten op sap fl. Kersen op sap '/i Ananas Jams Huishoudjam Lemon Cheese Honig Capers Olij ven Truffels Champignons Currie-Powder Cayennepeper 75- 45- Kil. 75 75 85 75 85 -45 -35 25 45 40 Olijfolie Tafelolie Delftsclie Slaolie Kruidennzijn Azijnessence 3040 Soya Saucen Colmans mosterd Spoors Utrechtsche Diaphane Melk in bussen Tafelzout per bus 20 in potten 40 Gelatine.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3